PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταριοφάγο ποντίκι



Yngwiedis
23-04-04, 19:56
Έχω ένα οπτικό ασύρματο ποντίκι της Logitech ( από αυτούς τους συνδυασμούς της Logitech μαζί με ασύρματο πληκτρολόγιο )
και το καταραμένο κάθε 10 μέρες ( κυριολεκτικά ) θέλει μπαταρίες.
Στο πληκτρολόγιο δεν έχω αλλάξει μπαταρίες εδώ και 8 μήνες, αλλά το ποντίκι τις τελειώνει στο πι και φι.
Έχω την υποψία ότι τις καταναλώνει έτσι γρήγορα επειδή όταν κλείνω τον υπολογιστή η δέσμη του ποντικιού παραμένει ανοιχτή. Έχω δίκιο ;
Αν ναι τι μπορώ να κάνω ;
Ευχαριστώ πολύ ;)

dearpru
23-04-04, 20:27
να το πετάξεις και να πάρεις με καλώδιο

euri
23-04-04, 20:28
1) Πάρε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες + φορτιστή. ΠΡΟΣΟΧΗ: δες εδώ (http://www.logitech.com/index.cfm/support/products/document/GB/EN,CRID=322,contentid=7502,contentid2=7637,showalldocuments=0)
2) Κλείνε το διακόπτη του τροφοδοτικού από το PC
3) Να αποσυνδέεις το ποντίκι (ουσιαστικά το δέκτη RF) αφού κλείσεις το PC
4) Πάρε ένα ενσύρματο ποντίκι

Δες και αυτό (http://www.logitech.com/index.cfm/support/products/document/GB/EN,CRID=322,contentid=7504,contentid2=7637,showalldocuments=0):

Yngwiedis
23-04-04, 20:43
@dearpru Εξυπνάδες... Ξέρεις και άλλα τέτοια έξυπνα ;

@euri 1) Έχω και φορτιστή και επαναφορτιζόμενες. Στο συγκεκριμενο URL που μου έδωσες η Logitech αναφέρει οτι όταν χρησιμοποιείς το ποντίκι πάνω σε σκουρόχρωμες επιφάνειες καταναλώνει πιο πολύ ενέργεια. Κουφό ;
Λέω να το δοκιμάσω.
2) Δεν είναι μ@|@κi@ να παίζω συνέχεια με τον διακόπτη ;
3) Ακόμα μεγαλύτερη...
4) Forget it :)

Με το δεύτερο URL που μου έδωσες καταλαβαίνω οτι δεν είναι πρόβλημα δικό μου δηλαδή. Όλα τα οπτικά ασύρματα ποντίκια έτσι λειτουργούν.
Απλώς από αυτά που διάβασα λογικά ούτε το κόλπο με τον διακόπτη θα δουλεύει.
Είδωμεν....
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ :)

aesir
23-04-04, 22:37
Yngwiedis, Αν δεν έχεις τα καινούργια που κάθονται πάνω σε βάση για να τα κάνεις recharge, τότε δεν υπάρχει άλλη λύση. Εμένα με πολλή χρήση μου τρώει ενα ζευγάρι αλκαλικές κάθε 45 μέρες περίπου.

smartie
23-04-04, 23:38
Εχω ακουσει και απο φιλο με logitech οτι του τρωει τις μπαταριες.
Εγω εχω microsoft wireless v.2.0.Εχω αλλαξει μια φορα μπαταριες σε 2 μηνες.
Και αυτο πιθανως γιατι οταν ηταν το PC off αυτο αναβοσβηνε.
Τωρα δε το κανει και κοντευω τους 3 μηνες και εχουν ακομη πολυ.

Πετα το logitech παρε microsoft.

Yngwiedis
24-04-04, 00:56
Όταν λες το έκανε εννοείς οτι τώρα δεν το κάνει ;
Τι έκανες και πλέον δεν το κάνει ;

dearpru
24-04-04, 03:00
Yngwiedis όχι δε το είπα για εξυπνάδα, το εννοούσα.
έπαιζα πιο παλία online με wireless και πάνω στο κρίσιμο σημείο μπαταρίες πάπαλα.
τώρα τελευταία σκεφτόμουν ξανά για wireless αλλά το μετάνιωσα μόλις θυμήθηκα το περιστατικό που μου συνέβη και το τι είχα κατεβάσει τότε :D

sdikr
24-04-04, 03:06
το παλιό explorer που είχα ήθελε αλλαγή κάθε 4 μέρες, το καινούργιο παει χαλαρά δυο μήνες (τις αλλάζω μονο και μόνο για να μην χαλάνε οι επαναφορτιζόμενες)

Stilskin
24-04-04, 04:06
Mx 700 Rules!!! Πολυ απλα οταν μετα απο 5-6 μερες αναψει το ενδεικτικο led για αδεια μπαταρια το επαναφορτιζεις και εισαι ετοιμος! Πριν ειχα το προηγουμενο ποντικι της Logitech με τα λιγοτερα πληκτρα και δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος!

Gothic
24-04-04, 07:12
Εγώ πάντως το Explorer το έχω βάλει στο συρτάρι να μαζεύει σκόνες μια και οι επαναφορτιζόμενες τέλειωναν κάθε 4-5 μέρες και μου είχε σπάσει τα νεύρα.
Χώρια οτι είχε ένα ελαφρύ lag έναντι του ενσύρματου optical που χρησιμοποιώ τώρα.
Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή με 2000mA μπας και έχει μεγάλη διαφορά στην αντοχή. Για τις σκοτεινές επιφάνειες είναι λογικό μια και η ακτίνα διαβάζει τις διαφορές στην επιφάνεια και λογικά μια μαύρη επιφάνεια κάνει το έργο της δύσκολο.
Έχω ένα κατάμαυρο Ratpadz GS και δεν το αλλάζω με τίποτα για να κρατήσει περισσότερο το ποντίκι :P

smartie
24-04-04, 07:47
Yngwiedis
ενοοω οτι σταματησε το αναβοσβημα..

Oσον αφορα τα καινουργια Microsoft mouse λενε οτι εχουν βελτιωμενη καταναλωση ενεργειας και σε συγκριτικα τεστ με logitech τα MS αντεξαν 3-4 φορες περισσοτερο. Τουλαχιστον στο hardware η MS φαινεται να κανει καλη δουλεια αντιθετα απ το software :twisted:

XTCgr
24-04-04, 13:42
@ Stilskin οι μπαταρίες του δικού μου MX700 εξαντλούνται στις 3 ημέρες :?

@ Yngwiedis το οτι σε σκουρόχρωμες επιφάνειες τα οπτικά ποντίκια καταναλώνουν περισσότερο είναι αλήθεια!

sevastos100
24-04-04, 14:36
Χρησιμοποιώ MS Wireless Intellimouse Explrer 2.0.Από την ημέρα που το αγόρασα δεν έχω αλλάξει μπαταρίες (εδώ κι αρκετούς μήνες). Το σήμα και τη δύναμη τους τα τσεκάρω συχνά και είναι πάντα "good" και "high quality". Δεν καταλαβαίνω γιατί το δικό σου είναι μπαταριοφάγο. :roll:

smartie
24-04-04, 17:25
Δεν ξερω γιατι.. αλλα οπως ειπα οταν το αφηνα αναβοσβηνε ασταματητα με αποτελεσμα να εξαντληθουν οι μπαταριες σε 2 μηνες. Τωρα ομως δεν αναβοσβηνει και το battery level ειναι στο Good level

Yngwiedis
24-04-04, 18:07
Δεν ξερω γιατι.. αλλα οπως ειπα οταν το αφηνα αναβοσβηνε ασταματητα με αποτελεσμα να εξαντληθουν οι μπαταριες σε 2 μηνες. Τωρα ομως δεν αναβοσβηνει και το battery level ειναι στο Good level

Και σε μένα αυτό κάνει. Αναβοσβήνει συνέχεια με κλειστό τον υπολογιστή. Έκανες κάτι εσύ και σταμάτησε η έτσι ξαφνικά του ήρθε ;

smartie
24-04-04, 21:27
Εβγαλα και ξαναβαλα τις μπαταριες... :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.