PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμένο μοντεμ

Pekovits
14-12-11, 13:50
Καλημέρα παιδία!
Το μόντεμ που με είχε προμηθεύσει πριν απο 3 (ή 4 χρόνια??) ο οτε κάηκε πρίν απο δύο μέρες και τώρα την βγάζω με ένα δανεικό.Σε αυτήν την περίπτωση τι μπορώ να κάνω??
Πήρα τηλέφωνο στον οτε και λένε οτι δεν μπορούν να το αντικαταστήσουν..Έχει κανείς καμία παρόμοια εμπειρία??
Το μόντεμ ήταν ενα baudtec για isdn γραμμη.

Seitman
14-12-11, 14:37
Πηγαίνεις για αγορά νέου. Πέραν του ενός χρόνου, δε σε καλύπτει με εγγύηση ο ΟΤΕ.

Pekovits
14-12-11, 16:23
Μάλιστα.Έχεις να προτείνεις κανένα καλό και φθηνό??

kataras
14-12-11, 16:25
κυταξε μηπως αναβαθμιζοντας το προγραμμα σου η την ταχυτητα σου ανανεωνοντας για ενα χρονο σου δωσουν καινουργιο αλλοιως κανε διακοπη και ξανααγορασε conn-x.
δεν ειναι καιρος για ασκοπα εξοδα.

Cloudman
14-12-11, 21:07
κυταξε μηπως αναβαθμιζοντας το προγραμμα σου η την ταχυτητα σου ανανεωνοντας για ενα χρονο σου δωσουν καινουργιο αλλοιως κανε διακοπη και ξανααγορασε conn-x.
δεν ειναι καιρος για ασκοπα εξοδα.

Δυστυχώς ο ΟΤΕ δε χορηγεί καινούριο μόντεμ σε υφιστάμενους πελάτες Conn-x, λόγω αλλαγής πακέτου ή αναβάθμισης ταχύτητας.

Vitruvian78
14-12-11, 23:17
Ωραία, τότε αν μπορείς κάνε διακοπή για λίγες μέρες το υπάρχον πακέτο και κάνε εκ νέου αίτηση για conn-x. Θα σου στείλουν νέο ρούτερ. Διαφορετικά αν θες θα ψάξω να βρω ένα που έχω απο τον ΟΤΕ να σου το δώσω....

Pekovits
15-12-11, 01:25
Με ανανέωση του συμβολαίου δεν γίνεται γιατί έχω το conn-x at work και λένε ότι με ανανέωση δεν γίνεται να με προμυθεύσουν με καινούργιο ρούτερ.Αν άλλαζα πάροχο θα σύμφερε??αυτο με την διακοπή του πακέτου δεν νομίζω να με συμφέρει..

Vitruvian78
15-12-11, 12:49
Aν δεν σε πειράζει να φύγεις απο τον ΟΤΕ, τοτε δεν έχεις να χάσεις κάτι....

FuS
15-12-11, 13:01
Ποτε ηταν η τελευταια ανανεωση του πακετου;
(υπαρχει τροπος και χωρις διακοπη του conn-x)

Gianniskriti
15-12-11, 13:04
Εγω παιδια εχω να δηλωσω οτι ειναι τουλαχιστον παραλογο μια σοβαρη εταιρία να μην δινει νεο ρουτερ σε πελατη της 4 χρονια.
Μα είναι δυνατόν ?
Εγω στην wind που ολοι την κραζουν στον 1,5 χρονο πελατης είπα οτι χαλασε και μου στειλανε αμεσως άλλο (χωρις να ζητησουν να στειλω πισω το χαλασμενο). Και σφαλως θεωρησα οτι ειναι πανακεια πρακτικη απο όλες τις εταιρίες. Πραγματικα μενω έκπληκτος με την πρακτικη του ΟΤΕ (και πιθανον και άλλων παρόχων).

Pekovits
15-12-11, 13:29
Ποτε ηταν η τελευταια ανανεωση του πακετου;
(υπαρχει τροπος και χωρις διακοπη του conn-x)

Τι άλλος τρόπος υπάρχει?
Για να είμαι ειλικρινής οι γονείς μου έβαλαν αυτό το πρόγραμμα εγώ λείπω απο το σπίτι και δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Vitruvian78
15-12-11, 21:31
Ο ΟΤΕ απλά σου κάνει δωρο το ρούτερ όταν βάλεις πρόγραμμα Conn-X. Απο εκεί και πέρα το ρούτερ σου ανήκει, και μετά τον ένα χρόνο αν σου χαλάσει, δεν υποχρεούται να στο αντικαταστησει. Το ίδιο συμβαίνει και με οποιοδήποτε άλλο πάροχο που σου δίνει δώρο το ρούτερ του. Αντιθέτως, πάροχοι που σου δίνουν το ρούτερ ως χρησιδάνειο, τότε σου εγγυώνται αντικατάσταση εξοπλισμού (με όρους ορθής χρήσης) επ άπειρο όσο είσαι συνδρομητής τους! Σε περίπτωση όμως που αποχωρήσεις πρέπει να τους επιστρέψεις τον εξοπλισμό, γιατί δεν σου ανήκει ποτέ.

Gianniskriti
15-12-11, 23:01
Ο ΟΤΕ απλά σου κάνει δωρο το ρούτερ όταν βάλεις πρόγραμμα Conn-X. Απο εκεί και πέρα το ρούτερ σου ανήκει, και μετά τον ένα χρόνο αν σου χαλάσει, δεν υποχρεούται να στο αντικαταστησει. Το ίδιο συμβαίνει και με οποιοδήποτε άλλο πάροχο που σου δίνει δώρο το ρούτερ του. Αντιθέτως, πάροχοι που σου δίνουν το ρούτερ ως χρησιδάνειο, τότε σου εγγυώνται αντικατάσταση εξοπλισμού επ άπειρο όσο είσαι συνδρομητής τους! Σε περίπτωση όμως που αποχωρήσεις πρέπει να τους επιστρέψεις τον εξοπλισμό, γιατί δεν σου ανήκει ποτέ.

Και τι σημασια εχει για τον χρηστη να εχει ενα ρουτερ που του ανηκει ή είναι με χρησιδανειο ? Αυτο βολευει μονο οσους αλλαζουν παροχους καθε χρονο. Και ασφαλως ενα ρουτερ 2 χρονων και πανω ποτε δεν στο ζητανε πισω .

DSLaManiaC
16-12-11, 01:30
Και ασφαλως ενα ρουτερ 2 χρονων και πανω ποτε δεν στο ζητανε πισω .

Ασφαλώς και στο ζητάνε όταν είναι με χρησιδάνειο.

maik
17-12-11, 20:13
ΑΝ χαλασει η τηλεοραση σου μετα απο τεσσερα χρονια εχεις την εντυπωση οτι θα σε καλυψει η εγγυηση;

Pekovits
17-12-11, 21:03
Ναι ρε παιδία έχετε δίκιο σε ολά..Τι λύση προτείνετε πάμε για αγορά αλλού??και ποιό έχετε να προτείνετε κάποιο καλό και φθηνό να κάνω κάλα την δούλεια μου.

Gianniskriti
17-12-11, 21:57
ΑΝ χαλασει η τηλεοραση σου μετα απο τεσσερα χρονια εχεις την εντυπωση οτι θα σε καλυψει η εγγυηση;

Άτοπο το ερώτημα σου, γιατι δεν είπα οτι θα έπρεπε να αντικαταστησουν το μοντεμ λογω εγγυησης, ξαναδιαβασε αυτο που ανεφερα για την wind, δεν είπα οτι μου το αντικατεστησαν λογω εγγυησης.
Απο εμενα τελος το off topic

Vitruvian78
18-12-11, 10:12
Προφανώς είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε παρόχου αυτο. Κάποιοι πάροχοι για λόγους ικανοποίησης και καλύτερης εξυπηρέτησης του πελάτη τους το κάνουν και δινουν νεο εξοπλισμο. Δεν γνωρίζω ποια είναι η πολιτική της wind. Ο ΟΤΕ πάντως δίνει δώρο το ρουτερ μόνο στους νέους πελάτες του. Ο μόνος τρόπος να πάρεις νέο ρουτερ απο τον ΟΤΕ είναι να διακοψεις για λίγες μέρες και να κανείς αίτηση εκ νέου. Διαφορετικά αγοράζεις καινούριο απο τον ΟΤΕ ή αγοράζεις κάποιο της αρεσκείας σου. Γιατι ο ΟΤΕ που είναι ο πιο μεγάλος παρόχους δεν το κάνει, δεν γνωρίζω. Ίσως γιατι αν όλοι δίνανε θα σκοτωνανε και την αγορά του συγκεκριμένου προϊόντος, αλλα και για λόγους εξοικονόμησης πόρων...

Pekovits
19-12-11, 20:12
τελικά πάω για αγορά μόντεμ απο καταστήμα του οτε γιατί άκουσα οτι είναι σχετικά πιο φθηνά,εκτος αν έχει κανένας να προσθέσει τίποτα άλλο..

Vitruvian78
19-12-11, 21:05
Μπορείς να κανείς μια έρευνα αγοράς αν έχεις όρεξη. Δες τις τιμές του ΟΤΕ και την εγγύηση που σου δίνει και δες αν στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις κάτι οικονομικοτερο. Πάντως κι εγω θα προτιμούσα να αγοράσω απο τον ΟΤΕ μια και λογικα θα συνεργάζονται καλύτερα με το dslam του. Μπορεί και να μην ισχύει αυτο. Εάν θες μπορώ να ξεθαψω απο το ντουλάπι κάποιο που έχω εγω και να στο στείλω, με μόνο κόστος τα έξοδα αποστολής, εκτός κι αν είμαστε κοντά, μπορώ να σε συναντήσω να στο δώσω. Κι εμένα θα μου αδειάσει το χώρο, κι εσυ δεν θα μπεις σε έξοδα :) Στείλε μου μήνυμα αν είναι...θα χαρώ.

Pekovits
26-12-11, 14:25
Καλησπέρα παίδια!!
Τι λέτε για αυτά τα μόντεμ απο το καταστήμα του οτε??
http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/baudtec-tw263r4-b2-isdn/prodmod_40075557.html

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/-modems/zte-w300b-v5-2-isdn/prodmod_40103691.html

Η τιμή μου φαίνεται λογική εσείς τι λέτε???

maik
26-12-11, 14:31
Μια χαρα ειναι και τα δυο. Μικρη προτιμηση στο baudtec.

Vitruvian78
26-12-11, 21:09
Το ΖΤΕ πρώτη φορά το βλέπω, μάλλον είναι απο τα καινούρια ρούτερ του ΟΤΕ. Εγώ πάντως έχω το Thomson TG585v8 και θεωρώ οτι είναι ένα απο τα πολύ καλά ρούτερ. Να υποθέσω οτι δεν υπήρχε διαθέσιμο πλέον; Το baudtec μου έκανε αρκετές αποσυνδέσεις. Απο τότε που έβαλα στη γραμμή το Thomson έχω ξεχάσει τις αποσυνδέσεις.

paspro
28-12-11, 19:52
Διαβάζω αυτο το thread και τα έχω χαμένα! Τόση φασαρία για ένα router απο πάροχο που κάηκε; Και πρόταση να αλλάξει κάποιος πάροχο ή να κόψει και να ξαναβάλει τη σύνδεση για να πάρει κάποια απο τις συσκευές του πάροχου δωρεάν;

Έλεος ρε παιδιά! Οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι είναι παιγχνίδια για να λένε ότι δίνουν κάτι με τιμή γύρω στα 30-40 ευρώ. Αν κάποιος βρίσκει αβάσταχτο το κόστος αντικατάστασης τους τότε καλύτερα να σταματήσει την συνδρομή του γιατί με τέτοιο οικονομικό πρόβλημα σίγουρα το Internet θα του είναι πολυτέλεια.

Τα τυπικά ρούτερ για οικιακή χρήση που είναι γύρω στα 100 ευρώ απευθύνονται σε χρήστες υψηλών απαιτήσεων νομίζετε; Απλά, αυτές οι συσκευές δεν καίγονται στον ένα χρόνο, δεν δουλεύουν με διακοπές και μπορούν να σηκώσουν και λίγο παραπάνω κίνηση στο δίκτυο πέρα απο το απλό web browsing χωρίς να κολλάνε και να μειώνουν την ταχύτητα μεταφοράς των δεδομένων λόγω χαμηλού routing performance. Αν θέλει κάποιος να έχει Internet στο σπίτι καλό είναι να έχει και τον απαραίτητο εξοπλισμό διαφορετικά ας το ξεχάσει για να μην ταλαιπωρείται χωρίς λόγο.

Vitruvian78
29-12-11, 21:47
Διαβάζω αυτο το thread και τα έχω χαμένα! Τόση φασαρία για ένα router απο πάροχο που κάηκε; Και πρόταση να αλλάξει κάποιος πάροχο ή να κόψει και να ξαναβάλει τη σύνδεση για να πάρει κάποια απο τις συσκευές του πάροχου δωρεάν;

Έλεος ρε παιδιά! Οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι είναι παιγχνίδια για να λένε ότι δίνουν κάτι με τιμή γύρω στα 30-40 ευρώ. Αν κάποιος βρίσκει αβάσταχτο το κόστος αντικατάστασης τους τότε καλύτερα να σταματήσει την συνδρομή του γιατί με τέτοιο οικονομικό πρόβλημα σίγουρα το Internet θα του είναι πολυτέλεια.

Τα τυπικά ρούτερ για οικιακή χρήση που είναι γύρω στα 100 ευρώ απευθύνονται σε χρήστες υψηλών απαιτήσεων νομίζετε; Απλά, αυτές οι συσκευές δεν καίγονται στον ένα χρόνο, δεν δουλεύουν με διακοπές και μπορούν να σηκώσουν και λίγο παραπάνω κίνηση στο δίκτυο πέρα απο το απλό web browsing χωρίς να κολλάνε και να μειώνουν την ταχύτητα μεταφοράς των δεδομένων λόγω χαμηλού routing performance. Αν θέλει κάποιος να έχει Internet στο σπίτι καλό είναι να έχει και τον απαραίτητο εξοπλισμό διαφορετικά ας το ξεχάσει για να μην ταλαιπωρείται χωρίς λόγο.

Εάν είναι να φιμώνουμε ο ένας τον άλλο κατ' αυτόν τον τρόπο, τότε να μήν υπάρχει καθόλου ένα τέτοιο blog! Δεν κατανοώ τη λογική και το ύφος του μηνύματός σου. Εάν η λογική σου είναι να δώσεις 100€ για να πάρεις ένα ρούτερ, πολύ καλά κάνεις, δεν σημαίνει οτι για όλους τους ανθρώπους αυτό είναι προτεραιότητα. Ο κάθε ένας έχει κάθε θεμιτό δικαίωμα να διερευνα τί τον συμφέρει καλύτερα για την τσέπη του να κάνει, κι εμείς να βοηθάμε .Τέτοιου είδους υποτιμητικά σχόλια να λείπουν, κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν κάνει κανειίς, αν δεν έχει διάθεση να προτείνει κάτι στον άλλο.

paspro
30-12-11, 01:47
Εάν είναι να φιμώνουμε ο ένας τον άλλο κατ' αυτόν τον τρόπο, τότε να μήν υπάρχει καθόλου ένα τέτοιο blog! Δεν κατανοώ τη λογική και το ύφος του μηνύματός σου. Εάν η λογική σου είναι να δώσεις 100€ για να πάρεις ένα ρούτερ, πολύ καλά κάνεις, δεν σημαίνει οτι για όλους τους ανθρώπους αυτό είναι προτεραιότητα. Ο κάθε ένας έχει κάθε θεμιτό δικαίωμα να διερευνα τί τον συμφέρει καλύτερα για την τσέπη του να κάνει, κι εμείς να βοηθάμε .Τέτοιου είδους υποτιμητικά σχόλια να λείπουν, κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν κάνει κανειίς, αν δεν έχει διάθεση να προτείνει κάτι στον άλλο.

Μάλλον δεν κατάλαβες το τι έγραψα αλλά δεν πειράζει.

Vitruvian78
30-12-11, 08:16
Μάλλον δεν κατάλαβες το τι έγραψα αλλά δεν πειράζει.
Δεν νομίζω! Ας προσεχες στο πως διατυπώνεις κάποια πράγματα!:)

pstratos
30-12-11, 08:42
Και να πω ότι είχαμε τις γραμμές..... 20 Μbps είμαστε 100.000 - 200.000 p/s max θέλουμε να ρουτάρουμε. Και το ποιο γελίο router θα τα καταφέρει. Απα το κινέζικο θα έχει κινέζικο supply που θα ζεσταίνεται, τσιρίζει, καίγεται, wi-fi gtp-kavala και μενού ο Τσινγκ-Τσανκ_Τσονκ βοήθεια......

Βέβαια και το ωραιότατο ευροπαικό που πήρα για πελάτη τις προάλες (έκανε και ~ 100 παναθεμά το) είχε μενου μόνο στα γερμανικά - ο πελάτης πήρε τελικά κινέζικο....:rofl::rofl:

alkibiadhs
30-12-11, 13:44
Δυστυχώς ο ΟΤΕ δε χορηγεί καινούριο μόντεμ σε υφιστάμενους πελάτες Conn-x, λόγω αλλαγής πακέτου ή αναβάθμισης ταχύτητας.

Εγω που εκανα αλλαγη απο isdn σε pstn μου εδωσαν καινουριο router χωρις καμια χρεωση.

Vitruvian78
30-12-11, 15:14
Εγω που εκανα αλλαγη απο isdn σε pstn μου εδωσαν καινουριο router χωρις καμια χρεωση.

Ναι διότι το isdn router δεν λειτουργεί σε απλή γραμμή

Copyright Keen Notion Co (2002-2019) Copyright Keen Notion Co.