PDA

Επιστροφή στο Forum : Η γνωμη σας για την Asus Xonar DS



masterfaster
13-12-11, 17:29
Σκεφτομαι να παρω μια Asus Xonar DS καρτα ηχου, μιας και βαρεθηκα την onboard και εφοσον η παλια μου αγαπημενη Audigy 2 εχει καει εδω και καιρο.

Η Asus Xonar DS εχει τον C-Media Oxygen HD Audio processor (βασικα μια ειδικη εκδοση του CMI8788) και στην τιμη των 43.50 ευρω περιπου, μου φαινεται η καλυτερη λυση. Σιγουρα ειναι μια καλη αναβαθμιση σε σχεση με την onboard.

Για πειτε την γνωμη σας παιδια. Τι λετε να προχωρησω?

Υποψιν οτι το budget που εχω δεν μου δινει τετοια περιθωρια, ωστε να παρω την Asus Xonar DX.

PopManiac
14-12-11, 16:55
Mε τι θα την συνδέσεις; Δλδ από πού θα έχεις ήχο;

masterfaster
14-12-11, 19:08
Πανω κατω 3 ζευγη ηχειων (analogue) με sub-woofer (δηλαδη 2.1 + 2.0 + 2.1) - ουσιαστικα 5.1 θα μου δωσει οπως και η Audigy 2, αλλα και η on-board. Και φυσικα τα στερεο ακουστικα που εχω (στο μπροστινο panel).

Και επειδη μπορει να ρωτησεις για την on-board, εχω το τσιπακι της VIA VT1708S, το οποιο δουλευει αρκετα καλα, οχι ομως οπως η Audigy 2. Ουσιαστικα θελω αντικαταστατη για την Audigy 2.

PopManiac
15-12-11, 13:08
Nομίζω πως σε καλύπτει άνετα αλλά δεν θα έχεις ΕΑΧ ;)

masterfaster
15-12-11, 14:35
Υποστηριζει EAX 2.0, αλλα και EAX 5.0 μεσω emulation (GX 2.5 - translates DS3D to OpenAL) :

Εχει το DirectSound3D® GX 2.5 για υποστηριξη του EAX στα Vista/7

masterfaster
21-12-11, 15:15
Τελικα μαλλον θα παρω την Asus Xonar DX

masterfaster
23-12-11, 12:04
Asus Xonar DX

Απο hardware ειναι πολυ καλη (θελει και ξεχωριστη τροφοδοσια, ιδια με του floppy drive - εχει σχετικο ανταπτορα), απο drivers ομως μαπα το καρπουζι. :(

Αν καποτε στο μελλον βγουνε καλυτεροι drivers, εστω και υποφερτοι, τοτε η αξια της καρτας θα ανεβει. Προς το παρον ειναι πατατα.

Και οι UNi Xonar drivers δεν διορθωνουν και πολλα, αφου βασιζονται στους ηδη υπαρχοντες. Τι να σου κανει ενα driver mod οταν δεν εχεις τον πηγαιο κωδικα ωστε να διορθωσεις τα λαθη!

masterfaster
24-12-11, 02:50
Conclusion: An epic tale that became epic fail

masterfaster
11-01-12, 09:55
Conclusion: An epic tale that became epic fail

Ενταξει δεν ειναι epic fail, ειμουν πολυ υπερβολικος. Ειχα συνηθισει αλλιως με την Audigy 2 και μετα με την onboard της VIA, οποτε μου ξινισε λιγο το control panel αλλα και ο τροπος με τον οποιο λειτουργει η Xonar. Ειμουν και νευριασμενος οποτε ειχα καθαρα αρνητικη σταση (ειχα φτασει σε σημειο να την απεγκαταστησω τελειως). Μετα ομως ηρεμησα και το καλοσκεφτηκα, και αφου την ξανα-εγκατεστησα αρχισα να πειραζω τις ρυθμισεις της.

Υστερα απο τοσο καιρο που την δουλευω μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλη στον ηχο (καλυτερη προφανως απο την onboard, ισως και την Audigy 2). Βεβαια υπαρχουν προβληματακια με τους drivers. Σιγουρα παντως η ακροαση με ακουστικα ειναι πολυ καλυτερη πλεον.

Θα προτεινα σε ολους τους κατοχους καρτων Asus Xonar να δοκιμασουν τους Uni Xonar drivers:
http://brainbit.wordpress.com/category/uni-xonar/
Δεν μπορουν να κανουν μαγικα και να λυσουν ολα τα προβληματα, αλλα βοηθουν σε καποια.

masterfaster
28-01-12, 12:32
ASUS XONAR Unified Drivers 1.51 are released
http://brainbit.wordpress.com/category/uni-xonar/

Download:
http://www.mediafire.com/?ctc0wz4mq36cg3k

@ ADSLgr.com All rights reserved.