PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήπως στη HOL βαριούντε να δουλέψουν; (Μεταφορά Γραμμής)



staaronis3
19-12-11, 01:11
Πρώτα απ όλα, να πω για όσους με θυμούντε (ναι είχα φάει πολύ βρίσιμο) ότι έχω κουραστεί με καταγγελίες και όλα τα σχετικά.

Ένα απλό πράγμα τους ζήτησα να κάνουν:

Να πάρουν τη γραμμή μου απο το παλιό μου σπίτι στο Χαϊδάρι και να τη μεταφέρουν στο καινούριο που βρίσκετε στο Ίλιον. Να σημειώσω ότι έχουν τοποθετήσει καινούριο boxάκι έξω ακριβώς απο το σπίτι λιγότερο απο ένα χρόνο πριν, ενώ ελευθερώθηκε σχετικά πρόσφατα μια γραμμή (έστω, μέχρι το καφάο) απο το ισόγειο. Το λογικό θα είναι σε αυτό το boxάκι να υπήρξε πρόβλεψη για επιπλέον γραμμές.

Πήγα αρχικά στη Vodafone πριν καλά καλά ενεργοποιηθεί στο παλιό σπίτι απ όπου μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι απο εκεί (αιτήσεις για νέες συνδρομές ξέρουν να κάνουν), και να πάρω τηλέφωνο.

Απ το τηλέφωνο μου είπαν ότι θέλουν το συμφωνητικό ή κάποιο λογαριασμό που να φαίνετε η διεύθυνση (αλήθεια ο ΟΤΕ για μεταφορά ή ενεργοποίηση νέας γραμμής γιατί δεν θέλει; ), μέχρι όμως να υπογράψω το συμφωνητικό να το καταθέσουμε στην εφορία κλπ κλπ πέρασαν μερικές μέρες, όμως τελικά τους έστειλα την αίτηση για τη μεταφορά της γραμμής.

2 μέρες μετά με πήραν να μου πουν ότι ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές στο Ίλιον και ότι απέριψε την αίτηση μου. Μου είπαν να κάνω αίτηση υπαναχώρησης στον ΟΤΕ, να κάνει αυτός τη μεταφορά της γραμμής μου και όταν με ενεργοποιήσει να επιστρέψω και πάλι στη HOL.

Έστειλα email στον ΟΤΕ να μου εξηγήσει ακριβώς τι έγινε με τη μεταφορά της γραμμής μου, αν έχει γραμμές στο Ίλιον και πόσο καιρό θα πάρει να μεταφέρουν τη γραμμή μου. Μια μέρα μετά με παίρνει μια κυριούλα και μου είπε πως δεν μπορούσε να μου πει για πιο λόγο δεν μετέφερε τη γραμμή μου αφού δεν είμαι πελάτης της αλλά πελάτης της είναι η HOL και να κάνω αίτηση υπαναχώρησης με τη διεύθυνση του νέου σπιτιού (ώστε να πληρώσω μόνο τα 35 της υπαναχώρησης) και μετά να επιστρέψω στη HOL.

Κάνω αίτηση υπαναχώρησης, με παίρνει την επόμενη ένας κύριος απο τον ΟΤΕ, με ρώτησε αν θέλω ίντερνετ του είπα πως θέλω μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή μου να επιστρέψω στη HOL και πως θα γίνει αυτό, με ρώτησε γιατί τότε έκανα αίτηση να πάω στον ΟΤΕ και του είπα ότι απ τη HOL μου είπαν να κάνω αυτό το πράγμα γιατί ο ΟΤΕ απέριψε την αίτηση μου επειδή δεν έχει γραμμές. Μου είπε πως αυτό δεν ισχύει και ότι ο ΟΤΕ έχει κανονικά γραμμές στο Ίλιον (τον ρώτησα και 2-3 φορές να επιβεβαιωθώ).

Τρίτη και 13 του μήνα αρχικα ψάχνω να τους βρω (μέσω της μητέρας μου-της οποίας είπα να πάρει και να τους πει να με καλέσουν στο κινητό αφου δεν έχω τηλέφωνο εδώ πέρα απο το καρτοκινητό μου) για να τους ρωτήσω τι ακριβώς έγινε και να τους πω τι μου είπαν απο τον ΟΤΕ. Με πήραν στις 11 το βράδυ όταν είχα ξαπλώσει (τότε είδαν το μήνυμα στον τηλεφωνητή, αφου πιο πριν δεν απαντούσαν) και αφου είχα κάνει εκ νέου αίτηση μεταφοράς της γραμμής μου στη HOL. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι απορίφθηκε πλήρως η αίτηση μου απο τον ΟΤΕ με την αιτιολογία ότι δεν υπήρχαν γραμμές. Αυτό δεν μπορούσαν να μου το στείλουν γραπτά, παρα μόνο αν τους το ζητούσα γραπτά. Στο email της αίτησης μου είχα σημειώσει να επικοινωνήσουν μέσω email αν αποριφθεί για τον οποιονδήποτε λόγο ενώ ανέφερα τι μου είπαν από τον ΟΤΕ.

Στις 15 του μήνα και αφου δεν έχω πάρει καμία απάντηση τους στέλνω email να τους ρωτήσω αν έλαβαν την αίτηση μου και τι έγινε, ενω τους υπενθύμησα αυτό που μου είπαν απο τον ΟΤΕ.

Σήμερα ακόμα δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση οπότε τους ξαναστειλα email.



Έχει περάσει κανένας άλλος το ίδιο με μένα; Τι να κάνω;
Έχω ακούσει και πολλές άλλες περιπτώσεις που η HOL δε μετέφερε τη γραμμή και μου φαίνετε πολύ περίεργο όλο αυτό.

ΕΔΙΤ:Μήπως τελικά να προχωρήσω σε καταγγελία; Αλλά κατά πιανου; Και με τι στοιχεία; Που θα βρω τη νομοθεσία που το site της ΕΕΤΤ είναι τα μαύρα του τα χάλια;

leros2004
19-12-11, 01:50
Γιατί δεν δοκιμάζεις την τύχη σου σε μια άλλη εταιρία και κάθεσαι και τους παρακαλάς ???
Φαίνεται ότι δεν θέλουν πελάτες :mad:

bpapad81
19-12-11, 11:43
καλημέρα,
εχω να πω οτι ο ΟΤΕ κανει ότι γουσταρει, και αυτο το λέω γιατι ειχα ακριβώς το ιδιο θεμα με εναν φίλο.
Η μονη λύση ειναι να κανεις αιτηση στον ΟΤΕ μόνο για τηλεφωνια, να μην αναφέρεις τίποτα για άλλο παροχο, να μην βάλεις κανένα πακέτο, και μόλις σου έρθει ο πρώτος λογαρισμος απο ΟΤΕ στην νεα κατοικια, κανει αίτηση σε όποιον πάροχο θέλεις.
Βεβαια υπαρχει ακομα η πιθανοτητα να απορήψουν πάλι την αιτηση...
Τώρα για καταγγελείες κτλ, εγω προσωπικα δεν θα εμπαινα καν στο κόπο, γιατι και χρηματα χριαζονται και χρονος για τρεξιμο...
Το συμπερασμα ειναι οτι διστυχως κανενας παροχος δεν έχει δίκτυο δικο του, οποτε στηριζεται στον ΟΤΕ...με οτι αυτό συνεπάγεται....:whistle::whistle:

@ leros200: και σε άλλη εταιρεία να παει πάλι το ιδι θα γινει.απο την στιγμη που Απορίπτει μια άιτηση για ακραιο δικτυο, θα γινει το ίδιο σε όποια εταιρεία και να κανει αιτηση...

Vitruvian78
19-12-11, 14:13
Δεν είναι θέμα της hol η διαθεσιμότητα γραμμών, αλλά του ΟΤΕ. Όπως είπε ο bpapad81, τα περιπλέκεις μόνος σου τα πράγματα. Κάνε υπαναχώρηση όπως σου είπε η hol, κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ, και αν σε ρωτήσουνε για ίντερνετ και προγράμματα τηλεφωνίας να πεις όχι εφόσον ξέρεις τί θέλεις να κάνεις. Μην κάθεσαι και λες στον κάθε άσχετο πωλητή του ΟΤΕ, που αναλαμβάνει να διεκπεραιώσει την αίτηση σου και θέλει να σου πούλήσει πακέτα, το τί θες να κάνεις και τους ανακατεύεις με τεχνικά ζητήματα.Ο καθένας θα σου λέει διαφορετικά πράγματα και θα μπερδεύεται όλο και περισσότερο το πράγμα. Μόλις ενεργοποιηθείς στον ΟΤΕ κάνεις την αίτησή σου στη hol. Απλά ψάξε με κάποιο γειτονικό αριθμό που να ανήκει στον ΟΤΕ να δεις οτι όντως υπάρχει διαθεσιμότητα απο τη hol στο κέντρο όπου ανήκεις...

staaronis3
19-12-11, 14:43
Tο πρόβλημα που φοβάμαι ότι θα μπλέξω με τον ΟΤΕ είναι ότι θα με βάλει είτε σε προσφορά (και θα με δεσμεύσει 6 μήνες) είτε θα με βάλει σε pcm και μετά δεν θα έχω ίντερνετ.

Αυτό που μου την έχει δώσει όμως είναι ότι 1ον ο ΟΤΕ ισχυρίζετε πως έχει γραμμές (ναι έστω και μέσω ενός άσχετου και ανειδικευτου πωλητή - δεν είναι λογικό να δίνει απάντηση απ τη στιγμή που δε ξέρει) και να μου λέει ο ίδιος ο ΟΤΕ να ξανακάνω αίτηση μεταφοράς στη HOL και 2ον η HOL να μην απαντάει στα email μου εδώ και 6 μέρες.

Αυτό μου δείχνει πως και ο ΟΤΕ και η HOL δεν είναι επαγγελματίες, και νομίζουν ότι τις υπηρεσίες τις θέλουμε για την πλάκα μας.

Vitruvian78
19-12-11, 15:00
Ωραία, για να είσαι σίγουρος, εσύ παίχτο οτι ενδιαφέρεσαι να βάλεις και ίντερνετ, οπότε επιβεβαιωσε μαζί τους οτι η γραμμή που θα σου δώσουν θα μπορεί να σου παρέχει και ίντερνετ. Αν σου πούνε να σε βάλουν σε προγράμματα, πες οτι θες να τα κοιτάξεις με την ησυχία σου και δεν έχεις αποφασίσει ακόμη και μην δεσμευτείς. Πες τους οτι η γραμμή σου είναι απαραίτητη πιο πολύ για το ίντερνετ παρά για το τηλέφωνο. Έτσι θα επιβεβαιώσεις οτι η γραμμή που θα σου δώσουν δεν θα είναι σε pcm όπως φοβάσαι. Μην αναφέρεις άλλους παρόχους, αυτό έτσι κι αλλιώς δεν τον αφορά τον ΟΤΕ, απο τη στιγμή που θα σου δώσει γραμμή στο όνομα σου, είναι δική σου και την κάνεις ο,τι θέλεις.Μάθε με την ενεργοποίηση απλα νέας τηλεφωνικής γραμμής, χωρίς προγράμματα, τί δέσμευση υπάρχει. Νομίζω οτι δεν υπάρχει καμια δέσμευση πέρα απο το ελάχιστο παραμονής δύο μηνών, αλλά και πάλι πιστευω οτι μπορεις να πας σε άλλο πάροχο πριν απο το πέρασμα των δύο μηνών.

staaronis3
19-12-11, 15:07
Αυτό που γενικά παρατήρησα είναι πως ο ΟΤΕ δεν έχει κάποιο κόστος αν φύγω πριν τους 2 μήνες (εκτός και αν δεν με αφήσει να φύγω ή δεν ξέρω τι).

Επίσης ουσιαστικά λέει στους όρους πως αν εγώ ορίσω διάρκεια συμβολαίου δεν δεσμεύομαι απο τους 2 μήνες, όμως δεν ξέρω πως θα με βοηθήσει αυτό.

Vitruvian78
19-12-11, 15:15
Ζήτα να σου εξηγήσουν την διαφορά, και ρώτα τί γίνεται αν κάποιος φύγει πριν του διμήνου σε εναλλακτικό. Αν σου πούνε οτι θα χρεωθείς κάποιο ποσό, έχε υπόψην οτι θα πάρεις τρείς μήνεσ δώρο απο τη hol κατα την ενεργοποίηση σου, εαν κάνεις την αίτηση σου μέσω ίντερνετ. Οπότε πάλι θα αποζημιωθείς

alex24
19-12-11, 15:31
Δεν πληρώνει κάτι παραπάνω εκτός από τα πάγια δυο μηνών και το τέλος εγκατάστασης νέας τηλεφωνικής γραμμής μπορείς πριν το δίμηνο να φύγεις απλά θα πας στο τοπικό κατάστημα ΟΤΕ ζητώντας μια βεβαίωση από τον προϊστάμενο ότι είσαι κάτοχος της γραμμής.Αυτό μπορείς να το κανείς τρεις μέρες μετά την ενεργοποίηση τουλάχιστον αυτή την διαδικασία ακολούθησα εγώ.

staaronis3
22-12-11, 20:02
Λοιπόν, λοιπόν, λοιπόν.

Δεν μου απαντάνε στα email, έβαλα τη μάνα μου απ την κρήτη που έχει σταθερό να τους πάρει της είπαν το παραμυθάκι, ότι ο ΟΤΕ απέριψε ξανά την αίτηση μου και μπλα μπλα μπλα και ότι με παίρνουν αλλά εγώ δεν το σηκώνω (μου έκαναν 2 (!) ολόκληρες κλήσεις λένε αλλά μάλλον κάπου χάθηκαν στο δρόμο).

Μου το λέει, της λέω πες τους να με πάρουν εμένα να το πουν αυτό, να δω και για πιο λόγο δεν απαντάνε στα email μου τους παίρνει και της λένε "Δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε εξερχόμενες κλήσεις εμείς".

Μετα που με ξαναπήρε, μου την έδωσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αυτή τους τη συμπεριφορά οπότε για αρχή τους έγραψα αυτό:


Θέμα: Αφού δεν απαντάτε, προχωράω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ

6:49 μ.μ.

προς customercare
Επειδή αρνείστε να απαντήσετε στα email μου ή/και να επικοινωνήσετε μαζί μου για τον ακριβή λόγο που απορρίπτεται την αίτηση μου θα προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ κατά της εταιρίας σας και του ΟΤΕ μήπως έτσι βρεθεί λύση.

Απ ότι φάνηκε είναι συστηματική η πολιτική σας με τις μεταφορές των γραμμών. Γνωρίζω για αρκετά ακόμα περιστατικά που "ο ΟΤΕ απέρριψε την αίτηση λόγο μη διαθεσιμότητας", όμως απ ότι φαίνεται, λόγο της άρνησης σας να δώσετε γραπτά τον ακριβή λόγο για την απόρριψη της αίτησης που είχατε από τον ΟΤΕ, το πρόβλημα για τη μεταφορά το έχετε μάλλον εσείς και φορτώνετε ευθύνες σε άλλους. Να σας ξαναθυμίσω ότι από τον ΟΤΕ με ενημέρωσαν ότι υπάρχουν κανονικά γραμμές στο Ίλιον και ότι αποκλείεται να απέρριψε ο ΟΤΕ την αίτηση μου.

Εντός των επόμενων ημερών θα έχετε και το κείμενο της καταγγελίας μου.

Σας ευχαριστώ που μου δείξατε τον αντιεπαγγελματισμό σας,
Α***** Σταμάτιος
Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 69

και τώρα θα κάτσω σιγά σιγά να γράψω ένα κείμενο μπας και βρω μια λύση.

Χωρίς ίντερνετ 2 μήνες ΔΕΝ μπορώ να μείνω, ούτε να ξημεροβραδυάζομαι στο ΤΕΙ. Από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι πριν τους 2 μήνες δεν υπάρχει περίπτωση να φύγω.
Επίσης δεν μπορώ να σκάσω άλλα 560 ευρώ +++ στον πΟΤΕ για τον χρόνο που θα με δεσμεύσει για να μου βάλει ίντερνετ.

Πραγματικά δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτούς που έχουμε μπλέξει.

eniac
22-12-11, 21:06
Η HOL δεν έχει κανένα συμφέρον να σου καθυστερεί ή να σου απορρίπτει την αίτηση μετακόμισης.
Αντιθέτως γνωρίζει οτι είναι πιθανό να χάσει κάποιον πελάτη της.

Εφοσόν ο ΟΤΕ την ενημερώνει για έλλειψη κύριου ή ακραίου δικτύου, δεν μπορεί να προχωρήσει.

Αν θές να χάσεις χρόνο κάνε καταγγελίες σε ΕΕΤΤ κτλ..

Αν θές να έχεις Internet γιατί είναι σημαντικό για τις σπουδές σου,
κάνε αίτηση στον ΟΤΕ για ενεργοποίηση γραμμής στο νέο σου σπίτι
με τηλεφωνία και internet και αφού ενεργοποιηθεί, αποφασίζεις αν θές να κάνεις αλλαγή παρόχου.

Δυστυχώς, μην περιμένεις να βρεθεί άλλη λύση, γαιτί απλά θα χάσεις χρόνο.

staaronis3
22-12-11, 21:17
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω άλλα λευτά.

Σκεύτομαι να κάνω αίτηση είτε στη Cyta είτε στην 4net για νέα γραμμή να δω τι θα μου πούνε.

Αν στην τελική δεν βρω μια λύση, θα ψάξω να βρω κάποιον απο τη γειτωνιά με ενεργοποιημένη τηλεφωνική σύνδεση να του πληρώνω ένα μέρος απο τα λευτά του ίντερνετ και να βάλω το τηλέφωνο στo Viva.

blkik
22-12-11, 21:32
καλημέρα,
Τώρα για καταγγελείες κτλ, εγω προσωπικα δεν θα εμπαινα καν στο κόπο, γιατι και χρηματα χριαζονται και χρονος για τρεξιμο...


Ούτε χρήματα χρειάζονται ούτε καν κόπος και τρέξιμο. Μην λέμε ότι θέλουμε
Ένα απλό email στέλνεις και περιμένεις. Αν επιμένεις (ξανά στείλεις άλλο ένα να ρωτήσεις τι γίνεται) παίρνεις κανονική απάντηση αν δεν επιμένεις παίρνεις τυπική απάντηση, ΕΙΝΑΙ υποχρεωμένοι να απαντήσουν γραπτά.

Γνώμη μου είναι ότι έχεις τις εξής επιλογες
1) προχωρας σε καταγγελία σε ΕΕΤΤ, Γραμματεία καταναλωτη
2)Καταργείς την σύνδεση τελείως. Κάνεις νέα σε άλλο πάροχο

tolisscsd
23-12-11, 05:58
Αν θές να έχεις Internet γιατί είναι σημαντικό για τις σπουδές σου,
κάνε αίτηση στον ΟΤΕ για ενεργοποίηση γραμμής στο νέο σου σπίτι
με τηλεφωνία και internet και αφού ενεργοποιηθεί, αποφασίζεις αν θές να κάνεις αλλαγή παρόχου.
Ωραία λύση πρότεινες...:down: Ρωτάς αν ο άλλος έχει τα χρήματα για να πληρώσει τους λογαριασμούς του ΟΤΕ που είναι "βαπορίσιοι"?

Σκεύτομαι να κάνω αίτηση είτε στη Cyta είτε στην 4net για νέα γραμμή να δω τι θα μου πούνε.
Αυτό ακριβώς... Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις με 4νετ.

eniac
23-12-11, 07:08
Ωραία λύση πρότεινες... Ρωτάς αν ο άλλος έχει τα χρήματα για να πληρώσει τους λογαριασμούς του ΟΤΕ που είναι "βαπορίσιοι"?

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου ως προς το κόστος.

Τόνισα όμως, ότι αυτή είναι η γρηγορότερη λύση που μπορεί να έχει ο φίλος μας.

Ως φοιτητής λοιπόν που είναι, αν χρειάζεται το internet άμεσα στον οικιακό του χώρο
για πραγματοποίηση εργασιών κτλ, τότε αυτή είναι γρηγορότερη λύση. Όχι η φθηνότερη.

Το τι έχει προταιραιότητα αυτή τη στιγμή για τον ίδιο, το ξέρει μόνο αυτός.
Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.