PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τηλεφωνική γραμμή



paulotsa
26-12-11, 13:44
Γεια σας, στο σπίτι μου έχω conn-x 2mbps και το έβαλα σχετικά πρόσφατα....Όλα μιά χαρά..... αλλά μια μέρα που έβρεχε πολύ κάθε 10 λεπτά έκανε το ρούτερ αποσύνδεση, ξαναέκανε σύνδεση και μετά από 10 λεπτά πάλι το ίδιο...εντομεταξύ το τηλέφωνο βούιζε και κατα στιγμές δεν λέιτουργούσε καθόλου....
Εντάξει είπα θα είναι λόγω καιρού...Τις επόμενες μέρες που έφτιαξε ο καιρός το ίντερνετ δουλεύει μια χαρά αλλά το ακουστικό συνεχίζει να βουίζει....Και μόλις κλείσω το ρούτερ σταματάει....!Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει? Εγώ μπορώ να κάνω κάτι?
Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτες....:p:p:p:):):):)

NexTiN
26-12-11, 16:25
Φιλτρο εχεις στην τηλεφωνική συσκευή? Αν ναι ενδέχεται να χάλασε με την κακοκαιρία. Γι'αυτο ειχες και αποσυγχρονισμους.

weather1967
26-12-11, 19:45
Aλλαξε το φιλτρο οπως προειπωθηκε,και κανε και ενα οπτικο ελεγχο στο καλωδιο του ΟΤΕ που ερχετε στο σπιτι σου ,αν ειναι εναεριο μηπως με τα χρονια εχει καει απο τις καιρικες συνθηκες ,και οταν βρεχει παιρνει νερο και εχεις προβληματα.Επισης καλες γιορτές.

Cloudman
26-12-11, 23:19
... αλλά μια μέρα που έβρεχε πολύ κάθε 10 λεπτά έκανε το ρούτερ αποσύνδεση, ξαναέκανε σύνδεση και μετά από 10 λεπτά πάλι το ίδιο...εντομεταξύ το τηλέφωνο βούιζε και κατα στιγμές δεν λέιτουργούσε καθόλου....


Για βραχυκύκλωμα λόγω υγρασίας μου φαίνεται εμένα... Δεν πάει το μυαλό μου σε φίλτρο. Αν είσαι σε μονοκατοικία έλεγξε το σημείο στο οποίο συνδέεται το δίκτυο του ΟΤΕ με το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού σου. Είναι συνήθως ένα κουτί που τοποθετεί σε κάποιο σημείο (συνήθως στην πρόσοψη του σπιτιού) ο ηλεκτρολόγος. Αν είσαι σε πολυκατοικία τότε θα πρέπει να ελέγξει ένας ηλεκτρολόγος τον κατανεμητή. Βλάβη στον ΟΤΕ το έδωσες;

grgo
27-12-11, 04:33
Να ρωτησω κατι ενα φιλος μου εχει connex και συγεγριμενα baudtec ενω ειναι στο ιντερνετ μετα απο λιγο δεν εχει ιντερνετ δηλαδη το φωτακι για το ιντερνετ ειναι σβηστο που οφειλεται? και τι κανει σε αυτη την περιπτωση

George.K.
27-12-11, 16:45
Να ρωτησω κατι ενα φιλος μου εχει connex και συγεγριμενα baudtec ενω ειναι στο ιντερνετ μετα απο λιγο δεν εχει ιντερνετ δηλαδη το φωτακι για το ιντερνετ ειναι σβηστο που οφειλεται? και τι κανει σε αυτη την περιπτωση

Απ' ότι γραφεις μάλλον πρόκειται για πρόβλημα αποσυνδέσεων (αν το λαμπάκι του ίντερνετ σβήνει τελείως κατά διαστήματα και διακόπτεται η σύνδεση). Το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος σου είναι να το δηλώσει βλάβη τον ΟΤΕ (13888)

@ ADSLgr.com All rights reserved.