PDA

Επιστροφή στο Forum : 6 SNR ΘΕΜΑ!!!



Varsos
17-12-11, 02:03
Καλημέρα σε όλη την παρέα......

μετά από σχεδόν 2 χρόνια απλής παρακολούθησης των στατιστικών της γραμμής μου η οποία πρέπει να πω ότι είναι καθοδική σε Mbit (τον τελευταίο χρόνο έχω πέσει από τα 12 στα 10)αποφάσισα να ξυπνήσω. Στέλνω ένα mail ζητώντας την αλλαγή του προφίλ μου σε 6 SNR μπας και πάρω πίσω τα χαμένα 2Mbit. Αντί για άνοδο όμως είδα κάθοδο!!!! Τώρα παίζω στα 9Mbit. Υπάρχει βρε παιδιά καμιά λογική εξήγηση ή θα τρελαθούμε εντελώς????? Να σημειώσω ότι δεν είχα ποτέ θέμα αποσυνδέσεων στο 9άρι προφίλ αλλά ούτε και τώρα στο 6άρι. Linksys WAG200 το ρούτερ. Να τους πάρω τηλ και να τους πω ΤΙΙΙΙΙΙΙ βρε παιδιά??? ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Picard
17-12-11, 04:54
Καλημέρα σε όλη την παρέα......

μετά από σχεδόν 2 χρόνια απλής παρακολούθησης των στατιστικών της γραμμής μου η οποία πρέπει να πω ότι είναι καθοδική σε Mbit (τον τελευταίο χρόνο έχω πέσει από τα 12 στα 10)αποφάσισα να ξυπνήσω. Στέλνω ένα mail ζητώντας την αλλαγή του προφίλ μου σε 6 SNR μπας και πάρω πίσω τα χαμένα 2Mbit. Αντί για άνοδο όμως είδα κάθοδο!!!! Τώρα παίζω στα 9Mbit. Υπάρχει βρε παιδιά καμιά λογική εξήγηση ή θα τρελαθούμε εντελώς????? Να σημειώσω ότι δεν είχα ποτέ θέμα αποσυνδέσεων στο 9άρι προφίλ αλλά ούτε και τώρα στο 6άρι. Linksys WAG200 το ρούτερ. Να τους πάρω τηλ και να τους πω ΤΙΙΙΙΙΙΙ βρε παιδιά??? ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Απο την εμπειρια μου το SNR στο 6 ειναι προβληματικο,καλυτερα να εχεις γυρω στο 9,η γραμμη ειναι πιο σταθερη τοσο στο κατεβασμα οσο και κατα την περιηγηση....

psyxakias
17-12-11, 05:00
Η σταδιακή μείωση συγχρονισμού είναι συνήθως αποτέλεσμα συνακροάσεων και δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Όσον αφορά την μείωση συγχρονισμού όταν σε κατέβασαν στα 6 dB, θα ήταν χρήσιμο να δούμε τι στατιστικά είχες πριν και τι τώρα για σύγκριση.

mariossss
17-12-11, 10:37
Και εγω τους ειπα να μου κατεβασουν το snr στο 6 και απο 4.5mbps πηγα στα 6mbps και η γραμμη πολυ σταθερη μια βδομαδα+ εχει να αποσυνδεθει

Varsos
17-12-11, 12:45
Απο την εμπειρια μου το SNR στο 6 ειναι προβληματικο,καλυτερα να εχεις γυρω στο 9,η γραμμη ειναι πιο σταθερη τοσο στο κατεβασμα οσο και κατα την περιηγηση.... Και γω περίμενα να είναι πιο προβληματική αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δει διαφορά.


Η σταδιακή μείωση συγχρονισμού είναι συνήθως αποτέλεσμα συνακροάσεων και δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Όσον αφορά την μείωση συγχρονισμού όταν σε κατέβασαν στα 6 dB, θα ήταν χρήσιμο να δούμε τι στατιστικά είχες πριν και τι τώρα για σύγκριση. Τώρα που το λες άρχισα να βλέπω μειώσεις παράλληλα με κάτι καινούριους λογαριασμούς Wind στην πολυκατοικία :(. Ολα τα στατιστικά της γραμμής έχουνε μείνει ακριβώς τα ίδια :hmm:

nnn
17-12-11, 12:47
Crosstalk δυστυχώς.

africa_twin
17-12-11, 17:28
Αναμενόμενο... όταν ξεφτιλίζουμε τις τιμές θα πρέπει να μπορούμε να αντεπεξέλθουμε στην επιβάρυνση του συστήματος.... αλλά ποιος τα υπολογίζει αυτά στο Ελλαδιστάν; Μόνο η κονόμα μας ενδιαφέρει!!! :down::down::down:

baskon
17-12-11, 17:35
Γενικά τα παντα εξαρτωνται απο τη γραμμη και το ρουτερ..
Καποια ρουτερ δεν εχουν προβλημα με χαμηλα snr. Επισης αν η γραμμη σου εχει σκαμπανευασματα του θορυβου εκει εχεις πιο εντονο θεμα.Αν ο θορυβος ειναι σχεδν σταθερος δεν εχεις προβλημα.
Προσωπικά οταν εχασα εν μια νυκτί 4 Mbps και αφου το παλεψα οσο μπορουσα με τον Οτε παιρνοντας το 1 Mbps Πισω(με καποιες αλλαγες που εκαναν επεσε το att απο 18,5 στο 14,5) αποφασισα να το βαλω να δουλευει οριακα. Με sagem 2444 Isdn router με snr 3,5-4 δεν εχω κανενα προβλημα. Η γραμμή είναι λίγο γρηγορότερη απο ότι ηταν πριν το προβλημα..

Τωρα στο θέμα το να ριχνεις το snr Και να μειωνεται η ταχυτητα συγχρονισμου δεν ειναι φυσιολογικό. Εχει αλλαξει κατι αλλο στη γραμμη?θα βοηθουσε ενα screenshot Πριν και μετα...

psyxakias
17-12-11, 17:40
Γενικά τα παντα εξαρτωνται απο τη γραμμη και το ρουτερ..
Καποια ρουτερ δεν εχουν προβλημα με χαμηλα snr. Επισης αν η γραμμη σου εχει σκαμπανευασματα του θορυβου εκει εχεις πιο εντονο θεμα.Αν ο θορυβος ειναι σχεδν σταθερος δεν εχεις προβλημα.
Προσωπικά οταν εχασα εν μια νυκτί 4 Mbps και αφου το παλεψα οσο μπορουσα με τον Οτε παιρνοντας το 1 Mbps Πισω(με καποιες αλλαγες που εκαναν επεσε το att απο 18,5 στο 14,5) αποφασισα να το βαλω να δουλευει οριακα. Με sagem 2444 Isdn router με snr 3,5-4 δεν εχω κανενα προβλημα. Η γραμμή είναι λίγο γρηγορότερη απο ότι ηταν πριν το προβλημα..Έτσι ακριβώς. Εγώ το έχω ρίξει στα 3 dB και δεν έχει ούτε 1 αποσυγχρονισμό 4.5 μήνες τώρα.

baskon
17-12-11, 17:53
:whistle:
Έτσι ακριβώς. Εγώ το έχω ρίξει στα 3 dB και δεν έχει ούτε 1 αποσυγχρονισμό 4.5 μήνες τώρα.
Με το sagem δε παει κατω απο 3.5 :(

RASTAVIPER
17-12-11, 20:36
Εγώ με ΖΤΕ το πήγα στο 6 από 9 ένα μήνα μετά που έβαλα νέα γραμμή και από το 13+ mbps πήγα στα 15+ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όποιος βλέπει ότι δεν τραβάει η γραμμή του, καλό είναι να το αφήνει στο 9άρι.

Varsos
18-12-11, 12:43
Τωρα στο θέμα το να ριχνεις το snr Και να μειωνεται η ταχυτητα συγχρονισμου δεν ειναι φυσιολογικό. Εχει αλλαξει κατι αλλο στη γραμμη?θα βοηθουσε ενα screenshot Πριν και μετα...
94871

Δυστυχώς δεν έχω screen από πριν αλλά σε διαβεβαιώ ότι τα μόνα νούμερα που έχουν αλλάξει είναι ο συγχρονισμός και -1db το Downstream Line Attenuation :hmm:

@nnn...φαντάζομαι ότι στην περίπτωση που ισχύει το crosstalk δεν μπορώ να τους ζητήσω να μου αλλάξουν κάτι στη γραμμή μου ε???

chaos38
29-12-11, 13:39
Εγώ με ΖΤΕ το πήγα στο 6 από 9 ένα μήνα μετά που έβαλα νέα γραμμή και από το 13+ mbps πήγα στα 15+ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όποιος βλέπει ότι δεν τραβάει η γραμμή του, καλό είναι να το αφήνει στο 9άρι.

Φιλε μου πηρες 13800 για την αλλαγη του snr ?
Εχω στείλει μεσω https://www.wind.com.gr/gr/wind/epikoinonia/gia-ton-idioti/
τις τελευταιες 6 ημερες 3 αιτηματα χωρις να λαβω απαντηση.
Σημερα πηρα τηλ στο 13800 και οταν τους το ειπα μου ειπαν αρχικα οτι δεν γινεται και
μετα κατεγραψαν το αιτημα μου ζητησαν το κινητο και μου ειπαν οτι θα επικοινωνησουν μαζι μου ......:hmm:

RASTAVIPER
29-12-11, 17:16
Φιλε μου πηρες 13800 για την αλλαγη του snr ?
Εχω στείλει μεσω https://www.wind.com.gr/gr/wind/epikoinonia/gia-ton-idioti/
τις τελευταιες 6 ημερες 3 αιτηματα χωρις να λαβω απαντηση.
Σημερα πηρα τηλ στο 13800 και οταν τους το ειπα μου ειπαν αρχικα οτι δεν γινεται και
μετα κατεγραψαν το αιτημα μου ζητησαν το κινητο και μου ειπαν οτι θα επικοινωνησουν μαζι μου ......:hmm:
Στο κέντρο είχα καλέσει, είπα ότι θέλω το τεχνικό τμήμα.
Με κάλεσαν μετά από εκεί, τους είπα τι θέλω, με ρώτησαν αν είμαι σίγουρος, τους είπα ναι και έγινε επί τόπου η αλλαγή.

chaos38
30-12-11, 01:46
Στο κέντρο είχα καλέσει, είπα ότι θέλω το τεχνικό τμήμα.
Με κάλεσαν μετά από εκεί, τους είπα τι θέλω, με ρώτησαν αν είμαι σίγουρος, τους είπα ναι και έγινε επί τόπου η αλλαγή.

Ολα ΟΚ ευχαριστω φιλε μου....

απο 11800 περιπου εκτοξευτηκα στα ....13600!!!!:oneup:!!

sportis
30-12-11, 08:36
παιδες εγω ειμαι εδω και 4 μερες που μου αλλαξαν το snr απο 9.5 το πηγαν στο 5,7 και η γραμμη παει σφαιρα. δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση και εχει ΜΟΝΟ ενα crc λαθος!!

kage
01-01-12, 19:46
γιατι δεν βαζουν να επιλεγουμε προφιλ?!!?
υπαρχει καπου θεμα με τα υπαρχον προφι που εχουν εστω οι "τεχνικοι" στο 13800?

Varsos
02-01-12, 13:11
Καλή Χρονιά σε όλους παιδιά

2-3 μέρες πριν φύγω για διακοπές τους ξαναπήρα ένα τηλεφωνάκι να δω μήπως γίνει κάτι και ο τύπος μου είπε ότι όταν ήμουν 9snr συγχρόνιζα στα 6Mbps. Αυτό ξέχασα να σας το αναφέρω στο αρχικό μου post.....τη μέρα που με πήρανε τηλ γυρίζω απόγευμα απτη δουλειά και όντως απτα 10,5 που ήμουνα τον τελευταίο χρόνο συγχρόνιζα στα 6 με 9snr αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία (και γιαυτό δεν το ανέφερα) θεωρώντας ότι σκαλίζουνε τη γραμμή μου μέχρι να με ρίξουν στο 6snr. Οπότε μόλις με ρίξανε σε 6snr λογικά και ανέβηκα στα 9,5Mbps ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.........Πραγματικά γελάω για να μην κλάψω!!! Αντε τώρα να βγάλω άκρη....

paspro
03-01-12, 00:01
Όταν ήμουν συνδρομητής της Wind κάθε φορά που τους έπαιρνα τηλέφωνο για κάτι η ταχύτητα μου έπεφτε και λίγο. Μέχρι που τους έστειλα στο διάολο, πήγα στον ΟΤΕ και βρήκα την ησυχία μου (και πήρα την ταχύτητά μου πίσω!).

kasi
06-01-12, 23:48
στην πολυκατοικία μας έχουν και οι πάνω μας γουηντ. Στην χολ είχα το μέγιστο 13μεγαμπητς ενώ με την γουηντ μέγιστο πολύ κοντά στα 16. :) ο απο κάτω είχε παλιότερα ον και τώρα οτε.

advantix
10-01-12, 00:10
Καλησπέρα.
Μπορείτε να μου πείτε αν αυτές οι τιμές είναι καλές ;
Wind 24MB με το modem ZTE που δίνει.

http://s5.postimage.org/5gtgo7poz/MWS.jpg (http://postimage.org/image/5gtgo7poz/)

Ευχαριστώ. :)

paspro
10-01-12, 01:44
Καλησπέρα.
Μπορείτε να μου πείτε αν αυτές οι τιμές είναι καλές ;
Wind 24MB με το modem ZTE που δίνει.

http://s5.postimage.org/5gtgo7poz/MWS.jpg (http://postimage.org/image/5gtgo7poz/)

Ευχαριστώ. :)

Μια χαρά είναι.

RASTAVIPER
10-01-12, 10:56
Καλησπέρα.
Μπορείτε να μου πείτε αν αυτές οι τιμές είναι καλές ;
Wind 24MB με το modem ZTE που δίνει.

http://s5.postimage.org/5gtgo7poz/MWS.jpg (http://postimage.org/image/5gtgo7poz/)

Ευχαριστώ. :)
Η γραμμή έχει πολλά λάθη και απορώ πώς γίνεται το Max rate να είναι πιο κάτω από την κανονική ταχύτητα.

advantix
10-01-12, 22:58
Για τα πολλά λάθη που λέτε και για το Max rate που είναι χαμηλότερο, αν τους πάρουμε τηλέφωνο να τους πούμε , θα μπορέσουν να κάνουν κάτι ;
Noise mergin κοιτάμε το up και Line Attenuation κοιτάμε το Down να είναι κοντά σε κάποιες τιμές για να είναι καλή η γραμμή ;
Ευχαριστώ.

RASTAVIPER
15-01-12, 10:37
Για τα πολλά λάθη που λέτε και για το Max rate που είναι χαμηλότερο, αν τους πάρουμε τηλέφωνο να τους πούμε , θα μπορέσουν να κάνουν κάτι ;
Noise mergin κοιτάμε το up και Line Attenuation κοιτάμε το Down να είναι κοντά σε κάποιες τιμές για να είναι καλή η γραμμή ;
Ευχαριστώ.
Για όλα το down είναι πιο βασικό.
Εφόσον η γραμμή γενικά είναι οκ, δεν νομίζω να το ψάξουν ιδιαίτερα.
Τα νούμερα σου δεν είναι άσχημα, οπότε μην αγχώνεσαι.
Απλά κρατάς στο μυαλό σου ότι αν πέσεις στο snr από το 8 στο 6 θα πάρεις κανένα mbps ακόμα στο download αλλά η γραμμή μπορεί να έχει περισσότερες αποσυνδέσεις.

advantix
15-01-12, 18:51
Ok ευχαριστώ για όλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.