PDA

Επιστροφή στο Forum : το θεμα φπα



moralas
22-04-04, 21:35
αλλη μια αποδειξη του ποσο πρωτοπορειακη χωρα ειναι η ελλαδα σε διαφορα θεματα, ειναι και το θεμα φπα. ολες οι τιμες παντου , γραφονται χωρις φπα. δε μπορω να καταλαβω τη λογικη αυτη... δηλαδη οι εταιριες λενε: να κοιταχτε πελατες , εμεις βαζουμε στην τσεπη μας μονο αυτα, το φπα παει στο κρατος. αναρωτιεμαι ποιος το πληρωνει το φπα ... εμεις ? μαλλον. οποτε τι με νοιαζει εμενα που ειμαι πελατης η οχι ποιος περνει το κωλο-θπα και ποιος οχι , και γιατι δεν αναγραφονται ολες οι τιμες κανονικα σαν "τελικες" τιμες και μας πρηζουν με το "με" η "χωρις" φπα ? πειτε μου σε πια αλλη χωρα γραφονται οι τιμες χωρις το φπα που επιβαλλει αυτη. ειμαστε κραγκιοζηδες με ολη τη σημασια της λεξης και κοιταμε να τα τσεπωσουμε απο παντου μαλλον. οποτε αν καποιος φιλοτιμηθει και γραψει κανονικα τις τιμες του, και οταν λεω κανονικα , εννοω την τιμη που θα πληρωσει ο πελατης τον οποιο δεν ενδιαφερει το κωλο-φπα, τοτε μερικοι , κοινως βλαχοι , θα πουνε οτι ειναι πιο ακριβος και ο ανθρωπος θα το κλεισει το μαγαζι. τεσπα.. το παρακανα λιγο αλλα με τσατιζει η ηλιθια νοοτροπια του "οτι αρπαξω" ελληνα που επικρατει σε ολους τους τομεις.

xp1988
22-04-04, 21:39
ο Γερμανός βάζει τις τιμές με φπα στα διαφημιστικά φυλλάδια.

opimis
22-04-04, 21:53
Θα συμφωνήσω ότι πρέπει οι τιμές να είναι με το φπα.
Πάντως και στην Ελλάδα κάποιες εταιρίες στα διαφημιστικά φυλλάδια τους , αναγράφουν την τελική.

turboirc
22-04-04, 21:58
Ειναι θεμα marketing οπως και οι τιμες τυπου 49,99 αντι για 50,00, η 999,99 αντι για 1000.
Φαινονται περισσοτερο ελκυστικες στον αγοραστη.
Το ιδιο συμβαινει και με το ΦΠΑ , φαινεται πιο ελκυστικη η τιμη και λεει ο αλλος 'ελα μωρε τι ειναι το ΦΠΑ' , αλλα επειδη ειναι γνωστο οτι οι Ελληνες δεν εχουν καλες σχεσεις με τους αριθμους, πληρωνει το 18% με την πιστωτικη και λεει και ευχαριστω.

profitis
22-04-04, 22:05
Συμφωνω απολυτα.....αλλα να θυμωμαστε το οτι μια ομαδα αγοραστων δεν τους επιβαρρυνει ο φπα και αυτοι φυσικα ειναι οι επαγγελματιες....Δεν δικαιολογουνται παντως

ibok
03-05-04, 09:49
Εδώ βρέ παιδιά κάθε χρόνο μας αλλάζουν τα χαρτιά αλλά και τον τρόπο φορολόγησης.Κυριολεκτικά μας εχουν στείλει στον αγύριστο.
Οσον αφορά το θέμα ΦΠΑ (ΦΑΠΑΣ στην κεφάλα) συμφωνώ πως τα εχουν κάνει ΜΠΑΧΑΛΟ.
Απλά ειναι και αυτό θέμα Υπουργείου Οικονομικών το οποίο εδώ και αιώνες εχει βαλθεί να μας ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ.
Αντε Ντεεεεεε!!!!!! :twisted: :twisted:

chat1978
03-05-04, 11:29
Γενικά είμαστε λίγο "αγκαουγκου" οι έλληνες σε πολλά θέματα. Ειδικά στο θέμα του ΦΠΑ, είναι τόσο δύσκολο να συσχετίσεις τον αριθμό 18% με το 1/5 έξτρα???
Σχετικά με το θέμα επαγγελματίες, είμαι ένας, είναι μειονότητα και ας προσέχαν. Ας κάτσουν να τα υπολογίσουν μόνοι τους. Αυτοί που αγοράζουν συστηματικά το κατέχουν έτσι και αλλιώς.
Ανέκαθεν πίστευα ότι η μη αναγραφή τιμών με το ΦΠΑ ήταν μεγάλη κοροϊδία.
ΤΟ κάνει και ο ΟΤΕ να μην ξεχνιόμαστε, καθώς με τα τελευταία καμώματά του, έχει γίνει στόχος ολοένα και αυξανόμενου κόσμου.

kubiak
03-05-04, 11:55
έχω την εντύπωση ότι δεν είμαστε μόνο εμείς,
κάτι φίλοι Αμερικάνοι μου είχαν πει ότι
στα Αμερικάνικα super market όλες οι τιμές στο
ράφι είναι χωρίς ΦΠΑ (VAT) οπότε πηγαίνοντας
να πληρώσεις (μετρητά) μπορεί να βρισκόσουν σε
(πολύ) δύσκολη θέση. Κάτι σαν Makro παλιότερα.

φιλίκά...

ckbond
03-05-04, 11:57
Στον Καναδά όλες οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ, μέχρι και στο ψιλικατζίδικο να πας… αν είσαι όμως τουρίστας φεύγοντας από την χώρα συμπληρώνεις ένα έγγραφο το βάζεις σ’ ένα φάκελο μαζί με τις αποδείξεις και σου στέλνουν πίσω το ΦΠΑ, σε μερικά προϊόντα όλο το ποσό σε άλλα μέρος αυτού… :!: :!: :!:

ibok
06-05-04, 10:52
Νομίζω -χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο-πως θα πρέπει να συγκρίνουμε τι γίνετε σε χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης και ΟΧΙ τι κάνουν οι Αμερικλάνοι!!! ή οι Καναδοί.
Για αυτό εχω γράψει πιό πάνω πως αυτά θα πρέπει να ρυμιστουν απο την μισητή για εμένα λέξη : ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ.( Γράφω μισητή μιά και ήμουνα νιός και γέρασα με αυτα τα γαμ@#$%@##%$α ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ)Και ακόμα περιμένω και πολύ φοβάμαι πως θα αφήσω τον μάταιο τούτο κόσμο και θα ακούτε περί ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ.
Σας καλημερίζω όλους. :wink:

kwstas_pap
06-05-04, 11:45
υπάρχει ένα θετικό στοιχείο αλλά δεν αφορά τον απλό καταναλωτή. Ίσως μάλιστα να μην αξίζει να το αναφέρω αλλά "δεν πάει στο Διάτανο...?" τσαμπα είναι:

ΙΔΟΥ ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ :

το ΦΠΑ θεωρείται ΔΑΠΑΝΗ για τις επιχειρήσεις. Αν δηλαδή ειμαι εταιρεία και αγοράσω κατιτίς με τιμολόγιο τότε το δηλώνω στα έξοδά μου και κατά κάποιον τρόπο παίρνω πίσω το ΦΠΑ.

Ιδού ο (γνωστός) τρόπος:
Ας υποθέσουμε ότι είμαι σοβατζής (ελεύθερος επαγγελματίας) και βάφω 1-2 πολυκατοικίες. Πληρώνομαι από τους ιδιοκτήτες 1000 ευρώ.
Αυτά περιέχουν ΦΠΑ 18% δηλαδή οι ιδιοκτήτες μου δίνουν 820+18%φπα=1000.
ΕΓΩ είμαι υποχρεωμένος να καταθέσω αυτό το 18% στην Εφορία! ΔΗΛΑΔΗ δεν πάει στη τσέπη του σοβατζή.

ΑΝ ΟΜΩΣ την ίδια χρονική περίοδο (κάθε τρεις μήνες οι ελευθ.επαγγ/τίες καταθέτουν το συνολικό ΦΠΑ που έχουν μαζέψει από έσοδα (δουλειές)) έχω αγοράσει 1000 βούρτσες που μου κόστισαν 100 ευρώ (δηλ. 88+18%φπα=100)
τότε δηλώνοντάς το και αυτό στην εφορία εκπίπτει από το ποσό του συνολικού φπα που θα καταθέσω.
Στην προκειμένη 180ευρώ (το φπα από τις πολυκατοικίες που έβαψα) - 18ευρώ (το φπα από τις βούρτσες που αγόρασα) = 162 ευρώ!

αν ξαναδιαβάσετε τα παραπάνω θα συμπεράνεται ότι:
ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε πίσω μετρητά από την εφορία (απλά εκπίπτουν τα φπα μεταξύ τους)
ΑΝ όμως αγοράσω χιλιάδες βούρτσες τότε δε θα δώσω το ΦΠΑ που πήρα από τις πολυκατοικίες καθόλου!


ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ: ΑΝ αγοράσω χιλιάδες βούρτσες και δεν έχω βάψει τίποτα η Εφορία δε μου επιτρέφει το ΦΠΑ που έδωσα για τις βούρτσες. Σε αυτή τη περίπτωση ΧΑΝΩ λεφτά!

Τελικά, θέλω να πώ ότι οι τιμές που αναγράφονται χωρίς ΦΠΑ εξυπηρετούν τις επιχειρήσεις επειδή ξέρουν εύκολα πόσο ΦΠΑ θα εκπίπτει από αυτό που θα δηλώσουν.

Για τους απλούς καταναλωτές δεν είναι και τόσο χρήσιμο. Αντιθέτως μπερδεύονται γιατί πρέπει να υπολογίζουν το ποσό που θα σκάσουν εκείνη τη στιγμή στο ταμείο.
Θυμίζω όμως ότι και για τους απλούς καταναλωτές που κάνουν φορολογική δήλωση το φπα θεωρείται δαπάνη και εκπίπτει στο τέλος του χρόνου.

Φυσικά και δεν παίρνουν πίσω λεφτά με τη δικαιολογία ότι "συνυπολογίζονται" με βάση το συνολικό δηλωθέν εισόδημα , την οικογενειακή κατάσταση και άλλα ΦΑΙΔΡΑ.

και λέω ΦΑΙΔΡΑ γιατί όπως συνέβη πέρισυ (ή φέτος το ίδιο κάνει) 1-2 μήνες πριν κατάθεσουμε τις δηλώσεις μαθεύτηκε ότι αλλάξανε οι φορολογικές κλίμακες (εξαφανίστηκε το 5% για τα μέχρι 13.400 ευρώ εισοδήματα έγινε 15% - δηλαδή για κάποιον που δήλωσε καθαρό εισόδημα 11.000 ευρώ πληρώνει τώρα φόρο 150ευρώ ενώ πρόπερσι θα πλήρωνε 50) και όσοι είχαν υπολογίσει σωστά πόσα θα πλήρωναν ή θα έπαιρναν από το εκκαθαριστικό βρέθηκαν ξυπόλητοι στα αγκάθια!

πάντως όπως και να έχει τώρα η κατάσταση είναι μπάχαλο για έναν ακόμη λόγω:
παίρνουμε τα διαφημιστικά στις κυριακάτικες εφημερίδες και συγκρίνουμε τιμές δύσκολα αφού ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ περιέχει τα φπα στη τιμή του ενω η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ όχι. Και πρέπει να καθόμαστε με τα κομπιουτεράκια Κυριακή πρωί που χαλαρώνουμε με καφεδάκι και μαρμελάδες,κρουασάν,βουτήματα κτλ και πασαλείβουμε το τόπο!!!!

ΕΛΕΟΣ!

ABEZ
06-05-04, 14:22
Για αυτό εχω γράψει πιό πάνω πως αυτά θα πρέπει να ρυμιστουν απο την μισητή για εμένα λέξη : ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ.
Έχει καταντήσει αηδία αυτό το θέμα του ΦΠΑ. Λοιπόν, νόμος ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ που επιβάλλει την αναγραφή των τιμών ΜΕ ΦΠΑ.
http://www.esee.gr/el/Katanalotes/Egkyklioi/AnagrafiTimon.shtml

Αυτό είναι εφαρμογή της οδηγίας της ΕΕ:
http://europa.eu.int/comm/consumers/policy/developments/labelling/lab01_el.pdf


Και για να έχετε και κανένα παράδειγμα για το πόσο παραπλανητική είναι αυτή η τακτική των επιχειρήσεων που αποκρύπτουν τον φόρο στις τιμές, δείτε μια τυχαία (από google) περίπτωση :
http://www.in.gr/Articles/Article.asp?ArticleId=19984&CurrentTopId=19952&IssueTitle=RAM+131

panos72
06-05-04, 14:54
ABEZ, όσο είδες και την τιμή ανα μονάδα μέτρησης (πχ. 100€/κιλό) που λέει στο άρθρο 3... :twisted:

ABEZ
06-05-04, 15:00
panos72, για τί πράγμα μιλάς;

panos72
06-05-04, 15:03
εφαρμόζουν όλοι τον νόμο με μεγάλη ευλάβεια και στις δύο περιπτώσεις...
και στην υποχρεωτική αναγραφή τελικών τιμών και στην αναγραφή του κόστους ανά μονάδα βάρους...
σε σουπερμάρκετ στην αγγλία έχεις πάει ??

ABEZ
06-05-04, 15:12
Εγώ εντωμεταξύ προσπαθούσα να σκεφθώ τί κάνει 100?/κιλό! Πες που θες να καταλήξεις.

moralas
07-05-04, 02:11
χαχαχαχα τι λει τουτος ρε

UGF_GreekMind
07-05-04, 10:37
το φπα πρέπει να ανεβεί μπας και δει η ελλάδα προκοπη.

Ναι... και ύστερα βλέπε πληθωρισμό στο 15%. Η μακροοικονομία δεν είναι απλά γράμματα !

ALiTiS
08-05-04, 02:44
ουστ :shock:

HellV1L
08-05-04, 14:20
στο Πλαισιο αν θυμαμαι καλα διορθωστε με αν κανω λαθος... οι τιμες αναγραφονται οσον αφορα στο καταστημα τους(στα ραφια) τελικες... δεν μπορω να σας αναφερω καποιο αλλο παραδειγμα απο αλλα καταστηματα αλλα νομιζω πρεπει να γινεται... τωρα οσον αφορα τα διαφημιστικα φυλαδια μαλλον καποια τρυπα σε καποιο νομο πρεπει να τους καλυπτει...

dantouan
08-05-04, 14:47
το φπα πρέπει να ανεβεί μπας και δει η ελλάδα προκοπη.

Ναι... και ύστερα βλέπε πληθωρισμό στο 15%. Η μακροοικονομία δεν είναι απλά γράμματα !

Οπως παντα ο UGF_GreekMind απολυτα ευστοχος :D :D :D

Υ.Γ. :Τι θα γινει ρε συ UGF_GreekMind θα σε πετυχουμε ποτε στο zone;;;;; :cry: :?: :?: :?:

UGF_GreekMind
09-05-04, 21:19
Έλα ντε... ;!;!

Μόνο κανένα Σαββατοκύριακο κι αυτό μόνο πρωί. Έχω να παίξω... πάνω από 6 μήνες !!! :cry:

(Και μιλάμε για conquerors μόνο)

@ ADSLgr.com All rights reserved.