PDA

Επιστροφή στο Forum : Skype αντι για OTE??



Pekovits
19-12-11, 21:24
Καλησπέρα παιδιά!
Σε μια συζήτηση με τον πατέρα μου του είπα ότι απο το skype μπορεί να παίρνει και τηλέφωνα σε σταθέρα και κινητά με χαμηλές χρεώσεις και τώρα με έχει φάει να το ψάξω καλύτερα γιατί σκέφτεται να αρχίσει να το χρησιμοποιεί μόνιμα, το χρησιμοποιεί κανείς μόνιμα??απο ποιότητα κλήσεων και απο χρεώσεις πως είναι??

Kostakeas
19-12-11, 22:39
μια γρήγορη απάντηση σε ενα μεγάλο ερώτημα ;)
Ειναι ικανοποιητική, αν και λίγο πιο ακριβή σε σχέση με το VoIP, εγώ απο το 2008 ειμουν χρήστης τους, αλλα μετα που ανακάλυψα το VoIP σταμάτησα να ασχολούμε με "imitation" :)
Απλά θα σου πώ αυτο που λέω σε όλους τους γνωστούς μου,{ αν ξέραμε πόσο απατεώνες είναι ολες οι εταιρείες τηλεφωνίας τόσο χρόνια , και γιατί μας κρατάνε στο σκοτάδι, θα ειχαμε αλλάξη χώρα}, όλοι μας!
1ον Ενα τηλεφωνικό νουμερο δεν ανήκη ουτε σε οποιαδήποτε ( οπως και να λέγετε αυτη) εταιρεία φυσικά ουτε σε εσενα ( τον τελικό χρήστη) ανήκη στην ΕΕΤΤ !!
2ον Αρα μπορείς να το κανεις ότι θελεις και να διαλεξεις οποια εταιρεία θελεις εσυ να σε "αντιπροσωπεύση" χωρίς κόστος !!!
3ον Ψαξε στο Google ( για να μην σου πώ εγω επευθειας για καποια εταιρεία και θεωρηθει διαφήμηση) για ετερείες VoIP εχουμε και Ελληνικες , παρεπιπτώντως και πολύ καλες μαλιστα ....
4ον Να εχεις υπόψην σου ότι δυστυχώς χρειάζεσε μια σύνδεση Internet για να περάσει απο πανω της το συγκεκριμένο προτόκωλο. ( αυτο παρακάμπτετε ευκολα ;) ... )
5ον Εξοδα = μηδενικά τουλαχιστων όσο αφορούν τα πάγια.
6ον Κόστος κλίσεων πάλι ελαχιστο , σε σχεση και σύγκριση των ¨εταιρειών" ....
Τέλος ψαξε - άλλαξε σε VoIP εστω πειραματικά στην αρχή και θα με θυμηθείς . ;)

africa_twin
20-12-11, 10:05
Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω για το voip σε σχέση με το skype.
Θέλει πολύ διάβασμα όμως... και για να μην πελαγώσεις ξεκίνα από τα ακριβώς 2 παρακάτω θέματα (Modulus και Omnivoice) από αυτό που άνοιξες, για να πάρεις μια ιδέα!

cmaniac
20-12-11, 15:03
μια γρήγορη απάντηση σε ενα μεγάλο ερώτημα ;)
Ειναι ικανοποιητική, αν και λίγο πιο ακριβή σε σχέση με το VoIP, εγώ απο το 2008 ειμουν χρήστης τους, αλλα μετα που ανακάλυψα το VoIP σταμάτησα να ασχολούμε με "imitation" :)
Απλά θα σου πώ αυτο που λέω σε όλους τους γνωστούς μου,{ αν ξέραμε πόσο απατεώνες είναι ολες οι εταιρείες τηλεφωνίας τόσο χρόνια , και γιατί μας κρατάνε στο σκοτάδι, θα ειχαμε αλλάξη χώρα}, όλοι μας!
1ον Ενα τηλεφωνικό νουμερο δεν ανήκη ουτε σε οποιαδήποτε ( οπως και να λέγετε αυτη) εταιρεία φυσικά ουτε σε εσενα ( τον τελικό χρήστη) ανήκη στην ΕΕΤΤ !!
2ον Αρα μπορείς να το κανεις ότι θελεις και να διαλεξεις οποια εταιρεία θελεις εσυ να σε "αντιπροσωπεύση" χωρίς κόστος !!!
3ον Ψαξε στο Google ( για να μην σου πώ εγω επευθειας για καποια εταιρεία και θεωρηθει διαφήμηση) για ετερείες VoIP εχουμε και Ελληνικες , παρεπιπτώντως και πολύ καλες μαλιστα ....
4ον Να εχεις υπόψην σου ότι δυστυχώς χρειάζεσε μια σύνδεση Internet για να περάσει απο πανω της το συγκεκριμένο προτόκωλο. ( αυτο παρακάμπτετε ευκολα ;) ... )
5ον Εξοδα = μηδενικά τουλαχιστων όσο αφορούν τα πάγια.
6ον Κόστος κλίσεων πάλι ελαχιστο , σε σχεση και σύγκριση των ¨εταιρειών" ....
Τέλος ψαξε - άλλαξε σε VoIP εστω πειραματικά στην αρχή και θα με θυμηθείς . ;)


Ανήκω|Αντιπροσωπεύ(σ)ω|Ασχολούμαι|καλώ > κλήση
Ανήκεις|Αντιπροσωπεύ(σ)εις|Ασχολείσαι|κλίνω > κλίση
Ανήκει|Αντιπροσωπεύ(σ)ει|Ασχολείται|πρωτόκολλο
Ανήκουμε|Αντιπροσωπεύουμε(-σουμε)|Ασχολούμαστε|τουλάχιστον
Ανήκετε|Αντιπροσωπεύετε(-σετε)|Ασχολείστε|διαφήμιση
Ανήκουν|Αντιπροσωπεύουν(-σουν)|Ασχολούνται|εταιρία

No comments. Crying.

jkoukos
20-12-11, 16:43
Ανήκω|Αντιπροσωπεύ(σ)ω|Ασχολούμαι|καλώ > κλήση
Ανήκεις|Αντιπροσωπεύ(σ)εις|Ασχολείσαι|κλίνω > κλίση
Ανήκει|Αντιπροσωπεύ(σ)ει|Ασχολείται|πρωτόκολλο
Ανήκουμε|Αντιπροσωπεύουμε(-σουμε)|Ασχολούμαστε|τουλάχιστον
Ανήκετε|Αντιπροσωπεύετε(-σετε)|Ασχολείστε|διαφήμιση
Ανήκουν|Αντιπροσωπεύουν(-σουν)|Ασχολούνται|εταιρίαεταιρεία
No comments. Crying.

Αυτό τουλάχιστον ήταν σωστό.

cmaniac
20-12-11, 19:00
Ισχύουν και τα δύο.

Αλλά δεν ήταν και τόσο σωστό παντού:


για ετερείες VoIP

Kostakeas
20-12-11, 22:27
Ισχύουν και τα δύο.

Αλλά δεν ήταν και τόσο σωστό παντού:

Εκλιπαρό τιν ΣΥΓΝΩΜΗ σας :p
και την επομένη φορά θα ανοίγω το λεξικό του Μπαμπινιώτη....
(Δεν φτάνει που δεν γραφουμε σε Greeklish και παταμε καμια 120 πληκτρα το λεπτό, θετε και ορθογραφία... το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρεις? φιλακια :lol:

cmaniac
20-12-11, 22:35
Ελπίζω μόνο να μην χρειάζεται να γράψεις/πληκτρολογήσεις στη δουλειά σου. Περαστικά :lol:

DreamAxe
21-12-11, 06:35
Καλησπέρα παιδιά!
Σε μια συζήτηση με τον πατέρα μου του είπα ότι απο το skype μπορεί να παίρνει και τηλέφωνα σε σταθέρα και κινητά με χαμηλές χρεώσεις και τώρα με έχει φάει να το ψάξω καλύτερα γιατί σκέφτεται να αρχίσει να το χρησιμοποιεί μόνιμα, το χρησιμοποιεί κανείς μόνιμα??απο ποιότητα κλήσεων και απο χρεώσεις πως είναι??

Το χρησιμοποιώ εγώ πάνω απο την γραμμή που βλέπεις στο προφίλ μου πάνω δεξιά. Οι χρεώσεις για συνδρομή προς σταθερά στην Ελλάδα είναι περίπου 5,5€/μήνα (πρακτικά μιλάμε για όριο fair use policy 6 ώρες την ημέρα ή ~10.800 λεπτά το μήνα).

Απο ποιότητα αν ενεργοποιήσω το boost στο μικρόφωνο απο τις ρυθμίσεις είμαι ικανοποιημένος (αλλιώς ο συνομιλητής ακούει αρκετά σιγά). Αν έχεις όμως αισθητό θόρυβο στο background ξεχασέ το.

lokoki
23-12-11, 17:42
Το χρησιμοποιώ πάνω από 3 χρόνια και είναι άψογο.
Για να μην με ακούνε σιγά επειδή το μικρόφωνο είναι στο laptop, χρησιμοποιώ ακουστικά με ενσωματωμένο μικρόφωνο.

marios32
27-12-11, 15:58
Εγώ πάντως το skype για voip δεν θα το εμπιστευόμουν γιατί οι κλήσεις από PC to PC είναι πολύ μέτριας ποιότητας και πολλές φορές έχω πρόβλημα με ηχώ τώρα τελευταία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.