PDA

Επιστροφή στο Forum : εν αναμονή σύνδεσης



capricorn
03-11-06, 20:37
καλησπέρα, έχουμε και λέμε..
έχουν περάσει 2 βδομαδές απο τότε που έστειλα στην οτενετ όλα τα δικαιολογητικά προκειμένου να ενεργοποιηθεί σύνδεση dsl 768 φοιτητικό. (επιβεβαιωμένο)
ακόμη τίποτα!! μου λένε οτι στην περιοχή δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες εδω και 2 βδομάδες!
οι πόρτες υποστηρίζουν είναι θέμα του οτε. ο δε οτε λέει δεν έχουμε χρονοδιάγρμμα δημιουργίας νέων βρόγχων!

ΕΓΩ ΡΩΤΩ ΤΩΡΑ: ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ?:oneup:
ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ?:down:

αν καποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του!

ευχαριστώ-

RyDeR
03-11-06, 20:43
Ανάλογα τα κέφια του ΟΤΕ, δηλαδή απο 1 μέρα μέχρι 6+ μήνες. Στο τοπικό κατάστημα πήγες; Τι σου είπαν;

mikeone
03-11-06, 21:03
δλδ με λίγα λόγια υπομονή:P
και ποτέ δεν ξέρεις! μπορεί να σου κάνει πριν τα Χριστούγεννα το δώρο ο Άι Βασίλης:D

capricorn
04-11-06, 00:09
απο τον οτε λένε ότι πρέπει να ανοίξουν κάποιες πόρτες ή να δημιουργηθούν νέες!
αλλά αυτό "λένε" δεν είναι σε θέση να το γνωρίζουν.
ε όχι και έξι μήνες!

vchristos
04-11-06, 00:33
We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year!
:welcome: to πΟΤΕ zone!

psps
04-11-06, 00:38
απο τον οτε λένε ότι πρέπει να ανοίξουν κάποιες πόρτες ή να δημιουργηθούν νέες!
αλλά αυτό "λένε" δεν είναι σε θέση να το γνωρίζουν.
ε όχι και έξι μήνες!

η απαντηση τους αναμενόμενη.. το να δημιουργηθουν νέες έχει να κανει καθαρα με την ζήτηση που υπάρχει στην περιοχή σου. παντως αν σε κανω να νιώσεις καλυτερα.. με την αίτηση σου είσαι σε προτεραιότητα μολις υπαρξει διαθεσιμότητα.. παντως αν θελεις κανε κανενα τηλεφωνάκι να μαθαίνεις την πορεια..
καλη επιτυχια:rolleyes:

RyDeR
04-11-06, 12:30
Πάντως εγώ προτείνω πρήξιμο με καθημερινά τηλεφωνήματα στους τεχνικούς του ΟΤΕ της περιοχής σου. Εδώ που μένω δεν υπήρχε ζήτηση αλλά έβαλαν μετά απο πολύ πρήξιμο εκ μέρους μου [και μετά έκανα την αίτηση].

vchristos
04-11-06, 13:40
καλησπέρα, έχουμε και λέμε..
έχουν περάσει 2 βδομαδές απο τότε που έστειλα στην οτενετ όλα τα δικαιολογητικά προκειμένου να ενεργοποιηθεί σύνδεση dsl 768 φοιτητικό. (επιβεβαιωμένο)
ακόμη τίποτα!! μου λένε οτι στην περιοχή δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες εδω και 2 βδομάδες!
οι πόρτες υποστηρίζουν είναι θέμα του οτε. ο δε οτε λέει δεν έχουμε χρονοδιάγρμμα δημιουργίας νέων βρόγχων!

ΕΓΩ ΡΩΤΩ ΤΩΡΑ: ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ?:oneup:
ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ?:down:

αν καποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του!

ευχαριστώ-


Κάνεις υπομονή μέχρι να κλείσει μήνας. Εάν δεν ενεργοποιηθείς μέσα στον μήνα από την στιγμή της αίτησης (** μετά την παρελεύση μήνα έχεις διακαίωμα να ακύρωσεις την αίτηση στον isp και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, εάν θέλεις φυσικά)

Τότε στέλνεις όλο το ιστορικό με e-mail στον isp δηλ. otenet στο noc@otenet.gr και με κοινοποίηση στον ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/ θα βρεις μέσα φόρμα καταγγελίας :rtfm: ) και θα σε πάρουν οι ίδιοι τηλέφωνο από την οτενετ.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ, :nono: μην αρχίσεις τα τηλέφωνα ούτε στην οτενετ ουτε στον Οτε δεν θα βγάλεις άκρη και απλώς θα εκνευριστείς και θα χάσεις τον χρόνο σου.

lpd
04-11-06, 15:10
εγώ απλά απορώ γιατί κάνετε τέτοιου είδους ερωτήσεις.
Κανένας ISP δεν έχει ευθύνη για καθυστέρηση που οφείλεται σε παράγοντα εκτος έλεγχο του ( οτε κτλ ).
Παρόλα αυτά μπορείς να κανεις καταγγελία εφόσον περάσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα χωρίς καταγγελία στην εεττ ( έχεις δικαίωμα για δίκοπη οποτε δεν είναι απαραίτητο να προσφυγής εκει ).
Παρόλα αυτά θα ήταν καλο να διαβάσεις τους ορους σύμβασης πριν ρωτήσεις η κανεις οτιδήποτε.

ps : Η οτενετ και οι isp δεν δεσμεύονται ότι η ενεργοποίηση πραγματοποιείται σε X μέρες είναι απλά ενδεικτικό.

lpd
04-11-06, 15:16
Πάντως εγώ προτείνω πρήξιμο με καθημερινά τηλεφωνήματα στους τεχνικούς του ΟΤΕ της περιοχής σου. Εδώ που μένω δεν υπήρχε ζήτηση αλλά έβαλαν μετά απο πολύ πρήξιμο εκ μέρους μου [και μετά έκανα την αίτηση].

αυτά τα έχουμε συνηθίσει δεν παΐζη. Εμείς:

Σας καταλαβαίνουμε ( ? )
καταγράφουμε το αίτημα σας ( που? )
κατανοούμε ( ? )
λυπόμαστε μαζί σας
ok σας ξεφορτωθήκαμε next call please:)

psps
04-11-06, 15:24
αυτά τα έχουμε συνηθίσει δεν παΐζη. Εμείς:

Σας καταλαβαίνουμε ( ? )
καταγράφουμε το αίτημα σας ( που? )
κατανοούμε ( ? )
λυπόμαστε μαζί σας
ok σας ξεφορτωθήκαμε next call please:)

Για να συμβεί αυτό φιλε μου.. θα πρέπει καποιος να σηκώσει το τηλέφωνο πρώτα!! (λεπτομέρια μεν, βασικη δε):down:

RyDeR
04-11-06, 15:35
αυτά τα έχουμε συνηθίσει δεν παΐζη. Εμείς:

Σας καταλαβαίνουμε ( ? )
καταγράφουμε το αίτημα σας ( που? )
κατανοούμε ( ? )
λυπόμαστε μαζί σας
ok σας ξεφορτωθήκαμε next call please:)
Οταν μιλάς με τους τεχνικούς εδώ δεν είναι σαν να μιλάς στο call center της κάθε εταιρίας :p. Ούτε απο τρόπους δεν πάσχουν, ούτε τους νοιάζει ;) :p. Σου λένε: δεν θα βάλουμε. Μετά απο 2 μέρες: θα βάλουμε την άλλη εβδομάδα, ξανά ξανά ξανά μέχρι που βάζουν :).

Και λέω, στο dedicated τηλέφωνο των τεχνικών, όχι στο κατάστημα ή στην εξυπηρέτηση πελατών. ;)

vchristos
04-11-06, 15:38
Παρόλα αυτά μπορείς να κανεις καταγγελία εφόσον περάσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα χωρίς καταγγελία στην εεττ ( έχεις δικαίωμα για δίκοπη οποτε δεν είναι απαραίτητο να προσφυγής εκει ).


Την κοινοποίση δεν την κάνεις για να κόψεις την σύνδεση!! (δεν καμμιά δουλειά ο ΕΕΤΤ).

Την κάνεις και στον ΕΕΤΤ για να ενημερωθεί και ο επίσημος φορέας που είναι η εθνική ρυθμιστική αρχή της τηλεπικοινωνιακή αγοράς για το πρόβλημα που υπάρχει και έτσι η καταγγελία γίνεται επίσημη.
Επίσης ο ΕΕΤΤ επικοινωνεί με τον isp και έτσι αναγκάζεται ο isp να απαντήσει πιο υπεύθυνα.

lpd
04-11-06, 15:39
τι να σου πω..εγώ έχω βάλει dsl 3 φορες μπήκε μέσο όσο σε 1 μέρα:P

psps
04-11-06, 15:40
Πάντως εγώ προτείνω πρήξιμο με καθημερινά τηλεφωνήματα στους τεχνικούς του ΟΤΕ της περιοχής σου. Εδώ που μένω δεν υπήρχε ζήτηση αλλά έβαλαν μετά απο πολύ πρήξιμο εκ μέρους μου [και μετά έκανα την αίτηση].

μπραβο σου.. 15 χρονων και καταφερες χωρις να υπαρχει ζητηση να βάλουν θυρες.. μπραβο και πάλι.. :oneup:

Tem
04-11-06, 15:41
τι να σου πω..εγώ έχω βάλει dsl 3 φορες μπήκε μέσο όσο σε 1 μέρα:P
σε μια μέρα λίγο δύσκολο :p

psps
04-11-06, 15:44
τι να σου πω..εγώ έχω βάλει dsl 3 φορες μπήκε μέσο όσο σε 1 μέρα:P

εμενα ο ΟΤΕ εκανε 10 μερες στην συνδεση connex που εχω γιατι ήταν καινουργια τηλεφωνικη σύνδεση.. στην αλλη που εχω στην οτενετ 3 μερες.. δεν προλαβα καν να παρω να δω αν έλαβαν το φαξ.. δηλαδη οταν πηρα για να δω αν ειναι ολα οκ.. μου λεει ο υπαλληλος.. πριν μιση ωρα βγηκαν οι κωδικοι σας!!!!!!!!!!!!!!:whistle:

psps
04-11-06, 15:44
σε μια μέρα λίγο δύσκολο :p

μεσο ορο έγραψε.. αρα δεν ειναι μια μερα!!!!!!:oneup:

vchristos
04-11-06, 15:45
τι να σου πω..εγώ έχω βάλει dsl 3 φορες μπήκε μέσο όσο σε 1 μέρα:P

Ο καθένας φυσικά μιλάει με την προσωπική του εμπειρία. Εγώ 1 αίτηση dsl έχω κάνει και έκανε 1.5 μήνα.

RyDeR
04-11-06, 15:47
τι να σου πω..εγώ έχω βάλει dsl 3 φορες μπήκε μέσο όσο σε 1 μέρα:P

σε μια μέρα λίγο δύσκολο :p
Η απλά ήταν ....φαρδος :p.


μπραβο σου.. 15 χρονων και καταφερες χωρις να υπαρχει ζητηση να βάλουν θυρες.. μπραβο και πάλι.. :oneup:
Τι να κάνουμε, στην μάχη του internet... :cool:

lpd
04-11-06, 15:47
σε μια μέρα λίγο δύσκολο :p

που ξερεις μπορει να ειμαι οτετζης:ΠπΠ

psps
04-11-06, 15:48
Η απλά ήταν ....φαρδος :p.


Τι να κάνουμε, στην μάχη του internet... :cool:

χαχαχαχα! ολοι στην μάχη λοιπον.. για καλυτερες ιντερνετικες εποχες!! (λεμε τωρα):whistle: :whistle:

psps
04-11-06, 15:49
που ξερεις μπορει να ειμαι οτετζης:ΠπΠ

τοτε.. να σε προσεχουμε...!!!!!!!!!!!!!!:whistle: :whistle:

Tem
04-11-06, 15:49
που ξερεις μπορει να ειμαι οτετζης:ΠπΠ
αν είσαι τότε αλλάζουν τα πράγματα :p

lpd
04-11-06, 15:50
βασικά πολύ σύντομα θα ανακοινωθεί η adsl 4mbit επίσημα οποτε πρέπει να είμαστε έτοιμοι:)

P.S : έχουμε ξεφύγει από το πρόβλημα του παιδιού που άνοιξε το topic.

psps
04-11-06, 15:52
βασικά πολύ σύντομα θα ανακοινωθεί η adsl 4mbit επίσημα οποτε πρέπει να είμαστε έτοιμοι:)

P.S : έχουμε ξεφύγει από το πρόβλημα του παιδιού που άνοιξε το topic.

δηλαδη να μην ανανεωσω την συνδεση μου ακομα??? εχεις τιποτα αποκλειστικες πληροφοριες???:cool: :cool:

lpd
04-11-06, 15:56
δηλαδη να μην ανανεωσω την συνδεση μου ακομα??? εχεις τιποτα αποκλειστικες πληροφοριες???:cool: :cool:

είμαι σε έναν από τους 3 μεγάλους isp :) Ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω

psps
04-11-06, 15:59
είμαι σε έναν από τους 3 μεγάλους isp :) Ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω

και εγώ το ελπίζω.. ;) να περιμένω ενημέρωση λοιπον???

lpd
04-11-06, 16:11
ΙQ<0 :p

αλήθεια διαβάζοντας τα post σου θα ήθελα να ξέρω αν τελικά πέρα τον 45 ημερών αν έμεινες ευχαριστημένος από την έπειτα πορεία ( ταχύτητες / επικοινωνία τηλεφώνου , επικοινωνία e-mail κτλ ).

vchristos
04-11-06, 16:24
αλήθεια διαβάζοντας τα post σου θα ήθελα να ξέρω αν τελικά πέρα τον 45 ημερών αν έμεινες ευχαριστημένος από την έπειτα πορεία ( ταχύτητες / επικοινωνία τηλεφώνου , επικοινωνία e-mail κτλ ).

Είδες πουθένα να αναφέρομαι σε άλλα προβλήματα με την οτενετ; όχι.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα από την σύνδεση μου μέχρι τώρα και δεν έχω πάρει ΟΥΤΕ μία φορά τηλέφωνο από τότε και επίσης σε παλαιότερο post γράφω ότι έχω καλές ταχύτητες.:oneup:

Τα προηγούμενα post αναφέρονται μόνο σε αντίστοιχα post με ίδια προβλήματα.

manoulamou
04-11-06, 20:27
Μηπως να ηρεμουσαμε λιγο και να αφηναμε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις στα pms ?
Eχει και η παλιτσα τα ορια της... Ποιο ακριβως ηταν το θεμα της συζητησης?:whistle: :hmm:
STAY :ontopic: PLS;)

capricorn
05-11-06, 16:48
παίδια είναι γεγονός οτι ο οτε η οτενετ η και εγώ δεν ξέρω και ποιός άλλος όχι απλά δεν το κατέχει το σπορ όπως θα έπρεπε αλλά λέει και ότι να 'ναι!!. πήγα το σάββατο στο υποκατάστημα οτε της περιοχής μου (θεσσαλονίκη) και η υπάλληλος μου είπε.... ετοιμαστείτε εεε!!!

οτι το να δημιουργηθουν νέες πόρτες είναι θέμα την ιντρακομ!
δε κάνω πλάκα!! οκ, μπορεί γενικώς, να μην κατέχω πολλά πράγματα γύρω απο τo dsl και οτι συναπάγεται με αυτό αλλά ρε @!$#@#!$
σαν φοιτητής και γω θέλω μια σύνδεση που να ενεργοποιηθεί σύντομα γιατί τη χρειάζομαι άμεσα και που να δουλεύει κάπως αξιοπρεπώς! θα ξαναρίξω μια λεπτομερέστερη ματιά στα του συμβολαίου και θα κινηθώ με ότι δικαιωμάτα έχω! αλλά γενικώς οτι θέλουν κυνηγητό θέλουν!

RyDeR
05-11-06, 17:00
Δεν έχουν υλικό, μην κάνεις έτσι... Πως να βάλουν πόρτες αν δεν έχουν τα μηχανήματα; Περιμένουν απο την Intracom να τους στείλουν [μάλλον].;)

psps
05-11-06, 23:16
Δεν έχουν υλικό, μην κάνεις έτσι... Πως να βάλουν πόρτες αν δεν έχουν τα μηχανήματα; Περιμένουν απο την Intracom να τους στείλουν [μάλλον].;)

ναι μαλλον αυτό συμβαίνει.. θεμα υλικου είναι ..
απο εκει και περα.. σκεψου να πας στο οτε και να σου πουν... τα παραπονα σας στην ιντρακομ!!!!!!!:down:

capricorn
09-11-06, 14:15
λοιπόν, τελεφώνησα σ΄ενα νούμερο που έμαθα απο το φόρουμ προκειμένου να μάθω πότε θα ανοίξουν πόρτες στην περιοχή της ανατολικής θεσσαλονίκης. ο υπάλληλος είπε τέλη νοέμβρη -εντωμεταξύ εγώ έχω καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά απο της 23/10-. πριν απο λίγο απο το oteshop.gr είδα πως υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες!

πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου! και πλέον είμαι απόλυτα πεπεισμένος οτι και όταν ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία της σύνδεσης όλο και κάποιο πρόβλημα θα υπάρξει! και όλο ο καθένας θα λέει πάλι τα δικά του!

@ ADSLgr.com All rights reserved.