PDA

Επιστροφή στο Forum : NEC ή PLEXTOR DVD RW ?



boss
23-04-04, 10:04
Nec ή Plextor κ γιατί;

Προσωπικά έχω μια τάση πρός Plextor
1. Γιατί σε cd-rw τουλάχιστον δεν με απογοήτευσε ποτέ.
2. Έχει καλή εγγύηση σε περίπτωση βλάβης.

Από την άλλη όμως έχουμε κ το Nec το οποίο είναι κατά πολύ φτηνότερο οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι μεγάλο το δίλημμα.

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Insomniac
23-04-04, 10:43
Οτι πληρωνεις παιρνεις!!!!Κι εγω εχω την ιδια ταση.Εχω το 708 κι δεν εχω κανενα προβλημα μετα απο εκατονταδες dvd γραψιματα!!! :D :D :D :D

Dung3oN
23-04-04, 10:49
go plextor ;)

Το καλύτερο.

sevastos100
23-04-04, 10:58
Plextor 708A φίλε. Είναι πολύ καλό.

boss
23-04-04, 11:05
Γενικά για double-layer έχετε κανένα νέο;
Διάβαζα κατά καιρούς ότι κάποια dvdιά θα υποστηρίζουν εγγραφή double με την αναβάθμιση στο firmware.
Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο για το 708A;

WAntilles
23-04-04, 11:19
Σωστοί οι boss και Insomniac.

Επιπλέον Plextor γιατί:

- Υποδειγματικό digital audio extraction. Όταν όλοι τρώγανε βαλανίδια και ούτε καν ξέρανε τι είναι το σωστό DAE, τα Plextor SCSI CD-ROMs από το '96 κάνανε σωστό DAE με real-time αυτόματη διόρθωση του jitter correction σε hardware και μάλιστα όλα αυτά σε πλήρη (στην ονομαστική τους) ταχύτητα.

Το ίδιο εξαιρετικό DAE έχει και το CD-RW σου της Plextor.

Insomniac
23-04-04, 11:24
Γενικά για double-layer έχετε κανένα νέο;
Διάβαζα κατά καιρούς ότι κάποια dvdιά θα υποστηρίζουν εγγραφή double με την αναβάθμιση στο firmware.
Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο για το 708A;

Μην το ελπιζεις....Πως θα μας τα ξαναπαρουν αν ειναι ετσι????? :?: :?: :?:

smartie
23-04-04, 12:10
Εγω ειχα Plextor CD-RW το οποιο και ειχα χρυσοπληρωσει αλλα τωρα πηρα το DVD-RW NEC 2500Α το οποιο ειναι πολυ φτηνοτερο απο ενα Plextor και κανει την ιδια δουλεια.

Δεν θεωρω οτι αξιζει να δωσεις τα παραπανω χρηματα για το ονομα γιατι στην ουσια περι αυτου προκειται πλεον.

Εγω το NEC το εχω σχεδον 2 βδομαδες και δουλευει τελεια. Ειναι μαλιστα σε μαυρο χρωμα για οποιον προτιμαει.. :wink:

sonic
23-04-04, 12:14
Κάπου άκουσα ότι Plextor δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω firmware, αλλά και εγώ Plextor δαγκωτό!

Insomniac
23-04-04, 12:19
Εγω το NEC το εχω σχεδον 2 βδομαδες και δουλευει τελεια. Ειναι μαλιστα σε μαυρο χρωμα για οποιον προτιμαει.. :wink:

Πολυ λιγο το εχεις για να το συγκρινεις με το Plextor.Μαυρο χρωμα βγαζει και η Plextor.
Φιλικα παντα!!! :D :D :D

boss
23-04-04, 12:20
Κάπου άκουσα ότι Plextor δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω firmware, αλλά και εγώ Plextor δαγκωτό!
Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο κ επίσης μου φένεται αδύνατο να μην δέχεται firmware update!
Μπορείς να το τεκμηριώσεις;

Insomniac
23-04-04, 12:22
Κάπου άκουσα ότι Plextor δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω firmware, αλλά και εγώ Plextor δαγκωτό!
Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο κ επίσης μου φένεται αδύνατο να μην δέχεται firmware update!
Μπορείς να το τεκμηριώσεις;

Τα μεχρι τωρα firmware τα δεχεται μια χαρα!!!! :D :D :D

WAntilles
23-04-04, 12:22
Κάπου άκουσα ότι Plextor δεν υποστηρίζει αναβάθμιση μέσω firmware


ΠΡΟΣΟΧΗ να μην γράφουμε τεράστιες κουταμάρες χωρίς να ελέγχουμε αυτά που γράφουμε.

sonic
23-04-04, 12:30
Sorry :oops: , αλλά είπα οτι άκουσα κατι τέτοιο, δεν το υποστήριξα... ευχαριστώ για την διόρθωση.
Και για να είμαι και πιο συγκεκριμένος άκουσα, μεσα στο φόρουμ, για την δυνατότητα εγγραφής των νέων δίσκων 8 γιγα, απο μηχάνημα με προδιαγραφές για εγγραφή δίσκων 4,7 γίγα, και το ανέφερα....δεν θυμάμαι το θρεντ.

GeorgeH
23-04-04, 12:35
Παιδια ο φιλος μας απλως αναφεροταν σε firmware update ως προς τη δυνατοτητα εγγραφης dual layer disks στα ηδη υπαρχοντα μηχανηματα που γραφουν διβιδια σε μονη στρωση... Μη βιαζεστε... Αντε και χρονια μας πολλα στους Γιωργηδες!! :D

sonic
23-04-04, 12:38
Ναι ,δεν το έθεσα και πολύ καλά είναι η αλήθεια...... και χρόνια πολλά GeorgeH.

GeorgeH
23-04-04, 12:41
Thnx m8!Να ειμαστε καλα ολοι και να εχουμε την υγεια μας και οτι επιθυμουμε... Σορρυ για τα οφ-τοπικ...

WAntilles
23-04-04, 13:22
Παιδια ο φιλος μας απλως αναφεροταν σε firmware update ως προς τη δυνατοτητα εγγραφης dual layer disks στα ηδη υπαρχοντα μηχανηματα που γραφουν διβιδια σε μονη στρωση... Μη βιαζεστε


Εμείς δεν βιαζόμαστε.

Ας φροντίσει να εκφράζεται με σαφήνεια.

Διότι, όπως αποδείχθηκε, άλλο ήθελε να πει και άλλο είπε.

Φίλε sonic, δεν ξέρω τί γίνεται με πιθανή δυνατότητα εγγραφής dual-layer για το Plextor PX-708A με flash νέου firmware. Εάν μάθεις κάτι, κάνε το post γιατί με ενδιαφέρει και μένα.

Aegis
23-04-04, 13:34
μέχρι στιγμής η plextor αρνείται ότι με αναβάθμιση firmware το 708Α (το οποίο κατέχω και εγώ-άψογο) θα μπορέσει να γράψει dual-layer.
Είναι και θέμα οικονομικό. Ποιος θα πάρει βέβαια το νέο μοντέλο αν γίνει κάτι τέτοιο στο 708Α?

ίσως το firmware να κυκλοφορήσει από τρίτους.

GeorgeH
23-04-04, 15:51
Ναι Aegis, αλλα αν γινει εστω και κατι τετοιο παλι θα χασουν οικονομικα οποτε και δε νομιζω εμεις οι κατοχοι του 708 να εχουμε να περιμενουμε μια τετοια αναβαθμιση. Το λεω με βαρια καρδια γιατι με ποναει η τσεπη μου που θα τα ξανασκασω... Ας ειναι ομως. Μολις γινω εγω Manager της Plextor τοτε μονο θα δειτε ασπρη μερα, διαφορετικα ... :D 8)

Dung3oN
23-04-04, 16:02
Λίγο χλωμό να βγει τέτοιο firmware.
Το θέμα είναι ότι και να βγουν τα double layers τα dvd θα κοστίζουν γύρω στα 5 €... οπότε δεν λέει. Έγώ σου προτείνω να το πάρεις πάντως, σκέψου και πόσο θα πέσουν οι τιμές στα single layer dvd's όταν βγουν τα double.

Anyway, αν προσέχεις τις συμπιέσεις που κάνεις δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με την ποιότητα, στο 80-90% των περιπτώσεων δεν θα φαίνεται με το μάτι

Aegis
23-04-04, 19:30
Παιδιά, ακόμα και αν δεν βγει τέτοιο firmware το 708 είναι μια χαρά και θα είναι για κανένα χρόνο ακόμα. Άλλωστε, ποτέ δεν πάμε να αγοράσουμε hardware νέας τεχνολογίας (αναφέρομαι στο dual layer) αν δεν περάσει λίγος καιρός από την κυκλοφορία του. Έτσι αποφεύγουμε τα μικροπροβλήματα, που έχει κάθε τι καινούριο και στην συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να έχουμε προβλήματα με τα dvd-9,ασυμβατότητες κτλ άσχετα τι λένε οι εταιρίες.
Προσωπικά το dvd-r μου (708) με καλύπτει σε ό,τι θέλω να κάνω μέχρι στιγμής, και τα back-up :P είναι μια χαρά.

manoulamou
23-04-04, 20:07
SONIC επειδη δεν ησουν απολυτα σαφης, τη Δευτερα με τον κηδεμονα σου.Συγγνωμη δηλαδη, αλλα καποια -ευτυχως οχι τα ιδια παντα- ατομα εχουν μια ταση να ειρωνευονται, λες και ολοι μας τα ξερουμε ολα. ΕΓΩ δεν ξερω σχεδον τιποτε, κανω λαθη και δεν αποφευγω να ρωταω, ουτε να ψαχνω στα forums ζητωντας τη βοηθεια αλλων πιο ειδικων η εστω πεπειραμενων. Μερικες φορες βεβαια μοιραζομαι τις ελαχιστες γνωσεις, που νομιζω οτι απεκτησα υστερα απο 10 χρονακια pc και 7 internet.
:x :? :evil:
ΤΕΣΠΑ Εμεις ειχαμε για χρονια plextor cdrw 24.10.40 αψογο και περασαμε πριν 2 μηνες στο Plextor dvdr 708a εξισου αψογο. Ειναι βεβαια πανακριβο αλλα εχει εγγυηση 2 χρονια on site και RMA. Αν ομως δεν τα κρινετε απαραιτητα, το Νec 2500 ειναι γρηγορο, απροβληματιστο με ty δισκακια παντα, και πολυ φθηνοτερο.
Αναβαθμιση μεσω firmware ??? σιγουρα δεν βλεπω να ερχεται, πως θα πλουτισουν οι εταιριες???

alefgr
24-04-04, 06:30
Και εγώ προτίνω Nec 2500. Το έχω 2 εβδομάδες και γράφω Χ8 σε δισκάκια που είναι Χ4.

Όσο για dual layer κάτι λέγετε για ένα μοντέλο της Lite On, ότι ο κατασκευαστής του θα το υποστηρίξει στο μέλλον με δωρεάν αναβάθμιση για να μετατραπεί σε dual layer.

Zorba_The_Freak
24-04-04, 08:44
Και εγώ προτείνω NEC 2500. Μετα από δύο μήνες και 150+ δισκάκια είμαι 100% ευχαριστημένος. Ούτε ένα χαλασμένο δισκάκι. Χρησιμοποιώ βεβαια πάντα TAYO YUDEN. Όσο για εγγύηση, τα Μακεδονικά το δίνουν με δυο χρόνια εγγύηση. Σε συνάρτηση με την τιμή του είναι η καλύτερη αγορά αυτή τη στιγμή κατα τη γνώμη μου.

party-pooper
24-04-04, 13:28
Και εγω ευτηχης κατοχος του PLEXTOR PX-708A αναφερω οτι δεν παρουσιασε κανενα προβλημα κατα την εγγραφη 15DVD-/+R δισκων απανοτα.Ειχα SONY που στην αρχη εγραφε με 48x και στο τελος με λιγοτερο απο 9 μηνες χρησεις δνε εγραφε πανω απο 4Χ... Τι να κανω εγψ τα 50 ι και 80 ευρω λιγοτερα αν ειναι να παρω μουφα πραγμα? Οσο για το Firmware απο εκγυρες πηγες ακουσα οτι αν ειναι να υπαρξει μηχανημα αυτη τη στιγμη που θα παρει upgrade για doulbe-layer δισκους τοτε αυτο θα ειναι το plextor.Ακομα DVD-R δισκακια των 8GB υπαρχουν στην αγορα σε καποια καταστηματα στο Περιστερι αλλα ποιος παει εκει κατω και ποσο κοστιζουν.Καλυτερα να μοιοσω την ποιοτητα και να γραψω ενα DVD-9 format σε DVD-5 παρα να δωσω πανο απο 5euro για ενα DVD-9 δισκακι που δεν ειναι τεσταρισμενο και προφανως μπορει να καψω... Η επιλογη δικη σας.Παντως εγω προσωπικα εχο μεινει κατευχαριστημενος απο το 708A

smartie
24-04-04, 13:59
Οπως φαινεται και τα 2 ειναι καλα και η μονη διαφορα ειναι στην τιμη..
μην κολλατε σε συγκεκριμενες μαρκες

XTCgr
24-04-04, 14:24
NEC 2500 και απο εμένα

ibok
26-04-04, 12:35
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν το ΠΛΕΞΤΟΡ ΠX-708A.Ποιά DVD+ or DVD- θεωρούν ως καλλίτερα για εγγραφές;;;;;;;;
Εχω χρησιμοιποιήσει τα ΙΝΤΕΝΣΟ 1X-4X kai τα ΣΕΝΤΝΕΛ 4X. Aλλά δεν ειμαι ικανοποιημένος διότι μερικά μου τα έχει ξεσκίσει τελείως.Γράφω με το ΝΕΡΟ 5.5 δλδ αυτό που δίνετε μαζί με το συγκεκριμένο αντιγραφικό.
Ευχαριστώ πολύ.

WAntilles
26-04-04, 12:49
Βάλε το καινούριο Nero 6.3.1.6. Κακό δεν κάνει.

Βάλε το καινούριο firmware 1.06 επίσης κακό δεν κάνει.

Όσο για media, από τότε που το έχω το 708A, γράφω μόνο σε That's ή Plextor δισκάκια 4x κανονικά σε 8x.

Και τα 2 δισκάκια πάντως είναι ουσιαστικά το ίδιο media (Tayo Yuden ή κάπως έτσι). Βάλ'τα στο DVD R Identifier και θα δεις.

Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με αυτά. Και πρέπει να έχω γράψει πάνω από 200.

Τα παραπάνω είναι μόνο (+).

Δισκάκια (-) δεν έχω γράψει ούτε 1 (και ούτε πρόκειται).

ibok
26-04-04, 12:57
WAntilles Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Πάντως εκείνο που με τρελλαίνει ειναι πως άλλα μου τα γράφει τέλεια και άλλα με το που θα φτάσει στο τέλος και ενώ περιμένω το κλασσικό ηχητικό μηνυματάκι επιτυχούς εγγραφής ΑΚΟΥΩ το κράξιμο.
Εκει τρελλαίνομαι τελείως. :evil: :twisted: :roll:

Νικαετός
04-05-04, 23:46
Το plextor ειναι το καλύτερο (708) . Δισκάκια + χρησιμοποιώ τα Philips 4X τα οποία γράφονται χωρίς πρόβλημα σε 8Χ και dvd - R τα Mirror επίσης χωρίς πρόβλημα.

Κάποιος φίλος έγραψε πως έχει το 712 (δεν θυμάμαι αν είναι εδώ ή σε άλλο θρεντ)Πολύ θα ήθελα να μάθω από πόυ το αγόρασε μιας και ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά επίσημα ...(τουλάχιστον μέχρι πριν από 10 μέρες).

Ευχαριστώ :D

boss
04-05-04, 23:54
Για όσους δεν το ξέρουν η Plextor παρουσίασε SATA CD/DVD recorder drive(712SA) περισσότερες Info εδώ (http://www.plextor.be/english/products/PX712SA.html).

WAntilles
04-05-04, 23:59
Για όσους δεν το ξέρουν η Plextor παρουσίασε SATA CD/DVD recorder drive(712SA)


Σωστά. Και το ίδιο μοντέλο διατίθεται και σε IDE.

Αλλά αφού υπάρχει SATA συμφέρει μόνο το SATA.

Νικαετός
05-05-04, 13:18
Ναι αλλά που υπάρχει στην ελληνική αγορά δεν μας λετε φίλε boss και Wantilles (γνωστά καταστήματα ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ)

toRus
06-05-04, 13:30
Ναι αλλά που υπάρχει στην ελληνική αγορά δεν μας λετε φίλε boss και Wantilles (γνωστά καταστήματα ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ)

Ρώτα στην αντιπροσωπεία (Disk Impex). Δυστυχώς δεν έχουν site αλλά είδα να το διαφημίζουν στο RAM.

Νικαετός
06-05-04, 22:09
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ ! Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα στην Ελλάδα επίσημα . Δεν ξέρω αν έλθει αυτό το μήνα ..εγώ πάντως το ψάχνω από τα τέλη Μαρτίου. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που ένας φίλος από εδώ είπε πως το είχε :shock:

XTCgr
06-05-04, 22:11
γιατι δεν το παραγγέλνεις απο έξω αν σε ενδιαγέρει τόσο πολύ?

boss
07-05-04, 05:26
Εγώ δεν το έψαξα στην ελλάδα, απλά το αναφέρω σαν news γιατί λογικά μέσα στον μήνα πιστεύω πως θα υπάρχει διαθεσιμότητα οπότε αν κάποιος σκέφτεται αυτό τον καιρό να αγοράσει κάτι από dvdrw τότε καλά θα κάνει να περιμένει λίγο ακόμα όχι απαραίτητα για να πάρει το 712SA αλλά γιατί σίγουρα με τα νέα μοντέλα θα πέσουν οι τιμές σε ότι dvdrw υπάρχει μέχρι σήμερα.
Βέβαια αν είναι προσιτή η τιμή του 712SA τότε δεν το συζητάμε πάμε βούρ για SATA. ;)

gerokost
07-05-04, 06:32
Παίδες, έχω το 708 και είναι μια χαρούλα...
Δισκάκια -r χρησιμοποιώ τα sentinel (πλαίσιο με 1€ περίπου).
Δισκάκια +r δέν έχω πάρει ακόμα...τα philips είναι καλά?Απο πού και πόσο?

gerokost
07-05-04, 06:34
Εγώ δεν το έψαξα στην ελλάδα, απλά το αναφέρω σαν news γιατί λογικά μέσα στον μήνα πιστεύω πως θα υπάρχει διαθεσιμότητα οπότε αν κάποιος σκέφτεται αυτό τον καιρό να αγοράσει κάτι από dvdrw τότε καλά θα κάνει να περιμένει λίγο ακόμα όχι απαραίτητα για να πάρει το 712SA αλλά γιατί σίγουρα με τα νέα μοντέλα θα πέσουν οι τιμές σε ότι dvdrw υπάρχει μέχρι σήμερα.
Βέβαια αν είναι προσιτή η τιμή του 712SA τότε δεν το συζητάμε πάμε βούρ για SATA. ;)

Με κάπου στα 200+φάπα θα ξεκινήσει

Νικαετός
07-05-04, 11:54
Τα philips και τα VErbatim για μένα είναι τα καλύτερα μακράν. Απλά είναι ακριβότερα από τα άλλα . Τα sentinel τα έπαιρνα πολύ παλιά αλλά δεν έπαιζαν στα μισά επιτραπέζια dvd players που είχα οπότε τέρμα. Για διάφορους λόγους (βλακεία κυρίως) έχω 6 !!!. Αρκεί να σας πω πως το πρώτο ένα DENON 2000 το πήρα από μία έκθεση ήταν το μοναδικό DENON που υπήρχε στην ελλάδα εκείνη την εποχή (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) και το πλήρωσα 428.000 δρχ τότε .

Για να γυρίσουμε ξανά στο θέμα μας , τα πλέξτορ είναι τα κορυφαία χωρίς συζήτηση (πάντα προσωπική εκτίμηση) και για τον φίλο που ρωτάει γιατί δεν το έπαιρνα απευθείας από το Βέλγιο θα πω πως απλά αναβαθμίζω τα πλέξτορ κάθε φορά που βγαίνει καινούργιο μοντέλλο αλλά δεν καίγομαι κιόλας . Απλά περιμένω και μόλις έλθει Ελλάδα το αγοράζω , ανεξάρτητα από τιμή. - Αυτός είναι και ο λόγος που η γυναίκα μου έχει γίνει ...Λυσιστράτη (για όσους κατάλαβαν).Δεν ξέρω αν υπάρχει στο Φόρουμ καμμία στήλη για να σας γράψω τα παθήματα μου...δεν θα σας μείνει άντερο από τα γέλια ...

Αυτά .

aleksi
07-05-04, 12:11
Εγώ δεν το έψαξα στην ελλάδα, απλά το αναφέρω σαν news γιατί λογικά μέσα στον μήνα πιστεύω πως θα υπάρχει διαθεσιμότητα οπότε αν κάποιος σκέφτεται αυτό τον καιρό να αγοράσει κάτι από dvdrw τότε καλά θα κάνει να περιμένει λίγο ακόμα όχι απαραίτητα για να πάρει το 712SA αλλά γιατί σίγουρα με τα νέα μοντέλα θα πέσουν οι τιμές σε ότι dvdrw υπάρχει μέχρι σήμερα.
Βέβαια αν είναι προσιτή η τιμή του 712SA τότε δεν το συζητάμε πάμε βούρ για SATA. ;)

Με κάπου στα 200+φάπα θα ξεκινήσει

Belgian e-shop που εχει εδω και μια εβδομαδα καποια απο τα 712.
http://www.2compute.net/shop.aspx?RMP=net/CatBrowser.aspx?Type=HARD

@ ADSLgr.com All rights reserved.