PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με TELLAS!!!!



Aias
21-04-04, 23:28
tellas 384 over PSTN me ZyXEL 650.

Κανω σωστα τις ρυθμισεις και εχω:

LAN connections
Test your Ethernet Connection PASS

WAN connections
Test ADSL synchronization PASS
Test ADSL(ATM OAM) loopback test FAIL
Test PPP/PPPoE server connection FAIL
Ping default gateway FAIL

Η τελλας λεει οτι δεν μπορει να βοηθησει γιατι δεν ξερει το μοντεμ.Η ενεργοποιηση του λογαριασμου εχει γινει απο την τελλας καθως και της γραμμης.Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με το dsl.Σωστα τους εκραξα στην τελλας ή φταιει κατι αλλο?Ειναι η πρωτη μερα ενεργοποιησεις του λογαριασμου.

avatarious
21-04-04, 23:53
οι ρυθμίσεις είναι οι ακόλουθες:
Mode: Routing
Encapsulation: PPPoA
Multiplexing: VC
VPI/VCI: 8/35
User Name : ***@tellas.gr
Password : ********
IP Address : Obtain an IP Address Automatically
Network Address Translation: SUA Only
Connection: Nailed-Up Connection


LAN Information:
IP Address: 192.168.1.1
IP Mask: 255.255.255.0
DHCP: ON
Client IP Pool Starting Address: 192.168.1.33
Size of Client IP Pool: 32
επίσης οι dns servers ειναι οι
Primary DNS
62.169.194.17

Secondary DNS
62.169.194.18
η παραπάνω Client IP Pool Starting Address δύναται να ποικίλλει και θα τη βρείς αν στο command prompt only πληκτρολογήσεις ipconfig
ξανακοίτα τα και ψάξε το forum υπάρχει αναφορά ακριβώς για την ίδια περίπτωση τουλάχιστον 5 φορές

ermis333
21-04-04, 23:57
Aias, Ο ΟΤΕ δεν σου έχει ενεργοποιήσει πλήρως τη γραμμή σου ακόμα...άσχετο με το αν σου ανάβει το λαμπάκι μένουν ακόμα ορισμένες λεπτομέριες


Test ADSL(ATM OAM) loopback test FAIL <- πρέπει να είναι PASS

avatarious
22-04-04, 00:21
ερμή έχεις δίκιο αλλά συχνά μπορεί να έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή αλλά να αποτυγχάνει το τέστ.Για σιγουριά καλύτερα να το κάνεις 2-3 φορες συνεχόμενα.Επίσης λαμβάνω ως δεδομένο ότι μπήκες στο e-care και πήρες id κάτι που το κάνεις εσύ και όχι η τελλάς.Υπάρχει πολλή μεγάλη πιθανότητα όμως να συμβαίνει αυτό που λέει ο ερμής

Aias
22-04-04, 00:21
Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας επειδη εχω σαλταρει με αυτο το θεμα...Οποτε Ερμη να παρω αυριο τον οτε να τους το πω ή να περιμενω μερικες μερες?(Αδικα την ειπα στο παιδι στην τελλας...)

ermis333
22-04-04, 02:30
Aias, Πάρε τον ΟΤΕ και ρώτα τους αν σε έχουν ενεργοποιήσει πλήρως.

kadronarxis
22-04-04, 10:18
πάρε τηλέφωνο τον bbras και πες τους να σου μηδενίσουν την πόρτα.
άντε γερά.
καλά είσαι και συ.

Aias
22-04-04, 11:23
Kadronarxis τι εννοεις να μηδενισουν την πορτα?

kadronarxis
22-04-04, 12:16
Ή να σετάρουν την πόρτα σου ή να τραβήξουν reset.
Πάρε και θα γίνει αμέσως.
801 11 67700

άντε γερά.

Aias
23-04-04, 00:26
Λοιπον επειδη δεν ειχα δει το ποστ σου πιο πριν,πηρα το 121 που ειναι βλαβες ΟΤΕ και ειπαν οτι θα τσεκαρουν την γραμμη μεχρι αυριο.Βεβαια δεν πιστευω να γινει τιποτα οποτε παιρνω τηλεφωνο το πρωι στο νουμερο που μου εδωσες.
Επισης σημερα ενεργοποιησαν και την γραμμη ενως φιλου μου και πηγα εκει με το μοντεμ και τον κωδικο μου αλλα παλι το ιδιο προβλημα με το loop back.Αντε να δουμε απο αυριο :x :x :x

Gabriel
23-04-04, 07:21
Είναι θέμα ενεργοποιήσης από τον ΟΤΕ,απλά.

Aias
23-04-04, 14:29
Λοιπον με πηραν απο τον ΟΤΕ τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι ολα οκ τωρα.Κανω το τεστ και βγαινουν ολα pass!!Χαρικα και εγω!!Παω να ανοιξω σελιδες αλλα τιποτα!!!Δεν ανοιγει τιποτα...Το λεω στην Οτατζου(γυναικα ηταν) και μου λεει θεμα provider.WAN IP και Gateway παιρνω τις λεω...θεμα provider παλι...Παιρνω ΤΕΛΛΑΣ και μου λεει ο τεχνικος οτι εμεις ειμαστε οκ και οτι μαλλον θελει καθαρισμα η γραμμη σας...Τελικα τι να κανω?Να τα κοψω ολα μην πληρωνω και αδικα???Παντως και θεμα θορυβου να ηταν δεν επρεπε να ανοιγει εστω και σε μιση ωρα μια σελιδα???Τι να πω....Και κερατας και δαρμενο με βλεπω στο τελος.... :cry: :cry: :cry: :cry:

ermis333
23-04-04, 16:47
Aias, Δοκίμασε με μια ΝΕΤΚΑΡΤΑ...τις ρυθμίσεις τις έχεις σίγουρα σωστά;

Aias
23-04-04, 17:05
Τελικα φταιει το modem.Το δικο μου ειναι ενα conexant και το zyxel το ειχα δανικο.Τελικα μου το χαναεδωσε το παιδι και μολις το εβαλα πανω λειτουργει τελεια.Θα τεσταρω παλι τα settings διαφορετικα θα παω να παρω το κοκαλομοντεμ...Επιτελους πια γιατι ειχα φρικαρι...Thx παιδια για ολα :P

kadronarxis
23-04-04, 17:37
Πάρε το speedtouch 530.
Είναι απλό και πολύ καλό modem.
Τώρα από που θα το πάρεις για να το έχεις σαββατοκύριακο δεν ξέρω.

Άντε γερά.

kadronarxis
23-04-04, 17:48
Το έχω 2 μήνες, πάρα πολύ καλό.
Ούτε άνοιξα πόρτες, ούτε έκλεισα μέσω napt.
Όλα τα windows τα ανοιγοκλείνουν μιας και υποστηρίζει full universal plug and play.

Άντε γερά.

ΥΓ: Αλήτρα για σένα αυτό:
μπες www.gaziz.com
να δεις μια τρομακτικά φοβερή και ωραία σελίδα.
Μην τρως παπά, δεν έχει ιούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.