PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός TFT οθόνης!



Σελίδες : [1] 2

Valder
23-04-04, 02:05
Πήρα χτές μια LG 1710s και επειδη εκανα ενα μικρό αψού θέλω να καθαρίσω 2 μικρές κηλιδες που εμειναν και δε φεύγουν με πανάκι. Σαν τα κυκλάκια που σου αφήνουν οι σταγόνες του νερού στα γυαλια αφου στεγνώσουν.

Τι υγρό να βάλω επάνω στο πανάκι για να την καθαρίσω;

aesir
23-04-04, 02:23
Η κατασκευαστές λένε με μαλακό πανί και νεράκι αν δεν έχεις ειδικά πανάκια... και ποτέ δεν ψεκάζεις οτιδήποτε υγρό στην οθόνη για να την καθαρίσεις.

redlemon.gr
23-04-04, 06:22
..μην δοκιμάσεις συρματάκι κουζίνας... χαλάει τα χρώματα... χαρ χαρ χαρ...γενικώς! :lol:

The_StarGazer
23-04-04, 08:04
Πήρα χτές μια LG 1710s και επειδη εκανα ενα μικρό αψού


Γειτσες!!! :D :D :D

Insomniac
23-04-04, 10:46
Εγω για την EIZO πηρα απο το Πλαισιο ενα σετ απο βρεγμενο ελαφρα πανακι και μετα ενα στεγνο για καθαρισμα. :D :D :D :D :D

sevastos100
23-04-04, 11:00
Καλύτερα επικοινώνησε με το μαγαζί που την αγόρασες. Καλού-κακού ζήτησε και το όνομα του υπαλλήλου που θα σου απαντήσει.

kadronarxis
23-04-04, 11:55
Λοιπόν,
έχω και εγώ μια tft...
Χαρτοπετσέτα, βρεγμένη πολύ,
την στραγγίζεται και με αυτήν σκουπίζετε την οθόνη.
ΜΕΤΑ, με στεγνό βαμβάκι την σκουπίζετε...
Σας αναφέρω ότι, η οθόνη μεταμορφώνεται σε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!
Εγγύηση, μιλάμε.

άντε γερά.

morfeas-dsl-
29-12-04, 18:02
Η κατασκευαστές λένε με μαλακό πανί και νεράκι αν δεν έχεις ειδικά πανάκια... και ποτέ δεν ψεκάζεις οτιδήποτε υγρό στην οθόνη για να την καθαρίσεις.

Μεγα λαθος! Το νερο πρεπει οπωσδηποτε να ειναι απιονισμενο αλλιως αφηνει αλατα και μετα γινεται χειροτερα. Το εχω διαβασει και σε κατασκευαστες και σε περιοδικα. Φιλικα παντα

Επισης προσοχη και στο πανακι, μη γρατσουναει

pontifikas
29-12-04, 21:48
Μαλακή χαρτοπετσέτα με ajax(ή azax αν βρείς :mrgreen: ).

Τον ajax τον ρίχνεις στην χαρτοπετσέτα και όχι στην οθόνη(μην γίνεις και λαμπατερ).

Μην πιέζεις πολύ όταν καθαρίζεις.

BeholderX
04-02-05, 14:36
Πολύ απλή και φυσική μέθοδος καθαρισμού TFT και CRT

http://www.btinternet.com/~j1media/lick.swf

wolfy
04-02-05, 14:52
Πολύ απλή και φυσική μέθοδος καθαρισμού TFT και CRT

http://www.btinternet.com/~j1media/lick.swf

Καλό!!!!!!

power
04-02-05, 15:28
Eίχα πάρει από το multirama ενα κουτί που περιείχε ενα μπουκαλάκι με ένα παχύρευστο υγρό και κάτι ειδικά μαντιλάκια.Το υγρό ήταν για τον πουτ.0!
(το δοκίμασα πρώτα στην οθόνη στη δουλειά)
Τα μαντιλάκια ηταν καλά αλλά δεν άξιζαν τα λεφτά τους.

Εχω ακούσει οτι καλό είναι το σπρει που καθαρίζουν φωτογραφικούς φακους.

XTCgr
04-02-05, 16:29
ενα μαλακό πέρασμα με στεγνό πανί

WAntilles
04-02-05, 16:43
ενα μαλακό πέρασμα με στεγνό πανί

Ή ακόμα καλύτερα, με το avatar σου, ειδικά το άλλο με την "ευρεία" άποψη. :mrgreen:

HaRRy
04-02-05, 16:44
Πολύ απλή και φυσική μέθοδος καθαρισμού TFT και CRT

http://www.btinternet.com/~j1media/lick.swf

MIAOY!!!!!!!!! :p

ndan_gr
05-02-05, 01:35
mhn pareis manthlakia apo to plaisio afhnoun 8ampada! tsampa ta 10 eurw pou edwsa exw kai gw lg 1920

wolfy
05-02-05, 01:44
Επίτηδες το κάνετε και δεν γράφετε ελληνικά;

catfish
05-02-05, 03:07
Σίγουρα οι κοπελιές/αδερφές/μαμάδες σας θα έχουν δεκάδες υγρά μαντηλάκια που δίνει τζάμπα το Hondos Centre. Σκουπίστε την με αυτά και μετά με στεγνό βαμβάκι. Τέλεια!

sa1901
05-02-05, 09:47
Μαλακή χαρτοπετσέτα με ajax(ή azax αν βρείς :mrgreen: ).

Τον ajax τον ρίχνεις στην χαρτοπετσέτα και όχι στην οθόνη(μην γίνεις και λαμπατερ).

Μην πιέζεις πολύ όταν καθαρίζεις.
Όχι άζαξ βρε παιδιά. Σκέτο νεράκι.

S4Lv4Ti0N
05-02-05, 11:29
μα καλά ρε παιδιά η κολώνια απο τα υγρά μαντηλάκια δεν θα γαμ**** την οθόνη(tft) ;;;

όχι ετσι απλά αναρωτιέμαι :D

catfish
05-02-05, 13:51
μα καλά ρε παιδιά η κολώνια απο τα υγρά μαντηλάκια δεν θα γαμ**** την οθόνη(tft) ;;;


S4Lv4Ti0N εμένα είναι ακόμα παρθένα :mrgreen:

del_ahmettt
07-02-05, 21:59
Ρίξτε και μια ματιά σ' αυτό το thread http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3628 πριν ... ασελγήσετε στην TFT σας! Τα έχουμε ξαναπεί, αλλωστε!

AZAX, μαντηλάκια Hondos :mrgreen: κλπ καθαριστικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ! (διότι περιέχουν αμμωνία, διαλύτες κτλ)

Η πλέον οικονομική λύση είναι απιονισμένο (καλύτερα απεσταγμένο) ύδωρ και αχνουδο πανάκι. Για τους μερακλήδες, μια ολοκληρωμένη λύση εχω προτείνει στο υποδεικνυόμενο thread. :thumbsup1

kvas
29-11-05, 21:22
Πήρα από το Πλαίσιο μαντηλάκια καθαρισμού Connect για οθόνες TFT, όπου περνάς πρώτα με το βρεγμένο πανάκι και μετά με το στεγνό (μόνο με στεγνό πανί όσο κι αν καθαρίζεις δε γίνονται και πολλά πράγματα). Η ερώτησή μου είναι αν τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς και είχε αποτέλεσμα ή είδε τίποτα περίεργα ¨εφέ¨ στην οθόνη του. Τα φοβάμαι λίγο αυτά τα πράγματα, ειδικά για οθόνη λάπτοπ που θέλω να το χρησιμοποιήσω, μπας και χαλάσουν στα καλά καθούμενα καμιά επίστρωση.

Το ωραίο είναι ότι το κουτί απέξω γράφει κατάλληλο για φίλτρα, φακούς, λάπτοπ και touch screens και αντί αυτών έχει φωτο μια οθόνη CRT !!

(Σε παλιότερο ποστ του adsl αναφέρει κάποιος ότι τα χρησιμοποιεί αλλά μέχρι εκεί).

mrsaccess
29-11-05, 21:31
Τα έχω χρησιμοποιήσει στην tft και στην οθόνη του laptop χωρίς πρόβλημα.
Η οθόνη του laptop είναι από τις απλές, όχι τις καινούργιες glare type.
Κάνουν αρκετά καλή δουλειά.

Tem
29-11-05, 21:43
καλά είναι αλλά δεν έχω χρησιμοποήσει τα connect

paul77gr
29-11-05, 21:57
Εγώ παλιότερα χρησιμοποιούσα πανάκια αλλα δεν με ικανοποιούσε ο τρόπος που καθαρίζανε ( με σβηστή την οθόνη φαίνονται "νερά") μετά πήρα spray καθαρισμού και με έχει αφήσει απόλυτα ικανονοιημένο ( τέλειο καθάρισμα που μένει για πάνω απο 1 μήνα). Το έχω χρησιμοποιήσει και σε Laptop και σε TFT και εδώ και 1 χρόνο δεν έχω δεί κάποιο πρόβλημα.

kvas
29-11-05, 22:08
Εγώ παλιότερα χρησιμοποιούσα πανάκια αλλα δεν με ικανοποιούσε ο τρόπος που καθαρίζανε ( με σβηστή την οθόνη φαίνονται "νερά") μετά πήρα spray καθαρισμού και με έχει αφήσει απόλυτα ικανονοιημένο ( τέλειο καθάρισμα που μένει για πάνω απο 1 μήνα). Το έχω χρησιμοποιήσει και σε Laptop και σε TFT και εδώ και 1 χρόνο δεν έχω δεί κάποιο πρόβλημα.


Σπρεϊ που είναι για επίπεδες οθόνες μόνο ή για ολες;;

aesir
29-11-05, 22:38
Oσο παράξενο και αν ακουστεί, τις TFT τις καθαρίζουμε απλά με νεράκι...

kvas
29-11-05, 23:06
Oσο παράξενο και αν ακουστεί, τις TFT τις καθαρίζουμε απλά με νεράκι...


To είχα δει σε παλιότερο ποστ αυτό αλλά είχα δει και αντιρρήσεις ότι δεν είναι και τόσο καλό για τις οθόνες.... :(

vgiozo
29-11-05, 23:09
Είχα πετύχει κάπου κάτι ειδικά μαντηλάκια "Easy Pc Cleaner" που κάνουν τόσο για στεγνό όσο και για υγρό καθάρισμα με κάποιο καθαριστικο υγρό...είναι ελληνικό προϊόν...
...εγώ τα χρησιμοποιώ για την οθόνη μου βρέχοντάς τα με λίγο νεράκι...ευχαριστημένος είμαι, αν και ψηνόμουν να δοκιμάσω και κάποιο απ' τα ειδικά σπρέϋ, που κάνουν όμως λίγο ακριβά...

aesir
29-11-05, 23:11
Και όμως... επίσης θα δεις να το προτείνουν και μεγάλα sites του εξωτερικού, περιοδικά, κπλ. εδώ και χρόνια. Ελαφρώς βρεγμένο μαλακό πανάκι και μακρυά από οτιδήποτε άλλο.

ndan_gr
29-11-05, 23:26
καλά τα λες Aesir!

είχα πάρει και εγώ απο το Πλαίσιο, επειδή δεν είχα βρεί αλλού...και την έκαναν την οθόνη αστα να πάνε!

Πιο βρώμικη απο πριν με στιγματα σκέτη αηδία...

μετά δοκίμασα με βαμβάκι και νερό και έγινε τζάμι πραγματικά!!
τώρα τα έχω και κάθετε ΑΝ τα θέλει κανένας του τα χαρίζω (τσάμπα τα 10 ή 20 ευρώ που είχα δώσει)

n!ckk
29-11-05, 23:28
Αυτό κάνω και εγώ aesir! :thumbsup1
Μόνο ελαφρότατα βρεγμένο πανάκι - έχω βέβαια CRT...

(Και στις οδηγίες πάντως της οθόνης μου το έγραφε σαφώς : Υγρά τύπου άζαξ και παντός είδους καθαριστικά καταστρέφουν τις επιστρώσεις. Αυτό βέβαια για τη συγκεκριμένη οθόνη.)

nnn
29-11-05, 23:46
Και όμως... επίσης θα δεις να το προτείνουν και μεγάλα sites του εξωτερικού, περιοδικά, κπλ. εδώ και χρόνια. Ελαφρώς βρεγμένο μαλακό πανάκι και μακρυά από οτιδήποτε άλλο.
Ο καλύτερος τρόπος. :thumbsup1

johnios
30-11-05, 00:39
Ένα βρεγμένο πανάκι γυαλιών και ένα στεγνό για σκούπισμα και η TFT γίνεται σαν καινούρια! Αρκεί να είναι καλα στυμμένο βέβαια...

del_ahmettt
30-11-05, 01:30
Στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3628 προτείνω μια ολοκληρωμένη μέθοδο.

Αν δεν ειστε τοσο σχολαστικοί ή δεν εχετε σκοπο να ξοδεψετε ουτε 1 ευρώ, τότε:
απιονισμένο ή απεσταγμένο (κατα προτίμηση) νερό + απαλά λευκά μαντηλάκια

-Οχι αλλου ειδους χαρτί (κουζίνας κτλ), είναι τραχύ
-Οχι νερό της βρυσης, θα αφήσει λεκέδες αλάτων

Ice-Blade
30-11-05, 01:43
Αν δεν ειστε τοσο σχολαστικοί ή δεν εχετε σκοπο να ξοδεψετε ουτε 1 ευρώ, τότε:
απιονισμένο ή απεσταγμένο (κατα προτίμηση) νερό + απαλά λευκά μαντηλάκια

-Οχι αλλου ειδους χαρτί (κουζίνας κτλ), είναι τραχύ
-Οχι νερό της βρυσης, θα αφήσει λεκέδες αλάτων

Πολύ σωστό... Μαλακό πανί κ απεσταγμένο νερό ψηφίζω και εγώ... (σε CRT που το έχω δοκιμάσει, σε TFT δεν ξέρω)

del_ahmett: Ο τρόπος που προτείνεις στο topic το οποίο παραπέμπεις είναι υποδειγματικός... Το έχω κάνει copy-paste κ το έχω κρατήσει σε txt!

Να πω πάντως ότι καλό είναι να αποφεύγεται οτιδήποτε έχει μέσα αλκοόλ, ιδιαίτερα στην περίπτωση που η οθόνη έχει κάπια επίστρωση (έτσι έχω χαλάσει παλιά την επιφάνεια μιας 19άρας CRT)

odd
30-11-05, 01:51
απιονισμένο ή απεσταγμένο (κατα προτίμηση) νερό + απαλά λευκά μαντηλάκια

χε χε! Εντάξει το απεσταγμένο νερό... Τα μαντιλάκια γιατί πρέπει να είναι αναγκαστικά λευκά;

del_ahmettt
30-11-05, 02:01
χε χε! Εντάξει το απεσταγμένο νερό... Τα μαντιλάκια γιατί πρέπει να είναι αναγκαστικά λευκά;

Οχι φυσικά, απλώς τα χρωματιστά είναι πιο ακριβά... :D :D :D

ΥΣ 1: Και πανάκι καθαρισμου γυαλιών είναι εξισου καταλληλο, μόνο που καποια στιγμη θα βρωμίσει

ΥΣ 2: Για καλύτερη διαχυση του Η2Ο στην οθονη μπορειτε να χρησιμοποιησετε ψεκαστηράκι.
;)

paul77gr
30-11-05, 15:11
Το spray που χρησημοποιώ και μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα απο έξω δείχνει μία οθόνη CRT που την καθαρίζουν δύο χέρια και γράφει screen cleaner. Είναι Γερμανικό προϊόν μάρκας EDNET και γράφει απο πίσω στις οδηγίες : Ψεκασμα με αυτό σε ένα μαλακό πανί και γυάλισμα - Δεν είναι εύφλεκτο

kvas
30-11-05, 16:50
Να και ένας τρόπος να επαναφέρουμε την επίστρωση της οθόνης αν έχει καταστραφεί με κάποιο περίεργο καθαριστικό, χρησιμοποιώντας μόνο μια κάλτσα!!

http://www.ehow.com/how_940_clean-computer-monitor.html

jpgr
20-01-06, 15:26
πως θα καθαρισω την οθονη χωρις να μεινουν γραμμες πανω . Οπως δηλαδη ηταν οταν τη πηρα. Πρεπει να την καθαρισω αμεσα και δε προλαβαινω να παω να αγορασω καποιο ειδικο υλικο.

euri
20-01-06, 15:34
Μια μικρή αναζήτηση φέρνει στο φως το

http://www.adslgr.com/forum/images/misc/navbits_start.gif ADSLgr.com > Software και Hardware > Software Hardware Γενικά
http://www.adslgr.com/forum/images/misc/navbits_finallink.gif καθαρισμός TFT οθόνης!

jpgr
20-01-06, 17:18
για καθαρη βενζινη ουτε λογος ε;

power
21-01-06, 01:39
για καθαρη βενζινη ουτε λογος ε;

Θα δοκιμάσω αύριο με μαζούτ...

Υ.Γ. Πλακα κανω, ε:p

Zorz
25-01-06, 16:48
To λεει και το θέμα, τι χρησιμοποιούμε για να καθαρίσουμε τις TFT/LCD οθόνες ?

baskon
25-01-06, 16:57
ενα μαλακο πανακι ,το οποιο μπορει να ειναι ελαφρα βρεγμενο.τιποτα αλλο:)

[Insomniac]
25-01-06, 17:44
ενα μαλακο πανακι ,το οποιο μπορει να ειναι ελαφρα βρεγμενο.τιποτα αλλο:)Με απιονισμένο νερό (θα βρεις και σε super market) και απαλές κινήσεις. Το νερό της βρύσης αφήνει άλατα.

Αν τώρα είναι δύσκολη περίπτωση ή θέλεις το κάτι παραπάνω, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=47047&postcount=5).

cflour
29-06-06, 19:35
Πως μπορω να καθαρισω μια οθονη ΤFT?

trabakoulas
29-06-06, 19:39
Νομίζω αυτά τα 2 thread θα σε καλύψουν;)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5792

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26296

@ ADSLgr.com All rights reserved.