PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέες αιτήσεις για VDSL Cyta [2011].



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

DSLaManiaC
13-12-11, 00:20
Σκέφτομαι να κάνω δοκιμαστικά σε νέα γραμμή για το σπίτι να δω πως θα πάει.
Στης ΕΕΤΤ το CRM λέει ότι είμαι έως 600 μέτρα.

Θα σας κρατήσω ενήμερους.

blade_
13-12-11, 04:16
ανυπομονουμε :)

sportis
13-12-11, 09:46
και δεν μου λετε ποιες περιοχες καλυπτει η cyta σε vdsl?? εχει καπου το site τους που να το λεει αυτο??

john84
13-12-11, 12:35
Λεει Αθηνα . Εγω που πηρα τηλ εδωσα διευθυνση και τκ και μου ειπαν επειδη ειμαι κοντα στο Α/Κ παιρνω.

nnn
13-12-11, 12:45
Και εγώ βάση ΕΕΤΤ είμαι στα 600 και βάση modem πιο κοντά στα 800, να το κάνω το απονενοημένο ?
:p :p

ermis333
13-12-11, 13:32
Και εγώ το σκέφτομαι, 16.5 Attenuation έχω, η ΕΕΤΤ με βγάζει στα 600m.

Το μόνο που με χαλάει είναι η VOIP τηλεφωνία.

prodromosfan
13-12-11, 13:37
Mε πηραν τηλεφωνο εμενα
για να βαλω γιατι λένε οτι εχω πολύ καλή γραμμη ενω εχω 8αρα (από επιλογή)
Att 7 ενω το Α/κ ειναι το πολυ 300μετρα200μ λέει η ΕΕΤΤ, αλλα η αληθεια ειναι οτι ειμαι ψιλοαπογοητευμενος.

Μακαρι να φτιάξουν πάντως και σιγουρα κάτι τετοιες επενδύσεις συμβαλλουν θετικά.

@ermis το μονο που δεν θα επρεπε να σε χαλάει ειναι το voip.

επίσης εχει αναφερθεί τι εξοπλισμό δίνουν;

blade_
13-12-11, 14:47
που το τσεκαρουμε μεσω ΕΕΤΤ αυτο?

prodromosfan
13-12-11, 16:00
που το τσεκαρουμε μεσω ΕΕΤΤ αυτο?
http://mapsrv2.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx

kavadias
13-12-11, 16:07
ρε παίδες.. εγώ βάση ΕΕΕΤ απ' το χάρτη με βγάζει μπλε και μου λέει απόσταση απ' το τηλεπικοινωνιακό κέντρο ως 200m

και χω attenuation 46db?? είμαι φόρθνετ βέβαια δεν ξέρω αν έχει διαφορετικά κέντρα.. ή από που μετράει η ΕΕΕΤ...

έχει κανείς υπόψιν τι μαγικά είναι αυτά;

nemesis1
13-12-11, 18:24
Μια απ τα ιδια κι εγω...
Βαζω 2 διευθυνσεις με 700 μετρα διαφορα η μια απο τηναλλη και εχουν το ιδιο αποτελεσμα στην ΕΕΤ.

Στην πραγματικοτητα η μια διευθυνση εχει Att 23 και εγω με 700 μετρα (πραγματικα) διαφορα 38 Att !!!

SkyNet
14-12-11, 01:39
Νομίζω παίζει ρόλο και η περιοχή.
Υποστηρίζεται σε όλη την Αθήνα ή σε συγκεκριμένα κέντρα? Ή μιλάει μόνο για το Δήμο Αθηναίων?

john84
14-12-11, 12:26
Απ οτι μου ειπαν στο κεντο εξυπηρετισης της Cyta ειναι σε Ολα τα Α/Κ που εχει συνεγκατασταση και για συνδρομητες σε περιμετρο 1000 μετρων απο το Α/Κ

kover
14-12-11, 13:06
Εγώ βάζω τη διεύθυνση μου και μου λέει πως απέχω 3.600μ, στη πραγματικότητα όμως έχω attenuation 25. WTF?

Ax0R7aG0z
14-12-11, 16:08
Απ οτι μου ειπαν στο κεντο εξυπηρετισης της Cyta ειναι σε Ολα τα Α/Κ που εχει συνεγκατασταση και για συνδρομητες σε περιμετρο 1000 μετρων απο το Α/Κ

Ακτίνα!

Lycos
15-12-11, 18:18
Είμαι στα 180 μέτρα από το Α/Κ της CYTA όπως μου είπανε.... Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα....
Είπαν είναι διαθέσιμο και η αλλαγή θα γίνει σε 10 εργάσιμες...

john84
15-12-11, 18:19
Ακτίνα!

ναι σωστος

Ax0R7aG0z
15-12-11, 18:57
Συγνώμη, μαθηματικός :oops:

DSLaManiaC
15-12-11, 19:56
Μετά λύπης μου σας ανακοινώνω ότι με τα 940 μέτρα που μου ανακοίνωσαν απ τη Cyta δε θα προχωρίσω στην αίτηση διότι δε συμφέρει για προφανείς λόγους.

Σε αναμονή αντικατάστασης του καφάο λοιπόν.

Ax0R7aG0z
15-12-11, 20:06
Σου είπαν από τη cyta πως δεν αξίζει ή αποφάσισες να μην το ρισκάρεις;

DSLaManiaC
15-12-11, 20:14
Σου είπαν από τη cyta πως δεν αξίζει ή αποφάσισες να μην το ρισκάρεις;

Να σκάω τα 3πλά χρήματα το μήνα για να μη φτάσω ούτε τα 30 δεν αξίζει.

Εγώ το αποφάσισα. Είναι πολύ μακρυά για vdsl δυστυχώς.

nnn
15-12-11, 22:32
Εγώ είμαι στα 700 και έγινε ήδη η αίτηση για 35άρα.

DSLaManiaC
15-12-11, 22:34
Εγώ είμαι στα 700 και έγινε ήδη η αίτηση για 35άρα.

300 μέτρα παραπάνω είναι κάμποσα.

Θεωρώ πως η διαφορά στη τιμή είναι τεράστια σε σχέση μ αυτό που θα πάρω σαν απόδοση.

nnn
15-12-11, 22:35
Λογικά θα έπαιζες οριακά στα 25-26, το μόνο συν θα ήταν το αυξημένο upload.

DSLaManiaC
15-12-11, 22:39
Λογικά θα έπαιζες οριακά στα 25-26, το μόνο συν θα ήταν το αυξημένο upload.

Και θα έπρεπε να αποχωριστώ το υπέροχο μου Vigor.

Εγώ ξεκίνησα με δεδομένο αυτό που μου πε το site της EETT "έως 600 μέτρα".

Τώρα η Cyta μου βαλε άλλα 400 και με ξενέρωσε. :p

sportis
16-12-11, 08:29
Και θα έπρεπε να αποχωριστώ το υπέροχο μου Vigor.

Εγώ ξεκίνησα με δεδομένο αυτό που μου πε το site της EETT "έως 600 μέτρα".

Τώρα η Cyta μου βαλε άλλα 400 και με ξενέρωσε. :p

περιεργο... εμενα στην εεττ μου δειχνει 1400 μετρα, πηρα τηλ την cyta απο περιεργια και μου ειπαν κ αυτοι 1400 εσενα γιατι σου ειπαν 1000?? χμμ:hmm:

παντως μου φαινεται δυσκολο να πιαστει αυτο το 30ρι...

elgriego
16-12-11, 16:07
Μολις εκλεισα το τηλεφωνο με το CS της CYTA και μου ειπαν οτι 0-500 μετρα μπορεις να βαλεις μεχρι 50Mbps και 500-1000 μετρα απο το κεντρο, μεχρι 35MBps. Ειμαι στα 639 μετρα οποτε μεχρι 35 για εμενα. Επισης δεν υπαρχει ενισχυμενο πακετο VDSL με τα απεριοριστα πακετα ενσωματωμενα αρα θα επρεπε να τα διαλεξω ενα ενα αλλα το πιο κουφο ηταν οτι δεν μπορω να κανω αιτηση γιατι δεν εχω κλεισει ενα χρονο μαζι τους γιατι ηρθα απο ΝΕΤΟΝΕ τον Μαιο. Παρολο που θα ηταν αναβαθμιση και τα χρηματα που θα πληρωνα θα ηταν πολυ περισσοτερα με το καινουργιο πακετο.

Συγκεκριμενα τωρα πληρωνω 43,75 το μηνα για το ενισχυμενο με 2η γραμμη voip. Με το VDSL 35 Mbps θα πληρωνα 37 + 5,75(2η γραμμη με εκπτωση λογο ΝΕΤΟΝΕ) + 9 απερ. σταθ. Ελλαδος + 7 ευρω (60' κινητα) +9 ευρω για μολισ 90' λεπτα με εξωτερικο αφου δεν υπαρχει προγραμμα απεριοριστων = 67,75 ευρω για να εχω λιγοτερα απο αυτα που εχω τωρα αλλα με ταχυτητα που θα πλησιαζε τα 35MBps. Και ομως δεν μου επιτρεπουν :shock: μεχρι τον Μαιο γιατι λενε οτι το συμβολαιο αυτο δεν αναβαθμιζετε ουτε υποβαθμιζεται. Αν ομως μια αλλη εταιρεια μου εχει φερει VDSL στο καφαο μεχρι τοτε που θα ειναι σιγουρα 50Mbps, με πακετο απεριοριστων, εφυγα κατευθειαν ειδικα εαν θα ειναι κατω απο 67,75 το μηνα που πραγματικα πιστευω οτι θα ειναι.

Δεν ειναι λιγο αυτοκτονια εκ μερους της Cheetos????

TearDrop
16-12-11, 16:50
Πολύ χαζό αν όντως ισχύει αυτό. Παραπάνω λεφτά θέλεις να του δίνεις και σου λένε όχι? Τι να πω...

jpcupra
16-12-11, 17:09
Είμαι στα 180 μέτρα από το Α/Κ της CYTA όπως μου είπανε.... Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα....
Είπαν είναι διαθέσιμο και η αλλαγή θα γίνει σε 10 εργάσιμες...

jesu... :worthy::worthy:
να φανταστω αιτηση για 50αρι ετσι???
keep us updated.... :oneup:

elgriego
16-12-11, 17:13
Πολύ χαζό αν όντως ισχύει αυτό. Παραπάνω λεφτά θέλεις να του δίνεις και σου λένε όχι? Τι να πω...

Μα ημουν ξεκαθαρος στο τηλεφωνο...λεω οτι προκειται για αναβαθμιση και η τηλεφωνητρια μου λεει να περιμενω να μιλησει με τον προισταμενο της για να το επιβεβαιωσει και μετα απο λιγο μου λεει οτι πρεπει να παραμεινω 1 χρονο γιατι δεν εχω την δυνατιτητα ουτε υποβαθμισης(λογικο) ουτε αναβαθμισης(η πρωτη εταιρεια στην Ελλαδα που το κανει αυτο). Καλα ουτε που θα το σκεφτομουν ετσι και αλλιως αφου θα ηταν πολυ περισσοτερα λεφτα για λιγα Mbps.

Απλα μου κανει εντυπωση γιατι τον Μαιο οποιος μου εχει φερει VDSL στο καφαο μου με απεριοριστα τηλεφωνα, εχω φυγει ενω διαφορετικα θα μπορουσαν(η Τσιτα) να βγαλουν ενα πακετο "VDSL 35 ενισχυμενο" για να επεκτεινιυν τα συμβολαια τον υπαρχοντων πελατων.

Δεν με χαλασε ομως...αφου η Τσιτα εχει πολλα θεματα....για παραδειγμα εχω να παρω λογαριασμο πανω απο 3 μηνες ενω πριν επαιρνα κανονικα. Ευτυχως που υπαρχει το myΤσιτα!!!! :)

captain556
16-12-11, 20:17
Μολις εκανα και γω ατηση στα 35mb.
Ειμαι 419 μετρα βαλε και 40 μετρα καλωδιο μεχρι τον 8ο οροφο 470 πες.
Περιοχη παλαιο φαληρο.
Μου ειπαν πως μπορω να εχω και 50mb.
Σε ερωτηση μου αν μπορω να αναβαθμησω αργοτερα σε 50mb μου ειπαν μπορω.
Οποτε παμε για 35 πρωτα να δουμε πως θα παει και βλεπουμε....
Μολις γινει ενεργοποιηση θα ενημερωσω και γω....

Geocheats2
16-12-11, 20:24
Μιας και προχωράει πλέων το vdsl θα ήταν καλό να μπει εδώ (www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) και vdsl

SkyNet
17-12-11, 13:34
Επισης δεν υπαρχει ενισχυμενο πακετο VDSL με τα απεριοριστα πακετα ενσωματωμενα αρα θα επρεπε να τα διαλεξω ενα ενα αλλα το πιο κουφο ηταν οτι δεν μπορω να κανω αιτηση γιατι δεν εχω κλεισει ενα χρονο μαζι τους γιατι ηρθα απο ΝΕΤΟΝΕ τον Μαιο. Παρολο που θα ηταν αναβαθμιση και τα χρηματα που θα πληρωνα θα ηταν πολυ περισσοτερα με το καινουργιο πακετο.

Και ομως δεν μου επιτρεπουν :shock: μεχρι τον Μαιο γιατι λενε οτι το συμβολαιο αυτο δεν αναβαθμιζετε ουτε υποβαθμιζεται.
Δεν ειναι λιγο αυτοκτονια εκ μερους της Cheetos????

Τρομερή εμπορική πολιτική :-):respekt:

Lycos
19-12-11, 10:13
jesu... :worthy::worthy:
να φανταστω αιτηση για 50αρι ετσι???
keep us updated.... :oneup:
Έκανα 35 γιατι δεν πολυέχω εμπιστοσύνη πρίν δω φώς.... Μου είπαν ότι αν πάει καλά μπορώ να πάω στα 50 με νέα αίτηση.

Btw η τιμή με απεριόριστα σταθερά αστικά και υπεραστικά είναι 46€ μια και είδα πως το έχτε αναφέρει σαν ερώτηση. Νομίζω μπροστά στα 42 που πληρώνω τώρα για 10 Mbs και αστικα/υπεραστικά δεν είναι και μεγάλη αλλαγή στο κόστος. Να δουμε πως θα πάει....

nnn
19-12-11, 19:06
Μπήκα στην φάση της φορητότητας, με πήραν από την Wind για τον λόγο αποχώρησης και συνεχίζουμε.

Ax0R7aG0z
19-12-11, 19:24
Στη wind ήσουν καλά; Δηλαδή, πας στη cyta μόνο για να κάνεις test drive το vdsl;
Ξέρεις αν μπορείς να πέσεις ξανά σε adsl ή θα είσαι για ένα χρόνο στα 35 τουλάχιστον;

nnn
19-12-11, 19:32
Γενικά δεν είχα προβλήματα στην Wind, στο Vdsl πάω λόγω test drive και επειδή η γραμμή μπορεί να παίξει σε αυτό.

Ax0R7aG0z
19-12-11, 19:41
Nice!! Βάλε paypal donation για το testdrive!! Να συνδράμομε και εμείς!

nnn
19-12-11, 19:49
:p
έχουμε ήδη χορηγό...

Lycos
21-12-11, 12:02
Σε φορητότητα, αναμένουμε εξελίξεις....

captain556
21-12-11, 13:56
Και για μενα κανας χορηγος ?
Για τα μελη του adslgr το κανω και γω :p

BilloukosGR
21-12-11, 14:22
Στα 700μέτρα μου είπαν για 35άρα, που δεν αξίζει τον κόπο. Το θέμα είναι σε μια τέτοια γραμμή (adsl2+ με 15dB attenuation) τι επιδόσεις θα έχει η 50άρα. Αλλά πρέπει να βάλω vdsl για να κάνουν μετρήσεις... :(

Saimag
21-12-11, 14:24
Κανένα νεότερο έχουμε ? Τι router τελικά θα δώσει για το vdsl ξέρουμε?

mephisto
21-12-11, 14:51
Mιλησα με cyta. εγω με att25 υποτιθεται οτι θα πιανω γυρω στα 25-30.ειμαι στα 1035 μετρα απο dslam απο οτι μου ειπε η κοπελα η οποια επεμενε οτι οι γυρω απο εμενα που ειναι στην cyta πιανουν 20 σε adsl,φυσικα με επιασαν τα γελια ... το σκεφτομαι ομως γιατι τωρα δινω 46 ευρω και εχω 12 mb κ αν παω cyta κ πιανω εστω κ 25 + τα τηλεφωνα μου παει 46 οποτε μια η αλλη κ θα εχω κ λογικα καλυτερη ταχυτητα...bandwidth εχει η cyta?

balander
21-12-11, 16:43
Γενικά δεν είχα προβλήματα στην Wind, στο Vdsl πάω λόγω test drive και επειδή η γραμμή μπορεί να παίξει σε αυτό.

Αντε nnn, βάλε να τεστάρουμε τις γραμμές μας

(στην Βουλγαρία εννοώ) :p

xmperop1
21-12-11, 20:49
Mιλησα με cyta. εγω με att25 υποτιθεται οτι θα πιανω γυρω στα 25-30.ειμαι στα 1035 μετρα απο dslam απο οτι μου ειπε η κοπελα η οποια επεμενε οτι οι γυρω απο εμενα που ειναι στην cyta πιανουν 20 σε adsl,φυσικα με επιασαν τα γελια ... το σκεφτομαι ομως γιατι τωρα δινω 46 ευρω και εχω 12 mb κ αν παω cyta κ πιανω εστω κ 25 + τα τηλεφωνα μου παει 46 οποτε μια η αλλη κ θα εχω κ λογικα καλυτερη ταχυτητα...bandwidth εχει η cyta?

Ποιός ήρθε?:p

kaltzone
21-12-11, 21:34
Απαντηση σε όλους του group.
ρε παιδιά, μα τι τα πιστεύετε?
η cyta τωρα και οι υπολοιποι παροχοι αργοτερα, συνεχιζουν την τακτικη της λιτοτητας και στο vdsl.
μα δεν ειναι δυνατο να παρεχεις καλης ποιοτητας vdsl στις προαναφερομενες ταχυτητες και ο λογος ειναι ο χαλκος.
ο οτε ειναι χαζος που εχει περασει καμπινες συνδεδεμενες οπτικα με τα Α/Κ της εκαστοτε περιοχης? οχι
απλά η τσιτα αναφερει 1000 μινιμουμ καθως "θεωρητικα" το att αρχιζει να επηρεαζει αισθητα μετα απο 1000μ.
Ομως... (ενα μεγαλο ομως)
ποιος θα σου δωσει εγγυηση οτι ο βροχος που εχει παραδωσει ο οτε στην σιτα η΄ στον Α, Β παροχο οτι ειναι καλης ποιοτητας και θα μπορει να σηκωσει το ευρος Bw που ταζουν οι εταιρειες στον πελατη.
ειναι προφανες....
οι καμπινες κοστιζουν. για να βαλει ο οποιοςδηποτε καμπινα στο δρομο πρεπει να σταξει λεφτα στους δημους μηνιαιως, και οι λοιποι παροχοι πεινανε να το κανουν, οποτε ενας δρομος που ακολουθουν (εχοντας παρει εγγκριση εεττ) ειναι (οπως και με τις adsl24 συνδεσεις) να διαφημισουν πρωτα οι λοιποι παροχοι και στο τελος να μεινει ο οτε (2007 πρωτοβγηκε η 4net Με 10Ε για απεριοριστο adsl2+ εως 24,, μετα vf, hol,on Με τηλεοραση κιολας, νετονε κτλ και τελευταιος ο οτε το 2009). γιατι αν βγει τωρα, θα λαβει τους περισοτερους πελατες ακομα και αν ειναι ακριβος. ειτε λεγεται vdsl ή και adsl.
δεν ειναι απλα θεμα ανταγωνισμου τιμης αλλα και ποιοτητας, αν σκεφτουμε οτι αυτος θα παρεχει vdsl μεσω καμπινας και οι παροχοι μεσω χαλκου.
να μην ξεχασω να προσθεσω ποσοι σωρο πελατες adsl οτε παιζουν σε καμπινες σε περιοχες με χαλια δικτυο χαλκου (περιστερι, καλαμακι, βουλα, μενιδι, ζωγραφου) και πλεον με την τεχνολογια αυτη παιζουν με att 2-3db, του εστιν 20-22M και αποσταση απο ΑΚ 3-4χμ. ενω παραλληλα πελατες αλλων παροχων που παιζουν στο παλιο απαρχαιομενο χαλκινο δικτυο δυνοπαθουν στα τηλ με προβληματα ταχυτητων, αποσυγχρονισμων και παραπονα παραπονα.
αυτα για αρχη... το παραμυθι θα συνεχιστει και απο 4net,hol, on σε λιγο. ας περιμενουμε να δουμε....

........Auto merged post: kaltzone πρόσθεσε 9 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ποιός ήρθε?:p

για bandwidth? καλησπερα σας :p
"αφαιρεστε φιλτρο, βαλτε αλλο σπλιτερ γιατι εχει θορυβο η γραμμη σας" θα ακουσεις κ αλλα...

Digik
22-12-11, 12:17
Αν έχω καταλάβει καλά το VDSL δε θα το δώσει μέσα από δικές της υποδομές, αλλά μέσα από τον εξοπλισμό του ΟΤΕ, αφού έχει δώσει τιμές χονδρικής. Ακόμα κι αυτό αν ισχύει, αυτό που δεν ξέρω είναι με τι bandwidth θα βγαίνει προς το εξωτερικό. Αν χρησιμοποιήσει το δικό της διαθέσιμο και σε αυτό φορτώσει την κίνηση από πιο γρήγορες συνδέσεις, το λογικό είναι αργά ή γρήγορα να μπουκώσει και να έχεις 50Mb με το δίκτυο της CYTA και 500kb με το εσωτερικό....

emeliss
22-12-11, 12:23
Δεν έχεις καταλάβει καλά.

kaltzone
22-12-11, 12:33
Αν έχω καταλάβει καλά το VDSL δε θα το δώσει μέσα από δικές της υποδομές, αλλά μέσα από τον εξοπλισμό του ΟΤΕ, αφού έχει δώσει τιμές χονδρικής. Ακόμα κι αυτό αν ισχύει, αυτό που δεν ξέρω είναι με τι bandwidth θα βγαίνει προς το εξωτερικό. Αν χρησιμοποιήσει το δικό της διαθέσιμο και σε αυτό φορτώσει την κίνηση από πιο γρήγορες συνδέσεις, το λογικό είναι αργά ή γρήγορα να μπουκώσει και να έχεις 50Mb με το δίκτυο της CYTA και 500kb με το εσωτερικό....

λάθος κατάλαβες φίλτατε.
δεν προκειται να δώσει υπηρεσία τύπου ΑΡΥΣ, δηλαδή μέσω εξοπλισμού ΟΤΕ, αλλά μέσω δικών της backbones.
οσο για το bw με τη διασυνδεση του εξωτερικού, αυτό θα πονέσει πολύ κόσμο που θα κάνει αίτηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.