PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλυτερο μοντεμ για χρηση με linux pppoe client



mariosfx
14-12-11, 14:57
γεια χαρα, ενδιαφερομαι για τη γνωμη σας ως προς την επιλογη μοντεμ-ρουτερ σε bridged mode ωστε να χρησιμοποιησω ειτε το cisco που εχω τωρα ειτε καποια διανομη linux σαν pppoe client.

εχω connx 24mb static και βρισκομαι λιγοτερο απο 500 μετρα απο το dslam(att. 6db) και δεν καταφερνω να κλειδωσω στα 24 με το cisco857 που εχω.

γιαυτο το λογο και ψαχνομαι για κατι καλυτερο απο μεριας μοντεμ!

ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Lagman
14-12-11, 23:58
έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις firmware ; Φίλτρα ;
Πόσα πιάνεις ;
Η καλωδίωση σου τι είναι ; Έχεις μήπως δομημένη καλωδίωση με πιστοποίηση ;

mariosfx
15-12-11, 00:13
παλιοτερα ειχα ενα απλο linksys και ενα us robotics τα οποια κλειδωνανε στα 24 και τα δυο. αλλα λογο φορτου δεν τα βγαζανε περα! ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο σταθεροτητα παντως συνθηκων με το cisco αλλα αυτο το θεμα με το κλειδωμα χαμηλα το εχουν...

firmware εχω δοκιμασει και αυτη τη στιγμη φοραω τα τελευταια! φιλτρα και τετοια δεν νομιζω να τιθεται θεμα οπως ειπα και πιο πανω με απλα ρουτερακια κλειδωνω ψηλα! καλωδιωση ειναι utp καινουργιο καλωδιο το πολυ 4 μετρα απο το κουτι!

Lagman
15-12-11, 23:28
Νομίζω πως κλειδώνει χαμηλότερα για να είναι ποιο σταθερή η σύνδεση αλλά πρέπει να υπολογίσεις ότι όσο περνάει ο καιρός και βάζει περισσότερος κόσμος στην γειτονιά σου dsl αυξάνονται και οι παρεμβολές άρα πέφτει και ταχύτητα συγχρονισμού.
Μπορείς να μπεις σε debug mode και να το πειράξεις λίγο μπας και ανέβει, εγώ πάντως θα δοκίμαζα από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ

mariosfx
16-12-11, 01:26
μετα απο αρκετο ψαξιμο καταλαβα οτι το dslam της περιοχης μου τα παει πολυ καλα με broadcom . το γνωστο tg585v6 φοραει το 6348 και τα sagem που δινει ο οτε φορανε το ιδιο! ενας φιλος που ειναι πιο μακρυα απο μενα σχεδον διπλασια αποσταση κλειδωνει στα 24 με wag320n το οποιο φοραει το 6358. οπως και το dgn2200 και καποια αλλα... θα κανω τις δοκιμες με ενα sagem που μου βρισκεται και αν οντως πανε τα πραγματα ετσι οπως τα περιμενω θα αγορασω το dgn2200.

mariosfx
20-12-11, 10:51
γινανε οι δοκιμες... το sagem κλειδωσε ενα μονο mbps πανω απο το cisco. 20700 απο 19700 και γυρω στα 100kbps upload. το θεμα ομως ειναι οτι στο dmt ελεγε maximum downstream 24000 και upstream 1070. αυτο τι σημαινει? μηπως η γραμμη σηκωνει παραπανω αλλα με εχουν χαμηλωσει απο τον οτε? ξερει καποιος να με βοηθησει?

sdikr
20-12-11, 12:00
γινανε οι δοκιμες... το sagem κλειδωσε ενα μονο mbps πανω απο το cisco. 20700 απο 19700 και γυρω στα 100kbps upload. το θεμα ομως ειναι οτι στο dmt ελεγε maximum downstream 24000 και upstream 1070. αυτο τι σημαινει? μηπως η γραμμη σηκωνει παραπανω αλλα με εχουν χαμηλωσει απο τον οτε? ξερει καποιος να με βοηθησει?

Με snr 6 ναι, με snr 11 όχι,
το dmt σου δίνει απλά τα μέγιστα θεωρητικά, στην πράξη όμως υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που αλλάζουν αυτό το max (ενας είναι το snr), παλαιότητα χαλκού, υγρασίες κλπ

mariosfx
20-12-11, 12:38
δηλαδη το snr ειναι αυτο που μου χαλαει τη γραμμη? και ας ειμαι τοσο κοντα? υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

@ ADSLgr.com All rights reserved.