PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρώτηση σχετικά με την αναβάθμιση



Arcade
03-11-06, 21:26
Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει συμβαίνει τι ακριβώς είναι αυτές οι αναβαθμίσεις ?
Ξέρω ότι η απορία μου είναι χαζή αλλά ακούστε πως έχει η κατάσταση:
τον Σεπτέμβριο αγόρασα το ondsl kit και πλέον έχω σύνδεση adsl 1024. Διαβάζοντας το forum αλλά και από γνωστούς έμαθα ότι η σύνδεσή μου θα έπρεπε κάποια στιγμή να αναβαθμιστεί σε 2048.
Αποφάσισα λοιπόν σήμερα να πάρω τηλέφωνο στην otenet για να δω τέλος πάντων τι θα γίνει με αυτή την υπόθεση. Όταν τους είπα ότι περιμένω η γραμμή μου να αναβαθμιστεί σε 2048 ο τηλεφωνητής μου είπε ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει επειδή λέει κανονικά θα έπρεπε να έχω 512 και τώρα έχω ήδη 1024.
Μα πως είναι δυνατόν να ισχύει αυτό αφού από την αρχή είχα κάνει αίτηση για 1024.
Γενικώς τα επιχειρήματα που μου έλεγε μόνο πειστικά δεν μου φαίνονταν και όταν δε του είπα ότι εκτός των άλλων έχω πρόβλημα και με την ταχύτητα της σύνδεσής μου, μου είπε να κλείσω τον υπολογιστή, να βγάλω όλα τα καλώδια, να αποσυνδέσω όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και μετά από 15’’ να τα ξανασυνδέσω (ιστορίες για αγρίους δηλαδή…:mad: ) και να κατεβάσω ένα αρχείο από το www.tucows.com.otenet.gr το οποίο site δεν υπάρχει καν !!
Απ’ ότι έχω καταλάβει δικαιούμαι αναβάθμιση έτσι δεν είναι ?:rtfm:

Επίσης η εντύπωση που μου έδωσε ο τηλεφωνητής ήταν ότι στην otenet τα έχουν χάσει…

hemlock
03-11-06, 21:40
Μηπως εσυ κανεις το λαθος για την αναβαθμιση? Αν αγορασες το πακετο των 512Κb τοτε σωστα βλεπεις 1024Kb

Arcade
04-11-06, 15:02
Μα αφού εξ αρχής είχα αγοράσει το πακέτο με την προϋπόθεση ότι η ταχύτητα θα ήταν αυτή και επίσης όταν έστειλα την αίτηση είχα δηλώσει ταχύτητα 1024.
Κανονικά τώρα τι πρέπει να γίνει ?

psps
04-11-06, 15:11
Μα αφού εξ αρχής είχα αγοράσει το πακέτο με την προϋπόθεση ότι η ταχύτητα θα ήταν αυτή και επίσης όταν έστειλα την αίτηση είχα δηλώσει ταχύτητα 1024.
Κανονικά τώρα τι πρέπει να γίνει ?

ναι αλλα οταν ειχες κανει την αγορα μπορεί να ειχαν ήδη αλλαξει οι ταχυτητες στα χαρτια οποτε δηλωσες 1024 και αυτην εχεις.. θυμησου ή κοιτα στα χαρτια σου αν εχει σαν επιλογες ταχυτητας 768,1024,2048.. αν ειναι αυτες μια χαρα ειναι το πακετο σου και δεν εχεις αλλο διπλασιασμο.. σε αλλη περιπτωση.. μπορει ο ΟΤΕ να μην εχει κανει τους διπλασιασμους στην περιοχη σου.. αρα υπομονη να τελειωσει και αυτο :whistle:

vchristos
04-11-06, 15:18
Μπες από to my.otenet.gr στο webselfcare και κοίτα στις γενικές πληροφορίες, στο OnDslLine πως αναφέρουν το πακέτο σου;
Αναλογα τι γράφει εκεί δες που σε έχουν καταχωρήσει.

S1->768/192, S2->1024/256, S3->2048/256

Εάν λέει S3 τότε πρέπει να γίνει 2048/256, εάν λέει S2 είσαι 1024 και άντε τώρα να βρεις άκρη στο πρόβλημα σου .:(

manoulamou
04-11-06, 19:49
Εγω ειχα ζητησει πρωτοβουλως αναβαθμιση σε 512/128, οταν ημουν στα 384/128,
κι ενω ηδη ειχαν αρχισει τον τελικο διπλασιασμο του κορμου στον ΟΤΕ.
Τελικα εγινε κανονικα η πρωτη και μετα ενα μηνα ηρθε και ο διπλασιασμος στην τελικη 1024/256.
Ως που να ολοκληρωθουν, ειχα κι εγω αγωνια μηπως κανεις ασχετος με αφησει στα 768/192:p

Arcade
05-11-06, 21:41
Παιδια σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. :worthy:
Τελικά μπήκα στο webselfcare και το πακέτο μου το αναφέρουν σαν S2->1024/256.
Αυτο που δεν έχω καταλάβει όμως ακόμα είναι αν κανονικά δικαιούμαι αναβάθμιση ή όχι.:hmm:
Μπορεί μήπως κάποιος πιο έμπειρος να συμπεράνει κάτι ?

InVADeR
05-11-06, 22:38
Παιδια σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. :worthy:
Τελικά μπήκα στο webselfcare και το πακέτο μου το αναφέρουν σαν S2->1024/256.
Αυτο που δεν έχω καταλάβει όμως ακόμα είναι αν κανονικά δικαιούμαι αναβάθμιση ή όχι.:hmm:
Μπορεί μήπως κάποιος πιο έμπειρος να συμπεράνει κάτι ?

Αφού είχες αγοράσει το πακέτο τον Σεπτέμβριο τότε νομίζω πως δεν δικαιούσαι γιατί ο διπλασιασμός τον ταχυτήτων ανακοινώθηκε τον Αύγουστο και τα πακέτα από Σεπτέμβριο (και μετα) που αγοράζονταν ήτανε η τελική ταχύτητα που θα έπαιρνες (διπλασιασμένη δηλαδή).

Αυτό μπορείς να το σιγουρέψεις και με το να δεις το συμβόλαιο που υπόγραψες. Εάν έχει επιλογή ταχύτητας 2048 τότε δεν δικεουσε αναβάθμιση γιατί 1024 είναι η διπλασιασμένη από το 512 που αγόρασες

psps
05-11-06, 23:19
Παιδια σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια. :worthy:
Τελικά μπήκα στο webselfcare και το πακέτο μου το αναφέρουν σαν S2->1024/256.
Αυτο που δεν έχω καταλάβει όμως ακόμα είναι αν κανονικά δικαιούμαι αναβάθμιση ή όχι.:hmm:
Μπορεί μήπως κάποιος πιο έμπειρος να συμπεράνει κάτι ?

αν λοιπον ειναι s2 τοτε 1024 εχεις με τον διπλασιασμο!;)

manoulamou
06-11-06, 14:34
Μην στενοχωριεσαι ετσι κι αλλιως μεγαλυτερη ταχυτητα εχουν (προς το παρον τουλαχιστον)
οσοι μετα τις αναβαθμισεις βρεθηκαν στο 1024/256
απο τους ακριβοπληρωνοντες τα 2048:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.