PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση μεσω προπληρωμενης υπηρεσιας



sotiros
26-12-11, 19:38
Καλησπερα και Χρονια Πολλα !
Απεκτησα νεα συνσδεση ADSL μεσω της προπληρωμενης υπηρεσιας .Παρελαβα το ρουτερ ( ειναι το καινουργιο ρουτερ που φοραει την εκδοση 8 και "ακουει " κατευθειαν στο κεντρο - ετσι μου ειπε ο τεχνικος που το εφερε - δεν μου εκανε την εγκατασταση διοτι δεν ειχα ηλεκτρικο ρευμα την στιγμη εκεινη ειχαμε διακοπη ρευματος ),το συνδεσα στην τηλεφωνικη γραμμη και το εβαλα στην πριζα .
Ανοιξα τον μοζιλα και βγηκα στην σελιδα του ρουτερ.
Δεν αλλαξα τον κωδικο προσβασης παραμονο το κωδικο προσβασης για το webmail .
Το λαμπακι Broadband αναβει σταθερα πρασινο καθως και το λαμπακι ethernet .
Παρολα αυτα δεν μπορω να κανω συνδεση .........
Τι παει λαθος ;
Μην μου πειτε να τους παρω τηλεφωνο ,δεν μπορω διοτι ειμαι κωφος και δεν εχω διαθεσιμο καποιον γνωστο να το κανει για μενα .
Καθε βοηθεια δεκτη :)
Ευχαριστω
Σ.

Gianniskriti
26-12-11, 20:06
Καλησπερα και Χρονια Πολλα !
Απεκτησα νεα συνσδεση ADSL μεσω της προπληρωμενης υπηρεσιας .Παρελαβα το ρουτερ ( ειναι το καινουργιο ρουτερ που φοραει την εκδοση 8 και "ακουει " κατευθειαν στο κεντρο - ετσι μου ειπε ο τεχνικος που το εφερε - δεν μου εκανε την εγκατασταση διοτι δεν ειχα ηλεκτρικο ρευμα την στιγμη εκεινη ειχαμε διακοπη ρευματος ),το συνδεσα στην τηλεφωνικη γραμμη και το εβαλα στην πριζα .
Ανοιξα τον μοζιλα και βγηκα στην σελιδα του ρουτερ.
Δεν αλλαξα τον κωδικο προσβασης παραμονο το κωδικο προσβασης για το webmail .
Το λαμπακι Broadband αναβει σταθερα πρασινο καθως και το λαμπακι ethernet .
Παρολα αυτα δεν μπορω να κανω συνδεση .........
Τι παει λαθος ;
Μην μου πειτε να τους παρω τηλεφωνο ,δεν μπορω διοτι ειμαι κωφος και δεν εχω διαθεσιμο καποιον γνωστο να το κανει για μενα .
Καθε βοηθεια δεκτη :)
Ευχαριστω
Σ.
Το οτι ηρθε το ρουτερ δεν σημαινει 100% οτι εχει ενεργοποιηθει το adsl . Δηλαδη ισως χρειαζεται καποιες μερες ακομη. Έχει να κανει με την πολιτικη του καθε παροχου. Επίσης, οι ρυθμισεις adsl ειναι περασμενες στο ρουτερ ? Κι αυτό έχει να κανει με την πολιτικη του καθε παροχου, π.χ. εγω με την tellas πριν 3 χρονια που εκανα την συνδεση το ρουτερ δεν ειχε τις απαιτουμενες ρυθμισεις, επρεπε να τις περασω εγω (μου εδιναν ενα βιβλιαρακι με οδηγιες)

Pehlis
27-12-11, 00:40
το username και ο κωδικός πρόσβασης σου ήρθαν με SMS ? αν όχι δεν έχεις ενεργοποιηθεί ακόμη. αν ναι κάνε reset το router, περίμενε 5 λεπτάκια να τραβήξει τα στοιχεία σου και όταν το led του internet γίνει πράσσινο είσαι OK

makfil
27-12-11, 09:01
Καλησπερα και Χρονια Πολλα !
Απεκτησα νεα συνσδεση ADSL μεσω της προπληρωμενης υπηρεσιας .Παρελαβα το ρουτερ ( ειναι το καινουργιο ρουτερ που φοραει την εκδοση 8 και "ακουει " κατευθειαν στο κεντρο - ετσι μου ειπε ο τεχνικος που το εφερε - δεν μου εκανε την εγκατασταση διοτι δεν ειχα ηλεκτρικο ρευμα την στιγμη εκεινη ειχαμε διακοπη ρευματος ),το συνδεσα στην τηλεφωνικη γραμμη και το εβαλα στην πριζα .
Ανοιξα τον μοζιλα και βγηκα στην σελιδα του ρουτερ.
Δεν αλλαξα τον κωδικο προσβασης παραμονο το κωδικο προσβασης για το webmail .
Το λαμπακι Broadband αναβει σταθερα πρασινο καθως και το λαμπακι ethernet .
Παρολα αυτα δεν μπορω να κανω συνδεση .........
Τι παει λαθος ;
Μην μου πειτε να τους παρω τηλεφωνο ,δεν μπορω διοτι ειμαι κωφος και δεν εχω διαθεσιμο καποιον γνωστο να το κανει για μενα .
Καθε βοηθεια δεκτη :)
Ευχαριστω
Σ.

Χρόνια Πολλά και σ' εσένα.

Στη σελίδα αυτή (http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10011799) θα βρεις τις γενικές οδηγίες για τη σύνδεση ενός Thomson 585. Ειδικά στην έκδοση με το firmware 8 δεν χρειάζεται να βάλεις ρυθμίσεις και username-pass γιατί τα παίρνει από τη database της Forthnet.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι άλλαξες τον κωδικό για το webmail, ενώ δεν έχεις συνδεθεί ακόμη, ώστε να μπορείς να επέμβεις στις ρυθμίσεις.

Επειδή και εγώ αγόρασα πριν από δύο μήνες προπληρωμένη υπηρεσία, για οικονομικούς λόγους, αφού παρέλαβα το λογαριασμό για την καταβολή του συνολικού ποσού, διαπίστωσα, μετά από επικοινωνία με το εμπορικό τμήμα της 4νετ, ότι μπορώ να το καταβάλω με δόσεις στην κάρτα μου, οι οποίες, στην περίπτωσή μου, ορίστηκαν από το σύστημα σε 8. Σχετική ενημέρωση για κάθε ενδιαφερόμενο, ανάρτησα στο θέμα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=580658).

invaider
27-12-11, 12:35
δοκιμη με ενα reset στο router, το αφηνεις ενα τεταρτο και μετα δοκιμαζεις να δεις αν εχει internet. το λαμπακη broadband και το internet πρεπει να αναβουν πρασηνα.
αν προσπαθης ασυρματα δοκημασε και με καλοδιο για παν ενδεχομενο.

sotiros
27-12-11, 13:21
το username και ο κωδικός πρόσβασης σου ήρθαν με SMS ? αν όχι δεν έχεις ενεργοποιηθεί ακόμη. αν ναι κάνε reset το router, περίμενε 5 λεπτάκια να τραβήξει τα στοιχεία σου και όταν το led του internet γίνει πράσσινο είσαι OK

Καλημερα !
Ναι μου ηρθαν με γραπτο μηνυμα την παραμονη των Χριστουγεννων ,γυρω στις 6 το απογευμα και ελεγε οτι σε λιγες ωρες θα ενεργοποιηθει η συνδεση μου .
Το ρουτερ το συνδεσα την επομενη των Χριστουγεννων ,λογικα θα επρεπε να ειμαι ονλαιν τωρα αλλα δεν ειμαι .
Ναι αλλαξα το κωδικο προσβασης ,λογικα θα επρεπε να ειχε ενημερωθει αυτοματα ο κεντρικος σερβερ(;) .....

........Auto merged post: sotiros πρόσθεσε 18 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τελικα τα καταφερα και μπηκα ιντερνετ .
Οταν παω να δω το μενου του ρουτερ μου βγαζει να βαλω ονομα χρηστη και κωδικο .
Βαζω το Administrator και το κωδικο κενο και δεν με αφηνει να μπω .
Χρησιμοποιω το Μοζιλα .




Χρόνια Πολλά και σ' εσένα.

Στη σελίδα αυτή (http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10011799) θα βρεις τις γενικές οδηγίες για τη σύνδεση ενός Thomson 585. Ειδικά στην έκδοση με το firmware 8 δεν χρειάζεται να βάλεις ρυθμίσεις και username-pass γιατί τα παίρνει από τη database της Forthnet.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι άλλαξες τον κωδικό για το webmail, ενώ δεν έχεις συνδεθεί ακόμη, ώστε να μπορείς να επέμβεις στις ρυθμίσεις.

Επειδή και εγώ αγόρασα πριν από δύο μήνες προπληρωμένη υπηρεσία, για οικονομικούς λόγους, αφού παρέλαβα το λογαριασμό για την καταβολή του συνολικού ποσού, διαπίστωσα, μετά από επικοινωνία με το εμπορικό τμήμα της 4νετ, ότι μπορώ να το καταβάλω με δόσεις στην κάρτα μου, οι οποίες, στην περίπτωσή μου, ορίστηκαν από το σύστημα σε 8. Σχετική ενημέρωση για κάθε ενδιαφερόμενο, ανάρτησα στο θέμα αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=580658).

........Auto merged post: sotiros πρόσθεσε 12 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τελικα τα καταφερα με νεο ρεσετ .
Πεταει η συνδεση ( φτου φτου μην την ματιαζω :) )
Ευχαριστω ολους για την βοηθεια τους !
Σ.





Καλημερα !
Ναι μου ηρθαν με γραπτο μηνυμα την παραμονη των Χριστουγεννων ,γυρω στις 6 το απογευμα και ελεγε οτι σε λιγες ωρες θα ενεργοποιηθει η συνδεση μου .
Το ρουτερ το συνδεσα την επομενη των Χριστουγεννων ,λογικα θα επρεπε να ειμαι ονλαιν τωρα αλλα δεν ειμαι .
Ναι αλλαξα το κωδικο προσβασης ,λογικα θα επρεπε να ειχε ενημερωθει αυτοματα ο κεντρικος σερβερ(;) .....

........Auto merged post: sotiros πρόσθεσε 18 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τελικα τα καταφερα και μπηκα ιντερνετ .
Οταν παω να δω το μενου του ρουτερ μου βγαζει να βαλω ονομα χρηστη και κωδικο .
Βαζω το Administrator και το κωδικο κενο και δεν με αφηνει να μπω .
Χρησιμοποιω το Μοζιλα .

makfil
27-12-11, 13:54
Το menu του router θα το δεις πληκτρολογώντας 192.168.1.254

@ ADSLgr.com All rights reserved.