PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL στην Θεσσαλονίκη?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

DANNYGR
09-12-11, 23:11
Έχουμε κανένα νέο???

guardianhelm
09-12-11, 23:50
Το μόνο σχετικό που έχω δει είναι αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=433219) το νήμα του φόρουμ, αλλά είναι αρκετά παλιό και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

DANNYGR
09-12-11, 23:59
Πραγματικά είναι πολύ παλιό....αν και μπορεί όντως να έχει ξεκινήσει σε αυτούς τους 3 δήμους.Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί δεν έχει ακουστεί "γκιχ" για Θεσσαλονίκη,παρά μόνο για διάφορες περιοχές της Αθήνας και άλλες πόλεις,ενώ είμαστε το δεύτερο μεγαλύτερο αστικό κέντρο στη χώρα.(Αν είναι δυνατόν)
Θέλουμε νέα οπωσδήποτε...

blade_
10-12-11, 03:10
απο τι φαινεται θα αργησουμε να εχουμε νεα και ακομα περισσοτερο για υλοποιηση..

DANNYGR
11-12-11, 01:09
απο τι φαινεται θα αργησουμε να εχουμε νεα και ακομα περισσοτερο για υλοποιηση..

Τελικά έχουμε μείνει πάρα πολύ πίσω στη Θεσσαλονίκη.Είμαι σε ένα φιλαράκι μου στις Σέρρες αυτή τη στιγμή,και όχι μόνο VDSL τους βάλανε,αλλά ανοίξανε και μαγαζί το οποίο γράφει απ'έξω FTTH(Fiber To The Home).Στην αρχή μου φάνηκε πολύ "φανταστικό" για να είναι αληθινό και όμως παρόλα αυτά,προσφέρουν συμμετρικές FTTH υπηρεσίες 15down/15up - 25down/25up και 50down/50up(mbit).Το μόνο που θυμάμαι είναι πως η αξία για 50/50mbit ανέρχεται στα 70 ευρώ το μήνα(Έτσι με είπε ένα παλικάρι που μένει εδώ).Η τιμή είναι "αρκετά καλή" εφόσον η υπηρεσία είναι ολόφρεσκια και οι ταχύτητες είναι πραγματικές και συμμετρικές

Άντε να ξεσηκωθούμε σιγά σιγά και κατά εδώ....ότι νεότερο μάθετε απαντήστε αμέσως.

_stargazer
11-12-11, 02:09
ΣΕ ποια εταιρία αναφέρεσαι; OTE; Για FTTH λίγο δύσκολο... είσαι σίγουρος πως δεν πρόκειται για καμιά ασύρματη σύνδεση;

x_user
11-12-11, 02:39
φαίνεται δεν συμφώνησε ο Δημος για το "τίμημα" για τις εκσκαφές...
το ίδιο (αν θυμάμαι καλά) είχε γίνει και με το ADSL, όπου οι εργασίες είχαν καθυστερήσει υπερβολικά.

DarkSky
11-12-11, 06:17
Τελικά έχουμε μείνει πάρα πολύ πίσω στη Θεσσαλονίκη.Είμαι σε ένα φιλαράκι μου στις Σέρρες αυτή τη στιγμή,και όχι μόνο VDSL τους βάλανε,αλλά ανοίξανε και μαγαζί το οποίο γράφει απ'έξω FTTH(Fiber To The Home).Στην αρχή μου φάνηκε πολύ "φανταστικό" για να είναι αληθινό και όμως παρόλα αυτά,προσφέρουν συμμετρικές FTTH υπηρεσίες 15down/15up - 25down/25up και 50down/50up(mbit).Το μόνο που θυμάμαι είναι πως η αξία για 50/50mbit ανέρχεται στα 70 ευρώ το μήνα(Έτσι με είπε ένα παλικάρι που μένει εδώ).Η τιμή είναι "αρκετά καλή" εφόσον η υπηρεσία είναι ολόφρεσκια και οι ταχύτητες είναι πραγματικές και συμμετρικές

Άντε να ξεσηκωθούμε σιγά σιγά και κατά εδώ....ότι νεότερο μάθετε απαντήστε αμέσως.

WHAT ? :shock: Είσαι σίγουρος ? :hmm:

DANNYGR
11-12-11, 06:57
ΣΕ ποια εταιρία αναφέρεσαι; OTE; Για FTTH λίγο δύσκολο... είσαι σίγουρος πως δεν πρόκειται για καμιά ασύρματη σύνδεση;

Απόλυτα σίγουρος,μιλάμε για FTTH. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βγάλω κάποια φωτογραφία από το κατάστημα.Δεν είναι του ΟΤΕ,δίνουν μέσω Γερμανικής εταιρίας(ISP) το FTTH.

........Auto merged post: DANNYGR πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


WHAT ? :shock: Είσαι σίγουρος ? :hmm:

Ναι,απόλυτα!!!Οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά....

etheo
13-12-11, 17:42
FIBERNET HELLAS S.A. ονομάζεται η εταιρεία και εδρεύει στην Σέρρες.

hell00
14-12-11, 09:34
Είμαι σε ένα φιλαράκι μου στις Σέρρες αυτή τη στιγμή,και όχι μόνο VDSL τους βάλανε,αλλά ανοίξανε και μαγαζί το οποίο γράφει απ'έξω FTTH(Fiber To The Home).Στην αρχή μου φάνηκε πολύ "φανταστικό" για να είναι αληθινό και όμως παρόλα αυτά,προσφέρουν συμμετρικές FTTH υπηρεσίες 15down/15up - 25down/25up και 50down/50up(mbit).Το μόνο που θυμάμαι είναι πως η αξία για 50/50mbit ανέρχεται στα 70 ευρώ το μήνα(Έτσι με είπε ένα παλικάρι που μένει εδώ).Η τιμή είναι "αρκετά καλή" εφόσον η υπηρεσία είναι ολόφρεσκια και οι ταχύτητες είναι πραγματικές και συμμετρικές



καλημερα

ειναι η Βουλγαρικη εταιρια για την οποια μιλουσα πριν αρκετους μηνες οτι κανει εργα μεσα στην πολη.Το καταστημα εχει ξεκινησει εδω και τουλαχιστον ενα μηνα και απο οτι εχω μαθει προς το παρον προσπαθει να πουλησει ΜΟΝΟ επαγγελματικες συνδεσεις .

lunatic
14-12-11, 10:52
Woot...!!!

ares
16-12-11, 19:55
Η FIBERNET HELLAS S.A χρησιμοποιεί το δίκτυο οπτικών ινών του Δήμου Σερρών. Είναι θυγατρική της Fibernet της Βουλγαρίας η οποία με τη σειρά της είναι θυγατρική της Scopus με έδρα το Tel Aviv στο Ισραήλ. Δεν ξέρω αν σκοπεύει να αναπτύξει δικό της δίκτυο ή αν απλά θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί αυτό του Δ. Σερρών..

DANNYGR
16-12-11, 20:10
Ok,ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αλλά το θέμα είναι να γίνει κάτι στη Θεσσαλονίκη και όχι στις Σέρρες(που έχει γίνει ήδη.)
Είμαστε το 2ο μεγαλύτερο αστικό κέντρο και είμαστε κυριολεκτικά "στον κόσμο μας" αφού κανείς δεν γνωρίζει τίποτα.Πως θα γίνει να μάθουμε κάτι...έστω το παραμικρό...ότι ακούσει κανείς να μας το πει...

ares
16-12-11, 20:24
Ok,ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αλλά το θέμα είναι να γίνει κάτι στη Θεσσαλονίκη και όχι στις Σέρρες(που έχει γίνει ήδη.)
Είμαστε το 2ο μεγαλύτερο αστικό κέντρο και είμαστε κυριολεκτικά "στον κόσμο μας" αφού κανείς δεν γνωρίζει τίποτα.Πως θα γίνει να μάθουμε κάτι...έστω το παραμικρό...ότι ακούσει κανείς να μας το πει...

Εκεί όπου οι Δήμοι ενδιαφέρονται (π.χ. Σέρρες) τα πράγματα προχωρούν. Εκεί που δεν συμβαίνει αυτό, τα πράγματα λιμνάζουν. (π.χ. Δήμος Θεσσαλονίκης). Πάλι καλά να λες που έχουμε ADSL. Αν ένας Δήμος αντιμετωπίζει τα έργα υποδομής για οπτικές ίνες ως ευκαιρία για οικονομικό άρμεγμα και όχι σαν μοχλό ανάπτυξης, αυτά συμβαίνουν. Πάντως , από ότι θυμάμαι γίνονταν συνομιλίες με κάποιους περιφερικούς Δήμους. Δεν ξέρω πού κατέληξαν. Κοινώς,τα παράπονά σου (μας) στον Δήμαρχο(ους). Κυριολεκτικά.

Collective_Soul
21-12-11, 20:33
50/50 με 70 ευρω δεν ειναι κακη τιμη

marios32
27-12-11, 15:52
Ok,ευχαριστούμε για τις πληροφορίες αλλά το θέμα είναι να γίνει κάτι στη Θεσσαλονίκη και όχι στις Σέρρες(που έχει γίνει ήδη.)
Είμαστε το 2ο μεγαλύτερο αστικό κέντρο και είμαστε κυριολεκτικά "στον κόσμο μας" αφού κανείς δεν γνωρίζει τίποτα.Πως θα γίνει να μάθουμε κάτι...έστω το παραμικρό...ότι ακούσει κανείς να μας το πει...

Δυστυχώς όπως τα λες είναι..

Και εγώ περιμένω με ανυπομονησία να μάθω κάτι καινούριο, να μάθω ότι κάτι γίνεται ρε παιδί μου αλλά τίποτε :down:

psyxakias
27-12-11, 16:17
@DANNYGR: Το θέμα είναι να δημιουργηθούν και λειτουργήσουν δίκτυα νέας γενιάς παντού, όχι μόνο στο "2ο μεγαλύτερο αστικό κέντρο" που λες και ξαναλές με τόση αγανάκτηση. Εδώ υπάρχουν περιοχές που δεν έχουν μπορούν να έχουν ακόμα ADSL (είτε λόγω μεγάλων αποστάσεων από το Α/Κ, είτε λόγω έλλειψης ακραίου δικτύου).

Από εκεί και πέρα, πίεση μπορεί να ασκηθεί στους παρόχους, στους δημάρχους και στη κυβέρνηση που δε προχωρά το FTTH. Το θέμα βέβαια είναι ότι όλο και περισσότεροι συμπολίτες μας δεν έχουν ή δε θα έχουν να φάνε σύντομα, και θα φανεί αστείο εμείς να φωνάζουμε για το FTTH (το οποίο βέβαια όμως θα δημιουργούσε και θέσεις εργασίας).

DANNYGR
28-12-11, 05:43
@DANNYGR: Το θέμα είναι να δημιουργηθούν και λειτουργήσουν δίκτυα νέας γενιάς παντού, όχι μόνο στο "2ο μεγαλύτερο αστικό κέντρο" που λες και ξαναλές με τόση αγανάκτηση. Εδώ υπάρχουν περιοχές που δεν έχουν μπορούν να έχουν ακόμα ADSL (είτε λόγω μεγάλων αποστάσεων από το Α/Κ, είτε λόγω έλλειψης ακραίου δικτύου).

Από εκεί και πέρα, πίεση μπορεί να ασκηθεί στους παρόχους, στους δημάρχους και στη κυβέρνηση που δε προχωρά το FTTH. Το θέμα βέβαια είναι ότι όλο και περισσότεροι συμπολίτες μας δεν έχουν ή δε θα έχουν να φάνε σύντομα, και θα φανεί αστείο εμείς να φωνάζουμε για το FTTH (το οποίο βέβαια όμως θα δημιουργούσε και θέσεις εργασίας).

Μα αφού θα μπορούσε να προχωρήσει το FTTH γιατί επέλεξαν να πάνε σε VDSL???Ποιο το κέρδος???Τα πανάκριβα mini dslam???Ή τα προβληματικά(παλαιά) καλώδια χαλκού από το Α/Κ μέχρι το σπίτι???Τα σάπια ΚΑΦΑΟ???Γιατί για μια φορά δεν κάνει κάτι σωστό αυτή η χώρα???

Γιατί θέλουν πάλι να μείνουμε 50 χρόνια πίσω και να ασχολούμαστε ξανά με τον χαλκό και τα προβλήματα του???Θα γίνει χαμός,όταν ξεκινήσει το VDSL του ΟΤΕ είμαι σίγουρος πως πάρα πολλοί δεν θα πιάνουν τις ταχύτητες(30/50mbit) λόγο μεγάλης απόστασης από το mini-DSLAM ή λόγο κακού καλωδίου η γιατί πολύ απλά δεν θα τους βάλουν mini dslam και η απάντηση θα είναι η κλασσική... "συγνώμη φίλε αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι - Είμαστε κλέφτες και απλά γουστάρουμε να τα αρπάζουμε από παντού και δεν μας ενδιαφέρει αν δεν μπορείς να πιάσεις εσύ την θεωρητική ταχύτητα....χαλκός είναι!

Βάλτε οπτικές ίνες για να σωθεί ο κόσμος.Θα αποφέρει κέρδος στη χώρα και νέες θέσεις εργασίας και επίσης θα είμαστε ένα σκαλί πιο πάνω στην ανάπτυξη.Πολύ σημαντικό επίσης θα πάψουμε να γκρινιάζουμε....δεν θα υπάρχουν άτομα όπως εγώ που πληρώνουν εδώ και 4 χρόνια 24αρα και πιάνουν 7-8mbit("Που θεωρούνται και καλάαα,έτσι?"άλλοι πολύ χειρότερα).Θα λες ρε παιδί μου....θέλω τόσα mbit Download και τόσα Upload και θα καθορίζεται η τιμή,απλά πράγματα. :oneup:
"Δεν είναι αρκετά αυτά?"


Και όσο για αυτό που λες ότι λέω και ξαναλέω για το "2ο μεγαλύτερο αστικό κέντρο",γιατί ρε φίλε???Βρίσκεις δηλαδή πιο λογικό να έχει πρώτα VDSL και FTTH ένα χωριό και μια Κωμόπολη και όχι ένα μεγάλο Α/Κ με 1,5 περίπου εκατομμύριο πληθυσμό που ακούει στο όνομα Θεσσαλονίκη???Ξέρω ότι υπάρχουν και περιοχές που δεν έχουν καν ADSL,αλλά και τι να κάνω???Αυτό είναι πρόβλημα του ΟΤΕ και όχι δικό μου,αλλά επειδή δεν έχουν κάποιοι ADSL δεν σημαίνει πως και γ'αυτό το λόγο δεν πρέπει να προβούμε σε καλύτερες τεχνολογίες.Στο χωριό μου μέχρι πέρυσι τους δίνανε μέχρι 4mbit και τώρα όλο το χωριό κλειδώνει από 16 μέχρι 24mbit(Εγώ στα 23.998 κλειδώνω 24/7).Αλλά ΔΕΝ είναι αυτή η λύση.Το θέμα είναι να πιάσουν ΟΛΟΙ μια καλή ταχύτητα και όχι "να είμαι τυχερός επειδή απέχω 200-500-700 μέτρα από το DSLAM και πιάνω καλή ταχύτητα" και το VDSL είναι μονόδρομος για να συμβεί κάτι τέτοιο εφόσον βασίζεται στον χαλκό και εφόσον χαλκός=μεγάλες απώλειες ανά απόσταση - και πολλοί άλλοι παράγοντες.Μόνο το FTTH θα μπορέσει να κάνει τα μαγουλάκι ΟΛΩΝ και όχι ορισμένων "να γελάσει" .

........Auto merged post: DANNYGR πρόσθεσε 22 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστυχώς όπως τα λες είναι..

Και εγώ περιμένω με ανυπομονησία να μάθω κάτι καινούριο, να μάθω ότι κάτι γίνεται ρε παιδί μου αλλά τίποτε :down:

Με νιώθεις φίλε .... :down: :down: :down:

emeliss
28-12-11, 09:27
Προφανώς δεν διαβάζεις αρκετά το φόρουμ. Αν το έκανες θα ήξερες πως το FTTH που έχει ανακοινώσει το κράτος δεν αφορά τους πάντες αλλά περιορισμένο ποσοστό πληθυσμιακά και πολύ πολύ μικρό ποσοστό γεωγραφικά. Αυτό επιβάλλεται για να είναι βιώσιμο το έργο.
Τα δύο αυτά έργα δεν αναιρεί το ένα το άλλο. Μπορούν άνετα να γίνουν και τα δύο. Επίσης μπορεί να δούμε δίκτυα FTTH που να στηρίζονται στην υποδομή του VDSL και να μην έχουν καμία σχέση με το FTTH του κράτους.
Τέλος να υπενθυμίσω το λάθος που κάνουν ακόμα πολλοί. Δεν είναι δουλειά του ΟΤΕ (αν και συχνά το κάνει) να βάλει ευρυζωνικές συνδέσεις παντού. Δουλειά του ΟΤΕ είναι να βγάζει λεφτά. Δουλειά του κράτους είναι να σκεφτεί και να βρει τρόπους ανάπτυξης της επαρχίας.

DANNYGR
28-12-11, 16:23
Προφανώς δεν διαβάζεις αρκετά το φόρουμ. Αν το έκανες θα ήξερες πως το FTTH που έχει ανακοινώσει το κράτος δεν αφορά τους πάντες αλλά περιορισμένο ποσοστό πληθυσμιακά και πολύ πολύ μικρό ποσοστό γεωγραφικά. Αυτό επιβάλλεται για να είναι βιώσιμο το έργο.
Τα δύο αυτά έργα δεν αναιρεί το ένα το άλλο. Μπορούν άνετα να γίνουν και τα δύο. Επίσης μπορεί να δούμε δίκτυα FTTH που να στηρίζονται στην υποδομή του VDSL και να μην έχουν καμία σχέση με το FTTH του κράτους.
Τέλος να υπενθυμίσω το λάθος που κάνουν ακόμα πολλοί. Δεν είναι δουλειά του ΟΤΕ (αν και συχνά το κάνει) να βάλει ευρυζωνικές συνδέσεις παντού. Δουλειά του ΟΤΕ είναι να βγάζει λεφτά. Δουλειά του κράτους είναι να σκεφτεί και να βρει τρόπους ανάπτυξης της επαρχίας.

Για να είναι βιώσιμο το έργο του FTTH πρέπει πρώτα να ξεκινήσει στα μεγάλα αστικά κέντρα όπου και θα υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση.Κι εμείς από χωριό είμαστε,αλλά δεν πάει έτσι φίλε μου.Πρώτα θα πάρει η πόλη και ύστερα τα χωριά,που σε πολλές περιπτώσεις και χωριά που γνωρίζω ο κόσμος δεν έχει ιδέα από ίντερνετ και αυτοί που έχουν κάποια ιδέα δεν έχουν "φράγκο" για να το βάλουν.

Και ξαναγυρνάω στο θέμα μας,η Θεσσαλονίκη δεν είναι ούτε χωριό,ούτε κωμόπολη.Είναι το 2ο μεγαλύτερο Αστικό Κέντρο και η "πρωτεύουσα των νέων" και ενώ θα πρεπε να ήταν η πρώτη που θα βλεπε το VDSL ή και το FTTH στο μέλλον,είναι στον κόσμο της και δεν έχει γίνει ούτε ένα έργο για το VDSL.Το βρίσκεις λογικό αυτό???Εγώ ΚΑΘΟΛΟΥ.Αλλά προφανώς δεν ζεις σε αυτή την πόλη για να καταλάβεις εμένα και όλη την υπόλοιπη πόλη.

emeliss
28-12-11, 17:03
Αν λοιπόν γίνει το FTTH του υπουργείου, σωστά όπως λες, θα πρέπει να ξεκινήσει (αν δεν μείνει μόνο εκεί) από περιοχές με μεγάλη πυκνότητα και ζήτηση. Δεν έχει ξεκινήσει όμως ακόμα.

Το VDSL του ΟΤΕ είναι υπόθεση της συγκεκριμένης ΑΕ για το που θα επιλέξει να το προωθήσει. Στο κάτω κάτω της γραφής ούτε το μεγαλύτερο αστικό κέντρο της Ελλάδας έχει δει ανάπτυξη του δικτύου VDSL. Σποραδικά έργα έχουν γίνει. Οπότε υπομονή και μέτρο στα topic "τι γίνεται με το vdsl στην πόλη μου".

silegav
29-12-11, 14:06
Πάντως αν θυμάμαι καλά, εκτός από το FTTH τρέχει και ένα rural broadband έργο, το οποίο αφορά την επαρχία. Εκνευρίζομαι λίγο που οι πάροχοι δεν κοιτάνε να συνεργαστούν με κάποιο τρόπο για να το στηρίξουν και κάθονται και ανταγωνίζονται με όχι νέες τεχνολογίες.

guss
19-01-12, 18:13
Στην καλαμαρια εχουν σκαψει ολη την οδο πασαλιδη απο πανω μεχρι κατω στην ν. κρηνη, και οι ταμπελες των εργων λενε οτι ειναι εργο τηλεπικοινωνιων.. δεν μπορει για vdsl θα ειναι!

DANNYGR
20-01-12, 03:04
Στην καλαμαρια εχουν σκαψει ολη την οδο πασαλιδη απο πανω μεχρι κατω στην ν. κρηνη, και οι ταμπελες των εργων λενε οτι ειναι εργο τηλεπικοινωνιων.. δεν μπορει για vdsl θα ειναι!

Ευχαριστούμε για την χρήσιμη πληροφορία!Αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις και 100% θα είναι ακόμη καλύτερα!Εγώ βλέπω πως έχουν σκάψει ένα πολύ μεγάλο μέρος της Ευκαρπίας,πιστεύω να είναι και αυτό έργο οπτικών ινών...θα το επιβεβαιώσω σύντομα!

ignatis
20-01-12, 12:45
Είναι γεγονός!Στην καλαμαριά έχουν γίνει έργα από την εταιρεία HCN για VDSL! Αυτός είναι ο σύνδεσμος στο facebook! http://www.facebook.com/pages/HCN/211213298946116

........Auto merged post: ignatis πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υπάρχει και τιμοκατάλογος στις εικόνες!! 40/2 στα 29 euro kai 120/2 sta 54 euro!

DANNYGR
20-01-12, 19:46
Φίλε μου απ'ότι βλέπω μένεις και Καλαμαριά!Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την πληροφορία!!!Άν έμενα κ εγώ Καλαμαριά θα έπαιρνα κατευθείαν το πακετάκι 120/2 στα 54!!!Άντε και εις ανώτερα!!!

ignatis
20-01-12, 22:06
Είναι γεγονός!Στην καλαμαριά έχουν γίνει έργα από την εταιρεία HCN για VDSL! Αυτός είναι ο σύνδεσμος στο facebook! http://www.facebook.com/pages/HCN/211213298946116

........Auto merged post: ignatis πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υπάρχει και τιμοκατάλογος στις εικόνες!! 40/2 στα 29 euro kai 120/2 sta 54 euro!

Να κάνω μια διόρθωση η σύνδεση δεν είναι VDSL αλλά cable με coaxial καλώδιο στο σπίτι.Οι ταχύτητες που προανέφερα ισχύουν.

DANNYGR
20-01-12, 22:23
Να κάνω μια διόρθωση η σύνδεση δεν είναι VDSL αλλά cable με coaxial καλώδιο στο σπίτι.Οι ταχύτητες που προανέφερα ισχύουν.

Είναι καλό το Coaxial???Η θα έχει τις τεράστιες απώλειες που έχει το κοινό θνητό ζεύγος χάλκινων καλωδίων???

Tsene
20-01-12, 22:34
Είναι καλό το Coaxial???Η θα έχει τις τεράστιες απώλειες που έχει το κοινό θνητό ζεύγος χάλκινων καλωδίων???

Μια χαρά είναι το cable.
Από τη Virgin που έχω στο σπίτι! Όχι Ελλάδα :p

95601

http://speedtest.net/result/1252607836.png

DANNYGR
20-01-12, 23:22
Μια χαρά είναι το cable.
Από τη Virgin που έχω στο σπίτι! Όχι Ελλάδα :p

95601

http://speedtest.net/result/1252607836.png

Ωραία!Εσύ φίλε για τι ταχύτητα πληρώνεις και τι πιάνεις? 50/5mbit?

Επίσης,το πακετάκι 120/2mbit που έχει η HCN απαιτεί να βρίσκεσαι κοντά στο δίκτυο για να μπορείς να τα πιάσεις,ή δεν τίθεται θέμα απόστασης με το Coaxial??Π.χ. αν το coaxial καλώδιο από το δίκτυο της HCN διασχίζει 3χλμ μέχρι να φτάσει στο σπίτι μου θα μπορέσω να δω έστω και 80mbit?Θα υπάρχουν απώλειες?Ή ότι πληρώσω αυτό θα πάρω?

ignatis
20-01-12, 23:46
Φίλε μου το δίκτυο είναι σε fiber εγκατεστημένο μέχρι το box μετά μέχρι το σπιτι σου γινεται coax!!Οχι δεν τιθεται θεμα ποσο μακρια εισαι!!Οτι πληρωνεις περνεις!!!

DANNYGR
20-01-12, 23:53
Αυτά είναι γούστααααααα!!!!Θα βάλεις εσύ???

Tsene
20-01-12, 23:59
Ωραία!Εσύ φίλε για τι ταχύτητα πληρώνεις και τι πιάνεις? 50/5mbit?


Ναι 50/5Mbps

nongrata
21-01-12, 01:47
Διάβασα σε διάφορα blogs ότι ο ΟΤΕ έχει περί τα 5 δις δάνεια και ζορίζεται. Προσπαθεί να κάνει οικονομίες από παντού για να μπορέσει να τα διαχειριστεί. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον πάνε πίσω οι αναβαθμίσεις σε VDSL και σε οπτικές. Επίσης μην ξεχνάτε ότι είναι θυγατρική των Γερμανών και αν δε βγαίνουν δεν αποκλείεται να αποχωρήσουν όπως αποχώρησαν από τον ALPHA. Πάντως το πάγωμα, πρόκειται για πάγωμα 2 ετών μη το ξεχνάμε αυτό, είναι ύποπτο. Δεν εξηγείται. Κάτι μαγειρεύεται.

emeliss
21-01-12, 11:20
Στην αρχική σελίδα έχει συνέντευξη του προέδρου του ΟΤΕ.

Digik
21-01-12, 20:21
Ο Alpha (RTL) και ο ΟΤΕ (DT) είναι δύο εντελώς διαφορετικές εταιρείες που απλά έχουν έδρα στη Γερμανία...τα 5 δις του ΟΤΕ είναι πιο πολύ πρόβλημα του ΟΤΕ. Για τους Γερμανούς είναι μια τρύπα που πρέπει με κάποιο τρόπο να καλύψουν. Τώρα για επενδύσεις κλπ, κι εγώ έχω μπερδευτεί. Τι μία λέει ότι δεν έχω μια, την άλλη λέει ότι αν η προχωρήσει το FTTH, εγώ θα μπω...με τι φράγκα;

nongrata
21-01-12, 21:04
Ο Alpha (RTL) και ο ΟΤΕ (DT) είναι δύο εντελώς διαφορετικές εταιρείες που απλά έχουν έδρα στη Γερμανία...τα 5 δις του ΟΤΕ είναι πιο πολύ πρόβλημα του ΟΤΕ. Για τους Γερμανούς είναι μια τρύπα που πρέπει με κάποιο τρόπο να καλύψουν.
Ή να καλύψουν ή να αποχωρήσουν. Αν η εταιρία δεν τραβάει και δε μπορεί να μαζευτεί σε ένα λογικό χρονικό διάστημα, δηλ. αν αποτύχουν τα σχέδια αναδιάρθρωσης, θα αποχωρήσουν.



Τώρα για επενδύσεις κλπ, κι εγώ έχω μπερδευτεί. Τι μία λέει ότι δεν έχω μια, την άλλη λέει ότι αν η προχωρήσει το FTTH, εγώ θα μπω...με τι φράγκα;
Με επιδοτήσεις από το κράτος και την ΕΕ. Αυτό εννοούν. Λόγω κρίσης όμως το κράτος δεν τους δίνει λεφτά και κάνουν την πάπια. Εδώ και δυο χρόνια έχουν παγώσει και το VDSL και το FTTH.

EvilHawk
21-01-12, 21:14
Διάβασα σε διάφορα blogs ότι ο ΟΤΕ έχει περί τα 5 δις δάνεια και ζορίζεται. Προσπαθεί να κάνει οικονομίες από παντού για να μπορέσει να τα διαχειριστεί. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον πάνε πίσω οι αναβαθμίσεις σε VDSL και σε οπτικές. Επίσης μην ξεχνάτε ότι είναι θυγατρική των Γερμανών και αν δε βγαίνουν δεν αποκλείεται να αποχωρήσουν όπως αποχώρησαν από τον ALPHA. Πάντως το πάγωμα, πρόκειται για πάγωμα 2 ετών μη το ξεχνάμε αυτό, είναι ύποπτο. Δεν εξηγείται. Κάτι μαγειρεύεται.

Μα πως δεν εξηγείται; διαλέγετε λάθος σελίδες για την ενημέρωση σας γι αυτά τα θέματα, για κουτσομπολιά και ράδιο αρβύλες μπορεί να κάνουν, για έγκυρη ενημέρωση αν κρίνω από αυτό το μήνυμα και το επόμενο, αμφιβάλλω ... :whistle:

nongrata
21-01-12, 21:43
Μα πως δεν εξηγείται; διαλέγετε λάθος σελίδες για την ενημέρωση σας γι αυτά τα θέματα, για κουτσομπολιά και ράδιο αρβύλες μπορεί να κάνουν, για έγκυρη ενημέρωση αν κρίνω από αυτό το μήνυμα και το επόμενο, αμφιβάλλω ... :whistle:

Μάλλον εσύ θα πρέπει να ενημερωθείς καλύτερα και να είσαι πιο παρατηρητικός. Ο ΟΤΕ δεν έχει δώσει καμιά νέα υπηρεσία τα τελευταία δυο χρόνια. Και ο ίδιος ο Τσαμαζ βγήκε και είπε για μισθολογικό κόστος και 5 δις δάνεια.

Eastwood
23-01-12, 10:37
Έχει κανείς κάποια εμπειρία με την HCN (http://www.hcn.gr/index.php/gr/) και τις υπηρεσίες που προσφέρει;

Γράφτηκε πιο πάνω ότι έχουν κάνει έργα στην Καλαμαριά και θα ήθελα να μάθω ποιά γνώμη έχουν σχηματίσει οι πελάτες της μέχρι στιγμής.

tnt
25-01-12, 02:13
Στην Πασαλίδη όντως γίνονται έργα και πολύ εντατικά μάλιστα.. Μέχρι χθες που ήμουν στην κοπέλα μου σκάβαν ως τις 11-12 το βράδυ..

Παρατήρησα ότι σε κάθε τετράγωνο, περίπου στην μέση κάναν μεγάλη τρύπα και έβαζαν κάτι σαν κουτί.. Είναι η ένωση της οπτικής ίνας ή κάτι σαν καφάο? Γιατί έτυχε ένα από αυτά να είναι στην είσοδο της οικοδομής σχεδόν μπροστά!

Καμιά πληροφορία έχουμε εκτός από τις τιμές για το πως γινόμαστε συνδρομητές, από πότε αρχίζει η παροχή υπηρεσιών κτλ?

Σαν adslgr.com που έχει άλλη βαρύτητα μια επιστολή από εσάς, γίνεται να ζητηθούν πληροφορίες?

baskon
25-01-12, 11:13
Για να εισαι σιγουρος αν ειναι για Vdsl οποτε περασεις απο ενα απο αυτα τα φρεατια ριξε μια ματια στο καπακι...Μηπως λεει Cyta?Γιατι ετσι νομιζαμε και εδω στην Αθηνα σε καποιες περιοχες οτι εσκαβε ο Οτε στα στενα και τελικά σκάβει η Cyta.
Αν ειναι οντως η Cyta σαν πολυ σκαψιμο δεν εχει πεσει?

tnt
25-01-12, 13:33
Ρώτησα ένα παλικάρι που δούλευε και είπε ότι είναι καλό καλώδιο για τηλέφωνο :P Αλλά λόγω γλώσσας δεν βγάλαμε άκρη.. Ήταν και βράδυ και δεν ήθελα να πρήξω κανάν άλλο οπότε έφυγα γιατί δεν φαντάστηκα ότι 2012 κάποιος επενδύει σε οπτική ίνα και ιδιόκτητη..

Τέλοσπαντων, το απόγευμα θα τους ρωτήσω αν τους πετύχω..

RePlay
25-01-12, 16:02
Στην Πασαλίδη όντως γίνονται έργα και πολύ εντατικά μάλιστα.. Μέχρι χθες που ήμουν στην κοπέλα μου σκάβαν ως τις 11-12 το βράδυ..

Παρατήρησα ότι σε κάθε τετράγωνο, περίπου στην μέση κάναν μεγάλη τρύπα και έβαζαν κάτι σαν κουτί.. Είναι η ένωση της οπτικής ίνας ή κάτι σαν καφάο? Γιατί έτυχε ένα από αυτά να είναι στην είσοδο της οικοδομής σχεδόν μπροστά!

Καμιά πληροφορία έχουμε εκτός από τις τιμές για το πως γινόμαστε συνδρομητές, από πότε αρχίζει η παροχή υπηρεσιών κτλ?

Σαν adslgr.com που έχει άλλη βαρύτητα μια επιστολή από εσάς, γίνεται να ζητηθούν πληροφορίες?


Είναι γεγονός!Στην καλαμαριά έχουν γίνει έργα από την εταιρεία HCN για VDSL! Αυτός είναι ο σύνδεσμος στο facebook! http://www.facebook.com/pages/HCN/211213298946116

Υπάρχει και τιμοκατάλογος στις εικόνες!! 40/2 στα 29 euro kai 120/2 sta 54 euro!

Πω τι λέτε τώρα! Το σπίτι μου είναι στα 30 μέτρα από την Πασαλίδη! Εγώ είδα πάντως πως ήταν έργα για την ύδρευση:hmm:

tnt
25-01-12, 17:09
Πω τι λέτε τώρα! Το σπίτι μου είναι στα 30 μέτρα από την Πασαλίδη! Εγώ είδα πάντως πως ήταν έργα για την ύδρευση:hmm:

Όχι ρε συ! Αφού έσκαψαν μια μακρόστενη γραμμή 10cm.. Εκτός κι αν εννοείς κάτι έργα που είχαν γίνει πασαλίδη με πόντου λίγο πιο κάτω, που τους είχες σκάσει ένα φρεάτιο μεσα στα χριστούγεννα από τα νερά και το πάλευαν καμιά βδομάδα να γίνει.. Έχει κι έργα στην μεταμορφόσεως εδώ και κανά μήνα ή και παραπάνω, αλλά είναι για ανάπλαση του χώρου..

Finn
25-01-12, 18:30
Όχι ρε συ! Αφού έσκαψαν μια μακρόστενη γραμμή 10cm.. Εκτός κι αν εννοείς κάτι έργα που είχαν γίνει πασαλίδη με πόντου λίγο πιο κάτω, που τους είχες σκάσει ένα φρεάτιο μεσα στα χριστούγεννα από τα νερά και το πάλευαν καμιά βδομάδα να γίνει.. Έχει κι έργα στην μεταμορφόσεως εδώ και κανά μήνα ή και παραπάνω, αλλά είναι για ανάπλαση του χώρου..

Για cable internet & tv είναι τα τωρινά έργα στην Πασσαλιδη:)

Finn
27-01-12, 20:23
Σ ένα γνωστό docsis 3 modem δώσανε.Έτυχε κανείς άλλος να δοκιμάσει;

ignatis
31-01-12, 17:16
Είναι έργα για cable internet.Το δίκτυο της HCN είναι εγκατεστημένο με οπτική ίνα και στους συνδρομητές θα πηγαίνει coaxial cable. Είναι ίδιο καλώδιο με αυτό που χρησιμοποιούν στην δορυφορική εγκατάσταση.Δεν χρειάζεται καθόλου τηλεφωνική γραμμή!!

Eastwood
01-02-12, 19:15
Και πώς θα φτάνει στους συνδρομητές το coax; Θα σκάβουν για κάθε πελάτη κάθε δρόμο ξεχωριστά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.