PDA

Επιστροφή στο Forum : Στου κουφου την πορτα.....



kriti
27-12-11, 18:32
Εκανα 1/12 αιτηση φορητοτητας στην wind και την ακυρωσα στις 12/12 απο καταστηματους με φαξ .Ελενξα στις 15 οτι παρελαβαν το φαξ ακυρωσης παρολο αυτα σημερα 27 ελαβα sms οτι συνδεθηκα στην wind.
Και ξεκιναω αγωνα να απεμπλακω απο τα λαμογια οποια συμβουλη καλοδεχουμενη.Ενοειται οτι ειμαι απο το πρωι σε τηλεφωνικες αναμονες και προπαθω να συνενοηθω με υπαλληλους τους που δεν θελουν να καταλαβουν!

Seitman
27-12-11, 18:50
Άργησες να κάνεις την ακύρωση και άπαξ και ξεκινήσει η διαδικασία φορητότητας δε σταματάει παρά μόνο όταν ολοκληρωθεί.

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι ένα αίτημα υπαναχώρησης/επιστροφής στον προηγούμενο πάροχο. Με την διαδικασία συτή δε θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω στην wind εκτός από τα πάγια που αναλογούν στη χρήση δικτύου μέχρι να επιστρέψεις στον προηγούμενο πάροχο σου.

tolisscsd
27-12-11, 21:41
Εκανα 1/12 αιτηση φορητοτητας στην wind και την ακυρωσα στις 12/12 απο καταστηματους με φαξ .Ελενξα στις 15 οτι παρελαβαν το φαξ ακυρωσης παρολο αυτα σημερα 27 ελαβα sms οτι συνδεθηκα στην wind.
Και ξεκιναω αγωνα να απεμπλακω απο τα λαμογια οποια συμβουλη καλοδεχουμενη.Ενοειται οτι ειμαι απο το πρωι σε τηλεφωνικες αναμονες και προπαθω να συνενοηθω με υπαλληλους τους που δεν θελουν να καταλαβουν!

Αφού είναι λαμόγια όπως λες, γιατί έκανες port in στη Wind?

Σε μερικούς ανθρώπους αρέσει να βασανίζονται... Έκανες φορητότητα και μετά από 10 μέρες θυμήθηκες να πεις "ααα, τώρα το μετάνιωσα".Μόνος σου περιπλέκεις τα πράγματα. Καλά ξεμπερδέματα τώρα.

kriti
27-12-11, 22:45
Μετα ανακαλυψα ποσο λαμογια ειναι και μετανειωσα γιατι πηρα καλυτερη προσφορα απο hol αλλα θα το διακοψω και θα γυρισω στην hol ετσι και αλλιως.

mim34d
27-12-11, 23:15
Επειδή δεν έκανες σωστή έρευνα αγοράς, οι άλλοι είναι λαμόγια;

kriti
27-12-11, 23:23
Λαμογια ειναι γιατι με βεβαιωσαν οτι με το αιτημα υπαναχωρισης που ελαβαν τελειωσε η διαδικασια και δεν θα εχω κανενα προβλημα μαλιστα θα εστελναν courier να παρει πισω το ρουτερ τους και οτι εχω καθε δικαιωμα να αλλαξω γνωμη οπως και εγινε εμπροθεσμα.

mim34d
28-12-11, 19:04
Τώρα το έθεσες σωστά. Καλό είναι όμως να προσέχουμε και εμείς τις κινήσεις μας, γιατί μπλέκουμε με διαδικασίες. Φιλικά πάντα.

tolisscsd
30-12-11, 02:17
Μετα ανακαλυψα ποσο λαμογια ειναι και μετανειωσα γιατι πηρα καλυτερη προσφορα απο hol αλλα θα το διακοψω και θα γυρισω στην hol ετσι και αλλιως.
Τελικά τι έγινε? Έβγαλες άκρη?

sportis
30-12-11, 08:41
Μετα ανακαλυψα ποσο λαμογια ειναι και μετανειωσα γιατι πηρα καλυτερη προσφορα απο hol αλλα θα το διακοψω και θα γυρισω στην hol ετσι και αλλιως.

κατσε ρε φιλε δηλαδη ειναι λαμογια επειδη η hol σου εκανε καλυτερη προσφορα???
και κατι αλλο οπου και να πας σε οποιοδηποτε παροχο και κανεις αιτηση τα ιδια θα κανουν φιλε απαξ και κανεις αιτηση τελος μετα! ολοι το κανουν αυτο! ελπιζω να εισαι ενταξει εκει στην hol!!!

no_logo
30-12-11, 11:37
κατσε ρε φιλε δηλαδη ειναι λαμογια επειδη η hol σου εκανε καλυτερη προσφορα???
και κατι αλλο οπου και να πας σε οποιοδηποτε παροχο και κανεις αιτηση τα ιδια θα κανουν φιλε απαξ και κανεις αιτηση τελος μετα! ολοι το κανουν αυτο! ελπιζω να εισαι ενταξει εκει στην hol!!!

έστειλε αίτημα υπαναχώρησης εμπρόθεσμα
Έπρεπε να είχε διακοπεί η φορητότητα λοιπόν

Seitman
30-12-11, 12:12
Δεν ήταν εμπρόθεσμη, μόνο αν την κάνεις την ίδια μέρα με την αίτηση. Δέκα ημέρες μετά, είχε ξεκινήσει η διαδικασία φορητότητας ;)

thomNikolaou
30-12-11, 20:41
Δεν νομίζω ότι είναι λαμόγια ότι δηλαδή κακόβουλα κάνουν ότι κάνουν.
Περισσότερο σε έλλειψη οργάνωσης νομίζω ότι οφείλετε,
"αν ξεκινήσει η διαδικασία δεν μπορεί να διακοπή"

Lapetr
31-12-11, 03:06
Δεν ήταν εμπρόθεσμη, μόνο αν την κάνεις την ίδια μέρα με την αίτηση. Δέκα ημέρες μετά, είχε ξεκινήσει η διαδικασία φορητότητας ;)

δυτσυχώς έτσι είναι. έμπλεξες!

xmperop1
31-12-11, 18:53
Δεν ήταν εμπρόθεσμη, μόνο αν την κάνεις την ίδια μέρα με την αίτηση. Δέκα ημέρες μετά, είχε ξεκινήσει η διαδικασία φορητότητας ;)

Και έχει αποδειχτεί ότι μόλις σου κοινοποιήσουν την αγωγή μπορεί να ακυρωθεί το αίτημα τόσο εύκολα όσο ξεκίνησε,ακόμα και την παραμονή της ενεργοποίησης της φορητότητας.

Seitman
31-12-11, 20:07
:scratch

kasi
01-01-12, 02:51
καλή χρονιά. :)
κάποτε στην τελεντομ έκανα αίτηση φορητότητας και μετά απο καμία εβδομάδα -μέσω φαξ- αίτηση ακύρωσης χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάτι παρόμοιο.

DSLaManiaC
01-01-12, 12:31
Έχετε πάρει σαν αυτονόητη την τακτική που ακολουθούν οι εταιρίες όταν λαμβάνουν αίτηση ακύρωσης και δε καταλαβαίνω το γιατί:

Login στο WCRM -> Εύρεση αίτησης -> Ακύρωση αίτησης.

Δε καταλαβαίνω πως έχει καρφωθεί σε όλους σας ότι "δε γίνεται επειδή πέρασαν οι μέρες".
Η εταιρία που παρανόμως αγνοεί το αίτημα, δε το κάνε, για να πάρει τον πελάτη και να μη πληρώσει κόστος ακύρωσης.

Είναι η τελείως ελληναράδικη νοοτροπία "έεεεεελα μωρέ τώρα" που απλώς τη βλέπουμε και ως τακτική σε "μεγάλες" εταιρίες.

Και φυσικά η ΕΕΤΤ χαρταετό. Δεν είδα να πέσουν μερικά (20-30) εκατομμύρια σε πρόστιμα για τέτοια πράγματα για να δεις πως αλλάζει το σκηνικό. Αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Όπως έχω ξαναπεί, σ αυτή τη χώρα είμαι πεπεισμένος πως μπορείς να κάνεις ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ χωρίς να δίνεις λόγο πουθενά εκτός κι αν είσαι ο ΟΤΕ.

Stefanos83
02-01-12, 23:57
Έχετε πάρει σαν αυτονόητη την τακτική που ακολουθούν οι εταιρίες όταν λαμβάνουν αίτηση ακύρωσης και δε καταλαβαίνω το γιατί:

Login στο WCRM -> Εύρεση αίτησης -> Ακύρωση αίτησης.

Δε καταλαβαίνω πως έχει καρφωθεί σε όλους σας ότι "δε γίνεται επειδή πέρασαν οι μέρες".
Η εταιρία που παρανόμως αγνοεί το αίτημα, δε το κάνε, για να πάρει τον πελάτη και να μη πληρώσει κόστος ακύρωσης.

Είναι η τελείως ελληναράδικη νοοτροπία "έεεεεελα μωρέ τώρα" που απλώς τη βλέπουμε και ως τακτική σε "μεγάλες" εταιρίες.

Και φυσικά η ΕΕΤΤ χαρταετό. Δεν είδα να πέσουν μερικά (20-30) εκατομμύρια σε πρόστιμα για τέτοια πράγματα για να δεις πως αλλάζει το σκηνικό. Αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Όπως έχω ξαναπεί, σ αυτή τη χώρα είμαι πεπεισμένος πως μπορείς να κάνεις ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ χωρίς να δίνεις λόγο πουθενά εκτός κι αν είσαι ο ΟΤΕ.

Αν και αυτο που λες μπορει να γίνει , είσαι λάθος . Και ο λόγος που είσαι λάθος , είναι οτι αμα αρχιζανε τις ακυρωσεις μεσα απο το wcrm καθε φορα που ο καθένας αλλάζει γνωμη θα γίνοταν ολα σουπα ( αλλη λεξη σκεφτηκα αλλα δεν την λεω ) . Για να μην γίνει αυτο λοιπον , σε βάζουν και υπογραφεις ενα χαρτακι που λεει οτι , απο την επομενη μερα της αιτησης , δεν μπορεις να την διακόψεις . Γιαυτό λοιπον την υπογραφη και το π**λι σου , προσέχεις που το βάζεις .

DSLaManiaC
03-01-12, 00:07
Αν και αυτο που λες μπορει να γίνει , είσαι λάθος . Και ο λόγος που είσαι λάθος , είναι οτι αμα αρχιζανε τις ακυρωσεις μεσα απο το wcrm καθε φορα που ο καθένας αλλάζει γνωμη θα γίνοταν ολα σουπα ( αλλη λεξη σκεφτηκα αλλα δεν την λεω ) . Για να μην γίνει αυτο λοιπον , σε βάζουν και υπογραφεις ενα χαρτακι που λεει οτι , απο την επομενη μερα της αιτησης , δεν μπορεις να την διακόψεις . Γιαυτό λοιπον την υπογραφη και το π**λι σου , προσέχεις που το βάζεις .

Για να το πω πιο απλοϊκά:

Στέλνω ένα αίτημα και γουστάρω να γίνει.
Απ τη στιγμή μπορεί να γίνει να κόψουν το λαιμό τους να το κάνουν.
Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να αγνοούν ενυπόγραφο αίτημα ακύρωσης. Καμία δικαιολογία.

Αν μου κάνουν από αλλού καλύτερη προσφορά θέλω να έχω το δικαίωμα ως καταναλωτής να ακυρώσω την αίτηση. Όχι να με πάρει η εταιρία επειδή αυτή γουστάρει.

Εγώ δίνω τα λεφτά, άρα θα γίνει ότι εγώ γουστάρω, όχι ότι η κάθε Wind.

Αν αλλάξει το πλαίσιο και υπάρξει όρος "για να μη γίνει σούπα δεν ακυρώνουμε" τότε το συζητάω. Μέχρι τότε όμως, μη μου λες τίποτα.

Κάποια στιγμή σ αυτή τη μπανανία πρέπει ο καθένας να αρχίσει να κάνει τη δουλειά του σωστά.


σε βάζουν και υπογραφεις ενα χαρτακι που λεει οτι , απο την επομενη μερα της αιτησης , δεν μπορεις να την διακόψεις

Αυτό θα ήθελα να μου το δείξεις. Σε κάθε περίπτωση είναι καταχρηστικός όρος και δε στέκεται σε δικαστήριο αλλά απλά για να υπάρχει ως αναφορά.

lex_luthor
03-01-12, 16:36
κατσε ρε φιλε δηλαδη ειναι λαμογια επειδη η hol σου εκανε καλυτερη προσφορα???
και κατι αλλο οπου και να πας σε οποιοδηποτε παροχο και κανεις αιτηση τα ιδια θα κανουν φιλε απαξ και κανεις αιτηση τελος μετα! ολοι το κανουν αυτο! ελπιζω να εισαι ενταξει εκει στην hol!!!

Συμφωνώ απόλυτα. Από που και ως που προκύπτει ότι στη Wind είναι λαμόγια; Είμαι συνδρομητής της, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, ουδέποτε χρειάστηκα κάτι και δεν με εξυπηρέτησαν, ενώ και η τιμολογιακή της πολιτική είναι από τις καλύτερες τις αγοράς. Όχι τίποτε άλλο, αλλά αυτό το trolling έχει αρχίσει και κουράζει.

DSLaManiaC
03-01-12, 18:20
Συμφωνώ απόλυτα. Από που και ως που προκύπτει ότι στη Wind είναι λαμόγια; Είμαι συνδρομητής της, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, ουδέποτε χρειάστηκα κάτι και δεν με εξυπηρέτησαν, ενώ και η τιμολογιακή της πολιτική είναι από τις καλύτερες τις αγοράς. Όχι τίποτε άλλο, αλλά αυτό το trolling έχει αρχίσει και κουράζει.

Αυτό που κουράζει επίσης είναι να μη βλέπουμε τα αυτονόητα λόγω fanboyσμου.

Είσαι ευχαριστημένος με τη Wind? Μπράβο και μακάρι να σου κρατήσει.
Δε καταλαβαίνω όμως γιατί σε ενοχλεί η λέξη λαμογια όταν αγνοούν σκόπιμα ένα αίτημα για ακύρωση.

Λαμογια και κουτοπονηριά είναι.

Zinc
03-01-12, 18:25
Αυτό που κουράζει επίσης είναι να μη βλέπουμε τα αυτονόητα λόγω fanboyσμου.

Είσαι ευχαριστημένος με τη Wind? Μπράβο και μακάρι να σου κρατήσει.
Δε καταλαβαίνω όμως γιατί σε ενοχλεί η λέξη λαμογια όταν αγνοούν σκόπιμα ένα αίτημα για ακύρωση.

Λαμογια και κουτοπονηριά είναι.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα fanboyσμου, αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος. Το ίδιο δεν κάνουν εν τέλει όλοι οι providers; Θέλω να πω αν ξεκινήσει το αίτημα φορητότητας υπάρχει δυνατότητα να υπαναχωρήσει κανείς μετά από 10 ημέρες;

DSLaManiaC
03-01-12, 18:34
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα fanboyσμου, αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος. Το ίδιο δεν κάνουν εν τέλει όλοι οι providers; Θέλω να πω αν ξεκινήσει το αίτημα φορητότητας υπάρχει δυνατότητα να υπαναχωρήσει κανείς μετά από 10 ημέρες;

Και γίνεται και προβλέπεται πάνω απ όλα. Και την προηγούμενη της φορητοτητας γίνεται ακύρωση.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση η υπεράσπιση του λάθους με τόσο πάθος.

OxAp0d0
07-01-12, 15:51
Παίδες ο μανιακός Ντισλά έχει δίκιο. Βάση νομοθεσίας μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση υπαναχώρησης ότι στιγμή θέλει. Το "δε μπορεί να σταματήσει η διαδικασία" δικαιολογείται μόνο όταν κάποιος κάνει την αίτηση την ίδια μέρα της ενεργοποίησης. Μπορεί στο WCRM ή στην ΕΒΔΑΦ να μην έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, αλλά αυτό δε σημαίνει πως ο ΟΤΕτζής δεν έχει αλλάξει καλωδίωση στο ΑΚ.
Αν η αίτηση υπαναχώρησης όμως γίνει έστω και 1 μέρα πριν, η εταιρία είναι υποχρεωμένη να την δεχτεί.

Επίσης αυτό που αναφέρθηκε, ότι δηλαδή σε βάζουν να υπογράψεις ότι δε δέχονται αίτηση υπαναχώρησης 10 μέρες μετά την υπογραφή του συμβολαίου που το έχετε δει, γιατί νομίζω ότι δεν ισχύει. (Μη σας πάρω και στο λαιμό μου, όταν μπήκα στη Wind την έλεγαν ακόμα Tellas).

lex_luthor
09-01-12, 14:21
Και γίνεται και προβλέπεται πάνω απ όλα. Και την προηγούμενη της φορητοτητας γίνεται ακύρωση.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση η υπεράσπιση του λάθους με τόσο πάθος.

Δεν είναι θέμα πάθους, απλά μια παρατήρηση στο ότι όλοι μας χρησιμοποιούμε ακραίους χαρακτηρισμούς στην Ελλάδα τις περισσότερες φορές για το τίποτα. Και δεν αναφέρομαι στον δημιουργό αυτού του thread, μιλάω γενικότερα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

pts
09-01-12, 15:06
Ε όχι και λαμόγια βρε παιδιά ντροπή. Απλώς τυχαίνει αν ορίσουμε ως t το φυσιολογικό χρόνο διεκπεραίωσης ενός αιτήματος τότε:

Αν το αίτημα είναι η ενεργοποίηση μιας σύνδεσης ο χρόνος που χρειάζονται είναι t-1.
Αν το αίτημα είναι η αποκατάσταση μιας βλάβης ο χρόνος είναι >t+1.
Αν το αίτημα είναι να ακυρώσουν μια σύνδεση ή μια υπαναχώρηση ο χρόνος είναι >t+2.

Παρεμπιπτόντως μια απορία που είχα πάντα. Γιατί στα fax της wind τα user information και callerid είναι κενά και δεν μπορούμε να έχουμε αποδεικτικό αποστολής; :whistle:

kriti
09-01-12, 21:59
Τελικα επιστρεφω hol χωρις να πληρωσω τιποτα στην wind και δεν εχασα και την προσφορα της hol.Εστειλα και καταγγελια στην ΕΕΤΤ γιατι δεν μου απαντουσαν εγγραφως με φαξ απο wind.

kriti
23-01-12, 11:55
Σημερα συνδεθηκα ξανα στην hol, το θεμα ειναι οτι μου εχει στειλει η wind λογαριασμο και περιλαμβανει και το τελος ενεργοποιησης που τηλεφωνικα μου ειπαν οτι δεν θα μου χρεωναν.Μαλλον δεν θα τον πληρωσω καθολου στο κατω κατω τι θα μου κανουν?

Seitman
23-01-12, 12:17
Μάλλον θα σου στείλουν και άλλο λογαριασμό που θα πιστώνεται, αλλά με αυτούς ποτέ δεν ξέρεις. :rolleyes:
Καλύτερα να τους κάνεις ένα τηλέφωνο για να είσαι πιο σίγουρος.

Carlit0000
21-11-14, 17:32
Όλοι λίγο πολύ είναι ίδιοι, ωστόσο η wind το τραβάει περισσότερο από όλους.
Πρέπει αυτό το ρημάδι το κράτος και οι υπηρεσίες του να λάβουν μέρος σε αυτό το τσίρκο που γίνετε με τους παρόχους, καθώς καθημερινά υπάρχουν πολίτες οι οποίοι πέφτουν θύματα τέτοιων απατεωνίστικων τακτικών που εξαπατώντας ανυποψίαστους καταναλωτές.

iznodur
25-11-14, 10:24
Ούτε έλλειψη οργάνωσης πιστεύω έχουνε, μια χαρά οργανωμένη εταιρία είναι. Στην περίπτωση του φίλου Kriti, είναι καθαρά θέμα δικό του και λάθους χειρισμού από μέρος του . Σε οποιαδήποτε εταιρία θα πάθαινε το ίδιο πράγμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.