PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Linksys-dslam;;



ag_riz
02-11-06, 16:27
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ADSL 768/192 OVER PSTN ΑΠΟ ΤΗΝ FORTHNET (ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΕΥΚΗ ΑΤΤΙΚΗΣ) , ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΟΙΚΙΑΚΟ WIRELESS MODEM ROUTER.
ΕΧΩ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΤΟ “LINKSYS WAG 200G” ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ DSLAM ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ Η FORTHNET EXEI ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΑ “LINKSYS WAG 54G” ΤΟΥ ADSL IN A BOX PLUS ΜΕ “D LINK”.
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ LYNKSYS;
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ MODEM/ROUTER ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΙΜΗΣ;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΑ LAPTOP ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ HP1110 ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ LAPTOP ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 5μ ΜΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΤΟΙΧΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ

RTouris
03-11-06, 11:03
Πρώτον θα σε παρακαλούσαμε από εδώ και στο εξής να μη γράφεις κεφαλαία καθώς αυτό παραπέμπει στους δικτυακούς χώρους σε έμφαση ΦΩΝΗΣ :-D

Τώρα για το ερώτημά σου...Γενικά κάποια από τα Linksys αντιμετωπίζουν προβλήματα με ALCATEL DSlams (XDs, Hellas, ANKO) για λόγους βέβαια άγνωστους...Παλαιότερα η 4νετ πρότεινε τη χρήση G.dmt modulation για την μερική επίλυση του προβλήματος, χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί και κανόνα...

Finn
08-11-06, 11:01
Έχω το WAG354G V1 1.01.07gr και απ την Κυριακή έχω πρόβλημα συγχρονισμού.
ξαφνικά στο στάτους βλέπω ότι δεν έχω dsl line (status:down) ενώ μερικές φορές βλέπω το λαμπάκι του ADSL να αναβοσβήνει προσπαθώντας το καημένο αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Το modulation που είχα πριν ήταν G.lite και έπαιζε κανονικά.Χθες το απογευμα ξαφνικά έφτιαξε πάλι χωρίς όμως να πιάνω το 100 τοις εκατό της γραμμής αλλά στο μισάωρο πάνω χάλασε πάλι.
Το είχα δηλώσει βλάβη την δευτέρα αλλά σημερα έγινε άρση της βλάβης με την αιτιολογία οτι ουδέν πρόβλημα βρέθηκε.
καμιά ιδέα?

RTouris
08-11-06, 11:42
Δεν ξέρω άν έχεις διαβάσει άλλα σχετικά νήματα, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις G.dmt modulation; Τουλάχιστον στις συνδέσεις με τη 4net έχει διαπιστωθεί πως δουλεύει καλύτερα. Θα πρότεινα βέβαια επίσης να κοιτάξεις άν πλέον έχεις κάποιο πρόβλημα θορύβου ίσως SNR χαμηλότερο από 7-8db ίσως θα μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα στον συγχρονισμό του modem σου.

Ίσως τέλος κάποιο από το τα βυσματάκια στον τοίχο να κουνήθηκε με αποτέλεσμα την αύξηση του θορύβου στη γραμμή σου, να φανταστείς εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα και όταν έκανα μια αυτοψία από 7db που ήταν το SNR στο upload, τώρα μετά την επανασύνδεση ανέβηκε στα 28...

Finn
08-11-06, 12:48
Λοιπόν μόλις μ ενημέρωσε ο φίλος μου τι παίζει.
Είμαστε 3 άτομα πάνω στο ρουτεράκι καταρχάς.
Μου είπε ότι με το που ανοίγει το πισι τού τότε χάνεται το ADSL,εννοώ δλδ ότι σβήνει το λαμπάκι στον ρούτερ.Αν το κλεισει το πισι τότε έχουμε ιντερνετ οι άλλοι 2.
Δοκίμασε και σ άλλη πόρτα του ρούτερ αλλά το ίδιο.Δοκίμασε άλλη κάρτα δικτίου αλλά πάλι το ίδιο.Μένει να δοκιμάσουμε κι άλλο καλώδιο UTP.
Σημείωση:Μόνο όταν μπει στα windows σβήνει το λαμπάκι dsl όχι όταν δώσουμε ρευμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Finn
08-11-06, 13:45
Λοιπον βρεθηκε μια πρόχειρη λύση.
Αφήνουμε το πισι να μπει στα windows και μετα συνδέουμε το καλώδιο δικτίου και τότε έχουμε ιντερνετ.
Απλα είμαι περίεργος να βρω τι προκαλεί το πρόβλημα.

RTouris
08-11-06, 16:22
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι αν και είμαι σίγουρος πως παλιότερα αντιμετώπισα ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα D-Link...

dollad
08-11-06, 16:36
Παιδιά και εγώ ADSL in a BOX της Forthnet έχω στα 2048 over PSTN και την προηγούμενη Τετάρτη το Linksys router μάλλον τα έπεξε. Δεν έχω τη σύνδεση ούτε μήνα. Oπότε μιλάω με Forthnet πάω απο εκεί και μου κάνουν αντικατάσταση αυτού με νέο μοντέλο της Linksys. To δοκιμάζω και αυτό και πάλι δεν παίζει ενώ όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές σύμφωνα με τα λεγόμενα της Forthnet - δεν έκανα καν ping στην Forthent. Το ψάχνω το θέμα και τελικά μαθαίνω απο τον ΟΤΕ ότι η γραμμή μου έχει πρόβλημα και απο τις 1/11 είμαι στην αναμονή χωρίς νέο βέβαια για το πότε θα φτιαχτεί η γραμμή.

Με βάση τα παραπάνω δεν ξέρω τι να πώ. Κάλεσε στο 121 του ΟΤΕ και ρώτα αν έχει βλάβη η ADSL γραμμή σου. Αν όχι τότε κάτι δεν πάει καλά με τα Linksys!!!!

RTouris
08-11-06, 17:15
Πάντως παίζει να είναι ακόμα και το uPnP, προσπαθήστε αφού το απενεργοποιήσετε πρώτα...(από την πλευρά του ρούτερ εννοώ φυσικά σε πρώτο στάδιο και βλέπουμε)

Finn
15-11-06, 08:54
Μια βδομάδα μετά απ την εμφάνιση του προβλήματος ποτε έχω νετ πότε δεν έχω.
Πρόβλημα ΟΤΕ δεν είναι.Το δήλωσα βλάβη και δε βρέθηκε τπτ.
Χαρακτηριστικά ανοίγει το πισί του ο 3ος της παρέας και ο ρούτερ δε βλέπει dsl link.Κλείνει το πισί και εμφανίζεται.
Πλέον ούτε αυτό το κόλπο πιάνει.
Αντικατασταση πως ζητάω απ την forthnet?

Νικαετός
15-11-06, 09:50
Δοκίμασες να περάσεις καινούργιο firmware στο linksys ? Είχα και εγώ κάποια προβληματάκια με το WAG200 με forthnet ISP (στη δουλειά) και με το που έκανα αναβάθμιση του firmware , όλα λύθηκαν ;)

Finn
15-11-06, 10:08
Ειχα την 1.01.03 και έβαλα το χακεμενο της forthenet (1.01.07)
Με την 07 πάνω εμφανίζει το πρόβλημα μετα απο καιρό (10+ μέρες χρήσης).
Βάζω την 03 γερμανική όμως και πάλι τα ίδια.Την 09 δεν την δέχεται πάνω.
Μήπως υπάρχει πρόχειρη η 05 να δοκιμάσω?

xhaos
15-11-06, 10:29
ίσως το pc που ρίχνει το δίκτυο σου να έχει ip 192.168.1.1 οπότε έχεις conflict. δεν το αυτό μήπως και έχει γίνει καμιά τέτοια πατάτα

Νικαετός
15-11-06, 10:32
Ειχα την 1.01.03 και έβαλα το χακεμενο της forthenet (1.01.07)
Με την 07 πάνω εμφανίζει το πρόβλημα μετα απο καιρό (10+ μέρες χρήσης).
Βάζω την 03 γερμανική όμως και πάλι τα ίδια.Την 09 δεν την δέχεται πάνω.
Μήπως υπάρχει πρόχειρη η 05 να δοκιμάσω?


Σε μένα η 05 δημιουργούσε το πρόβλημα και η 09 το έλυσε . (δοκίμασε την international version , όχι την Αγγλική) .

Finn
15-11-06, 10:38
Ο υπολογιστής που εριχνε το DSL Link (όλα δουλευουν μόνο το DSL link είναι down) είχε την .64 (65,65..)
Μετά αρκούσε να γινει power on στο συγκεκριμενο πισι για να πέσει το λινκ.
Χθες όλη μερά δεν επανερχόταν όμως με τπτ.Υπάρχει καπου η 09 international?

@ ADSLgr.com All rights reserved.