PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή σύνδεσης (από Share LLU σε Full LLU)



makfil
07-12-11, 10:55
Έχω πρόβλημα με τη μετατροπή της σύνδεσής μου από Share LLU (μόνο internet από 4νετ και τηλεφωνία από ΟΤΕ) σε Full LLU (δηλαδή τηλεφωνία και νετ από 4νετ) και ζητώ βοήθεια για την αντιμετώπισή του.

Στον ίδιο χώρο έχω 2 συνδέσεις και η μία εξ αυτών είναι η παραπάνω (η άλλη πέρασε σε double play της 4νετ πριν από χρόνια και λειτουργεί χωρίς σοβαρά προβλήματα). Για την καλλίτερη λειτουργία της τηλεφωνίας είχα αγοράσει μία δίγραμμη συσκευή GE πριν από χρόνια και είχα συνδέσει τα καλώδια, μετά τα 2 splitters, στη συσκευή αυτή.

Στα μέσα Νοεμβρίου μεταφέρθηκε η παραπάνω σύνδεση σε Full LLU 4νετ και από τότε άρχισαν τα προβλήματα που έχουν σχέση με το internet. Συγκεκριμένα, άρχισαν οι πολλαπλές καθημερινές αποσυνδέσεις και, παράλληλα, η δραματική πτώση των ταχυτήτων up και down από 1020/8500 περίπου σε 500/2500 περίπου !!!

Στις επανειλημμένες επικοινωνίες με τους τεχνικούς διαπιστώθηκε ότι όποτε συνδέω το router απ' ευθείας στη ροζέτα (αφαιρώντας το splitter και το φίλτρο που είχα όταν η σύνδεση ήταν σε κατάσταση Share LLU ) οι ταχύτητες επανέρχονται περίπου στις παλαιές και μειώνονται οι αποσυνδέσεις. Ένας τεχνικός είπε ότι δεν πρέπει να συνδέω τα καλώδια τηλεφωνίας σε δίγραμμη συσκευή γιατί αυτή λειτουργεί ως τηλεφωνικό κέντρο (απορία δική μου : πώς λειτουργούσε το σύστημα χωρίς προβλήματα πριν από τη μεταφορά σε Full LLU; ). Ένας άλλος σήμερα είπε ότι ίσως φταίει το splitter και θέλει αλλαγή (απορία δική μου: πώς λειτουργεί το internet κανονικά όταν έχω το splitter αλλά δεν συνδέω το καλώδιο προς τη δίγραμμη συσκευή; )

Αποφάσισα, προσωρινά, να μην συνδέσω το καλώδιο από το splitter στη δίγραμμη αλλά αυτό δεν είναι λύση γιατί αποκλείω τη χρησιμοποίηση της δεύτερης σύνδεσης, για την οποία, φυσικά, πληρώνω και τη χρειάζομαι.

Μπορείτε να προτείνετε λύσεις στο πρόβλημα αυτό;
Είναι αλήθεια αυτό για τη δίγραμμη συσκευή; και εάν ΝΑΙ, τότε πώς λειτουργούσε, χωρίς προβλήματα, όλα αυτά τα χρόνια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

makfil
08-12-11, 09:50
Έχοντας αποσυνδέσει το καλώδιο προς τη δίγραμμη συσκευή, παρατήρησα ότι όλη τη χθεσινή μέρα δεν έκανε αποσύνδεση, αφού ήταν κλειδωμένο το router στις ίδιες ακριβώς ταχύτητες U/D.
Το βράδυ αποφάσισα να συνδέσω μια ασύρματη τηλεφωνική συσκευή στο splitter και σήμερα το πρωί βρήκα τις ταχύτητες 904/1354 !!!

Έκανα reboot και ενώ συνδέθηκε με 1020/8062, προ ολίγου ξαναμέτρησα και βρήκα ότι έπεσε σε 810/5333 !!!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει. Λίγη βοήθεια ...

Harby
12-12-11, 19:33
Μηπως ειχες ISDN? Εκ πειρας, καποια φιλτρα/σπλιτερς που γραφουν "ISDN/POTS" μονο για POTS δεν κανουν.

makfil
12-12-11, 20:02
Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου.
Αφού με ταλαιπώρησε πολλές μέρες το θέμα αυτό, λύθηκε προχθές με την αγορά νέου splitter και μετά από σταδιακές δοκιμές, αρχικά χωρίς σύνδεση τηλεφώνου και στη συνέχεια στη δίγραμμη συσκευή, λειτουργεί κανονικά και χωρίς αποσυνδέσεις μέχρι τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.