PDA

Επιστροφή στο Forum : Απελπισία ο ΟΤΕ στα Χανιά



termar
14-12-11, 15:18
Ηταλαιπωρία των Χα-
νιωτών που περιμέ-
νουν να συνδεθούν
στο δίκτυο του ΟΤΕ καλά
κρατεί… Ποιο είναι, όμως, το
χειρότερο; Να μην μπορεί κα-
νείς να έχει τηλέφωνο εν έτει
2011 στο κέντρο της πόλης ή
να υπομένει την αδιαφορία
των υπαλλήλων του Οργανι-
σμού;
Χαρακτηριστικό παρά-
δειγμα, νεόδμητη πολυκατοι-
κία στην περιοχή της Ευαγ-
γελίστριας. Η αίτηση για πα-
ροχή τηλεφωνικής γραμμής
έχει κατατεθεί εδώ και περισ-
σότερους από 9 μήνες. Το
πρόβλημα; «Ελλειψη δικτύ-
ου». Η… περιπέτεια, όμως,
ξεκινά, όταν προσπαθεί ο κα-
ταναλωτής να βρει άκρη, ώ-
στε να μάθει πότε περίπου θα
αποκτήσει το πολυπόθητο τη-
λέφωνο σπίτι του. Το δρομο-
λόγιο γνωστό. Πρώτη στάση
στα κεντρικά του ΟΤΕ στην
Τζανακάκη. Εκεί ο υπάλλη-
λος, παραπέμπει τον κατανα-
λωτή στον προϊστάμενο. Ο
προϊστάμενος δηλώνει αναρ-
μόδιος και παραπέμπει εκ νέ-
ου τον καταναλωτή στις τε-
χνικές υπηρεσίες στην οδό
Μαργουνίου. Αν είναι τυχε-
ρός ο καταναλωτής θα βρει α-
νοικτή την πόρτα του κτηρί-
ου και θα μιλήσει με κάποιον,
ο οποίος -αφού δηλώσει α-
ναρμόδιος- θα τον παραπέμ-
ψει σε κάποιον που υποτίθε-
ται ότι είναι αρμόδιος. Αμ δε!
Ούτε εκεί θα βρεθεί λύση. Η
Μαργουνίου παραπέμπει -α-
όριστα- στην Αθήνα και ο
παραλογισμός - κοροϊδία ο-
λοκληρώνεται, όταν το τηλε-
φωνικό κέντρο του ΟΤΕ ενη-
μερώνει τον καταναλωτή πως
αρμόδια για αυτά τα ζητήμα-
τα είναι η τεχνική υπηρεσία
του ΟΤΕ στα Χανιά.
Από προϊστάμενο σε προϊ-
στάμενο και από αναρμόδιο
σε αναρμόδιο με λίγα λόγια.
Εύλογα, λοιπόν, διατυπώ-
νεται η εξής απορία: Γιατί
χρειάζονται τόσοι «προϊστά-
μενοι» και τόσοι «αρμόδιοι»
στον ΟΤΕ Χανίων, από τη
στιγμή που κανείς τους δεν
είναι σε θέση να δώσει λύση
στην ταλαιπωρία των πολι-
τών; Το μόνο που δεν έχουν
πει -ακόμα- είναι ότι αρμόδια
για τα τηλέφωνα στα Χανιά
είναι η Μέρκελ, επειδή οι
Γερμανοί έχουν την πλειοψη-
φία των μετοχών στον ΟΤΕ.
Υπομονή. Θα το ακούσουμε
και αυτό σίγουρα.
Π.ΠΕΡ.

Από τα χανιώτικα νέα τοπική εφημερίδα των χανιών.

Cloudman
14-12-11, 23:13
Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου από τις υπηρεσίες του ΟΤΕ στα Χανιά, οι οποίες με έχουν αφήσει με ανάμεικτα συναισθήματα. Πριν από 3 χρόνια έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για νέα τηλεφωνική σύνδεση PSTN. Μένω έξω από τον οικισμό και έπρεπε να γίνει επέκταση δικτύου με 6-7 στύλους. Λίγες μέρες μετά την αίτησή μου ήρθε ο εργολάβος του ΟΤΕ και έκανε αυτοψία, για να εκτιμήσει το κόστος. Λίγες εβδομάδες μετά έλαβα από μια υπηρεσία του ΟΤΕ με έδρα τη Ρόδο μια επιστολή που με ενημέρωνε σχετικά με το κόστος επέκτασης του δικτύου μέχρι το σπίτι μου, το οποίο ήταν ανάμεσα στα 900 με 1000 € (δε θυμάμαι ακριβώς το ποσό). Επειδή μου ήταν γνωστό το πρόβλημα που αντιμετώπιζε τότε ο ΟΤΕ με την έλλειψη γραμμών στο Ακρωτήρι (το οποίο έλυνε με τη χρήση PCM) και επειδή θεωρούσα εξωφρενικό να πληρώσω ένα τόσο μεγάλο ποσό για να έχω μόνο τηλέφωνο και όχι ίντερνετ, πήρα τηλέφωνο την υπάλληλο στη Ρόδο που αναφερόνταν στην επιστολή για πληροφορίες. Της εξήγησα ότι προτίθεμαι να πληρώσω αυτό το ποσό μόνο στην περίπτωση που η γραμμή είναι ψηφιακή και όχι πάνω σε PCM, και ζήτησα να μου πει τι γραμμή θα έχω. Η υπάλληλος πολύ ευγενικά αναγνώρισε ότι έχω δίκιο που το ψάχνω για τη γραμμή, αλλά μου τόνισε ότι δε γνωρίζει τίποτα άλλο πέρα από το οικονομικό σκέλος του έργου και με παρέπεμψε στο τεχνικό τμήμα των Χανίων. Μου έδωσε 1-2 τηλέφωνα και μου είπε να συνεννοηθώ με τους τεχνικούς. Μετά από μια εβδομάδα συνεχών τηλεφωνημάτων στην τεχνική υπηρεσία χωρίς αποτέλεσμα, αφού το τηλέφωνο ή ήταν κατειλημμένο ή δεν το σήκωνε κανείς, αποφάσισα να πάω στον ΟΤΕ στην Τζανακάκη και να πληρώσω το ποσό παίζοντας κορώνα-γράμματα, αφού η προθεσμία εξόφλησης έληγε και μετά όλη η διαδικασία θα έπρεπε να επαναληφθεί από την αρχή (εργολάβος-αυτοψία-επιστολή). Αφού εξήγησα την κατάσταση στην κοπέλα στο ΟΤΕshop και αφού της τόνισα ότι κυρίως με ενδιαφέρει το ιντερνετ και όχι το τηλέφωνο, με συμβούλεψε να μην πληρώσω το ποσό, γιατί αν με βάλουν σε PCM θα είναι σχεδόν αδύνατο να βγω από αυτό και όλες μου οι αιτήσεις για ιντερνετ θα απορρίπτονται. Έφυγα λοιπόν άπραγος και γυρνώντας σπίτι, έπαιρνα συνεχώς τηλ. από το κινητό μου στην τεχνική υπηρεσία. Λίγο πριν φτάσω πίσω, ως εκ θαύματος, κάποιος εκεί στο τεχνικό τμήμα σηκώνει το τηλέφωνο. Του δίνω λοιπόν τα στοιχεία μου και του εξηγώ την κατάσταση, ότι δηλ. θέλω να μάθω αν η γραμμή είναι ψηφιακή ή σε PCM γιατί με ενδιαφέρει το internet. Η απάντησή του είναι αποστομωτική! Η γραμμή σας κύριε δεν είναι πάνω σε pcm, αυτή τη στιγμή! Τι εννοείτε με το "αυτή τη στιγμή;", τον ρωτάω. Η απάντησή του παραμένει η ίδια. Δηλ. τον ρωτώ, αν πάω αύριο να πληρώσω για να ξεκινήσει η διαδικασία, μπορεί η γραμμή να μην είναι εντάξει; Μου ξαναδίνει μια αόριστη απάντηση και τελικά, αφού βλέπω ότι δε βγαίνει άκρη, πηγαίνω την επόμενη ημέρα και πληρώνω το λογαριασμό. Μετά από ένα περίπου μήνα και κάτι οι στύλοι μπήκαν και έγινε η επέκταση δικτύου. Το τηλέφωνο δούλεψε αυθημερόν και μετά από ένα μήνα έβαλα και conn-x.
Εν κατακλείδι, πιθανόν το τεχνικό τμήμα να ήταν υποστελεχωμένο και οι υπάλληλοι να ήταν καθημερινά έξω σε βλάβες ή επεκτάσεις, αλλά αυτή η αδυναμία να πάρω την τόσο σημαντική πληροφορία για μένα και εν τέλει να εξυπηρετηθώ με ενόχλησε, γιατί αναγκάστηκα να κατέβω για το συγκεκριμένο θέμα δύο φορές στα Χανιά, το μεσημέρι, με την ψυχή στο στόμα (προλαβαίνω - δεν προλαβαίνω) αφού είμαι εργαζόμενος. Θα έπρεπε ο πελάτης να ενημερώνεται για αυτά τα βασικά χαρακτηριστικά της γραμμής του από την αρχή της αίτησής του από τον υπάλληλο που την παραλαμβάνει και όχι να γίνεται μπαλάκι από τον ένα στον άλλο (και αυτός ο άλλος να μην μπορεί να βρεθεί με τίποτα!).Στα θετικά που αναγνωρίζω στον ΟΤΕ είναι ότι η γραμμή δουλεύει χωρίς βλάβη από τότε, με σταθερότατο ίντερνετ, παρόλο που μέχρι πρόσφατα ήμουν πολύ μακριά από το dslam και το δίκτυο στην περιοχή είναι κατά ένα μεγάλο τμήμα του εναέριο. Μετά την αναβάθμιση στα 24 mbps βέβαια, θα περίμενα να πιάνω λίγο παραπάνω από 13-14 mbps που πιάνω τώρα, αφού στο χωριό μου μπήκε mini dslam και το attenuation έπεσε στο 16 (από 52 που ήταν πριν), αλλά και πάλι τονίζω ότι η σύνδεση είναι σταθερότατη, χωρίς αποσυνδέσεις και γενικά χωρίς προβλήματα.
Συγνώμη αν μακρυγόρησα.

sotos65
14-12-11, 23:25
Πάντως με αυτό το θέμα με τους στύλους κλπ. είμαι περίεργος, αν αύριο έρθει κάποιος σε κοντινό σπίτι (ή κατασκευάσει σπίτι) και εξυπηρετείται από την ίδια γραμμή, από τους στύλους που πλήρωσες δηλαδή, θα μοιραστεί το αρχικό κόστος (θα πληρώσει ένα ποσό που θα επιστραφεί σε σένα) ή ό,τι έγινε - έγινε, και ο πρώτος πληρώνει τα πάντα;

maik
17-12-11, 20:48
Πάντως με αυτό το θέμα με τους στύλους κλπ. είμαι περίεργος, αν αύριο έρθει κάποιος σε κοντινό σπίτι (ή κατασκευάσει σπίτι) και εξυπηρετείται από την ίδια γραμμή, από τους στύλους που πλήρωσες δηλαδή, θα μοιραστεί το αρχικό κόστος (θα πληρώσει ένα ποσό που θα επιστραφεί σε σένα) ή ό,τι έγινε - έγινε, και ο πρώτος πληρώνει τα πάντα;

Οι τεσσερις επομενοι που θα "πατησουν" πανω στους ιδιους στυλους πληρωνουν συμμετοχη κατα 1/5 που επιστρεφεται στον πρωτο.
Αυτο ισχυει ομως μονο για τα πρωτα τρια χρονια μετα την αρχικη συνδεση.

sotos65
17-12-11, 20:49
Ok, thanks!

@ ADSLgr.com All rights reserved.