PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση προς χρήστες Plextor-708A (DVDRW)



ktiniatros
22-04-04, 02:57
*Αγαπημένα μου παιδιά* έχω εδώ και 4 μήνες τον εν λόγω εγγραφέα ντιβιντί και δεν μπορώ να κάνω μπακάπ τις προκοπής.Ένα στα δύο ντιβιντιά δε γράφονται σωστά(είτε αποτυχαίνει το ντάτα βεριφικέισον είτε μετά μερικά αρχεία δεν αντιγράφονται(το γνωστό dara cyclic error).Έχω βάλει τελευταίο φίρμγουερ και νίρο και όλα αυτά με δισκάκια μάρκας princo kai that's write.
Συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό??
Γιατί τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά με το cdrw plextor μου??(ρητορική ερώτηση η 2η)

Vadur
22-04-04, 06:04
Εμενα ορισμενες φορες συμβαινει το εξης με το NERO οταν καιω CD και το Plexter-708A:
Eνω καιει κανονικα τα CDs(TDK-700MB)οταν φτανει στα 100% και ενω κανονικα πρεπει να εμφανισει παραθυρο οτι το σιντακι καηκε κανονικα..κολλαει εκει..δεν μπορω να βγαλω το CD απο το Plexter-708A,και το μονο που μπορω να κανω για να βγει ειναι shut-down για να ξεκολλησει!Ουτε restart δεν το σωζει! :cry:
Προβλημα NERO?(Nero 6.0019)
ή? :evil:

sdikr
22-04-04, 13:07
σαν δισκάκια έχω δουλέψει τα creation, μέχρι τώρα δεν ειχα προβλημά μαζι τους,
σε nec 1100A , BTCDVDRW8X, plextor δεν έχω δοκιμάσει είναι πολυ ακριβά (οι συσκευές)

WAntilles
22-04-04, 13:09
Έχω Plextor (ΚΑΙ ΟΧΙ PLEXTER - αυτό θυμίζει βελόνες για πλέξιμο κατίνας) PX-708A εδώ και 6 μήνες και λειτουργεί άψογα.

Φροντίστε για τα εξής:

- Βάλτε τελευταίο firmware (1.06)
- Βάλτε τελευταίο Nero (6.3.1.6)
- Βάλτε το μόνο του σε ένα κανάλι IDE και με 80άρι καλώδιο
- Βάλτε το στο BIOS σε Auto (στα DMA modes)
- Στον Device Manager βάλτε το μέγιστο DMA
- Χρησιμοποιείτε ποιοτικά και όχι φτηνά δισκάκια. Πολύ καλά είναι τα That's και αυτά της Plextor (είναι και τα 2 το ίδιο δισκάκι στην πραγματικότητα).
- Ελέξτε εάν έχει πρόβλημα το DVD-ROM που τα διαβάζει, βάλτε και σ' αυτό τελευταίο firmware, μέγιστο DMA στο BIOS και στον device manager, βάλτε του 80άρι καλώδιο
- Ελέξτε και τα 2 καλώδια IDE (drive, writer) για τσακίσματα
- Εγκαταστήστε τους τελευταίους drivers για το chipset σας (π.χ. VIA 4 in 1, nVidia nForce Unified Platform driver κλπ.)
- Χρησιμοποιείτε NT-Class λειτουργικά (2000-XP-2003) όχι 9x (95-98-ME)
- Εγκαταστήστε το τελευταίο Service Pack και όλα τα updates

sdikr
22-04-04, 13:11
και αν όλα αυτά δεν πιάσουν υπάρχουν και τα "βουντου"

συγνωμη αλλά δεν άντεξα, έχω ενα της BTC και δουλέυει άψογα ένω για το Plextor πρέπει να κάνω όλα αυτά;

WAntilles
22-04-04, 13:15
συγνωμη αλλά δεν άντεξα, έχω ενα της BTC και δουλέυει άψογα ένω για το Plextor πρέπει να κάνω όλα αυτά;


sdikr με απογοητεύεις γιατί άλλα posts σου δείχνουν ότι κατέχεις από υπολογιστές.

Αυτός είναι πρόχειρος γενικός δεκάλογος καλού χρήστη που έβγαλα στη στιγμή για οποιαδήποτε δουλειά.

Σαφώς και δεν είναι ειδικό για το συγκεκριμένο drive.

sdikr
22-04-04, 13:19
@wantilles
συγνώμη αλλά υπέθεσα οτί τα ανάφερες για το συγκεκριμένο drive

@ktiniatros
πάντως, η plextor έχει πολύ καλή εγγύηση οπότε τους στέλνεις ένα φαξ (RMA) και σου στέλνουν καινουργιό

billpeppas
22-04-04, 16:05
Και εγω με πολλά PX-708A & PX-712A πλέον , από την ημέρα που κυκλοφόρησε.
ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Κάνε αυτά που σου πρότεινε ο WANTILLES

Aegis
23-04-04, 19:39
να σου πω...για να μην αγχώνεσαι, υπάρχει λύση. rma και σε λίγες μέρες θα έχεις νέο. προφανώς, εφόσον έχεις δοκιμάσει ό,τι software λύση υπάρχει το πρόβλημα εντοπίζεται στη συσκευή. Είσαι εντός εγγύησης,καθάρισες.

άσχετο:έχεις nforce 2 μήπως;

@ ADSLgr.com All rights reserved.