PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητα.Please HELP!



Brahami13
22-12-11, 00:27
Βασικά είμαι καινούργιος στην παρέα(και απ'ότι βλέπω δεν θα ξεκολλάω).Έχω εδώ και 1 χρόνο ΗΟL και έχω το εξής πρόβλημα.Η ταχύτητα.Τι άλλο?Αλλά αυτό το πράγμα μιλάμε.....είναι φαινόμενο!Πριν κάποια χρόνια είχα Tellas και η ταχύτητά μου ήταν 6Mbps(άλλαξα λόγω χρημάτων),μετά πήγα Vivodi(που δεν έχω ξαναδεί πιο χάλια!) και η ταχύτητα ήταν χάλια μαύρα,και λέω θα πάω στην HOL γιατί άκουγα καλά λόγια,έλα ντε που βρήκα πάνω κάτω τα ίδια...στις αρχές είχα το 24Mbps πακέτο και έπιανα 3,5Mbps,άλλαξα πακέτο λόγω χρημάτων και πήγα σε αυτό των 6Mbps και τότε άρχισαν τα πανηγύρια....!Κάθε μήνα και χειρότερα.Τώρα έχω καταντήσει να θυμάμαι παλιές εποχές(56Kbps...)και πιάνω 2,3Mbps το πολύ μιλάμε!
Ξέρω ότι το Dslam μου είναι λίγο μακριά αλλά με την Tellas να έπιανα "6" και τώρα "2,3".Έλεος!
Τους πήρα τηλέφωνο και μου λέγανε τα κλασικά που λένε σε όλους, είναι μακριά το dslam,είναι παλιές οι γραμμές του ΟΤΕ και άλλα τέτοια!
Μένω Άγ.Δημήτριο και το dslam μου είναι Νέα Σμύρνη,η απόσταση είναι κάπου στα 3,5χλμ.
Τώρα κάθομαι και σκέφτομαι κάποια σενάρια το τι μπορεί να φταίει και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας το τι γίνετε,να βρω μια άκρη επιτέλους!
1): Το μόντεμ μήπως θέλει απόσυρση και να πάρω κάποιο άλλο
2): Οι καλωδιώσεις του σπιτιού μου είναι παλιές γιατί είναι 25 χρονών σπίτι
και 3): τι άλλο από την HOL (LOL!!) μας πουλάει φίδια και μεταξωτές κορδέλες
Μπας και βοηθήσουν σας γράφω και το Status του Router μου:


Rate (Up/Down) 704/2304 kbps

Noise Margin (Up/Down) 10/11.4 db

Modulation Type ADSL_G.dmt

Line Attenuation (Up/Down) 26.5/44.8 db

Output Power (Up/Down) 11.2/19.2 dbm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 636/1908 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 5243
Σας ευχαριστώ όλους.

dkmaster
22-12-11, 02:35
Συγγνώμη κιόλας, αλλά αν σκεφτείς πως βάση RUO η μέγιστη απόσταση που καλύπτει το adsl είναι 4χλμ και εσύ πιάνεις 2.3mbit νομίζω πως καλά είσαι. Το θεωρώ δύσκολο έως απίθανο να πιάσεις 6mbit.
Πάντως και χρόνια με τα χρόνια το δίκτυο στην Ελλάδα δεν καλυτερεύει αλλά το αντίθετο, δεν νομίζω πως σου λένε παπάτζες. Η HOL από την πλευρά της τι έχει κάνει;

Σου έχει στείλει τεχνικό; Έχει ελέγξει ο ΟΤΕ τη γραμμή;

Brahami13
22-12-11, 03:07
Το ότι είχα πιάσει 6Mbps πριν χρόνια με την Tellas είναι σίγουρο.Όλοι στην γειτονία υπαγόμαστε στο dslam Νέα Σμύρνης άρα έχουμε την ίδια απόσταση...έλα μου ντε που ο φίλος μου απέναντι έχει ΟN Telecom και πιάνει κοντά στα 5Mbps!
Πήρα από περιέργεια στην HOL,για να μου δώσει απαντήσεις και μου είπαν μόνο αυτό, είμαι μακριά από το dslam μου και όταν τον ρώτησα γιατί παλιά έπιανα 6 και ο γείτονας μου πιάνει 5? ξέρεις πια ήταν η απάντηση του.Πήρα και στην ON(επειδή ενδιαφέρομαι να πάω προς τα κει) τι ταχύτητα θα πιάνω βάση της γραμμής μου και μου είπε 4-5Mbps βάσει και άλλων 3 συνδρομητών της που έχει η γειτονιά μου.
Όσο αφορά αν ενδιαφέρθηκαν μετά από 3 τηλεφωνήματα παραπόνων να στείλουν τεχνικό να ελέγξει την γραμμή μου ήρθαν όπως ήρθε σε σένα ο Άγ.Βασίλης να σου φέρει δώρο...

Didimos_GR
22-12-11, 04:07
Φίλε "Brahami13" δοκίμασε και κάποιο άλλο modem router.
Έχεις κάνει reboot το modem σου μπας και έχει μπουκώσει ; :hmm:
Εγώ έχω 3-4 και το καθένα μου δίνει άλλο νούμερο attenuation και φυσικά κλειδώνει και σε άλλες ταχύτητες... :)

Brahami13
22-12-11, 15:49
Έκανα reboot αλλά τίποτα,τα ίδια.Πήρα και το modem της αδερφής μου και πάλι τα ίδια.
Δεν ξέρω τι φταίει.Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να αλλάξω εταιρεία(ΟΝ) και να αλλάξω τις καλωδιώσεις του σπιτιού μου που είναι παλιές.
Υπάρχει καμία άλλη εξήγηση ή λύση?

akilleas
23-12-11, 09:47
Τις καλωδιώσεις πριν τις αλλάξεις, καλό είναι ένα τεχνικός να έρθει να μετρήσει πρώτα.
Μπορεί να μπεις σε μπελάδες και μερεμέτια χωρίς στην ουσία να κερδίσεις τίποτα.

krizkazu
08-01-12, 03:54
Τις καλωδιώσεις πριν τις αλλάξεις, καλό είναι ένα τεχνικός να έρθει να μετρήσει πρώτα.
Μπορεί να μπεις σε μπελάδες και μερεμέτια χωρίς στην ουσία να κερδίσεις τίποτα.

ποιος τεχνικος ειναι αυτος που μπορει να κανει την μετρηση? ηλεκτρολογος ή απο τον ISP?

akilleas
08-01-12, 10:47
Σίγουρα μπορεί να το κάνει ο τεχνικός του ISP.
Μπορεί να το κάνει και κάποιος ηλεκτρονικός, αρκεί να έχει μηχανάκι που μετράει.
Δεν είναι δύσκολο. Απλά να ξέρει και να έχει τα κατάλληλα μηχανήματα.

valen_gr
08-01-12, 14:39
καλα οκ. Καλυτερα να παιξει λοττο .
Τεχνικος του ISP.Εδω οι μισοι ηλεκτρολογοι που εχω δει που πανε σε πελάτες δεν εχουν γεννητρια και δεν μπορουν να βρουν καν την γραμμη του πελατη , analyser θα εχουν?

krizkazu
09-01-12, 01:14
καλα οκ. Καλυτερα να παιξει λοττο .
Τεχνικος του ISP.Εδω οι μισοι ηλεκτρολογοι που εχω δει που πανε σε πελάτες δεν εχουν γεννητρια και δεν μπορουν να βρουν καν την γραμμη του πελατη , analyser θα εχουν?

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

pRieStaKoS
10-01-12, 14:08
Ηλεκτρολόγος: - τι ειναι γεννήτρια ?? τι ειναι analyzer ?? εγω κατι 'κροκοδειλάκια' εχω....

kaltzone
10-01-12, 14:12
Ηλεκτρολόγος: - τι ειναι γεννήτρια ?? τι ειναι analyzer ?? εγω κατι 'κροκοδειλάκια' εχω....

"τι ειναι βολτομετρο? εγω βαζω το καλωδιο στη γλωσσα για να δω αν με τιναζει για να δω αν εχει σημα κεντρου..."

@ ADSLgr.com All rights reserved.