PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE πρόβλημα με μεταφορά σε άλλο πάροχο



GSF
12-12-11, 11:21
αν και προβλέπω να κλείνει το τοπικ γιατι "δεν προσφέρει κάτι", ειλικρινά θέλω να γράψω το πόσο άθλιος ειναι ο ΟΤΕ... βάζει τους υπαλλήλους του να σου μιλήσουν με υφάκι μόλις αναφέρεις την λέξη "άλλος πάροχος", ενώ στο τηλέφωνο του γράφει "για να επιστρέψετε στον ΟΤΕ απο άλλο πάροχο πατήστε το τάδε" ... άκου εκει να επιστρέψουμε... μακριά και αγαπημένοι κύριοι με τέτοια συμπεριφορά που έχετε. τα ίδια τράβαγα πριν 5 χρόνια τα ίδια και τώρα, δεν άλλαξε τίποτα. 1 μήνα τώρα η αίτηση μου μπλοκάρεται χωρίς λόγο.

φυσικά για να επικοινωνήσει μαζί σου κάποιος υπεύθυνος πρέπει να έχεις μπάρμπα προιστάμενο στον ΟΤΕ αλλιώς απλά σε γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια... ξέρω ήμαστε στην Ελλάδα και δεν πρόκειται να τους κουνήσει κανείς αλλά τα γράφω γιατι κάθε φορά που τυχαίνει να ασχοληθώ με αυτην την "εταιρία", μου σπάνε τα νεύρα. τουλάχιστον ας τα γράψω μήπως με ακούσει κανείς εδω μέσα και μείνει μακρια απο αυτα τα λαμόγια.

η πλάκα ειναι οτι προσπαθούν να σου περάσουν οτι είναι πρόβλημα απο τους άλλους παρόχους και όχι δικό τους, το οτιδήποτε και αν γίνει, και ας ξέρεις οτι δεν ειναι έτσι. λές και γεννηθήκαμε όλοι σε χωριό και δεν ξέρουμε τι ειναι adsl και τηλέφωνο. κρίμα που ότι και αν κάνουμε θα περνάει πρώτα μέσα απο τον χαλκό τους και τις γραμμές τους, και αναγκαζόμαστε να τους δίνουμε και τα πάγια... :evil::evil:

tsioy
12-12-11, 11:49
Δηλαδή, πιστεύεις ότι "προσφέρει κάτι" για την ώρα;
Χάλασες 3 παραγράφους με παράπονα και δεν μας εξήγησες τι πρόβλημα έχεις.:hmm:

GSF
12-12-11, 11:57
το έγραψα το πρόβλημα μου, προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να πάω σε άλλη εταιρία με τα σωστά μου στοιχεία και ο ΟΤΕ μπλοκάρει την αίτηση μου συνέχεια.

το πρόβλημα είναι οι εντολές που έχουν οι υπάλληλοι του ΟΤΕ να κάνουν λαμογιές ωστε να μην πάς σε άλλη εταιρία. φυσικά για να μιλήσει μαζί σου κάποιος υπεύθυνος έχει όσες πιθανότητες όσες και να πιάσεις το τζόκερ. πλέον δεν θα μου κάνει εντύπωση ούτε αν δημιουργούν οι ίδιοι πρόβλημα στις γραμμές των πελατών άλλων παρόχων. και μόνο που υπάρχει το τοπικ και το διαβάζει κόσμος για μένα προσφέρει, να φύγουν όσοι μπορούν απο αυτα τα λαμόγια.

tsioy
12-12-11, 12:15
Από ότι κατάλαβα, ο ΟΤΕ απορρίπτει την αίτησή σου για μεταφορά σε άλλο πάροχο με τη δικαιολογία ότι υπάρχουν λανθασμένα στοιχεία.
Μπορείς να μάθεις από τον πάροχο στον οποίο έκανες αίτηση ποια στοιχεία (λέει ο ΟΤΕ ότι) είναι λάθος; Για παράδειγμα, πριν φύγω από τον ΟΤΕ, παρατήρησα ότι το καταχωρημένο ΑΦΜ ήταν λάθος. Πέρασα από ένα ΟΤΕshop, το διόρθωσα, έκανα την αίτηση στην On και όλα οκ.

GSF
12-12-11, 13:41
λέει οτι είναι το ονοματεπώνυμο λάθος,
Το Όνομα ή το Επώνυμο του συνδρομητή ή η Επωνυμία Εταιρείας είναι λάθος ή λείπει. την τελευταία φορά που κοίταξα είχα το ίδιο ονοματεπώνυμο...

λοιπόν πήρα πάλι στον ΟΤΕ και λένε θα με πάρει τηλέφωνο σήμερα κάποιος προιστάμενος.... άντε να δούμε...

tsioy
12-12-11, 13:47
Αν το τηλέφωνο είναι στο όνομά σου,πάρε το λογαρισμό του ΟΤΕ, πήγαινε σε ένα ΟΤΕshop με την ταυτότητά σου και διόρθωσέ το. Για να ξεμπερδεύεις στο λέω..

GSF
12-12-11, 14:34
δεν υπάρχει λογαριασμός ΟΤΕ, δεν υπάρχει τηλέφωνο στο όνομα μου στον ΟΤΕ, όπως με ενημέρωσε η μόνη σωστή υπάλληλος που πέτυχα στο τηλεφωνικό κέντρο της αθήνας πριν λίγο, ΔΕΝ εχει λόγο ο ΟΤΕ να κρατάει το όνομα σου εφόσον έχεις φύγει απο αυτόν (εδώ και 5 χρόνια έχω φύγει απο ΟΤΕ). το μόνο που υπάρχει στον ΟΤΕ είναι το ΙΣΤΟΡΙΚΟ του νούμερου το οποίο όπως μου είπε δεν μπορεί να είναι λόγος για να σε μπλοκάρει, αφού μπορεί να έχει δωθεί σε άλλον πελάτη

........Auto merged post: GSF πρόσθεσε 36 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ξαναπήρα (3η φορα στον ΟΤΕ), τελικά με όσο περισσότερο κόσμο μιλάς τόσα περισσότερα μαθαίνεις(σωστά η λάθος) . η 3η υπάλληλος μου είπε οτι ο ΟΤΕ δεν κάνει τίποτα σε αυτήν την διαδικασία οπότε και την ακύρωση θα την κάνει η vivodi.
αν ειναι έτσι δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορούσαν να μου το πουν απο την αρχή στον ΟΤΕ αλλα πρέπει να κάνω ολόκληρη φασαρία....

........Auto merged post: GSF πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ωραία, παίρνω στην vivodi και μου λέει δεν είναι απο αυτούς η ακύρωση, αλλα απο τον ΟΤΕ. να πάω να κάνω μεταβίβαση λέει της γραμμής (που δεν υπάρχει) για να περάσει η αίτηση

tsioy
12-12-11, 14:52
Για να καταλάβω.
Εδώ και 5 χρόνια δεν έχεις γραμμή ΟΤΕ. Στον άλλο πάροχο, κάνεις αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή ή θες το παλιό νούμερο;
Αν κάνεις αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή, μου φαίνεται περίεργο που πρέπει να μεσολαβήσει και ο ΟΤΕ, επεδή ήσουν πελάτης του πριν από 5 χρόνια.

GSF
12-12-11, 15:17
και μένα μου φαίνεται περίεργο, εγώ το μόνο που θέλω ειναι να πάω απο την μία εταιρία (vivodi) στην άλλη(forthnet), και πρέπει να τραβήξω μια μέρα πάνω απο το τηλέφωνο για να το καταφέρω. τελικά μάλλον το θέμα δεν κολλάει στον ΟΤΕ, μόνο το μηχανογραφικό σύστημα ειναι του ΟΤΕ το οποίο το διαχειρίζονται όλοι οι πάροχοι, αλλα δεν ειμαι και σίγουρος για αυτο... ακόμα πιο περίεργο ειναι γιατι 6 στους 7 υπαλλήλους (όλων των εταιριών μαζί και του ΟΤΕ) δεν ξέρουν ποια διαδικασία χρειάζεται για να γίνει αυτη η μετάβαση και ποιος φταιει. μάλλον τους αρέσει να τα ακούνε απο αγανακτισμένο κόσμο δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

........Auto merged post: GSF πρόσθεσε 4 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επόμενη ενημέρωση, απο vivodi, είναι σιγουροι οτι η ακύρωση ΔΕΝ ειναι απο αυτούς αλλα απο τον ΟΤΕ.

........Auto merged post: GSF πρόσθεσε 6 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τώρα κατάλαβες φίλε tsioy γιατι τρελένομαι ?γιατι ειναι λαμόγια οι τύποι και εμείς απροστάτευτοι.

nkats_99
12-12-11, 15:19
Συγνώμη αλλά απ'οι κατάλαβα θέλεις να πάς από vivodi σε forthnet! Ετσι δεν είναι? Ο Οτε που κολάει και τους πήρες τηλέφωνο και ακούνε?:hmm:

Το πρόβλημα είναι στους παρόχους που ανήκεις και όχι σε άλλον!
Δηλαδή εσυ αν θελήσεις να πάς Cyta θα πάρεις τηλέφωνο την HOL??:lol:

Μάλλον από την αγανάκτησή σου τα μπέρδεψες!

δεν φταιει κανένας από τον Οτέ που δεν επικοινώνησε μαζί σου! Γιατί να το κάνει άλλωστε? Εξάλου μόνος σου το είπες οι φωνητικές εντολές σου λένε πατα το ταδε για να επιστρέψεις από πάροχο σε Οτε! τι δεν καταλαβαίνεις?:rtfm:


δεν ξέρουμε τι ειναι adsl και τηλέφωνο:closed:
Για ξαναεξέτασε τις γνώσεις σου με adsl και τηλεφωνία!

GSF
12-12-11, 15:37
nkats_99 μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά. για να περάσει η γραμμή απο την vivodi στην Forthnet πρέπει να δωθεί πρώτα απο τον ΟΤΕ. το μηχανογραφικό σύστημα ειναι του ΟΤΕ. η vivodi ΔΕΝ μπλοκάρει την αίτηση, η Forthnet έχει ΗΔΗ στείλει 3 φορές το αίτημα στο σύστημα, τι μας μένει?? τι κάνει νιάου νιάου??

αύριο το πρωί φεύγει έγγραφη επιστολή στον ΟΤΕ και αν δεν λυθεί σύντομα με τις νόμιμες διαδικασίες μετά απο ένα μήνα στην ΕΕΤΤ..... το θέμα δεν ειναι οτι θα κερδίσω κάτι. ΔΕΝ θα κερδίσω τίποτα. απλά θα αργήσω να συνδεθώ στην Forthnet, και για ΟΛΟ αυτο φταίει ο ΟΤΕ. απλα να τα γράφουμε εδω μέσα για να καταλάβει και ο κόσμος τι παιχνίδι παίζεται πίσω απο την πλάτη του, γιατι νομιμα η ΕΕΤΤ δεν μπορεί να του κάνει τίποτα αν δεν περάσει ένας μήνας απο έγγραφη επιστολή στον πάροχο. αν έχεις στοιχεία για το αντίθετο πές τα μου και μην μου λές οτι δεν έχω γνώσεις.

και δεν έχω γράψει τίποτα ακόμα για τα ποσά που έχω χρεωθεί σήμερα για να μου λύσουν το προβλημα ΤΟΥΣ.

για περισσότερες τεχνικές πληροφορίες, στην vivodi επιστρέφει ο κωδικός SP01 απο τον ΟΤΕ ο οποίος σημαίνει λάθος στοιχεία. την επόμενη φορά που θα δεί κάποιος εδω μέσα να επαναπροωθείται το αίτημα του απο μια εταιρία να ξέρει οτι κάτι παίζεται απο τον ΟΤΕ και όχι απο αλλού.
φυσικά προιστάμενος δεν υπάρχει για κανένα λόγο, αστεία πράγματα δηλαδή. Χ και στην Forthnet για την όλη ιστορία που αργοπόρησε απίστευτα για να λύσει το πρόβλημα μου και ακόμα και τώρα το κάνει.

FuS
13-12-11, 02:25
Πολύ απόλυτο σε βρίσκω.
Κόψε κάτι :)

nkats_99
13-12-11, 09:18
Φίλε μου είσαι όντως πολύ απόλυτος και μην κατεβάζεις αμάσητο ότι σου λέει η vivodi και η forthnet!:closed:
Ο Οτε στο μοναδικό σημείο που εμπλέκετε είναι όταν πάρει την αίτηση για να αλλάξει το όριο που του δίνουν! Αν επιστρέφει, όπως σου λένε, την αίτηση αυτό σημαίνει όχι οτί έχει λάθος στα χέρια του την διεύθυνση του σπιτίου σου ούτε το όνομά σου! Εξάλου αυτά δεν τα βλέπει, αφού έχεις ήδη γραμμή και απλά κάνεις μεταφορά από παροχο σε πάροχο, και δεν αφορούν, τον κατανεμητή που θα κάνει την αλλαγή!
Το πιθανότερο να εννοεί λαθος στοιχεία που έχει δώσει είτε ο ένας είτε ο άλλος πάροχος όσον αφορά το όριο που βρίσκεσε ή το όριο που θα μπείς! Αν συμβαίνουν όλα αυτά που σου λένε και δεν σε παίζουν μπαλάκι οι πάροχοι.

karetsos
13-12-11, 09:23
Φίλε μου είσαι όντως πολύ απόλυτος και μην κατεβάζεις αμάσητο ότι σου λέει η vivodi και η forthnet!:closed:
Ο Οτε στο μοναδικό σημείο που εμπλέκετε είναι όταν πάρει την αίτηση για να αλλάξει το όριο που του δίνουν! Αν επιστρέφει, όπως σου λένε, την αίτηση αυτό σημαίνει όχι οτί έχει λάθος στα χέρια του την διεύθυνση του σπιτίου σου ούτε το όνομά σου! Εξάλου αυτά δεν τα βλέπει, αφού έχεις ήδη γραμμή και απλά κάνεις μεταφορά από παροχο σε πάροχο, και δεν αφορούν, τον κατανεμητή που θα κάνει την αλλαγή!
Το πιθανότερο να εννοεί λαθος στοιχεία που έχει δώσει είτε ο ένας είτε ο άλλος πάροχος όσον αφορά το όριο που βρίσκεσε ή το όριο που θα μπείς! Αν συμβαίνουν όλα αυτά που σου λένε και δεν σε παίζουν μπαλάκι οι πάροχοι.

:oneup::oneup::oneup: πολύ σωστά

GSF
13-12-11, 14:25
και εσείς μην κατεβάζετε αμάσητο ότι σας λένε... δουλεύεις στον ΟΤΕ και τα ξέρεις αυτά η απλά πρέπει να πείς κάτι για να ανεβάσεις τα πόστ? με λέτε απόλυτο αλλα παραπάνω παραλίγο να βγάλω τον ΟΤΕ έξω απο το λάθος, εφόσον δεν το έκανε, αλλα τελικά δεν βλέπω να είναι έτσι τα πράγματα.
εγώ αυτό που βλέπω ειναι οτι ο μόνος που δεν θέλει να με εξυπηρετήσει είναι ο ΟΤΕ, καθώς σχεδόν μου κλείνει το τηλέφωνο στα μούτρα. ο λόγος είναι οτι πρέπει αυτά "να τα κανονίσουν οι εταιρίες μεταξύ τους και όχι εσείς κύριε". .... το αστείο βέβαια ειναι οτι και οι τρείς που τον υποστηρίζετε είστε συνδρομητές του...


edit: για να μην με νομίζετε και τρελό, προφανώς και υπάρχει κάποιο λάθος με τα στοιχεία (υποθέτω στην vivodi κάποια στοιχεία τα είχαν λάθος, το θέμα είναι γιατι το σύστημα του ΟΤΕ είναι πρώτον τόσο αργό και δεύτερον τόσο απόλυτο στα στοιχεία - π.χ να σε κόψουν για ένα γράμμα διαφορά, και γιατι δεν έχουν έναν υπάλληλο να ελέγχει τις αιτήσεις που απορρίπτονται)... και μην μου πείτε οτι έτυχε.

nkats_99
13-12-11, 15:10
Φιλε ρωτησες και την όλη διαδικασία στην εξήγησα!
Τώρα εσύ θέλεις να πιστεύεις τα δικά σου! Φαε ότι σου λένε για να μένεις και ευχαριστημένος!
Αφού έχεις ακόμη την εντύπωση οτι μια αίτηση επιστρέφετε για ένα λάθος γράμμα τότε τι να πω!
Καλό ξεμπλεγμα!

GSF
13-12-11, 15:15
Φιλε ρωτησες και την όλη διαδικασία στην εξήγησα!
Τώρα εσύ θέλεις να πιστεύεις τα δικά σου! Φαε ότι σου λένε για να μένεις και ευχαριστημένος!
Αφού έχεις ακόμη την εντύπωση οτι μια αίτηση επιστρέφετε για ένα λάθος γράμμα τότε τι να πω!
Καλό ξεμπλεγμα!

δεν βλέπω κάπου να ρώτησα κάτι.
Αφού έχεις ακόμη την εντύπωση οτι μια αίτηση επιστρέφετε για ένα λάθος γράμμα τότε τι να πω!

θα δούμε τι θα απαντήσει ο ΟΤΕ στην έγγραφη καταγγελία.

DSLaManiaC
13-12-11, 18:00
Πρώτα πρώτα χαλαρώστε όλοι, δεν είναι διαγωνισμός ποιός την έχει μεγαλύτερη. Υπάρχει ένα θέμα και θα λυθεί. Έχω μερικές ερωτήσεις.

Ηταν παλιά η σύνδεση αυτή στον ΟΤΕ?
Αν ναι, όταν πήγες Vivodi, μήπως έκανες μεταβίβαση συμβολαίου σε άλλο όνομα?

Αν στην πρώτη ή και στη 2η ερώτηση απαντήσεις Όχι, τότε η απόρριψη έρχεται από τη Vivodi.

Οπότε να πάρεις ένα τηλέφωνο τη νέα εταιρία και να τσεκάρεις γράμμα γράμμα το ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, ΑΦΜ και αριθμό βρόχου. Γενικά όλα τα στοιχεια. Το πιθανότερο είναι να έκανε κάποιο λάθος σε κάποιο γράμμα η νέα εταιρία ατη κατάθεση της αίτησης στο CRM και τρώει άκυρο.

Αν τώρα η απάντηση είναι Ναι, πες το και το συζητάμε παρακάτω.

xmperop1
13-12-11, 18:59
και εσείς μην κατεβάζετε αμάσητο ότι σας λένε... δουλεύεις στον ΟΤΕ και τα ξέρεις αυτά η απλά πρέπει να πείς κάτι για να ανεβάσεις τα πόστ? με λέτε απόλυτο αλλα παραπάνω παραλίγο να βγάλω τον ΟΤΕ έξω απο το λάθος, εφόσον δεν το έκανε, αλλα τελικά δεν βλέπω να είναι έτσι τα πράγματα.
εγώ αυτό που βλέπω ειναι οτι ο μόνος που δεν θέλει να με εξυπηρετήσει είναι ο ΟΤΕ, καθώς σχεδόν μου κλείνει το τηλέφωνο στα μούτρα. ο λόγος είναι οτι πρέπει αυτά "να τα κανονίσουν οι εταιρίες μεταξύ τους και όχι εσείς κύριε". .... το αστείο βέβαια ειναι οτι και οι τρείς που τον υποστηρίζετε είστε συνδρομητές του...


edit: για να μην με νομίζετε και τρελό, προφανώς και υπάρχει κάποιο λάθος με τα στοιχεία (υποθέτω στην vivodi κάποια στοιχεία τα είχαν λάθος, το θέμα είναι γιατι το σύστημα του ΟΤΕ είναι πρώτον τόσο αργό και δεύτερον τόσο απόλυτο στα στοιχεία - π.χ να σε κόψουν για ένα γράμμα διαφορά, και γιατι δεν έχουν έναν υπάλληλο να ελέγχει τις αιτήσεις που απορρίπτονται)... και μην μου πείτε οτι έτυχε.

Φίλε μου οι προηγούμενοι μπορεί να μη δουλεύουν στον ΟΤΕ εγώ όμως δουλεύω και σου λέω είσαι λάθος και μάλιστα κατηγορείς κιόλας ανθρώπους και συστήματα που είναι πιστοποιημένα από τον ΟΤΕ και από όλους τους παρόχους που κάθε μέρα διαχειρίζονται χιλιάδες αιτήματα τους όταν περνάνε σωστά τα στοιχεία σε αυτά οι διάφοροι πάροχοι.
Και πολύ σωστά συμπεριφέρονται από το τηλ. αφού δεν είσαι πελάτης του ΟΤΕ πια γιατί δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση σε λεπτομέρειες άμμεσα και μόνο σε κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ θα μπορέσεις να εξυπηρετηθείς και να ψαχτείς ελέγχοντας όλα τα στοιχεία.
Μη τρελένεσαι πήγαινε σε ένα κατάστημα να επιβαιβεώσεις τα στοιχεία σου και να μπορεί να συμβαίνει από το πιό ηλίθιο μέχρι το πιο σοβαρό.
Και έλεγξε και αυτά που σου αναφέρει ο DSLaManiaC.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 2 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν βλέπω κάπου να ρώτησα κάτι.

θα δούμε τι θα απαντήσει ο ΟΤΕ στην έγγραφη καταγγελία.

Λάθος πολύ λάθος θα πιθανότατα φας μήνες συνεννοήσεων μετάξύ παρόχων ΟΤΕ.

GSF
13-12-11, 23:15
θα πάω το πρωί σε κατάστημα μήπως και καταφέρω κάτι γιατι απο το τηλέφωνο μόνο τα νεύρα μου έσπασα. αφου δουλεύεις στον ΟΤΕ μπορείς να καταλάβεις τι λέω και δεν λέω κάτι αντίθετο απο αυτό που γράφεις στα BOLD.

τα στοιχεία που έχει η Vivodi είναι λάθος, απο ότι κατάλαβα μετά απο 2 μέρες συνεχών τηλεφωνημάτων. συγκεκριμένα η διεύθυνση έχει ένα γράμμα σε λάθος θέση. η Forthnet τα έχει σωστά. Ο ΟΤΕ τώρα που βλέπει ένα γράμμα διαφορά στην διεύθυνση μάλλον απορρίπτει την αίτηση, 3 φορές μέσα σε ένα μήνα. γενικά φταίνε και οι 3 εταιρίες στην συγκεκριμένη περίπτωση, γιατι εγώ κάθε φορά που γίνεται απόρριψη πρέπει να περιμένω άλλες 12 μέρες για την επόμενη απόρριψη !!! και ο κωδικός που στέλνει ο ΟΤΕ ειναι απλα ένα SP01 λάθος στοιχεία. θα περίμενα εφόσον επικοινωνώ εγώ μαζί τους να μου δώσουν ένα τρόπο να περάσει η αίτηση μου, αλλα δεν κατάφερα να βρώ κανέναν υπεύθυνο του ΟΤΕ όσο και αν προσπάθησα..

μπορεί σε εσένα να φαίνεται λογικό επειδή εργάζεσαι εκεί και επειδή το σύστημα δουλεύει με βάση την λογική αλλα εγώ έδωσα τα σωστά στοιχεία στην καινούρια εταιρία και το αίτημα περνάει απο τον ΟΤΕ, περίμενα έστω και τηλεφωνικά να μου δώσουν μια λύση και όχι τέτοια αντιμετώπιση. τέτοια αργοπορία για τέτοιο ασήμαντο λάθος για μένα είναι απαράδεκτο, και ούτε ένας τρόπος για να καταλάβω τι φταίει.

αν σου είναι έυκολο μπορείς να μου πείς κάθε πότε ελέγχονται οι αιτήσεις απο τον ΟΤΕ? θα καταφέρω να περάσω το αίτημα με κάποιον τρόπο πιο γρήγορα αν πάω στο κατάστημα?

xmperop1
13-12-11, 23:27
θα πάω το πρωί σε κατάστημα μήπως και καταφέρω κάτι γιατι απο το τηλέφωνο μόνο τα νεύρα μου έσπασα. αφου δουλεύεις στον ΟΤΕ μπορείς να καταλάβεις τι λέω και δεν λέω κάτι αντίθετο απο αυτό που γράφεις στα BOLD.

τα στοιχεία που έχει η Vivodi είναι λάθος, απο ότι κατάλαβα μετά απο 2 μέρες συνεχών τηλεφωνημάτων. συγκεκριμένα η διεύθυνση έχει ένα γράμμα σε λάθος θέση. η Forthnet τα έχει σωστά. Ο ΟΤΕ τώρα που βλέπει ένα γράμμα διαφορά στην διεύθυνση μάλλον απορρίπτει την αίτηση, 3 φορές μέσα σε ένα μήνα. γενικά φταίνε και οι 3 εταιρίες στην συγκεκριμένη περίπτωση, γιατι εγώ κάθε φορά που γίνεται απόρριψη πρέπει να περιμένω άλλες 12 μέρες για την επόμενη απόρριψη !!! και ο κωδικός που στέλνει ο ΟΤΕ ειναι απλα ένα SP01 λάθος στοιχεία. θα περίμενα εφόσον επικοινωνώ εγώ μαζί τους να μου δώσουν ένα τρόπο να περάσει η αίτηση μου, αλλα δεν κατάφερα να βρώ κανέναν υπεύθυνο όσο και αν προσπάθησα..

Νάσαι σίγουρος ότι ο πάροχος ξέρει τι σημαίνει το SP01 και αν ήθελε η αν είχε προσωπικό θα μπορούσε μέσω των συντονιστών του να βρεί την άκρη και να σε ενημερώσει αυθημερόν.
Ο μόνος που δεν μπορεί είναι ο ΟΤΕ γιατί δεν σε "βλέπει" πια δεν "υπάρχεις" για αυτόν κατά πόσο μάλιστα αν έχεις διακόψει πολύ καιρό πριν και δεν έχουν ενημερωθεί τα συστήματα του.
Υποψιάζομαι ότι το λάθος είναι παλιό από τον πηγαιμό σου στη vivodi η οποία προτίμησε να σε "πάρει" έστω και με λάθος στοιχεία,εδώ κάποιοι παίρνανε και νεκρούς και ακόμα ψάχνονται να πληρωθούν. ;)

GSF
13-12-11, 23:34
Νάσαι σίγουρος ότι ο πάροχος ξέρει τι σημαίνει το SP01 και αν ήθελε η αν είχε προσωπικό θα μπορούσε μέσω των συντονιστών του να βρεί την άκρη και να σε ενημερώσει αυθημερόν.
Ο μόνος που δεν μπορεί είναι ο ΟΤΕ γιατί δεν σε "βλέπει" πια δεν "υπάρχεις" για αυτόν κατά πόσο μάλιστα αν έχεις διακόψει πολύ καιρό πριν και δεν έχουν ενημερωθεί τα συστήματα του.
Υποψιάζομαι ότι το λάθος είναι παλιό από τον πηγαιμό σου στη vivodi η οποία προτίμησε να σε "πάρει" έστω και με λάθος στοιχεία,εδώ κάποιοι παίρνανε και νεκρούς και ακόμα ψάχνονται να πληρωθούν. ;)

εχω στείλει ήδη και έγγραφη επιστολή στην forthnet για την αργοπορία τους, και χτές στο τηλέφωνο ακούσαν πολλά καντήλια (φυσικά ούτε και απο εκεί προιστάμενος για κανένα λόγο αν και μου είπε οτι θα με πάρει, και θα τους το φυλάω το θέμα πίστεψε με). δεν με ενδιαφέρει κανένας τους ούτε ΟΤΕ ούτε Forthnet ούτε καμία εταιρία αλλα όταν τους δίνω τα χρήματα μου στην ώρα τους θέλω να με αντιμετωπίζουν όπως και εγώ.. όπως λές οτι θα πρεπε να ξέρει η Forthnet τι ειναι το SP01 έτσι με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε ο υπάλληλος του ΟΤΕ να μπεί στο πληροφοριακό σύστημα και να μου πει το ΓΙΑΤΙ έγινε λάθος, και να μην μου κλείνει το τηλέφωνο στα μούτρα επειδή δεν είμαι συνδρομητής του. γιατι στο κάτω κάτω τα πάγια της γραμμής εγώ του τα πληρώνω.

xmperop1
13-12-11, 23:43
αν σου είναι έυκολο μπορείς να μου πείς κάθε πότε ελέγχονται οι αιτήσεις απο τον ΟΤΕ? θα καταφέρω να περάσω το αίτημα με κάποιον τρόπο πιο γρήγορα αν πάω στο κατάστημα?

Ουσιαστκά νυχθημερόν γιατί το σύστημα είναι αυτοματοποιημένο ο πάροχος μπορεί όλο το 24ωρο να περνάει αιτήματα.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 8 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εχω στείλει ήδη και έγγραφη επιστολή στην forthnet για την αργοπορία τους, και χτές στο τηλέφωνο ακούσαν πολλά καντήλια (φυσικά ούτε και απο εκεί προιστάμενος για κανένα λόγο αν και μου είπε οτι θα με πάρει, και θα τους το φυλάω το θέμα πίστεψε με). δεν με ενδιαφέρει κανένας τους ούτε ΟΤΕ ούτε Forthnet ούτε καμία εταιρία αλλα όταν τους δίνω τα χρήματα μου στην ώρα τους θέλω να με αντιμετωπίζουν όπως και εγώ.. όπως λές οτι θα πρεπε να ξέρει η Forthnet τι ειναι το SP01 έτσι με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε ο υπάλληλος του ΟΤΕ να μπεί στο πληροφοριακό σύστημα και να μου πει το ΓΙΑΤΙ έγινε λάθος, και να μην μου κλείνει το τηλέφωνο στα μούτρα επειδή δεν είμαι συνδρομητής του. γιατι στο κάτω κάτω τα πάγια της γραμμής εγώ του τα πληρώνω.

Μη το κουράζεις ο υπάλληλος του ΟΤΕ είναι στη θέση που τον έχουν βάλει για να εξυπηρετεί συνδρομητές του ΟΤΕ και μόνο,άλλωστε μπορεί να μην μπορεί να δει το wcrm και δεν είναι όλοι εξουσιοδοτημένοι χρήστες παρά μόνο οι άμμεσα εμπλεκόμενοι με τους παρόχους.
Οσο για τα πάγια της γραμμής τα πληρώνεις στον πάροχο σου και δεν ξέρεις αν τα έχει αποδώσει στον ΟΤΕ με τα τόσα χρέη και τις αμφισβητήσεις που έχουν οι πάροχοι προς τον ΟΤΕ.

DSLaManiaC
14-12-11, 01:04
Απλώς στείλε ενα φαξ στη βιβοντι να σου διορθώσουν τη διεύθυνση και μετά κανε αίτηση ξανα.
Ο ΟΤΕ δεν έχει αναμειξη.
Η απόρριψη έρχεται απ τον παροχο που είσαι.

Αν το κάνεις έτσι θα ξεμπερδέψεις γρήγορα. Αλλιώς θα μπλεξεις και δε θα βγάλεις άκρη.

Αλλιώς πες στη ForthNet, να στείλει αίτημα με το λαθος γράμμα και το διορθώνεις οταν γίνει η μετάβαση.

GSF
14-12-11, 03:46
Απλώς στείλε ενα φαξ στη βιβοντι να σου διορθώσουν τη διεύθυνση και μετά κανε αίτηση ξανα.
Ο ΟΤΕ δεν έχει αναμειξη.
Η απόρριψη έρχεται απ τον παροχο που είσαι.

Αν το κάνεις έτσι θα ξεμπερδέψεις γρήγορα. Αλλιώς θα μπλεξεις και δε θα βγάλεις άκρη.

Αλλιώς πες στη ForthNet, να στείλει αίτημα με το λαθος γράμμα και το διορθώνεις οταν γίνει η μετάβαση.

το έχω κάνει ήδη και λογικά στις 27/12 θα είμαι ενεργοποιημένος... απλά στεναχωριέμαι που υποστηρίζετε όλοι οτι ο ΟΤΕ δεν έχει ανάμειξη. για μένα ειναι ο άμεσα εμπλεκόμενος στο πρόβλημα με τον τρόπο που έχει επιλέξει να γίνεται η μεταφορά των γραμμών. ένα αυτοματοποιημένο σύστημα που αν δεν του δώσεις 1 στην κάθε άκρη θα σου βγάλει 0. και άντε βρές άκρη. τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε άλλο είπαμε τις απόψεις μας ας μείνει το τοπικ να το διαβάζει ο κόσμος να βγάζει οτι συμπέρασμα πιστεύει οτι πρέπει να βγάλει.

........Auto merged post: GSF πρόσθεσε 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ουσιαστκά νυχθημερόν γιατί το σύστημα είναι αυτοματοποιημένο ο πάροχος μπορεί όλο το 24ωρο να περνάει αιτήματα.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 8 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Μη το κουράζεις ο υπάλληλος του ΟΤΕ είναι στη θέση που τον έχουν βάλει για να εξυπηρετεί συνδρομητές του ΟΤΕ και μόνο,άλλωστε μπορεί να μην μπορεί να δει το wcrm και δεν είναι όλοι εξουσιοδοτημένοι χρήστες παρά μόνο οι άμμεσα εμπλεκόμενοι με τους παρόχους.
Οσο για τα πάγια της γραμμής τα πληρώνεις στον πάροχο σου και δεν ξέρεις αν τα έχει αποδώσει στον ΟΤΕ με τα τόσα χρέη και τις αμφισβητήσεις που έχουν οι πάροχοι προς τον ΟΤΕ.

γιαυτό απο την πρώτη επικοινωνία ζήτησα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο που ίσως είχε πρόσβαση στο σύστημα αλλα δεν εμφανίστηκε ποτέ. τουλάχιστον η τελευταία υπάλληλος είχε τα @@ να μου πεί οτι δεν θα με πάρει κανένας προιστάμενος τηλέφωνο γιατι δεν ασχολείται ο δικος της προιστάμενος με αυτα τα θέματα. οι άλλοι μου λέγαν οτι θα με πάρει κάποιος. κοροιδία στο 100%.

FuS
14-12-11, 04:15
......γιαυτό απο την πρώτη επικοινωνία ζήτησα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο που ίσως είχε πρόσβαση στο σύστημα αλλα δεν εμφανίστηκε ποτέ. τουλάχιστον η τελευταία υπάλληλος είχε τα @@ να μου πεί οτι δεν θα με πάρει κανένας προιστάμενος τηλέφωνο γιατι δεν ασχολείται ο δικος της προιστάμενος με αυτα τα θέματα. οι άλλοι μου λέγαν οτι θα με πάρει κάποιος. κοροιδία στο 100%.

Tι θες να σου πει ο υπεύθυνος; Δεν έχει καν πρόσβαση στο wcrm.
Kαι πως να έχει από την στιγμή που δεν είναι αρμοδιότητητα του.
Από κει και πέρα από την στιγμή που δεν είσαι πελάτης του, οι καρτέλες δεν ενημερώνονται με το ιστορικό κλπ.

DSLaManiaC
14-12-11, 04:37
το έχω κάνει ήδη και λογικά στις 27/12 θα είμαι ενεργοποιημένος... απλά στεναχωριέμαι που υποστηρίζετε όλοι οτι ο ΟΤΕ δεν έχει ανάμειξη. για μένα ειναι ο άμεσα εμπλεκόμενος στο πρόβλημα με τον τρόπο που έχει επιλέξει να γίνεται η μεταφορά των γραμμών. ένα αυτοματοποιημένο σύστημα που αν δεν του δώσεις 1 στην κάθε άκρη θα σου βγάλει 0. και άντε βρές άκρη. τέλος πάντων δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε άλλο είπαμε τις απόψεις μας ας μείνει το τοπικ να το διαβάζει ο κόσμος να βγάζει οτι συμπέρασμα πιστεύει οτι πρέπει να βγάλει.


Ο ΟΤΕ δεν είναι αυτός που απορρίπτει το αίτημα στη περίπτωση σου.

Η Vivodi το κάνει. Αυτό λέμε. ;)

Ο ΟΤΕ, στη δική σου περίπτωση ούτε κρύο του κάνει ούτε ζέστη. Ένα καλώδιο θα πάει από ένα κέντρο σ ένα άλλο.

GSF
14-12-11, 05:12
Ο ΟΤΕ δεν είναι αυτός που απορρίπτει το αίτημα στη περίπτωση σου.

Η Vivodi το κάνει. Αυτό λέμε. ;)


o φίλος παραπάνω που δουλεύει στον ΟΤΕ δεν λέει κάτι τέτοιο οπότε γιατι να το πείς εσύ ? η vivodi δίνει τα Α στοιχεία, η Forthnet τα Β, και ο ΟΤΕ συγκρίνει το ΑΝ Α==Β τότε ενεργοποίησε. αλλιώς ΆΚΥΡΟ. αυτό μας είπε

δηλαδή αναγκαστικά αυτός που θα ανοίξει ένα τοπικ θα έχει άδικο? :down::evil:

DSLaManiaC
14-12-11, 05:52
Αν εξαρχής είσαι πεπεισμένος και δε διατιθεσαι ν ακούσεις άλλες απόψεις δε βλέπω γιατί συνεχίζουμε να συζητάμε.
Δε πα να τους βάλεις κ φωτιά..

GSF
14-12-11, 06:04
φυσικά και θα ακούσω και άλλες απόψεις αλλα η μόνη που είχε νόημα να ακουστεί ήταν του
xmperop1 που είπε να πάω απο το κατάστημα για να το λύσω πιο άμεσα το πρόβλημα και που είχε κάτι επιπλέον να πεί. είπα και παραπάνω δεν έχει νόημα να συζητήσουμε κάτι άλλο τα είπαμε όλα :)

xmperop1
14-12-11, 18:25
φυσικά και θα ακούσω και άλλες απόψεις αλλα η μόνη που είχε νόημα να ακουστεί ήταν του
xmperop1 που είπε να πάω απο το κατάστημα για να το λύσω πιο άμεσα το πρόβλημα και που είχε κάτι επιπλέον να πεί. είπα και παραπάνω δεν έχει νόημα να συζητήσουμε κάτι άλλο τα είπαμε όλα :)

Εγώ δεν είπα ότι ο ΟΤΕ ρίχνει άκυρο αλλά ότι έχει δομήσει ένα σύστημα που έχουν αποδεχτεί όλοι οι πάροχοι και το λειτουργούν για να ρίχνουν τα αιτήματα τους είτε μεταξύ τους είτε στον ΟΤΕ και υπάρχουν εξουσιοδοτημένοι χρήστες που μπορούν να το "δουν" είτε από τη πλευρά του παρόχου είτε από τη πλευρά του ΟΤΕ.
Απλά επειδή ο πάροχος δεν ασχολείται πας σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ ελπίζοντας να πετύχεις κάτι καλύτερο μιας και ο πάροχος σου δεν ενδιαφέρεται μέσω των εντεταλμένων υπολλήλων του να βρεί τη λύση.

GSF
15-12-11, 02:52
το κομμάτι κλειδί της όλης ιστορίας είναι αυτό που λές. οτι το έχουν αποδεχτεί όλοι οι πάροχοι.. απο μόνοι τους βγάζουν τα μάτια τους και χάνουν πελάτες. αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι καμία υπάλληλος της forthnet δεν μπορεί να δεί τα στοιχεία που δίνει η vivodi ενώ μόλις πήρα τηλέφωνο στην vivodi και τους είπα να κοιτάξουν την διεύθυνση είδε απο μόνος του τι τρέχει και ποια ειναι η σωστή διεύθυνση και μου είπε οτι θα προωθήσει τα σωστά στοιχεία και θα ενεργοποιηθώ χωρίς άλλη καθυστέρηση.
πραγματικά οι κοπέλες στο support της forthnet αγγίζουν τα όρια της ηλιθιότητας, (ή το σύστημα του ΟΤΕ δείχνει τα στοιχεία μόνο σε αυτον που δέχεται το αίτημα και όχι το αντίστροφο οπου και τότε έχουμε εσκεμένη ακύρωση απο την vivodi)

no_logo
15-12-11, 09:15
χαχαχα, όλα τα λεφτά αυτό το νήμα.
Τι ακούνε οι καημένοι υπάλληλοι των εταιριών από πελάτες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται :worthy:

5 χρόνια δεν ήταν ο άλλος πελάτης του ΟΤΕ και έπαιρνε σε αυτόν για να βρει λύση :rofl:

tolis13
15-12-11, 17:00
μα ρε φιλαρακι τι να σου πει η τηλεφωνητρια για τα στοιχεια?αφου δεν εχει προσβαση πρωτον και δευτερον δεν εχεις ενεργοποιηθει στη 4νετ.παρε και στη χολ και στη cyta μπορει να ξερουν..

no_logo
15-12-11, 18:18
να ευχαριστείς τα παιδιά που ασχολήθηκαν με το ζήτημα σου- παρά το γεγονός πως από το πρώτο post ήσουν επιθετικός, εδώ ένα προς έναν τους έβγαζες υπαλλήλους του οτε- και βρήκες λύση στο ζήτημα σου. Διαφορετικά, αν δεν υπήρχαν αυτοί, από την άγνοια και την ισχυρογνωμοσύνη σου θα βολόδερνες στους άσχετους με το ζήτημα σου τηλεφωνητές και θα τους έπρηζες χωρίς λόγο.
Αυτό το νήμα πρέπει να μείνει καρφιτσωμένο στο index ως παράδειγμα προς αποφυγή, για του που μπορεί να οδηγήσει ο ξερολισμός

GSF
15-12-11, 18:34
δεν ζήτησα κανέναν να μου πεί να πάρω τηλ στην cyta και στην hol ούτε να το παίξει έξυπνος όπως έκανες εσύ παραπάνω.

ο μόνος που βοήθησε και εξήγησε το πώς λειτουργεί το σύστημα του ΟΤΕ ειναι ο xmperop1. ακόμα και οι ίδιοι υπάλληλοι του ΟΤΕ δεν γνώριζαν η δεν ήθελαν να μου πεί πως λειτουργεί το σύστημα.
εύχομαι να μην σας συμβεί παρόμοια κατάσταση με οποιαδήποτε εταιρία γιατι έξω απο τον χορό όλοι έχουμε να πούμε πολλά. το ποιον θα ευχαριστήσω είναι δικιά μου υπόθεση και υποδείξεις δεν χρειάζονται και σχόλια για ξερολισμούς να κάνεις σε όσους τα δέχονται.

no_logo
15-12-11, 18:41
scripta manent ;):rolleyes:

@ ADSLgr.com All rights reserved.