PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος υπολογιστή με remοτε control από tv-tuner



Aegis
21-04-04, 20:51
Γίνεται παίδες;

Μπορώ μήπως με κάποιο πρόγραμμα και χρησιμοποιώντας το remote control της κάρτας τηλεόρασης να δίνω από μακριά εντολές στον υπολογιστή όπως κλείσιμο και ρύθμιση της έντασης του ήχου;

κάτι έχω ακούσει, αλλά γαμώτο δεν μπορώ να βρω τίποτα.

ευχαριστώ.

Salvador
21-04-04, 21:27
uice σου λέω μονο...
τπτ άλλο :wink:

ή μαλον θα σου πω έτσι λιγο για να σε "Ζεστάνω" :P

απο το κρεβατι: ανοιγω αρχεια,παιζω μουσικη,βαζω ταινιες,ανοιγω προγραμματα(φυσικα δεν μπορω και να τα δουλεψω χωρις πληκτρολογιο!..εννοω dscaler,winamp,κλεινω παραθυρα,ρυθμιζω στο bsplayer τους υποτιτλους,το pan&scan,ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ,ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΑΧΤΟΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΜΟΥ...οταν λεω τα παντα εννοω ΤΑ ΠΑΝΤΑ..μπορεις να του ρυθμισεις κουμπια για διαφορετικο application,κουμπια για συντομευσεις οπου θα κανει π.χ scan disk και οτι μπορεις να φανταστεις!
Ειναι απο τα must zipakia που εχω στον pc μου και αν κανω format ειναι παντα το πρωτο που βάζω.

Θέλει αρκετη δουλεια όμως..δεν ειναι τοσο ευκολο,αλλα μαθαινεται με τον καιρό..Στειλε μου pm αν εχεις ερωτήσεις.

υ΄.γ. η εκδοση που κυκλοφορει http://www.mediatexx.com/download/uicesetup.exe ειναι δυσκολο να βρεις ***** αλλα γι'αυτο θα βρουμε λυση.Παντως αν το μαθεις στις 30 μερες που εχει trial αξιζει να τους δωσεις 20$ για να το αγορασεις.Εγω προσωπικα αν ειχα πιστωτικη θα το εκανα,.,οποτε δωσε και για μένα :D

Ένα θα σου πω για να καταλαβεις πόσο χρησιμο εργαλειο ειναι.Οταν ειχα τα 98 το ***** δουλεβε μια χαρα.Οταν εβαλα xp δεν μπορουσα να το σπασω και αναγκαζομουνα απο ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ μεχρι και κανα μηνα πριν οπου καταφερα να βρω κατι "καλο¨" με το που περνανε οι 30 μερες να γυρναω απο το Bios την ημερομηνια 30 μερες πριν για να ξαναδουλεψει.Μεχρι και τον Απριλιο ο υπολογιστης μου ελεγε :7 Ιουνιου 2003 :P


όχι δεν τα παίρω απο την mediatexx!:roll:

elapse
21-04-04, 22:42
Μπορείς να δοκιμάσεις και το girder (http://www.girder.nl).Βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο όσο το uice αλλά είναι free.

Aegis
21-04-04, 23:03
παιδιά ευχαριστώ πολύ. Salvador25, θα επικοινωνήσω μαζί σου σύντομα μόλις καταφέρω να βρω μια οθόνη για το lan γιατί πριν 1 ώρα μου κάηκε στο δεύτερο pc. :cry:

μόλις ξεμπερδέψω θα ασχοληθώ.

ευχαριστώ.

sdikr
22-04-04, 12:34
αν και δεν δουλέυει με remote τηλεόρασης, ATI Remote Wonder, ασύρματο, δουλέυει μέ όλα τα προγράμματα κλπ κλπ

Aegis
22-04-04, 21:29
φίλε Salvador25, το προγραμματάκι ειναι καταπληκτικό. Σε ευχαριστώ πολύ. Ηδη μπορώ να κάνω τα δύο βασικά πράγματα που ήθελα, δηλαδή ρύθμιση έντασης και κλείσιμο. nice! :wink: :D

xenbast_
23-04-04, 09:08
xenbast_, Θα σε παρακαλούσα να μην κάνουμε τη ζωή μας πιό έυκολη με αυτό τον τρόπο.


http://ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

ας κάνουμε τη ζωή μας πιό εύκολη! :D

chat1978
23-04-04, 11:04
Να ρωτήσω τα προγράμματα που προτείνεται δουλεύουν με οποιοδήποτε κάρτας TVTUNER τηλεχειστήριο????

Πλάκα πλάκα υπάρχει gadget σκέτο τηλεχειριστήριο?? Ή πρέπει να πάρεις κάρτα TV-Tuner??

Slammer
23-04-04, 11:50
Για οσους ενδιαφέρονται, αντιστοιχη λειτουργια υπάρχει και στο Linux, και μαλιστα τα drivers περιεχονται στον πυρήνα (modules lirc).
Υποστηριζει πολλά χειριστήρια όπως από κλασικές κάρτες TV βασισμένες στο BTTV.
Ολα τα προγραμματα Video και Ηχου όπως xine, mplayer, xmms κλπ δεχονται εντολές από χειριστήριο...

Aegis
23-04-04, 12:58
Να ρωτήσω τα προγράμματα που προτείνεται δουλεύουν με οποιοδήποτε κάρτας TVTUNER τηλεχειστήριο????


εμένα δούλεψε επιλέγοντας tv capture board με tv-tuner crypto pctv II. Είναι γενικά για όλα τα μοντέλα η παραπάνω ρύθμιση και τεστάρεις μετά αν είναι συμβατό.

boss
23-04-04, 15:22
Υπάρχει περίπτωση να γίνεται remote έλεγχος με infrared συσκευή(πχ infra για mobile phones);

sdikr
23-04-04, 17:32
Υπάρχει περίπτωση να γίνεται remote έλεγχος με infrared συσκευή(πχ infra για mobile phones);

λιγο δύσκολο γιατί η ένταση των υπερύθρων στα κινητά (pda, palm etc) δεν είναι το ίδιο δυνατά με αυτά των τηλεοράσεων , συσκευών με τηλεκοντρολ.

πχ σε ένα palm Που έχω έχει προγραμματακια για να δουλεύει σαν remote , το πρόβλημα είναι οτι πρεπεί να πάω μισο μέτρο απο τον δέκτη για να πιασει

boss
23-04-04, 18:01
Εγώ έχω το MA-620 USB, όταν του ρίχνω από μακρυά με το controll της tv δήχνει να λαμβάνει μια χαρά το σήμα, έχει 2 ledakia το 1 είναι Power/connection το 2 αναβοσβήνει μόνο όταν δέχεται data κάτι που συμβαίνει στην περίπτωση με το tv-controll.
Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να οδηγεί σωστά τα σήματα(κάτι σαν shortcut keys).

sdikr
23-04-04, 18:07
Εγώ έχω το MA-620 USB, όταν του ρίχνω από μακρυά με το controll της tv δήχνει να λαμβάνει μια χαρά το σήμα, έχει 2 ledakia το 1 είναι Power/connection το 2 αναβοσβήνει μόνο όταν δέχεται data κάτι που συμβαίνει στην περίπτωση με το tv-controll.
Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να οδηγεί σωστά τα σήματα(κάτι σαν shortcut keys).

συγνωμή νόμιζα οτι ενοούσες να κάνεις remote control απο το κινητό στον υπολογιστή,
φυσικά και η συσκευη που έχεις κάνει για δέκτης.

xenbast_
23-04-04, 18:34
xenbast_, Θα σε παρακαλούσα να μην κάνουμε τη ζωή μας πιό έυκολη με αυτό τον τρόπο.


http://ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

ας κάνουμε τη ζωή μας πιό εύκολη! :D



έχεις την ειλικρινή συγνώμη μου :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.