PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειώθηκε η τιμή συγχρονισμού. Τι φταίει;



Marios.v
17-12-11, 01:19
Το πρόβλημα έχει ως εξής,
Πριν ένα και ενάμισι χρόνο, η σύνδεσή μου Forthnet 2 Play συγχρόνιζε πάνω από 18.000kbps και σιγά σιγά μέχρι τώρα, έφτασα στα 11.000kbps χωρίς να αλλάξει κάτι στην συνδεσμολογία. Χρησιμοποιώ το Thomson TG585 και κάνω δοκιμές και με το Siemens CL-110. Αυτή τη στιγμή, με το router (cl-110) συνδεδεμένο στην πρώτη πρίζα μαζί με ένα τηλέφωνο, τα στοιχεία που έχω είναι τα εξής:
http://img856.imageshack.us/img856/3609/adslgrmystats.png

Αύριο θα δοκιμάσω και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας χωρίς να είναι τίποτα άλλο συνδεδεμένο επάνω και θα ξαναγράψω τα στοιχεία.
Υπόψιν οτι από το κέντρο του ΟΤΕ απέχω ούτε ένα χιλιόμετρο.

Τι μπορεί να φταίει; Αν όσο περνάει ο καιρός, μειώνεται και φταίει η forthnet, να την σταματήσω και να πάω αλλού...

invaider
17-12-11, 10:16
Για αρχη παρε τηλεφωνο να σου αλαξουν το προφιλ στο SNR και μετα κανε δοκιμες με τον κατανεμητη.

Marios.v
17-12-11, 13:13
Μου άλλαξαν το προφίλ και τώρα όπως τα είχα και πριν, είμαι έτσι:
http://img535.imageshack.us/img535/7996/adslgrmystats2.png

Μέσα στην ημέρα θα προσπαθήσω και μέτρηση στον κατανεμητή.
Εσείς πώς τα βλέπετε; Παραπάνω μπορώ να το πάω; Η ΕΕΤΤ με βγάζει 200m από το κέντρο.

GSF
17-12-11, 14:16
εγώ φίλε πάντως είναι ένας απο τους λόγους που έκανα αίτηση στην forthnet, οτι στην vivodi είχε πέσει κατα πολύ η ταχύτητα συγχρονισμού. φαντάσου οτι πριν 5 χρόνια έπαιζα στα 20mbit και τώρα με το ζόρι 10 ...

οπότε φταίνε και άλλα πράγματα εκτώς απο την εταιρία που είσαι.. ίσως το οτι είναι φορτωμένο το κέντρο να είναι ένα απο αυτά. και εμένα η ΕΕΤΤ με βγάζει στα 200μ απο το κέντρο. βέβαια τώρα που βλέπω το πόσο γτπ είναι τα πράγματα στην forthnet δεν περιμένω και βελτίωση μόλις ενεργοποιηθώ ... :/

με αλλαγή του προφίλ έπιανα και γώ γύρω στα 16 αλλα είχα αποσυνδέσεις οπότε πρόσεχε το μην σου κάνει και σένα περίεργα

DANNYGR
17-12-11, 16:32
Μου άλλαξαν το προφίλ και τώρα όπως τα είχα και πριν, είμαι έτσι:
http://img535.imageshack.us/img535/7996/adslgrmystats2.png

Μέσα στην ημέρα θα προσπαθήσω και μέτρηση στον κατανεμητή.
Εσείς πώς τα βλέπετε; Παραπάνω μπορώ να το πάω; Η ΕΕΤΤ με βγάζει 200m από το κέντρο.

Η γραμμή σου μπορεί να πιάσει άνετα τα 20mbit σύμφωνα με το Attentuation σου,τσέκαρε αν μπορείς την ταχύτητα στον κατανεμητή και δες εκεί πού συγχρονίζεις.Αν συγχρονίζεις πάνω από 20mbit στον κατανεμητή,τότε αλλάζεις το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή στο σπίτι σου και βάζεις UTP CAT6.

Επίσης,πολύ σημαντικό είναι να τρέξεις ένα DMT tool,όπως το OrbMT και να μας στείλεις το γράφημα της γραμμής σου,γιατί μπορεί πιθανότατα να υπάρχει ένα μεγάλο "gap" στη γραμμή σου.Είναι κρίμα αυτή η γραμμή να παίζει μόνο στα 16mbit.Η Forthnet όπως φαίνεται σου άλλαξε προφίλ γιατί πριν είχες Noise Margin 11.8 και τώρα έχεις 5.9,γ'αυτό και ανέβηκε ο συγχρονισμός σου.

Οπότε τρέξε πρώτα ένα DMT Tool.Στείλε γράφημα και βλέπουμε...

dfoust
17-12-11, 17:29
Με τα ίδια χαρακτηριστικά δες που κλειδώνω εγώ http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=93367&d=1321633397 σίγουρα κάτι παίζει με την γραμμή σου.

Marios.v
17-12-11, 21:06
Λοιπόν, η μέτρηση στον κατανεμητή είναι:

Uptime: 0 days, 0:12:47
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 17,061
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 13.0 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2.5 / 10.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14.5 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 22
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

........Auto merged post: Marios.v πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Οπότε τρέξε πρώτα ένα DMT Tool.Στείλε γράφημα και βλέπουμε...

Αυτό εννοείς;

http://img21.imageshack.us/img21/5277/orbmt20111217200502.png
(η μέτρηση είναι με το router στη θέση του μέσα στο σπίτι)

DANNYGR
17-12-11, 22:35
Το γράφημα φαίνεται μια χαρά και η διαφορά ταχύτητας κατανεμητή-πριζάκι σπιτιού είναι "μηδαμινή".
Λοιπόν,μπορείς να δεις περαιτέρω αύξηση της ταχύτητας αν σου κατεβάσουν λίγο ακόμα το SNR Margin από 6,5 σε 6.Θα τους πάρεις τηλέφωνο και θα τους πεις να κατεβάσουν το SNR από 6,5 σε 6.Όλα αυτά θα γίνουν "live" τηλεφωνικός και μόλις σου πει ο τεχνικός "ναι άλλαξα το προφίλ" μην πεις ΟΚ και το κλείσεις,θα τον πεις μισό λεπτό,θα τρέξεις ξανά το OrbMT και θα δεις αν κατέβηκε το SNR από 6,5 σε 6 και εάν ανέβηκε η ταχύτητα σου.Πιστεύω πως θα είσαι απόλυτα σταθερός με 6ρι SNR γιατί η γραμμή σου είναι "διαμάντι".

Και κάτι πολύ σημαντικό...κάνε τις ίδιες δοκιμές και με το Thomson(V6-V7-V8) στο OrbMT,στα settings επέλεξε "Modem Type : WLAN MODEM 200 " απ'ότι θυμάμαι αυτό είχα επιλέξει με το TG585 V8,αν δεν είναι αυτό δοκίμασε και τα άλλα μέχρι να τρέξει.

Περιμένουμε νέα...

Marios.v
18-12-11, 02:56
Θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας πω.

Μου δημιουργήθηκε μια απορία, αυτά τα Error που λέει στις τελευταίες γραμμές, τι είναι; Μου φαίνονται κάπως πολλά;
Uptime: 0 days, 4:39:14
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 16,975
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3.0 / 11.0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15.0 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4,294,967,264 / 907
CRC Errors (Up/Down): 4,294,967,264 / 7
HEC Errors (Up/Down): 0 / 6

........Auto merged post: Marios.v πρόσθεσε 50 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βλέπω το εξής όμως, τα:
FEC Errors (Up): 4,294,967,264
CRC Errors (Up): 4,294,967,264
Ξεκινάει από το 0 απευθείας στο 4,294,967,264 και δεν ανεβαίνει άλλο. Τα αντίστοιχα down ανεβαίνουν σιγά σιγά.

Marios.v
18-12-11, 14:54
Η Τ/Υ της forthnet μου είπε οτι η γραμμή είναι σε ελεύθερο προφίλ και τα στοιχεία που κλειδώνει είναι τα καλύτερα δυνατά που μπορεί. Μου πρότεινε να κάνω αναβάθμιση το TG 585 V7 που έχω, αλλά δεν βλέπω διαφορά μεγάλη.

Link Information

Uptime: 0 days, 0:03:26
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,284 / 18,796
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 17,160
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3.0 / 10.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14.5 / 6.5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): NA / 9
CRC Errors (Up/Down): NA / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

vaggospat13
18-12-11, 18:23
μεχρι εκει παει η γραμη σου μια χαρα ειναι το snr σου ειναι ξεκλειδωτο με αναβαθμιση firmware μην περιμενεις μςγαλες αλλαγες απλα θα ναι πιο σταθερο το TG 585 V7

Marios.v
18-12-11, 18:37
Οπότε το αφήνω όπως έχει;
Αυτό προτείνετε και εσείς;

satyr
22-12-11, 13:22
Καλησπέρα.
Επειδή έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με τη Forthnet θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας. Έχω 2 Play με χρέωση για 24 γραμμή. Οι τιμή που κλειδώνω κυμαίνεται από 4bkps μέχρι 6 kbps. Αυτό κάθε φορά που ανοίγω και κλείνω το modem αλλάζει. Έχω δοκιμάσει το modem που δίνει η ίδια η εταιρία, ένα Linksys WAG200G και τώρα έχω το ενα DLINK 2642B. O λόγος που διάλεξα το συγκεκριμένο modem είναι λόγω των παρα πολλών ρυθμίσεων που έχει συγκριτικά με το εταιρικό, και τις λιγότερες αποσυνδέσεις συγκριτκά με το Linksys. Το θέμα μου είναι ότι γενικά η γραμμή φαίνεται να είναι μέτριας ποιότητας, με εξαίρεση τα torrent όπου εκεί πάει σφαίρα. Στο υπόλοιπο κομμάτι είναι,youtube, browsing, απλά υποφερτά. Μίλησα με την εταιρία και μου είπαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Το ερώτημα μου είναι αν δικαιολογούνται αυτές οι μεταβολές στην ταχύτητα και κατά πόσο έχει σχέση το modem, η ποιότητα των χαλκών, ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει σχέση.

Ευχαριστώ πολύ.

s3nsit
22-12-11, 21:23
για να μην ανοιγω νεα θεμα ειπα να θεσω εδω το θεματακι που με απασχολει.
εχει πεσει κανα φιλτραρισμα απο την τριτη στα torrent απο φορθνετ? να μη το αναλυσω πιο πολυ γιατι και το θεμα δεν ειναι και πολυ ελευθερο συζητησης...τελος παντων μηπως αντιληφθηκατε κατι τετοιο?
να ειστε καλα καλες γιορτες κιολας! ειχα καιρο να φανω στο φορουμ


Καλησπέρα.
Επειδή έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με τη Forthnet θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας. Έχω 2 Play με χρέωση για 24 γραμμή. Οι τιμή που κλειδώνω κυμαίνεται από 4bkps μέχρι 6 kbps. Αυτό κάθε φορά που ανοίγω και κλείνω το modem αλλάζει. Έχω δοκιμάσει το modem που δίνει η ίδια η εταιρία, ένα Linksys WAG200G και τώρα έχω το ενα DLINK 2642B. O λόγος που διάλεξα το συγκεκριμένο modem είναι λόγω των παρα πολλών ρυθμίσεων που έχει συγκριτικά με το εταιρικό, και τις λιγότερες αποσυνδέσεις συγκριτκά με το Linksys. Το θέμα μου είναι ότι γενικά η γραμμή φαίνεται να είναι μέτριας ποιότητας, με εξαίρεση τα torrent όπου εκεί πάει σφαίρα. Στο υπόλοιπο κομμάτι είναι,youtube, browsing, απλά υποφερτά. Μίλησα με την εταιρία και μου είπαν πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Το ερώτημα μου είναι αν δικαιολογούνται αυτές οι μεταβολές στην ταχύτητα και κατά πόσο έχει σχέση το modem, η ποιότητα των χαλκών, ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει σχέση.

Ευχαριστώ πολύ.
να απαντησω στο φιλο οτι απο οτι ξερω και αν καταλαβα καλα οτι κλειδωνει στα 4-6 mbps ενω πληρωνει για ''εως 24'' νομιζω εχει δικαιωμα να καταγγειλει τη συμβαση και να ληξει το συμβολαιο του χωρις προστιμο.

Marios.v
22-12-11, 21:27
εχει πεσει κανα φιλτραρισμα απο την τριτη στα torrent απο φορθνετ?

Τι εννοείς φιλτράρισμα;

s3nsit
22-12-11, 23:49
Τι εννοείς φιλτράρισμα;

traffic shaping εννοω οπως ειχε βγει η φημη οτι εκανε η hol εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=464173)

spideman3
23-12-11, 01:59
Πολλές συνδέσεις όχι αναβαθμίσεις δικτύου και έχουμε αυτά τα χάλια εγώ προσωπικά έχασα σε συγχρονισμό 1.5 mps down

eagle12
23-12-11, 02:12
traffic shaping εννοω οπως ειχε βγει η φημη οτι εκανε η hol εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=464173)


μόλις δοκίμασα ένα torrent..... όχι, δεν υπάρχει "κόφτης".... έπιασα το max 1.84MB/s της γραμμής μου....
καλές γιορτές

s3nsit
23-12-11, 10:13
μόλις δοκίμασα ένα torrent..... όχι, δεν υπάρχει "κόφτης".... έπιασα το max 1.84MB/s της γραμμής μου....
καλές γιορτές

σε ευχαριστω. οποτε μαλλον ειναι είτε δικο μου είτε τοπικο το προβλημα.
καλα χριστουγεννα σε ολους

nikpav
25-12-11, 11:01
Λοιπόν,μπορείς να δεις περαιτέρω αύξηση της ταχύτητας αν σου κατεβάσουν λίγο ακόμα το SNR Margin από 6,5 σε 6.Θα τους πάρεις τηλέφωνο και θα τους πεις να κατεβάσουν το SNR από 6,5 σε 6

αυτο δεν γινεται φιλε μου προεπιλογη ειναι 6 και ειναι φυσικο να παιζει το SNR + - 0,5-1

satyr
27-12-11, 12:15
@s3nsit
Καλημερα. Η γραμμη οποτε ηθελε κλειδωνε στα 6, οποτε ηθελε στα 5.6, οποτε ηθελε στα 4. Και ηταν κατι που δεν μου κολλαγε ειδικα τετοια μεγαλη αποκλιση. Αυτες οι ταχυτητες μεχρι και πριν 5 μερες. Ξαφνικα σταματησε να κλειδωνει σε οποια ταχυτητα πανω απο 4 και ειναι μονιμα στα 3.9 - 4. Παιρνω τηλεφωνο στη forthnet τους εξηγω το προβλημα και μου λενε οτι η γραμμη ειναι μια χαρα. Του εξηγω οτι αυτο δεν ειναι φυσιολογικο. Δηλαδη να εχω τετοιες μεγαλες αποκλισεις πριν απο 5 μερες και ξαφνικα να πεφτω 2mbps εν νυκτι με line attenuation 41. Μου λενε οτι η γραμμη ειναι μια χαρα. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι αν φυγω και παω στο ΟΤΕ ποιος θα μου εγγυηθει οτι θα εχω τη μεγιστη δυαντη ταχυτητα που μπορω να εχω??
Ευχαριστω εκ των προτερων

JULIANIK
30-12-11, 09:42
ΕDIT
άκυρο
(απάντησα στον τελευταίο, με βάση τα στοιχεία άλλου):hammered:

@ ADSLgr.com All rights reserved.