PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορώ να αυξήσω την ένταση του ήχου σε video αρχεία ???



BeholderX
23-04-04, 13:35
Εχω ένα προβληματάκι με το laptop και τον ήχο σε μερικά video αρχεία.

Που και που κατεβάζω κάποιο video αρχείο το οποίο έχει πολύ χαμηλό ήχο, και παρόλο που βάζω στο τέρμα το volume στο laptop (από το sound control), παρόλο αυτά ακούγεται πολύ χαμηλά.

Δεν είναι το laptop που φτάιει, αλλά οι ταινίες, γιατί με την πλειονότητα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και έχω δοκιμάσει και άπειρους players, καμία διαφορά (όπως πχ του PowerDVD, 'noisy environment' settings).

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει reset το volume στο PC, και να 'ξεγελάει' τα windows για να το παίξουν πιο δυνατά, ή πρέπει να γίνει re-coding της ταινίας με increased volume για να το παιξει δυνατότερα ?

Aegis
23-04-04, 13:39
σε τι format είναι ο ήχος; mp3,ac3;

αν είναι σε ac3 μπορείς με το ac3filter να αυξήσεις κατά πολύ την ένταση.

Τώρα για mp3 επειδή που και που έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα το λύνω όπως ανέφερες με vdub. Video σε direct stream copy και απλά στον ήχο αυξάνω την ένταση στο επιθυμητό σημείο. Είναι ενός λεπτού δουλειά.
για άλλα format ήχου δε γνωρίζω.

BeholderX
23-04-04, 13:45
Χμ... δεν ξέρω, είναι διάφορα *demo* :wink: video files :) Ποικίλλα format ήχου.

Κατέβασα το ac3filter, δουλεύει ΟΚ, όντως αύξησε κατά πολύ τον ήχο.

Από το virtual dub για τα MP3 video πως ακριβώς το κάνω ? Είδα την επιλογή direct video, αλλά που πατάω τι ? Δεν βλέπω επιλογή να αυξήσω τον ήχο. Δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει.

Aegis
23-04-04, 14:03
για να βλέπεις γενικά τι παίζεται με τα διάφορα *demo* που έχεις απλά κατέβασε το gspot και θα γνωρίζεις όλες τι πληροφορίες.

Τώρα για το virtualdub:

Βάλε την εικόνα σε direct stream copy. Τον ήχο σε full processing mode. Εκεί θα δεις και την επιλογή volume και θα πράξεις ανάλογα. Μόνο φρόντισε να μην αυξήσεις και πάρα πολύ την ένταση για να μην έχεις παραμορφώσεις. Επίσης πρέπει να επιλέξεις πάλι ίδιο compression (πχ mp3-160kbps) για να μην αλλάξει τίποτα. Φυσικά ξέρεις με το gspot που ανέφερα παραπάνω τι ακριβώς πρέπει να βάλεις. Θυμίσου να κάνεις ένα preview για να δεις ότι όλα είναι οκ. file->preview. Save as avi περιμένεις λίγη ώρα ανάλογα φυσικά με τη δύναμη της cpu και τέλος.
Φυσικά υπάρχει και άλλος τρόπος όπως να κόψεις τη δέσμη ήχου σαν wav να την επεξεργαστείς με κάποιο πρόγραμμα πχ cool edit και να την κολλήσεις πάλι στο avi αλλά είναι πιο χρονοβόρος. όλα τα παραπάνω είναι για avi αρχεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.