PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και noise margin



giorgosk
12-12-11, 19:10
Μετά από επικοινωνία με τη hol χθες το βράδυ λόγω εξαιρετικά χαμηλής ταχύτητας μου είπε ο τεχνικός το εξής.
Αν το noise margin είναι χαμηλό ( όπως φαίνεται στην εικόνα που παραθέτω ) τότε θα είναι και η ταχυτητα που κατεβάζω χαμηλή.
Ο τεχνικός υποστήριξε πως η hol το βάζει να είναι στο 11 περίπου.

Παρατηρώ από χθες πως το noise margin ανεβοκατεβαίνει.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Πρέπει οπωσδήποτε να είναι κοντά στο 11 για να πετυχαίνουμε καλές ταχύτητες;

Τα στατιστικά όπως τα είδα πριν 5 λεπτά: http://img839.imageshack.us/img839/4589/11631.png


Χθες το βράδυ είχε τιμές έως και 10.2

Τώρα ανέβηκε στο 9.2 και μετά έπεσε στο 8.9.

giorgosk
13-12-11, 21:10
Τελικά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν το noise margin είναι καλό να είναι χαμηλό 7 ή 8 ή θα πρέπει να είναι πάνω από 10;

treli@ris
13-12-11, 21:16
Στη HOL το snr απ' οσο θυμαμαι ειναι στο 9 εξ' αρχης. Τωρα αν παιζει λιγο πανω, λιγο κατω δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αρκει να μη ξεφευγει αρκετα με αποτελεσμα να εχεις αποσυνδεσεις.

Didimos_GR
13-12-11, 22:18
Τελικά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν το noise margin είναι καλό να είναι χαμηλό 7 ή 8 ή θα πρέπει να είναι πάνω από 10;

Όσο πιο χαμηλό είναι το νούμερο τόσο μεγαλώνει ο κίνδυνος για αποσυνδέσεις.
Εγώ προτιμώ το 8 με 9.

Η HOL έχει ως default snr το 11.
Όποιος θέλει όμως τους λέει και το κατεβάζουν στο 9 μετά από τηλεφώνημα.

giorgosk
14-12-11, 00:01
To πρόβλημα με χαμηλές ταχυτητες μεταφοράς σε αρχεία ( π.χ από το ftp.ntua.gr ) συνεχίζεται.
Ο τεχνικός της hol μου είπε με την εντολή Netstat να δω πόσες ενεργές συνδέσεις υπάρχουν με τον browser κλειστό.
Εκτελώντας την εντολή αυτή ήταν πάνω από 10 οι συνδέσεις. Άρα μου λέει πως κάποια προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει κόβουν την ταχύτητα.Κανονικά θα πρέπει να υπάρχουν 2 με 3 συνδέσεις ενεργές με τον browser κλειστό.
Σκανάρω τον υπολογιστή και βρίσκω κατι infiltrations . Μετά το σκανάρισμα φεύγουν αυτά και πλέον με την εντολή netstat οι ενεργές συνδέσεις είναι 2 ή 3 το πολύ.

Αύριο θα δοκιμάσω το δίκτυο και με έναν άλλο φορητό να δούμε τι συμβαίνει.

Αν μου βγάλει και σε αυτόν χαμηλές ταχύτητες μεταφοράς τι άλλο να συμβαίνει.

Μα στα καλά καθούμενα να εμφανιστεί αυτό το θέμα.

krizkazu
08-01-12, 03:38
στα καλα καθουμενα μου παρουσιαστηκε και μενα φιλε πριν 4 μερες (4/1/12) και μου ειπαν ακριβως τα ιδια πραγματα. Μου ειπαν επισης οτι καλο θα ηταν να φερω ηλεκτρολογο να μου περασει νεα καλωδια!!!!
μου αλλαξαν κατι στο router και τορα εχω d/c καθε 5 με 10 λεπτα. τους λεω να το επαναφερουν οπως ηταν πριν λιγες μερες και μου λενε οτι δεν εχουν αλλαξει τιποτα ?!?!?!?!?! Δευτερα πρωι παω ΟΤΕ και ας πληρωνω παραπανω. Τουλαχιστον αυτους τους βλεπω στο καταστημα ενω στη hol ειναι μια φωνη στη γραμμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.