PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL στην Γλυφαδα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

YDinopoulos
09-12-11, 16:10
Πιστευω να εχετε παρατηρησει τα σκαψιματα και τις εγκαταστασεις οπτικων ινων καθως και τα 10-12 νεα mini-dslam σε ολη την Γλυφαδα/Ανω Γλυφαδα ?

blackwar
09-12-11, 17:59
Υπαρχουν ηδη πολλα θεματα για τα σκαψιματα που κανει ο ΟΤΕ. Και υπολογιζει ο ΟΤΕ μεχρι τελη του χρονου (2011) να ενεργοποοιηθει το VDSL.

rexdimos
11-12-11, 02:34
το κακο ειναι οτι βλεπω παντου τεοια ειναι πανω απο 10 12 αλλα δεν βλεπεω καθολου στον δρομο που μενω και με ζωνουν τα φιδια απο οτι ηξερα το vdsl απιτει σχεδον ενα minidslam σε καθε τετραγωνο ?

gloec
13-12-11, 15:59
Πριν από 10 μέρες ξαφνικά χάσαμε τις συνδέσεις μας όλη η γειτονιά ανεξαρτήτως παρόχου (Επαμεινώνδα και Ανθέων). Σε μια γύρα που κάναμε να δούμε τι συμβαίνει, υπήρχε ένα συνεργείο του ΟΤΕ στην Γούναρη και Μυκηνών και ανάμεσα τους υπήρχε κι ένας ο οποίος μιλούσε ελληνικά και μας είπε ότι κάνουν εργασίες οι οποίες θα μας επιρεάσουν για τουλάχιστον 24 ώρες. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν μας είπε και για να ειμαι ειλικρινής δεν πέρασα ξανά να δω αν έχει γίνει κάτι ή αν έχουν προσθέσει κάτι στο συγκεκριμένο σημείο.
Ας ελπίσουμε ότι στήνουν υποδομές για VDSL...

rexdimos
14-12-11, 11:47
Γούναρη και Μυκηνών?αν ειναι κοντα στο ταχυδρομειο βαλανε καινουργιο minidslam αλλα επαμεινωνδα ανθεων κλπ κλπ δεν εχουν βαλει ακομα εχουν βαλει επισης στην γωνια ανθεων απεναντι διαγωνια απο το γηπεδο 5χ5 του φυλακουρη απλα δεν βλεπω απο εκει και μεχρι πανω την ανθεων με γουναρη καιστα πισω στενα κανενα αλλο καινουργιο θελω να πιστευω λογω των εργων που γινονται για τα ομβρια αλλιως μας ξεχασαν....

djnick
15-12-11, 12:37
Για κάποιον όπως εγώ που απέχω γύρω στα 4 χλμ από το τηλεπικοινωνιακό κέντρο Τερψιθέας και δεν υπάρχει δυνατότητα παροχής υπηρεσιών vDSL σε τόσο μεγάλη απόσταση, ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω μεταφορά σε άλλο τηλεπικοινωνιακό κέντρο. Η σκέψη είναι αν θα μπορούσα να μεταφερθώ στο τηλ. κέντρο Γλυφάδας από το οποίο απέχω (θεωρητικά) κοντά στο 1 χλμ.

rexdimos
15-12-11, 13:19
απο οσο ξερω δεν γινεται αυτο και αυτος ειναι ο λογος ποθ κανουν τα εργα

djnick
15-12-11, 14:53
απο οσο ξερω δεν γινεται αυτο και αυτος ειναι ο λογος ποθ κανουν τα εργα

Εννοείς ότι τα έργα γίνονται εκτός των άλλων και για να προσφέρουν υπηρεσίες vDSL και σε χρήστες που απέχουν περισσότερο του 1 χλμ από τα τηλ. κέντρα ή κάτι άλλο;

rexdimos
15-12-11, 15:13
ακριβως αυτο ενοοω άλλωστε και vdsl να μην πάρεις αν εισαι πελάτης οτε και σε συνδεσουν στα νεα minidslam οπως εχουν πει αμεσα η ταχυτητα σου θα ειναι καλλυτερη αφου μειωνεται η αποσταση σου

gloec
20-12-11, 11:08
Πέρασα μια βόλτα και είδα ότι έχουν βάλει ένα καινούργιο κουτί με έναν μεγάλο τριψήφιο αριθμό πάνω, που φαίνεται να είναι αντικατάσταση παλιού ΚΑΦΑΟ. Αυτό είναι στην Μυκηνών και Γούναρη. Επίσης καινούργιο ΚΑΦΑΟ έχει μπει και στην Δημελά και Ανθέων. Τι έχουν τώρα μέσα αυτά τα "κουτιά" ή τι έχουν αντικαταστήσει δεν έχω ιδέα...

rexdimos
20-12-11, 14:49
λογικα αυτα ειναι τα καινουργια για vdsl υπαρχουν επισης απεναντι απο τον βασιλοπουλο,πιο πανω απο την ολγας στο βενζιναδικο και πιο κατω απο μυκηνων αλλα 2 επι της γουναρη και σιγουρα εχουν μεσα τα παλια καλωδια φανταζομαι εκεινο που δεν ξερω ειναι αν θα συνεχισουν πχ στην ανθεων η αλλου ?αφου αλλωστε το vdsl απαιτει ενα καφαο αν τετραγωνοκαι ποτε θα κανουν συνδεσεις γιατι πρεπει να απρουν και αδεια απο την δεη

gavorki
30-01-12, 04:12
Εδω και 5 μερες σκαβουνε ολη την κατω γλυφαδα. Σημερα παρατηρισα οτι φυγανε το παλιο κουτι του ΟΤΕ απο απεναντι και βαλανε καμπινα. Το θεμα μου ομως ειναι αλλο. Την τριτη μερα η ταχυτητα μου ειχε αυξομειωσεις και οταν πηρα τηλ στην εξυπηρετηση δεν μπορουσανε να κανουνε reset στην πορτα μου. Μετα μαλλον το καταφερανε αλλα αποψε εχασα την ADSL για κανα τεταρτο. Μετα επανηλθε αλλα κλειδωνει στα 10900/1098 (απο 13850/861) και το Attenuation στο Downstream πηγε στα 30db απο τα 22Db.

Τι ακριβως γινεται;

gavorki
30-01-12, 17:50
ΟΛΑ ΟΚ. Εγινε reset στην πορτα και το attenuation επεσε οπως πριν και η ταχυτητα ανεβηκε στα 13182/956

Excessium
31-01-12, 02:40
Και μενα προχθες χαθηκε για λιγο η dsl και επανηλθε με ελαφρως καλυτερες ταχυτητες και attenuation, το προβλημα ειναι οτι μαζι επανηλθε το προβλημα με packet loss που ειχα, που ειχε λυθει με αλλαγη πορτας :mad:

makfil
31-01-12, 11:06
Εδω και 5 μερες σκαβουνε ολη την κατω γλυφαδα. Σημερα παρατηρισα οτι φυγανε το παλιο κουτι του ΟΤΕ απο απεναντι και βαλανε καμπινα. Το θεμα μου ομως ειναι αλλο. Την τριτη μερα η ταχυτητα μου ειχε αυξομειωσεις και οταν πηρα τηλ στην εξυπηρετηση δεν μπορουσανε να κανουνε reset στην πορτα μου. Μετα μαλλον το καταφερανε αλλα αποψε εχασα την ADSL για κανα τεταρτο. Μετα επανηλθε αλλα κλειδωνει στα 10900/1098 (απο 13850/861) και το Attenuation στο Downstream πηγε στα 30db απο τα 22Db.

Τι ακριβως γινεται;

Είδα και εγώ τα έργα στην Κάτω Γλυφάδα, στις καθέτους στη Θεμιστοκλέους, και δεν βρήκα κάποιον να μιλάει ελληνικά για να μάθω λεπτομέρειες.

Ήξερα ότι τα έργα στην Άνω Γλυφάδα γίνονταν στο πλαίσιο της ένταξης της περιοχής στο πιλοτικό πρόγραμμα VDSL. Αυτά τα έργα στο ίδιο πρόγραμμα εντάσσονται ή σε άλλο;
Ρωτάω γιατί βρίσκομαι και εγώ στην περιοχή (Ξάνθου, όχι όλο το χρόνο) και ταλαιπωρούμαι χρόνια τώρα με το Κέντρο του Αγ. Κων/νου σε ταχύτητες 7000-8000 είτε με ΟΤΕ παλαιότερα είτε με 4νετ από πέρυσι. Προ ημερών είχαν κοπεί τα τηλέφωνα και στην περιοχή της Ξάνθου και Πρ. Πέτρου.

Εάν γνωρίζεις περισσότερα για την περιοχή και για το λόγο που γίνονται τα έργα, δώσε πληροφορίες, σε παρακαλώ, είτε εδώ είτε με πμ.

nnn
31-01-12, 11:22
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4382049&postcount=1

makfil
31-01-12, 13:03
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Το ερώτημα που γεννιέται είναι, εάν τα οφέλη από τις υψηλότερες ταχύτητες θα τα έχουν, εκτός από τους πελάτες του ΟΤΕ, και οι πελάτες των άλλων παρόχων, αφού εξυπηετούνται από το ίδιο δίκτυο, από το Κέντρο του ΟΤΕ.

gavorki
06-02-12, 07:37
Σε εμενα σημερα ανεβηκε η ταχυτητα κατα 2.5mbits και κλειδωσα στα 16 για καποιο λογο.

makfil
06-02-12, 08:07
Σε εμενα σημερα ανεβηκε η ταχυτητα κατα 2.5mbits και κλειδωσα στα 16 για καποιο λογο.

Δεν μας λες, όμως, ούτε σε ποιον πάροχο είσαι ούτε τα στοιχεία της σύνδεσης.

rexdimos
06-02-12, 14:43
τελικα οι νεες καμπινες στην γλυφαδα ειναι ενεργες καιαν ναι πως συνδεεσαι σε αυτες το ζητας απλα?

gavorki
07-02-12, 20:44
Δεν μας λες, όμως, ούτε σε ποιον πάροχο είσαι ούτε τα στοιχεία της σύνδεσης.

ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ !! :)

ΟΤΕ CONN-X 24

96200

gavorki
07-02-12, 20:48
τελικα οι νεες καμπινες στην γλυφαδα ειναι ενεργες καιαν ναι πως συνδεεσαι σε αυτες το ζητας απλα?

Για να μου εχει ανεβει η ταχυτητα κατα 2mbits μετα απο 2 χρονια, μαλλον ειναι θεμα νεας καμπινας. Αν μενεις κοντα στον ΟΤΕ Γλυφαδας, περνα μια βολτα και ρωτησε τους. Απο οτι θυμαμαι, παραμενουνε εξυπηρετικοι...ευχομαι να μην αλλαξε αυτο :)

rexdimos
08-02-12, 11:32
εχεις μηπως δει σε τι αποσταση περιπου ειναι η νεα καμπινα που σου εβαλλαν?αλλα γιατι πρεπει να το ζητησεις δεν ειναι αυτονοητο οτι θα μεταφερουν ολους τους συνδρομητες οτε στις νεες καμπινες ?

gavorki
08-02-12, 17:40
εχεις μηπως δει σε τι αποσταση περιπου ειναι η νεα καμπινα που σου εβαλλαν?αλλα γιατι πρεπει να το ζητησεις δεν ειναι αυτονοητο οτι θα μεταφερουν ολους τους συνδρομητες οτε στις νεες καμπινες ?

Η νεα καμπινα ειναι ακριβως απεναντι απο το σπιτι μου. Αυτο σου λεω οτι ειναι αυτονοητο πως ολοι οι συνδρομητες θα μεταφερθουνε σε νεες καμπινες

rexdimos
09-02-12, 14:01
ναι αυτονοητο ειναι αλλα ομως πρωτα απο ολα αν η καμπινα ειναι απεναντι σου δεν θα επρεπε να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα (αλλα και τοσο κοντινη αποσταση οσο λεμε και 27 db δεν διακιολογειτε) αφου μειωνεται το atenuation?και αφου ειναι αυτονοητο πχ εμενα γιατι δεν με εχουν μεταφερει ακομα?

gavorki
10-02-12, 01:34
Ισως παιζει ρολο το router; Παντως τοσο καιρο ειχα 23-25 attenuation παντα και με καινουργια φιλτρα (τα τσεκαρω καθε 3μηνο).

Με εβαλες ομως σε υποψιες. Θα κανω ενα τηλ. αυριο στον ΟΤΕ να μαθω τι παιζει. Εχω και ενα router Thomson καινουργιο (Forthnet) και θα δοκιμασω να δω τι παιζει και με αυτο.

rexdimos
10-02-12, 12:26
ποιο router χρησιμοποεις τωρα? γιατι αν εχεια παει σε νεα καμπινα και αν αυτη ειναι απεναντι απο το σπιτι σου αποκλειεται να ειναι η αποσταση μεγαλυτερη απο 150 μετρα συνεπως δεν δικαιολογειται 23-25

gavorki
11-02-12, 18:10
ποιο router χρησιμοποεις τωρα? γιατι αν εχεια παει σε νεα καμπινα και αν αυτη ειναι απεναντι απο το σπιτι σου αποκλειεται να ειναι η αποσταση μεγαλυτερη απο 150 μετρα συνεπως δεν δικαιολογειται 23-25

To SAGEM της οτενετ. Η καμπινα ειναι κανα 50αρι μετρα απεναντι απο εμενα. Παιζει ρολο αν οι γραμμες στο κτιριο ειναι παλιες; Μιλαμε οτι η πολυκατοικια πρεπει να ειναι 30ετιας.

atticus000
11-02-12, 20:10
Ισως παιζει ρολο το router; Παντως τοσο καιρο ειχα 23-25 attenuation παντα και με καινουργια φιλτρα (τα τσεκαρω καθε 3μηνο).

Με εβαλες ομως σε υποψιες. Θα κανω ενα τηλ. αυριο στον ΟΤΕ να μαθω τι παιζει. Εχω και ενα router Thomson καινουργιο (Forthnet) και θα δοκιμασω να δω τι παιζει και με αυτο.

Δεν σε εχουν συνδεσει στην καινουργεια καμπινα διστυχος δεν το κανουν αν και τα καινουργια καφαο λειτουργουν .Στην Βουλα που μενω εχουνε περασει 4-5 καμπινες μονο και ημουν μεσα σε αυτες, μαλιστα ειχαν ξεχασει να περασουν την γραμμη μου και μετα απο πολλα τηλ, στου τεχνικους βαλανε και εμενα

96329

makfil
11-02-12, 20:32
Καλά, αυτά είναι νούμερα από άλλο πλανήτη ...

rexdimos
11-02-12, 23:04
<<Δεν σε εχουν συνδεσει στην καινουργεια καμπινα διστυχος δεν το κανουν αν και τα καινουργια καφαο λειτουργουν >> αυτο κανονικα θα επρεπε να το κανουν απο μονοι τους?τοτε για ποι λογο τις εβαλλαν?
σε ποια τηλεφωνα πηρες?
τωρα για τον φιλο παραπανω αν ειναι στα 50 μετρα ειναι απαραδεκτη ταχυτητα θα προτεινα να δοκιμασει αν εχει και καποιο αλλο ρουτερ γιατι τα sagem δεν τα πολυεμπιστευομαι και αν εχει το ιδιο αποτελεσμα να καλεσει τον οτε να μετρησουν την εισαγωγη δηλαδη εκει που ερχονται οι συνδεσεις πριν ανεβουν σπιτι για αποκλεισεις και το φαινομενο παλλια καλωδιωσης
βεβαια αν ειναι στην νεα καμπινα ακομα και με παλια καλωδιωση δεν επιτρεπεται atenuation 23 σε μια αποσταση 50 μετρων

atticus000
13-02-12, 01:37
<<Δεν σε εχουν συνδεσει στην καινουργεια καμπινα διστυχος δεν το κανουν αν και τα καινουργια καφαο λειτουργουν >> αυτο κανονικα θα επρεπε να το κανουν απο μονοι τους?τοτε για ποι λογο τις εβαλλαν?
σε ποια τηλεφωνα πηρες?
τωρα για τον φιλο παραπανω αν ειναι στα 50 μετρα ειναι απαραδεκτη ταχυτητα θα προτεινα να δοκιμασει αν εχει και καποιο αλλο ρουτερ γιατι τα sagem δεν τα πολυεμπιστευομαι και αν εχει το ιδιο αποτελεσμα να καλεσει τον οτε να μετρησουν την εισαγωγη δηλαδη εκει που ερχονται οι συνδεσεις πριν ανεβουν σπιτι για αποκλεισεις και το φαινομενο παλλια καλωδιωσης
βεβαια αν ειναι στην νεα καμπινα ακομα και με παλια καλωδιωση δεν επιτρεπεται atenuation 23 σε μια αποσταση 50 μετρων

στα 50 μετρα ειναι το τηλεφωνο και οχι το internet απλα περασανε την τηλεφωνικη γραμμη στο καινουργιο καφαο. το adsl ειναι στο dslam που ηταν παντα!πηρα στο 13888 και δηλωσα βλαβη (ενω δεν ειχα ) λεγοντας πως θελω να με παρει καποιος τεχνικος γιατι ολοι οι αλλοι ειναι ασχετοι! κανονικα θα επρεπε να τους περνανε ολους στα καινουργια και να κερδισουν πελατες αλλα δεν το κανουν γιατι λογικα 8α υπαρχει γκρινια απο τους ανταγωνιστες :p

gavorki
13-02-12, 21:13
Καλεσα σημερα στο 13888 γιατι μετα απο ενα Restart στον Router η ταχυτητα μου επεσε στα 11 με θορυβο στα 30. Μου ειπανε οτι η γραμμη μου ειναι μια χαρα μιας και οι ενδειξεις του λενε οτι ειμαι 1.1χλμ μακρυα απο το DSLAM. Βεβαια μετα απο ενα Reset (και ΠΑΛΙ) στην πορτα, ο θορυβος επεσε στα 27 και η ταχυτητα πηγε στο 13.

Αν καταλαβα καλα, η καμπινα απεναντι μου (που παλια ηταν ΚΑΦΑΟ), δεν εχει καμοια σχεση;

rexdimos
13-02-12, 22:47
εχει αυτα ειναι τα νεα Minidslam για το vdsl αλλα απλα δεν σε εχουν συνδεσει εκει απο οσο ξερω για γλυφαδα οι καμπινες αυτές ετοιμαζονται αλλα ακομη δεν δουλευουν και καποιες ουτε καν εχουν ηλεκτρολογική εγκατασταση για αυτο και μου φανηκε παραξενο που ειπες οτι σε εχουν βαλει ηδη σε αυτες και ειχες 23 atenuation

georgios29
14-02-12, 13:46
Δεν σε εχουν συνδεσει στην καινουργεια καμπινα διστυχος δεν το κανουν αν και τα καινουργια καφαο λειτουργουν .Στην Βουλα που μενω εχουνε περασει 4-5 καμπινες μονο και ημουν μεσα σε αυτες, μαλιστα ειχαν ξεχασει να περασουν την γραμμη μου και μετα απο πολλα τηλ, στου τεχνικους βαλανε και εμενα

96329

Οι καμπίνες που λες ότι έχουν περάσει, είναι κάτω Βούλα;
Γιατί σε εμάς, πανόραμα, έχουν αλλάξει καμπίνες εδώ και καιρό, αλλά καμία διαφορά στη ταχύτητα.

Αντίθετα, τελευταία, έχει πέσει και ο συγχρονισμός... :(

rexdimos
14-02-12, 22:29
εχω την αισθηση οτι ναι μεν περνανε τις νεεες καμπινες αλλα σχεδον πουθενα δεν δουλευουν οποτε θα περιμενουμε την εμπορικη εναρξη του vdsl

atticus000
15-02-12, 16:02
Οι καμπίνες που λες ότι έχουν περάσει, είναι κάτω Βούλα;
Γιατί σε εμάς, πανόραμα, έχουν αλλάξει καμπίνες εδώ και καιρό, αλλά καμία διαφορά στη ταχύτητα.

Αντίθετα, τελευταία, έχει πέσει και ο συγχρονισμός... :(

ναι κατω βουλα και αυτο σε λιγες καμπιινες

blugosi
22-02-12, 16:58
Απέναντι από την πολυκατοικία που μένω (Τερψιθέα), η νέα καμπίνα έχει αντικαταστήσει την παλιά από το Νοέμβριο.

Είχαν καλουπώσει και ένα νέο φρεάτιο πάνω στο δρόμο εκεί που διακλάδωναν τα κοψίματα και φαινόταν ότι η δουλειά τους είχε τελειώσει.

Προχθές είχαν έρθει πάλι δύο βανάκια, είχαν σπάσει πάλι το πεζοδρόμιο και πάλι κάτι πάλευαν αλλά δεν πρόλαβα να σταματήσω να δω τι κάνανε.

Τι άλλο έμενε να συνδέσουν; Έλλειπε κάποιο στάδιο ακόμη πριν δώσουν VDSL ίσως;

rexdimos
24-02-12, 11:39
λειπει το πιο βασικο......ρευμα

cmos
08-03-12, 22:32
λειπει το πιο βασικο......ρευμα
κοντευει :)

οι καμπίνες περιέχουν DSLAM με θύρες autosensing δηλ. μπορούν να καλύψουν και ADSL και VDSL

ακόμα δεν εχουν ρευμα

johnvam
09-03-12, 10:30
κοντευει :)

οι καμπίνες περιέχουν DSLAM με θύρες autosensing δηλ. μπορούν να καλύψουν και ADSL και VDSL

ακόμα δεν εχουν ρευμα

και όχι μόνο... Μπορούν να παίξουν και PSTN & ISDN !!!

DragonFun
11-03-12, 01:22
η CYTA εβγαλε τα πρωτα πακετα που λενε οτι θα φτανουν VDSL ταχυτητες λενε ομως το εξης ποy με απασχολει!

"Προϋπόθεση παροχής είναι η απόσταση από το αστικό κέντρο της περιοχής σας να είναι εντός του μήκους που ορίζει η νέα τεχνολογία, δηλαδή έως 1.000 μέτρα."

συγνωμη αλλα επειδη ειμαι νουμπας,εννοει το DSLAM ετσι? τι ειναι ακριβως αυτο ειναι τα κουτια που βαζουν ή ειναι ενα εντελως διαφορετικο μεγαλυτερο οικοδομημα μεγαλο σαν σπιτι δλδ?
δηλαδη εγω π.χ που μενω Ναυπλιου Μετσοβου/Ανθεων τερμα πανω,τρια στενα απο το βουνο,και περνω γραμμη σημα ταχυτητα πως το λενε τελοσπαντων,απο ηλλιουπολη 3χιλιομετρα περιπου μακρια γιαυτο και ευχουμε ταχυτητες 8mbps στο μοντεμ περιπου
και κανονικα 1024 up.

μας πιανει η VDSL αν βαλουμε εμεις εδω πανω?
συγνωμη αν τα εχω γραψει λιγο κουλουβαχατα και ευχαριστω εξαρχης! :oneup:

rexdimos
12-03-12, 12:41
θεωρητικα οχι γιατι εισαι μακρια αλλωστε τα νεα minidslam που εχουν μπει στην περιοχη δεν ειναι της cyta αλλα του οτε και μπηκαν για αυτο τον λογο ακριβως

DragonFun
12-03-12, 17:33
δηλαδη ο ΟΤΕ θα μπορει να εξυπηρετησει αν παω σε αυτόν αυτη τη στιγμη ?
καλη η τακτικη του,ειναι μεν ακριβώς αλλα τουλαχιστον εχει ποιότητα.
στον ΟΤΕ πληρωνεις και ενα εξτρα παγειο δικο του ή κανω λαθος ?

συμπληρωση μετα απο ενα τηλεφωνο στο 13888
και αφου εδωσα ενα νουμερο ΟΤΕ που ειναι στο ιδιο σπιτι
μου ειπαν οτι εχς αποσταση 2182 ή 2128 μετρα απο το πλησιεστερο αστικιο κεντρο
οποτε η διαφορα με τη CYTA και τη forthnet που εχω αυτη τη στιγμη ειναι στα περιπου 1000 μετρα ξερει κανείς τι
διαφορα εχουν αυτα τα 1000 μετρα στη γραμμη ?

rexdimos
13-03-12, 16:31
<<στον ΟΤΕ πληρωνεις και ενα εξτρα παγειο δικο του ή κανω λαθος ?>>οχι δεν κανεις λαθος ειναι περιπου 30 το διμηνο στην isdn γραμμη
<<οποτε η διαφορα με τη CYTA και τη forthnet που εχω αυτη τη στιγμη ειναι στα περιπου 1000 μετρα ξερει κανείς τι
διαφορα εχουν αυτα τα 1000 μετρα στη γραμμη ?>>αυτο δεν το καταλαβα αν σου ειπε ο οτε οτι η αποσταση σου ειναι 2128 μετρα απο το αστικο κεντρο δεν εχεισ καμμια διαφορα με αλλη εταιρεια αφου και οι αλλες στο ιδιο αστικο κεντρο(dslam) ειναι δεν εχουνφτιαξει αλλο αυτες οποτε περιμενεις
απλα ο οτε εφτιαξε αυτα τα καινουργια minidslam ακριβως για να μειωσει την αποσταση αυτη αν λοιπον ακομα στην περιοχη δεν λειτουργουν αφου δεν εχει ξεκινησει ακομα η εμπορικη διαθεση οπως ξερω φυσικολογικο ειναι να σου λεει οτι εχεις αυτη την αποσταση

DragonFun
15-03-12, 23:27
αυτο σου γραφω πηρα στη forthnet και μου ειπε πως η αποσταση απο το κεντρο της DSLAM ειναι 3180
και πηρα και στον οτε και εδωσα το τηλεφωνο του σπιτιου στο κατω οροφο που ειναι ΟΤΕ και μου ειπε πως εχω αποσταση 2182 η 28
αρα λογικα λειτουργει ο ΟΤΕ αλλο κεντρο πιο κοντα θα ερθει και η forthnet πιο κοντα ενδεχομενως δηλαδη ?

blugosi
15-03-12, 23:35
λειπει το πιο βασικο......ρευμα
Έ...έ...έρχεται!!!!
Για το ρεύμα λέω... Σκάψανε γύρω από το καφάο , έχουν βάλει κώνους προσωρινά και οι ταμπέλες του εργολάβου γράφουνε ΔΕΗ.

Άρα βάζουν και ρεύμα!!

DragonFun
16-03-12, 00:35
σε ποιο σημειο περιπου τα ειδες αυτα ?
οποτε λες να ανοιξει κανα καινουργιο μπας και πιασουμε καμοια ταχυτητα της προκοπης ?!

blugosi
16-03-12, 08:01
σε ποιο σημειο περιπου τα ειδες αυτα ?
οποτε λες να ανοιξει κανα καινουργιο μπας και πιασουμε καμοια ταχυτητα της προκοπης ?!

Στην Τερψιθέα.

Το καφάο είναι από τα καινούργια που μπήκαν τελευταία. Μάλλον είναι ένα από αυτά που προγραμματίζουν να δώσουν το καλοκαίρι.

rexdimos
16-03-12, 11:41
@dragonfun και ο οτε και η φορτηνετ και οποιαδηποτε αλλη εταιρεια αυτην την στιγμη που μιλαμε στεγαζονται για την περιοχη μας στο ιδιο Α/Κ το οποιο ειναι θρακης και τριπολεως αν φυσικα το τηλεφωνο σου αρχιζει απο 96 απλα η καθε εταιρεια χρησιμοποιει αλλο αλγοριθμο μετρησης αποστασης για αυτο και οι διαφορες στα μετρα τις αποστασης τα οποια φυσικα και ειναι πολλα για vdsl με οποια μετρηση και αν το δεις
για αυτο και ο οτε υλοποιησε στην περιοχη μας λογω προβληματων με την αποσταση τις νεες καμπινες η αλλιως minidslam η αλλιως K/V και απο αυτες θα δωσει vdsl στην περιοχη μας ενω σε αλλους συνδρομητες που ειναι πιο κοντα στο Α/Κ θα δωσει απο εκει και αυτο γιατι απαραβατος ορος του προτοκολλου του vdsl ειναι η αποσταση να ειναι κατω απο 1000 μετρα
οποτε θα σου ελεγα να δεις γυρω γυρω απο το σπιτι σου αν υπαρχει νεα καμπινα του οτε αλλωστε φαινονται για να δεις αν θα μπορεσεις να βαλεις στο μελλον vdsl

@ ADSLgr.com All rights reserved.