PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρχεται η vdsl στη Κέρκυρα



George 12
20-12-11, 08:22
Μετά απο σχετική επικοινωνία με τον ΟΤΕ με ενημέρωσαν πως αναμένεται η vdsl στη Κέρκυρα μέσα στος επόμενους μήνες... υπολογίζουν πως στης αρχές του καλοκαιρίου θα διατίθονται χωρίς πρόβλημα οι γραμές.

Ας ελπίσουμε οτι θα λειτουργήσουν σωστά.

Agent_
20-12-11, 08:32
Μετά απο σχετική επικοινωνία με τον ΟΤΕ με ενημέρωσαν πως αναμένεται η vdsl στη Κέρκυρα μέσα στος επόμενους μήνες... υπολογίζουν πως στης αρχές του καλοκαιρίου θα διατίθονται χωρίς πρόβλημα οι γραμές.

Ας ελπίσουμε οτι θα λειτουργήσουν σωστά.

Έχει ξεκινήσει ο ΟΤΕ σκαψίματα στην Κέρκυρα για VDSL;
Εκτός αν το δώσει και αυτός Cyta Style.

George 12
20-12-11, 08:44
Έχουν ξεκινησει εργασίες-σκαψίματα εδώ και αρκετό καιρό σε κάποια σημεία κοντά στο κέντρο (θα αναφέρω σχετικά) της κέρκυρας αλλα απ ότι βλέπω με το καιρό που κάνει θα καθηστερήσουν κάπως...
Τώρα στης γύρω περιοχές και στα χωριά βλέπω να αργούν και με το παραπάνω (διότι δεν βλέπω καθόλου εργασίες), αν και απο το ΟΤΕ με διαβεβέωσαν οτι στο χωριό μου (που είναι αρκετά μακρυά απο το κέντρο της κέρκυρας) θα δοθούν το καλοκαίρι αυτές οι ταχύτητες κανονικά. :hmm:

75Entropic
20-12-11, 13:52
Πάντως στην περιοχή μου (Βρυώνη-Βιρός, 4-5 km από την πόλη) έχουν αλλάξει όλα τα ΚΑΦΑΟ με καινούρια λόγω της πρόσφατης εγκατάστασης "mini" DSLAMs. Υπάρχει περίπτωση να εχουν περάσει και οπτικές μαζί με τον χαλκό σε κάθε ΚΦ?
Όταν έσκαβαν - τον περασμένο Αύγουστο - είχα τραβήξει μερικές φώτο από τα καλώδια που καταλήγουν σε κάθε ένα από τα νέα ΚΦ... Αν τις έχω ακόμα στο κινητό θα τις ανεβάσω, ίσως κάποιος ξέρει τι ακριβώς είναι.

George 12
20-12-11, 21:12
Κοίτα για να έκαναν εγκατάσταση mini DSLAMs και να άλαξαν και τα καφάο σίγουρα πρέπει να πέρασαν οπτικές ίνες... Οπότε σε βλέπω τυχερό !!! αν βρείς της photo ανέβασε να δούμε... τι απόσταση έχεις απο το καφάο? (φυσιολογικά το πολύ στα 500 μέτρα), αν είναι έτσι θα πρέπει να πέρνεις και σχεδόν όλη τη ταχύτητα (με μικρές απώλειες) που θα δοθούν (50/35).

75Entropic
22-12-11, 02:55
Δυστυχώς μόνο αυτες οι 2 επιβιωσαν :) Από το ΚΦ είμαι περίπου 80-100 μ.
Οι συγκεκριμένες φώτο είναι από τα καλώδια που πηγαίνουν στο "δικό" μου ΚΦ... υποθέτω ότι τα ίδια θα πηγαίνουν και στα άλλα που άλλαξαν πρόσφατα.

ababapanos
10-05-12, 17:18
Υπάρχει κάποιο νεότερο με το θέμα?

George 12
10-05-12, 17:26
Δυστυώς δεν έχω κάτι νεότερο ακόμα, θα το κοιτάξω όμως.

ababapanos
11-05-12, 13:48
εγω πήρα τηλ στην cyta άλλα μου είπαν οτι δεν θα αργήσουν να το φέρουν και στην κερκυρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.