PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόρριψη αίτησης νέας τηλεφωνικής γραμμής από ΟΤΕ



Γιώργος
06-12-11, 17:18
Γεια χαρά σε όλους,

Αρχικά, όλα τα γεγονότα έλαβαν χώρα στο Βόλο και ξεκίνησαν από μία αίτηση στη Cyta για Adsl σύνδεση στις 8/ 11/ 2011 και με ενημέρωσαν ότι σε ένα μήνα από την αίτηση θα έχω πρόσαβαση στο διαδίκτυο. Αφού πέρασαν περίπου 3 εβδομάδες, στις 30/ 11/ 2011, μου τηλεφώνησαν από τη Cyta και με ενημέρωσαν ότι η αίτηση μου απορρίφθηκε διότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες ελεύθερες γραμμές από τον Ο.Τ.Ε. Πήγα από το κατάστημα της εταιρείας και μετά από μία συζήτηση μου είπαν να απευθυνθώ στον Ο.Τ.Ε κάνοντας μία αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή.
Πήγα στον Ο.Τ.Ε., έκανα την αίτηση, την επόμενη μέρα τηλεφώνησα στους τεχνικούς της εταιρείας, μου είπαν ότι η αίτηση μου απορρίφθηκε εκ νέου, μου είπαν ότι άμα θέλω να διώξω κάποιο γείτονα έτσι ώστε να ελευθερωθεί κάποια γραμμή, ότι η περιοχή στην οποία μένω (εντός πόλης και περίπου 800 μέτρα από το κέντρο) ανήκει στο 5% του συνόλου των αιτήσεων στους οποίους δεν παραχωρούν συνδέσεις λόγω κορεσμού στην περιοχή αυτή και ότι η επέκταση του δικτύου τους στην περιοχή είναι ακριβή για την παρούσα οικονομική κατάσταση του Ο.Τ.Ε. Όλα αυτά μέσα σε ένα ύφος προκλητικό.
Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να μου πει μία άποψη πάνω στο θέμα αυτό, π.χ. αν όντως έτσι είναι η κατάσταση, αν υποχρεούται ή όχι ο Ο.Τ.Ε ως πάροχος να δίνει γραμές ή/ και κάποιες κατευθύνσεις από κάποιον/ ους που είχαν αντίστοιχη εμπειρία.

Ευχαριστώ.

ArchAngel
06-12-11, 19:07
Το ίδιο έγινε και σε φίλο μου με Forthnet σε οικία που δεν έιχε καθόλου γραμμή τηλεφώνου. Πήγε στη Forthnet και του παν σε ένα μήνα περίπου. Τελικά απορρίφθηκε από τον ΟΤΕ, για τον ίδιο λόγο, "δεν υπάρχουν ελέυθερες γραμμές στην περιοχή".
Ακύρωσε την αίτηση στη Forthnet και έκανε στον ΟΤΕ με λίγο σπρώξιμο από έναν γνωστό εκ των έσω. Σε μια βδομάδα είχε και τηλέφωνο και Ιντερνετ.

Με λίγα λόγια σε σπίτι που δεν έχει υπάρχουσα γραμμή κάνεις πρώτα αίτηση για τηλέφωνο στον ΟΤΕ. Αφού σου βάλουν απευθύνεσαι σε άλλο πάροχο.

john84
06-12-11, 19:21
Αν και μπορω να φανταστω το υφος του τεχνικου :p οντως αν δεν υπαρχει ακραιο δικτυο για να σε εξυπηρετησει τοτε το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη. Οταν γινει η επεκταση δικτυου θα σε συνδεσουν εκτος εαν νωριτερα φυγει καποιος απο την περιοχη. Κριμα. Ειναι περιεργο αλλα διστυχος συμβαινει.:(

maik
06-12-11, 19:27
Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να μου πει μία άποψη πάνω στο θέμα αυτό, π.χ. αν όντως έτσι είναι η κατάσταση, αν υποχρεούται ή όχι ο Ο.Τ.Ε ως πάροχος να δίνει γραμές ή/ και κάποιες κατευθύνσεις από κάποιον/ ους που είχαν αντίστοιχη εμπειρία.

Ευχαριστώ.

Ο ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενος να δινει τηλεφωνια. Παντου σε ολη την χωρα. Ειτε διπλα απο το κεντρο του ειτε ψηλα στην ραχουλα στην στανη.
Αυτο λεγεται καθολικη υπηρεσια.
Αυτο μπορει να το κανει με διαφορους τροπους αν δεν υπαρχει διαθεσιμος χαλκος.
Δεν ειναι υποχρεωμενος να δωσει adsl.

ariadgr
06-12-11, 20:14
Ο ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενος να δινει τηλεφωνια. Παντου σε ολη την χωρα. Ειτε διπλα απο το κεντρο του ειτε ψηλα στην ραχουλα στην στανη.
Αυτο λεγεται καθολικη υπηρεσια.
Αυτο μπορει να το κανει με διαφορους τροπους αν δεν υπαρχει διαθεσιμος χαλκος.
Δεν ειναι υποχρεωμενος να δωσει adsl.


Πήγα στον Ο.Τ.Ε., έκανα την αίτηση, την επόμενη μέρα τηλεφώνησα στους τεχνικούς της εταιρείας, μου είπαν ότι η αίτηση μου απορρίφθηκε εκ νέου, μου είπαν ότι άμα θέλω να διώξω κάποιο γείτονα έτσι ώστε να ελευθερωθεί κάποια γραμμή...

......

maik
06-12-11, 20:31
Αιτηση για ποιο πραγμα;
Αν εκανε για τηλεφωνια απλη, θα του εδιναν. Υπαρxουν και τα PCM.

john84
06-12-11, 20:37
Ναι αλλα αν δεν υπαρχει καθολου ελευθερο ζευγος τι παιζει??? Βρησκει καθαρη γραμμη καποιου συνδρομιτη χωρις internet και βαζει PCM?

maik
06-12-11, 23:50
Ναι αλλα αν δεν υπαρχει καθολου ελευθερο ζευγος τι παιζει??? Βρησκει καθαρη γραμμη καποιου συνδρομιτη χωρις internet και βαζει PCM?

Ετσι ακριβως.

Ntropali_Paparouna
09-12-11, 20:00
φιλε μου εγω το ιδιο στο χαλανδρι,δε μπορω να βαλω τηλεφωνο στο μαγαζι,εχω αγανακτησει.
δηλαδη τι πρεπει να κανω για να βαλω τηλεφωνο στο μαγαζι...ελεος

xmperop1
09-12-11, 20:36
Ναι αλλα αν δεν υπαρχει καθολου ελευθερο ζευγος τι παιζει??? Βρησκει καθαρη γραμμη καποιου συνδρομιτη χωρις internet και βαζει PCM?

Η τοποθέτηση PCM έχει απαγορευτεί εδώ και 2 χρόνια.
Μόνο σε εξερετικές περιπτώσεις και μετά από έγκριση.

Picard
14-12-11, 19:49
Γραμμες υπαρχουν για ολους,αυτα ειναι τερτυπια των οτετζιδων για να περιοριζουν τις διαρροες πελατων προς τους παροχους,ετσι σου κανουν τη ζωη δυσκολη,αναγκαζεσαι μετα απο αρκετο καιρο να πας στον οτε για να σου βαλουν γραμμη,σε εχουν δεσμιο με τη δεσμευση τιμης με αποτελεσμα να μην μπορει να φυγει ο αλλος ευκολα,τα ιδια κανανε και σε μενα με αποτελεσμα να μου ακυρωσουν δυο αιτησεις προς wind,στην αρχη μου λεγανε οτι μπορουμε να σου βαλουμε μονο τηλ γιατι δεν εχει γραμμες,μολις εβαλα τηλ μετα απο 3 μερες ελευθερωθηκαν οι γραμμες δια μαγειας και μπορεσαν να μου βαλουν ιντερνετ,στη συνεχεια επειδη εβαλα πακετο σταθερης και πληρωνα τα ιδια λεφτα με το απεριοριστο προγραμμα το εκανα απεριοριστο και πηρα δευτερη δεσμευση,οποτε τωρα δε μπορω να φυγω απο τον οτε μεχρι τις 16 Μαρτιου,εκτος εαν σπασω τη δεσμευση με ρητρα των 110€.

karetsos
14-12-11, 21:47
σε κάποιες περιοχές στο κέντρο του Βόλου είναι γνωστό ότι υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας γραμμών και μάλιστα λόγω του απαιτούμενου κόστους δεν είναιδυνατή η πρόβλεψη πότε θα δωθούν καινούργιες.

τώρα ότι κάθε εταιρία θέλει να σε δεσμεύσει στο δίκτυό της, φυσικό είναι, αλλά άσχετο

@ ADSLgr.com All rights reserved.