PDA

Επιστροφή στο Forum : FAQ: Πως μπορεί κάποιος να βάλει το Zisto χωρίς να μείνει δίχως Internet.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

ermis333
04-11-06, 13:54
Με το Παρών FAQ θα προσπαθήσω να δώσω απαντήσεις σε όσους αναρωτιούνται αν θα μείνουν χωρίς Ιντερνετ ή αν θα μπορούν να κρατήσουν τον αριθμό του τηλεφώνου τους.

Θα προσπαθήσω να σας δείξω τι ακριβώς συμπληρώνετε, με κόκκινο χρώμα, στα κρίσημα σημεία ανά περίπτωση, στην αίτηση που βρίσκεται εδώ http://www.tellas.gr/_data/pdf/ZAPPL.pdf και θα σας έρθει με courier στο σπίτι ή μπορείτε να στείλετε με FAX.



1. Έχω τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ PSTN, δεν έχω ADSL και θέλω να βάλω κάποιο από τα πακέτα του Zisto, κρατώντας παράλληλα τον τηλεφωνικό αριθμό του ΟΤΕ που έχω, τι κάνω;;

Εδώ είναι απλή η διαδικασία αφού δεν υπάρχει ιντερνετ απλά σημπληρώνετε αυτά....

12561

Aν η γραμμή του ΟΤΕ που έχετε είναι ISDN καλύτερα μετατρέψτε πρώτα τη γρμμή σας σε PSTN και μετά κάντε την αίτηση, θα υπάρξει υποστήριξη και για ISDN γραμμές αλλά αργότερα.

2. Έχω τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ PSTN/ISDN, έχω ενεργοποιημένη γραμμή ADSL και θέλω κάποιο από τα πακέτα του Zisto, κρατώντας παράλληλα τον τηλεφωνικό αριθμό του ΟΤΕ που έχω, ενώ δεν επιθυμώ να μείνω χωρίς ίντερνετ ούτε μια ημέρα, τι κάνω;;


Δυστηχώς δεν γίνεται, αν θέλετε να κρατήσετε τον παλιό σας αριθμό θα πρέπει να μετατρέψετε την ενεργοποιημένη από τον ΟΤΕ γραμμή σας σε Full LLu Tellas, με 20+ ημέρες χωρίς ίντερνετ.

Αν τώρα θέλετε αναγκαστηκά να κρατήσετε τον παλιό σας αριθμό χωρίς να μείνετε δίχως internet, θα πρέπει, αφού ενεργοποιηθεί η νέα σας Full LLU να κάνετε νέα αίτηση που αυτήν τη φορά θα ζητάτε Full LLU με χρήση φορητότητας πάνω στην υπάρχουσα σύνδεση ΟΤΕ. Όταν ενεργοποιηθεί η τελευταία, διακόπτετε την Full LLU με αριθμό Tellas με καταγγελία σύμβασης, θα πληρώσετε 154.7 Ε μια και έξω και θα καταργηθεί η γραμμή και θα έχετε μείνει πλέον με την πρώην γραμμή του ΟΤΕ που πλέον θα έχει γίνει Full LLU Τellas.


3. Έχω τηλεφωνική γραμμή PSTN ΟΤΕ, έχω ενεργοποιημένη γραμμή Shared LLU Tellas ADSL και θέλω κάποιο από τα πακέτα του Zisto, κρατώντας παράλληλα τον τηλεφωνικό αριθμό του ΟΤΕ που έχω, ενώ δεν επιθυμώ να μείνω χωρίς ίντερνετ ούτε μια ημέρα, τι κάνω;;

Συμπληρώνετε την αίτηση έτσι:

12564

Θεωρητικά ο ΟΤΕ δεν έχει να κάνει πολλά πράγματα για να μετατρέψει τη γραμμή σας από Shared σε Full, οπότε δεν χρειάζεται να μείνετε χωρίς ίντερνετ για κάποιο διάστημα παρά μόνο ίσως για μερικές ώρες. Πρακτικά θα δείξει.:cool:

4. Έχω τηλεφωνική γραμμή ISDN ΟΤΕ, έχω ενεργοποιημένη γραμμή Shared LLU Tellas ADSL και θέλω κάποιο από τα πακέτα του Zisto, κρατώντας παράλληλα τον τηλεφωνικό αριθμό του ΟΤΕ που έχω, ενώ δεν επιθυμώ να μείνω χωρίς ίντερνετ ούτε μια ημέρα, τι κάνω;;


Αναμένω απάντηση από τις πηγές μου εδώ.;)




Αυτά.

lewton
04-11-06, 14:10
2. Έχω τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ PSTN/ISDN, έχω ενεργοποιημένη γραμμή ADSL και θέλω κάποιο από τα πακέτα του Zisto, κρατώντας παράλληλα τον τηλεφωνικό αριθμό του ΟΤΕ που έχω, ενώ δεν επιθυμώ να μείνω χωρίς ίντερνετ ούτε μια ημέρα, τι κάνω;; *

Α. Συμπληρώνεται την αίτηση έτσι: (σσ. Με αυτόν τον τρόπο η γραμμή του ΟΤΕ που έχετε παραμένει ανεπηρέαστη μέχρι το βήμα Β, όπως και τα όποια κόστη αυτή εμπεριέχει)

12562

Β. Όταν ενεργοποιηθεί η Υπηρεσία τηλεφωνείτε στο 13800 και ζητάτε αίτηση φορητότας, σας έρχεται την συμπληρώνεται και την στέλνετε στην Tellas.

Γ. Αφού γίνει η φορητότητα και εφόσον το επιθυμείτε, ζητάτε πλέον από τον ΟΤΕ τη διακοπή της γραμμής σας.

(*) Πρέπει να υπάρχει 2ο ζεύγος καλωδίων που να έρχονται από τον κατανεμητή του κτιρίου σας στο σπίτι σας, αν δεν υπάρχει απλά λέτε σε κάποιον ηλεκτρολόγο να βάλει (δεν είναι τίποτα το φοβερό).
Eξαιρετική δουλειά, έχω 2 παρατηρήσεις:
1. Αφού γίνει φορητότητα η γραμμή του ΟΤΕ θα κοπεί από μόνη της αναγκαστικά.
2. Το να καλέσεις ηλεκτρολόγο για να περάσει δεύτερη γραμμή μπορεί να ξεπεράσει και τα 200€ κόστος (μπορεί βέβαια και πολύ λιγότερο, ανάλογα με διάφορους παράγοντες).
3. Ίσως να μη χρειάζεται να μπει ντε καλά η δεύτερη καλωδίωση αν δεν υπάρχει. Απλά, αφού ενεργοποιηθεί η full LLU της Tellas, δεν τη χρησιμοποιείς μέχρι να γίνει η φορητότητα. Σίγουρα το ιδανικό είναι να υπάρχει η δεύτερη καλωδίωση, αλλά από το να σκάσει κάποιος 100+€ καλύτερα να περιμένει την ολοκλήρωση της φορητότητας πριν χαρεί τα 4Mbps.

ermis333
04-11-06, 14:15
Eξαιρετική δουλειά, έχω 2 παρατηρήσεις:
1. Αφού γίνει φορητότητα η γραμμή του ΟΤΕ θα κοπεί από μόνη της αναγκαστικά.
2. Το να καλέσεις ηλεκτρολόγο για να περάσει δεύτερη γραμμή μπορεί να ξεπεράσει και τα 200€ κόστος (μπορεί βέβαια και πολύ λιγότερο, ανάλογα με διάφορους παράγοντες).
3. Ίσως να μη χρειάζεται να μπει ντε καλά η δεύτερη καλωδίωση αν δεν υπάρχει. Απλά, αφού ενεργοποιηθεί η full LLU της Tellas, δεν τη χρησιμοποιείς μέχρι να γίνει η φορητότητα. Σίγουρα το ιδανικό είναι να υπάρχει η δεύτερη καλωδίωση, αλλά από το να σκάσει κάποιος 100+€ καλύτερα να περιμένει την ολοκλήρωση της φορητότητας πριν χαρεί τα 4Mbps.

Όταν κάνεις αίτηση για φορητότητα ΔΕΝ διακόπτεται η γραμμή του ΟΤΕ, απλά ο αριθμός του ΟΤΕ ανήκει πλέον στην Tellas, ο ΟΤΕ θα δώσει νέο αριθμό στην παλιά σου τηλεφωνική σύνδεση 210χχχ.

Για τα άλλα και για να γλιτώσεις τα 200Ε κάνεις αυτα που λέει η Loulou.

mikri_loulou
04-11-06, 14:39
Yπαρχει και εξωτερικη καλωδίωση που μπορούν να βάλλουν προσωρινά όσοι έχουν πρόβλημα και είναι σε παλιά πολυκατοικία. Eπειτα αφού κόψουν οτε χρησιμοποιούν πάλι τα 2 καλώδια για την τελλας που είχαν πριν τον οτε.

(Μια προχειρο δουλειά των 10 euro για να γλιτώσουν τα 200 όπως αναφέρθηκε)

ariadgr
04-11-06, 15:33
Aν η γραμμή του ΟΤΕ που έχετε είναι ISDN καλύτερα μετατρέψτε πρώτα τη γρμμή σας σε PSTN και μετά κάντε την αίτηση, θα υπάρξει υποστήριξη και για ISDN γραμμές αλλά αργότερα.

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεται να γίνει αίτηση μετατροπής ISDN-> PSTN στον ΟΤΕ;
Επειδή αυτό χρεώνεται από τον ΟΤΕ ( δε θυμάμαι πόσο, νομίζω κοντά στα €30 ) και παίρνει κάποιες μέρες, που μπορεί να καθυστερήσει ακόμα περισσότερο την όλη διαδικασία.
Το λογικό είναι η αίτηση που θα κάνεις στην Tellas να καταργήσει από μόνη της την ISDN όπως θα έκανε στην περίπτωση της PSTN.
Σημείωσε ότι αν κάποιος έχει πάνω από έναν αριθμό (MSN) στην ISDN δεν θα μπορέσει να τον μεταφέρει με φορητότητα (θα τον χάσει), αφού θα πάει σε PSTN με 1 αριθμό.

nikolaos7
04-11-06, 15:46
Δηλαδή εγώ που μένω σε παλια πολυκατοικία και θέλω Τελλας Full llu πρεπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο και να σκάσω 200ευρώ για να μου περάσει δυο καλώδια?

ermis333
04-11-06, 16:00
Δηλαδή εγώ που μένω σε παλια πολυκατοικία και θέλω Τελλας Full llu πρεπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο και να σκάσω 200ευρώ για να μου περάσει δυο καλώδια?

Αυτό όμως ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που θέλεται να κάνετε ταυτόχρονη χρήση και των 2 γραμμών, αν επιθυμείτε να κάνετε χρήση μόνο της Full LLU και δεν υπάρχει 2ο καλώδιο τότε όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή Full LLU ζήτάτε από την Tellas και έρχεται κάποιος και σας συνδέει το υπάρχον καλώδιο με τη γραμμή της Tellas.

ή


Yπαρχει και εξωτερικη καλωδίωση που μπορούν να βάλλουν προσωρινά όσοι έχουν πρόβλημα και είναι σε παλιά πολυκατοικία. Eπειτα αφού κόψουν οτε χρησιμοποιούν πάλι τα 2 καλώδια για την τελλας που είχαν πριν τον οτε.

(Μια προχειρο δουλειά των 10 euro για να γλιτώσουν τα 200 όπως αναφέρθηκε)

mikri_loulou
04-11-06, 16:11
Το λογικό είναι η αίτηση που θα κάνεις στην Tellas να καταργήσει από μόνη της την ISDN όπως θα έκανε στην περίπτωση της PSTN.
Σημείωσε ότι αν κάποιος έχει πάνω από έναν αριθμό (MSN) στην ISDN δεν θα μπορέσει να τον μεταφέρει με φορητότητα (θα τον χάσει), αφού θα πάει σε PSTN με 1 αριθμό.

Ναι έτσι πρέπει να γίνεται λογικά θα καταργήσει την isdn η τελλας με την εξουσιοδότηση που τους κανεις. Αλλα όσον αφορά την φορητότητα πιστεύω ότι μπορείς να τους κρατήσεις όλους τους αριθμούς. Eφόσον δηλωσεις για νέα γραμμή και μετά κανεις αιτηση για φορητοτητα εφόσον σου έχουν ενεργοποιήσει ηδη την γραμμή δεν πρεπει να υπαρχει κανενα προβλημα για να τους κρατησεις στο ονομα σου. Εγω εστω κάτι τέτοιο κατάλαβα από το tel όταν μίλησα μαζί τους. Εξάλλου αν έχεις δει το φυλλάδιο με την φορητότητα που υπογράφεις σουχει να συμπληρώσεις τους αριθμούς msn που έχεις οποτε λογικά στους κρατάνε και αυτούς ίσως και για τώρα η μετέπειτα για isdn που θα υποστηρίζουν.

nikolaos7
04-11-06, 16:23
Αρχικό μήνυμα από ermis333

Αυτό όμως ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που θέλεται να κάνετε ταυτόχρονη χρήση και των 2 γραμμών, αν επιθυμείτε να κάνετε χρήση μόνο της Full LLU και δεν υπάρχει 2ο καλώδιο τότε όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή Full LLU ζήτάτε από την Tellas και έρχεται κάποιος και σας συνδέει το υπάρχον καλώδιο με τη γραμμή της Tellas.



Οχι θα κάνω χρήση μόνο της Full llu.Πάντως με καθυσήχασες

MANIAC
04-11-06, 19:11
Πολύ καλή δουλεία ermis, μπράβο.
Χάρη στην βοηθειά σου και την έγκυρη-έγκαιρη ενημέρωση που μας έκανες περιμένω το courier να έρθει την Τρίτη.
Βέβαια οσον αφορά τα παραπάνω δεν κάνω τίποτα... απλά θα κάνω υπομονη 15-20-30 ημέρες και τελειώνει η ιστορία. Τι να λέει δηλαδή αν είναι τόσο το χρονικό διάστημα, ας πάω και σε κανα internet cafe. Ετσι θα απαλλαγώ μια και καλή απο τον αγαπητό μου!!!:p πάροχο.
Το μόνο κακό ειναι ότι στη Δάφνη δεν εχει ακόμη τεσσάρα γραμμή και μου είπαν οτι θα με βαλουν σε γραμμή 1024 με 36 ευρο και περίπου στο μήνα θα με πάνε αυτόματα στη μεγαλύτερη 4096 με 47 γιατί οπως μου είπαν τελειώνουν σύντομα τις εργασίες συνεγκατάστασης - εγκατάστασης κάτι τέτοιο, δεν καταλαβα και πολύ καλά (η τηλεφωνήτρια μίλαγε πιο γρήγορα και απο εμένα!!!). Να τους εμπιστευτώ ή θα φάω πακέτο, πως το βλέπεις;
Και πάλι ευχαριστώ.:oneup:

PS: Α! και κάτι που ξέχασα, αξίζει το ethernet modem που δίνει ή να προσανατολιστώ για την αγορά κάποιου άλλου. (για ασύρματο δεν το συζητάω γιατί έχω ήδη το NETGEAR WGT624 access point το οποίο έχει internet gate για modem)

mikri_loulou
04-11-06, 19:29
Ερμη για 8mbit/1mbit εχουν παρει κατι τα αυτια σου??

Δεν πιστευω να κοστισει πανω απο 60 ευρο ετσι?? Δεδομενο οτι τοσα εδινα εως τωρα για 2mbit αοριστου και μετα βιας επιανα 70-120kbyte.

villasg
04-11-06, 19:39
4. Έχω τηλεφωνική γραμμή ISDN ΟΤΕ, έχω ενεργοποιημένη γραμμή Shared LLU Tellas ADSL και θέλω κάποιο από τα πακέτα του Zisto, κρατώντας παράλληλα τον τηλεφωνικό αριθμό του ΟΤΕ που έχω, ενώ δεν επιθυμώ να μείνω χωρίς ίντερνετ ούτε μια ημέρα, τι κάνω;;


Αναμένω απάντηση από τις πηγές μου εδώ.;)


Αυτά.

Κανε κατι μεγαλε και γι αυτο.
Τεταρτη απογευμα ερχεται ο courier.

H περιπτωση μου ειναι :
Εχω ISDN γραμη ΟΤΕ
Εχω 1024 ADSL ΤΕLLAS
Εχω προεπιλογη TELLAS

Απο το 13800 μου ειπαν οτι θα μεταφερθει ο αριθμος ( φωρητοτητα ) και θα μεινω χωρις τηλ 4 ωρες μονο
Απλα θα με παει σε PSTN απο ISDN (δε με νοιαζει) ( το USR9108 αλαζει απο Β--->Α)
Η μεταφορα στα 4MBPS δεν ξερω ποσο θα κρατησει :hmm:και ανησηχω πολλυ

apostolt
04-11-06, 20:20
Κανε κατι μεγαλε και γι αυτο.
Τεταρτη απογευμα ερχεται ο courier.

H περιπτωση μου ειναι :
Εχω ISDN γραμη ΟΤΕ
Εχω 1024 ADSL ΤΕLLAS
Εχω προεπιλογη TELLAS

Απο το 13800 μου ειπαν οτι θα μεταφερθει ο αριθμος ( φωρητοτητα ) και θα μεινω χωρις τηλ 4 ωρες μονο
Απλα θα με παει σε PSTN απο ISDN (δε με νοιαζει) ( το USR9108 αλαζει απο Β--->Α)
Η μεταφορα στα 4MBPS δεν ξερω ποσο θα κρατησει :hmm:και ανησηχω πολλυ


Στην ιδια περιπτωση ειμαι και εγω.Αν δεν μαθει ο Ερμης θα πουμε εμεις τι γινεται.
Παντως θα τους τα χωσω αν κανουν καμια μ@λ@κι@ γιατι τους ρωταγα συνεχεια ποσο καιρο θα μεινω χωρις νετ και τηλ και συνεχεια μου ελεγαν λιγες ωρες για μια μερα.........

ermis333
04-11-06, 21:25
Στην ιδια περιπτωση ειμαι και εγω.Αν δεν μαθει ο Ερμης θα πουμε εμεις τι γινεται.
Παντως θα τους τα χωσω αν κανουν καμια μ@λ@κι@ γιατι τους ρωταγα συνεχεια ποσο καιρο θα μεινω χωρις νετ και τηλ και συνεχεια μου ελεγαν λιγες ωρες για μια μερα.........

Οι πηγές μου έστειλαν απάντηση πως δεν γνωρίζουν γιατί είναι αρκετά τεχνικό το θέμα,:sorry: :sorry: :( :( :(

Spanos
04-11-06, 21:29
Το λογικό είναι οτι ο ΟΤΕ θα σας κόψει αμέσως την παροχή ADSL και θα μείνετε κανα μήνα έτσι μέχρι να έρθει η Full LLU στην καλύτερη περίπτωση, γιατί έχουν ακουστεί και κάτι τρίμηνα για παροχή Full LLU.

ermis333
04-11-06, 21:30
Πολύ καλή δουλεία ermis, μπράβο.
Χάρη στην βοηθειά σου και την έγκυρη-έγκαιρη ενημέρωση που μας έκανες περιμένω το courier να έρθει την Τρίτη.
Βέβαια οσον αφορά τα παραπάνω δεν κάνω τίποτα... απλά θα κάνω υπομονη 15-20-30 ημέρες και τελειώνει η ιστορία. Τι να λέει δηλαδή αν είναι τόσο το χρονικό διάστημα, ας πάω και σε κανα internet cafe. Ετσι θα απαλλαγώ μια και καλή απο τον αγαπητό μου!!!:p πάροχο.
Το μόνο κακό ειναι ότι στη Δάφνη δεν εχει ακόμη τεσσάρα γραμμή και μου είπαν οτι θα με βαλουν σε γραμμή 1024 με 36 ευρο και περίπου στο μήνα θα με πάνε αυτόματα στη μεγαλύτερη 4096 με 47 γιατί οπως μου είπαν τελειώνουν σύντομα τις εργασίες συνεγκατάστασης - εγκατάστασης κάτι τέτοιο, δεν καταλαβα και πολύ καλά (η τηλεφωνήτρια μίλαγε πιο γρήγορα και απο εμένα!!!). Να τους εμπιστευτώ ή θα φάω πακέτο, πως το βλέπεις;
Και πάλι ευχαριστώ.:oneup:

PS: Α! και κάτι που ξέχασα, αξίζει το ethernet modem που δίνει ή να προσανατολιστώ για την αγορά κάποιου άλλου. (για ασύρματο δεν το συζητάω γιατί έχω ήδη το NETGEAR WGT624 access point το οποίο έχει internet gate για modem)


Όσοι θα καλυφθείτε εντός 6 μήνου από το δίκτυο μπαίνετε στην ειδική "προσφορά" με τα 38Ε, το ADSL 1Mbit Που σου δίνουν είναι μέσω ΟΤΕ (με τα γνωστά προβλήματά του), όταν ενεργοποιηθεί ο κόμβος της Tellas στην περιοχή σου τότε θα σε πάνε αυτόματα στο δικό τους δίκτυο. Το καλό σε αυτό το πακέτο είναι η δωρεάν σταθερή τηλεφωνία.

Με λίγα λόγια δεν είναι το ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί 4άρα γραμμή , ο κόμβος της Tellas δεν έχει ενεργοποιηθεί.

ermis333
04-11-06, 21:33
Ερμη για 8mbit/1mbit εχουν παρει κατι τα αυτια σου??

Δεν πιστευω να κοστισει πανω απο 60 ευρο ετσι?? Δεδομενο οτι τοσα εδινα εως τωρα για 2mbit αοριστου και μετα βιας επιανα 70-120kbyte.

Δεν υπάρχει κάτι, αλλά ίσως γίνει όταν ανακοινωθούν τα office πακέτα, δεν γνωρίζω κάτι λυπάμαι.:oops:

Spanos
04-11-06, 21:35
όταν ενεργοποιηθεί ο κόμβος της Tellas στην περιοχή σου τότε θα σε πάνε αυτόματα στο δικό τους δίκτυο.

Aυτό το "αυτόματα" διαρκεί απο ένα μήνα μέχρι τρείς :whistle:

Με το που θα πάει η αίτηση μεταφοράς στον ΟΤΕ θα κοπεί το ADSL και μετά θα πάρει αρκετό καιρό μέχρι να έρθει η Full LLU γραμμή.

ermis333
04-11-06, 21:50
Aυτό το "αυτόματα" διαρκεί απο ένα μήνα μέχρι τρείς :whistle:

Με το που θα πάει η αίτηση μεταφοράς στον ΟΤΕ θα κοπεί το ADSL και μετά θα πάρει αρκετό καιρό μέχρι να έρθει η Full LLU γραμμή.

Μπορεί να υπάρχει καμιά ειδική συμφωνία με τον ΟΤΕ. Θα μας πεί ο φίλος μας τι έγινε.

Spanos
04-11-06, 21:55
Μπορεί να υπάρχει καμιά ειδική συμφωνία με τον ΟΤΕ

Παρόμοια με αυτή του shared llu; :p

Σιγά μη τους αφήσει ο ΟΤΕ έτσι ατιμώρητους :whip:

user1
04-11-06, 22:23
για οσους ειναι full llu με βιβο μπορουν να πανε σε full tellas?
τα 211 νουμερα που εχουν μεταφερονται με τη φορητοτητα?
ευχαριστω

jorfans
04-11-06, 22:37
Καλησπέρα. Μια μικρή βοηθεια χρειάζομαι.. Εχω κάνει εδώ και δύο εβδομάδες αίτηση στον ΟΤΕ για νέα pstn σύνδεση και περιμένω τον τεχνικό την Τρίτη. Έλα όμως που θέλω Zisto.. Βέβαια δεν θέλω την ταλαιπωρία να συνδεθώ αρχικά στον ΟΤΕ, να πληρώσω το κόστος για νέα σύνδεση και τα πρώτα πάγια, και μετά να πάω στην Tellas.. Θα έπαιρνα τηλ. στο 134 αλλά μόνο απο δευτέρα μπορώ. Γίνεται να το ακυρώσω με κάποιο τρόπο? Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Tem
05-11-06, 00:21
Καλησπέρα. Μια μικρή βοηθεια χρειάζομαι.. Εχω κάνει εδώ και δύο εβδομάδες αίτηση στον ΟΤΕ για νέα pstn σύνδεση και περιμένω τον τεχνικό την Τρίτη. Έλα όμως που θέλω Zisto.. Βέβαια δεν θέλω την ταλαιπωρία να συνδεθώ αρχικά στον ΟΤΕ, να πληρώσω το κόστος για νέα σύνδεση και τα πρώτα πάγια, και μετά να πάω στην Tellas.. Θα έπαιρνα τηλ. στο 134 αλλά μόνο απο δευτέρα μπορώ. Γίνεται να το ακυρώσω με κάποιο τρόπο? Ευχαριστώ προκαταβολικά..
ζήτα ακύρωση. Δεν θα έχεις πρόβλημα

MANIAC
05-11-06, 00:22
Ευχαριστώ και πάλι τον Ερμη που μου απάντησε.
Εχω να σας πω πραγματα που με εξέπληξαν!!!
Ακριβώς της 21:00 χτυπά το τηλέφωνο στο σπίτι.. απαντώ και μαντέψτε ποιός ήταν... Απο την TELLAS!!! ΣΑΒΒΑΤΟ 21:00...αν είναι δυνατό, η εταιρία έχει βάλι τα δυνατά της.
Ενα μεγάλο μπράβο στην TELLAS!:respekt:
To θέμα για το οποίο με πήραν ήταν κάποια διαδικαστικά, οσον αφορά τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής και το άλλο το δυνατότερο από όλα ήταν για να με ενημερώσουν για το τι πρέπει να κάνω οσον αφορά την DSL που έχω ήδη. Επίσης μου ξαναεπανέλαβε οτι μεσα σε 15 άντε 25 ημέρες θα παίζει και τεσσάρα full llu.
Kαι πάλι μπράβο τους.
Να και μια εταιρία που διαβάζει τα φορουμ, υποθέτω.:worthy:

Tem
05-11-06, 01:02
Ευχαριστώ και πάλι τον Ερμη που μου απάντησε.
Εχω να σας πω πραγματα που με εξέπληξαν!!!
Ακριβώς της 21:00 χτυπά το τηλέφωνο στο σπίτι.. απαντώ και μαντέψτε ποιός ήταν... Απο την TELLAS!!! ΣΑΒΒΑΤΟ 21:00...αν είναι δυνατό, η εταιρία έχει βάλι τα δυνατά της.
Ενα μεγάλο μπράβο στην TELLAS!:respekt:
To θέμα για το οποίο με πήραν ήταν κάποια διαδικαστικά, οσον αφορά τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής και το άλλο το δυνατότερο από όλα ήταν για να με ενημερώσουν για το τι πρέπει να κάνω οσον αφορά την DSL που έχω ήδη. Επίσης μου ξαναεπανέλαβε οτι μεσα σε 15 άντε 25 ημέρες θα παίζει και τεσσάρα full llu.
Kαι πάλι μπράβο τους.
Να και μια εταιρία που διαβάζει τα φορουμ, υποθέτω.:worthy:
τουλάχιστον εντυπωσιακό :)

Sovjohn
05-11-06, 02:03
Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Θα κάνω κάποια κίνηση για την Τρελλάς όταν είμαι πάλι Ελλάδα, Δεκέμβρη και άνω...Έχω το εξής θέμα όμως:

Η εναλλαγή στα πακέτα, και ειδικότερα από το Zisto Tel -----> Zisto Tel + DSL θα γίνεται εύκολα? Δεν έχουν διευκρινίσει κάτι ακόμα (στο FAQ λέει ναι, αλλά δεν λέει κάτι συγκεκριμένο!)

Ουσιαστικά εγώ ενεργή DSL χρειάζομαι για λίγους μήνες το χρόνο...Γύρω στους 5-6 (και αυτοί σπαστοί, όχι συνεχόμενοι...)

Μπορώ λοιπόν π.χ. ...

- Να κάνω αίτηση το Γενάρη για Zisto Telephone...(που θα λείπω πάλι οπότε ας πάει στα τσακίδια η ADSL μου...)
- Να μείνει σε Zisto Telephone μέχρι τον Ιούνιο π.χ. ...
- Τον Ιούνιο να γυρίσει σε Telephone + Full DSL (40κάτι Ε / μήνα...)
-Και τον Οκτώβριο να πάει πάλι σκέτο Telephone?

Ρωτάω καθώς το πρόβλημα που έχω (του να μην χρειάζομαι την γραμμή παρά μόνο όταν είμαι σπίτι) με έχει οδηγήσει αυτή τη στιγμή να πληρώνω την γραμμή μου στη Vivodi και να μην την χρησιμοποιώ καν (για Νοέμβρη / Δεκέμβρη / Οκτώβρη...)...για να μην μέινω χωρίς σύνδεση τον 1 μήνα που θα είμαι εκεί τα Χριστούγεννα...

Κάθε άποψη δεκτή :)

Crosstalk
05-11-06, 03:55
Αν σκεφτεις οτι εχουν διμηνιαιο λογαριασμο, λογικα θα μπορεις να το ζητας αλλα δεν ειναι σιγουρο ποιες περιοδους θα πιανει και ποιες οχι!

mikri_loulou
05-11-06, 04:07
SovJohn πολλα ζητας!! Παρα μια καρτουλα με ογκοχρεωση θαλεγα και βαλλε μια 512 γραμμη(οσο ειναι το χαμηλοτερο) συνεχεια και οποτε ερχεσαι την χρησιμοποιεις με καρτουλα.

Sovjohn
05-11-06, 08:42
:)...Αν έχω την γραμμή που έχω τώρα συνεχώς ανοιχτή σημαίνει ότι πληρώνω 22 Ε το μήνα τελική για 1024 Vivodi (ούτε ογκοχρεώσεις ούτε καρτούλες...)

Απλά ΑΝ κάνω την μετάβαση σε Τελλάς (ή όποιον άλλο) θα είναι κάτι που με ενδιαφέρει, γιατί 10 φορές καλύτερο είναι να "ανοίγω το πακέτο Internet" για 3-4 μήνες παρά να...βάζω νέα DSL για εκείνους τους μήνες και μετά να την κόβω.

Τέλος πάντων, το ερώτημα μου είναι κάπως εξειδικευμένο, θα το δω εν καιρώ αν με καλύψει και κάποια άλλη...Αλλά ελπίζω να γίνεται "εύκολα" γιατί θα μου λύσει τα χέρια (εφόσον και η Telephony γραμμή τους έχει DSL ενεργή απλά με χρονοχρέωση, σημαίνει ότι η αλλαγή πακέτου θα είναι κάτι αρκετά απλό...ελπίζω!)

Tem
05-11-06, 09:02
το γεγονός οτι η μετάβαση σε TELLAS μπορεί να γίνει χωρίς να μείνει κάποιος χωρίς σύνδεση για κάποιο διάστημα , δίνει μεγάλο συγκριτικό πλεονέκτημα στην TELLAS

imanos
05-11-06, 09:47
Τι ειναι το Full LLU?

nightsky_30
05-11-06, 11:40
Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεται να γίνει αίτηση μετατροπής ISDN-> PSTN στον ΟΤΕ;
Εγώ την 1η φορά που πήρα ενημερώθηκα ότι πρέπει να το κάνω ΜΟΝΟΣ μου. Την 2η ότι γίνεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ. Βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Πάντως για την ιστορία έμεινε το θέμα ότι θα το κάνει η Tellas. Θα σας ενημερώσω για το μπάχαλο που θα επακολουθήσει (αν επακολουθήσει). Περιμένω καινούργια αίτηση την Παρασκευή :closed:

lewton
05-11-06, 11:52
το γεγονός οτι η μετάβαση σε TELLAS μπορεί να γίνει χωρίς να μείνει κάποιος χωρίς σύνδεση για κάποιο διάστημα , δίνει μεγάλο συγκριτικό πλεονέκτημα στην TELLAS
Σε σύγκριση με ποιόν;

ermis333
05-11-06, 12:47
Τι ειναι το Full LLU?


Γραμμή πλήρης, όπως σου δίνει ο ΟΤΕ

evang
05-11-06, 12:50
Εχω την εντυπωση οτι υπαρχει ενα μικρο bug στην διαδικασια στην περιπτωση που η τωρινη τηλεφωνικη συνδεση με ΟΤΕ ειναι ISDN. Η Τελλας μου ειπε οτι για να υπαρξει φορητοτητα θα πρεπει πρωτα να γινει μετατροπη σε PSTN απο τον ΟΤΕ. Δεν μπορει να γινει αυτο απο την Τελλας. Απο αλλα ποστ καταλαβαινω οτι μαλλον υπαρχει συγχυση στο θεμα ISDN. Αν δηλαδη γινεται αυτοματα η μετατροπη απο την Τελλας.

chrismasgr
05-11-06, 14:47
Πιθανόν να το λένε για να δώσεις πίσω το netmod. Αλλά αν ήταν να το μετατρέψω την isdn σε pstn θα προτιμούσα να κάνω διακοπή την γραμμή οτε

user1
05-11-06, 15:01
ρε συ ερμη καμια απαντηση για αυτο που ρωτησα?
ευχαριστω

apostolt
05-11-06, 15:25
Εχω την εντυπωση οτι υπαρχει ενα μικρο bug στην διαδικασια στην περιπτωση που η τωρινη τηλεφωνικη συνδεση με ΟΤΕ ειναι ISDN. Η Τελλας μου ειπε οτι για να υπαρξει φορητοτητα θα πρεπει πρωτα να γινει μετατροπη σε PSTN απο τον ΟΤΕ. Δεν μπορει να γινει αυτο απο την Τελλας. Απο αλλα ποστ καταλαβαινω οτι μαλλον υπαρχει συγχυση στο θεμα ISDN. Αν δηλαδη γινεται αυτοματα η μετατροπη απο την Τελλας.


Παραξενο σε μενα δεν ειπαν τιποτα.

Οπως ξαναειπα εδω ειμαστε και θα δουμε τι θα γινει.Πιστευω πως θα δειτε τι θα γινει με τις περιπτωσεις τις δικες μας.Αρκετοι απο οτι εχω καταλαβει εκαναν αιτηση για συνδεση και εχουμε καλυψει ολες τις πιθανες περιπτωσεις .

Και επειδη βλεπω πολλους δυσπιστους στην ολη ιστορια περιμενετε να δειτε τι θα γινει με εμας τους πρωτους και μετα πειτε οτι θελετε.

ermis333
05-11-06, 15:29
για οσους ειναι full llu με βιβο μπορουν να πανε σε full tellas?
τα 211 νουμερα που εχουν μεταφερονται με τη φορητοτητα?
ευχαριστω

Ναι, θεωρητικά η φορητότητα ισχυει για όλους, γι αυτό όμως πρέπει να ρωτήσεις το 13800 γιατί άλλο ο νόμος και άλλο η πράξη στο Ελλαδιστάν. Full LLU Μπορείς να έχεις όσες θέλεις και σε όποιον θέλεις.

user1
05-11-06, 15:44
Ναι, θεωρητικά η φορητότητα ισχυει για όλους, γι αυτό όμως πρέπει να ρωτήσεις το 13800 γιατί άλλο ο νόμος και άλλο η πράξη στο Ελλαδιστάν. Full LLU Μπορείς να έχεις όσες θέλεις και σε όποιον θέλεις.


οσες θελεις ή μεχρι δυο (αφου νομιζω πως μεχρι δυο καλωδια περνανε σε καθε σπιτι?)

ευχαριστω

ermis333
05-11-06, 15:52
οσες θελεις ή μεχρι δυο (αφου νομιζω πως μεχρι δυο καλωδια περνανε σε καθε σπιτι?)

ευχαριστω

Όσες θέλεις μπορείς, απλά αν θέλεις 15 θα πρέπει να περάσεις 15 καλώδια :rofl: απλά το έθεσα έτσι για να σου δείξω ότι δεν υπάρχει περιορισμός.

Sebu
05-11-06, 16:37
Πολυ καλη δουλεια Ερμη απλα θα ηθελα καποιες διευκρινησεις για την περιπτωση 2 μηπως δεν καταλαβα κατι καλα.

Εχω ΟΤΕ γραμμη και ΟΤΕ adsl.Απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα ερχονται 2 ζευγαρια καλωδια.

α)Κανω αιτηση στην Tellas για νεα γραμμη και νεο αριθμο (σωστα???).Ο ΟΤΕ θεωρητικα μεχρι αυτο το σταδιο δεν γνωριζει τιποτα.Επομενως εξακολουθω να εχω τηλεφωνο και adsl απο τον ΟΤΕ,σαν να ζηταγα απο τον ΟΤΕ 2η γραμμη+νουμερο για το ιδιο διαμερισμα (σωστα μεχρι εδω???).

β)Η Τελλας ενεργοποιει την καινουρια γραμμη Zisto.Σε αυτη τη φαση θα ερθει καποιος απο την Τελλας για να συνδεσει τη γραμμη??Θυμιζω οτι απο τον κατανεμητη φευγουν 2 ζευγαρια και πανε στο διαμερισμα.Λογικα το ενα φευγει απο τον κατανεμητη και παει στο καφαο οπου συνδεεται με το τηλεφωνικο κεντρο του ΟΤΕ.Αρα οταν η Τελλας ενεργοποιησει τη γραμμη θα πρεπει να ερθει καποιος και να συνδεσει το 2ο ζευγαρι απο τον κατανεμητη μεχρι το ΚΑΦΑΟ με τα καλωδια που ανηκουν στο LLU της Τελλας????

Σε αυτη την φαση (β) εγω θα εχω 2 τηλεφωνικες γραμμες (μια απο ΟΤΕ και μια απο Τελλας),2 παγια και 2 adsl συνδεσεις (μια 768 και μια 4αρα)????Στον ΟΤΕ θα εχω το υπαρχον νουμερο και στην Τελλας καινουριο???
Πως θα γινει ο διαχωρισμος στο διαμερισμα δεδομενου οτι σε ολες τις πριζες τηλεφωνου καταληγουν και τα 4 καλωδια απο τον κατανεμητη (λογικα τα 2 μονο ειναι ενεργα).

γ) Στην τριτη φαση και ενω εχω 2 γραμμες και το διπλο κοστος τρεχει, κανω αιτηση φορητοτητας για τον αριθμο τηλεφωνου που εχω ηδη στον ΟΤΕ (σε αλλο ποστ διαβασα για και καλα προβλημα του ΟΤΕ με τη διαδικασια φορητοτητας οποτε μπορει να μας παρει μηνες).Η Τελλας μολις παρει το νουμερο απο τον ΟΤΕ,το αντιστοιχει σε εμενα καταργωντας παραλληλα αυτο που μου ειχε εκχωρησει αρχικα.

Στη φαση αυτη (γ) και αφου ο ΟΤΕ εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας,η γραμμη του ΟΤΕ εξακολουθει να δουλευει και αν ναι με πιο νουμερο (καινουριο????).Μηπως για να μεταβιβασει ο ΟΤΕ το νουμερο πρεπει να διακοψει την υπαρχουσα γραμμη (γιατι απο οσο γνωριζω το νουμερο παει πακετο με τη γραμμη)???

δ)Αν ολα δουλεψουν καλα βρισκομαι με 2 γραμμες,με 2 adsl,με τον ΟΤΕ να εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας και επομενως πλεον μπορω να διακοψω τον ΟΤΕ και αρα να μεινω με ενα ενεργο ζευγαρι καλωδιων απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα.

ε)Μια γραμμη τηλεφωνου,χωρις παγιο,με απεριοριστες εθνικες κλησεις και adsl 4mbit με 49 ευρω το μηνα???

στ) Επειδη δεν εχω δει συμβολαιο του Τελλας Zisto υπαρχει ορος για τις απεριοριστες εθνικες κλησεις,το μηδενικο παγιο και το απεριοριστο adsl των 4 mbit ή ειναι τωρα για οσο παει και μπορει ενα ωραιο πρωι που θα μας εχουν δεσει να μας πουν 10 ευρω παγιο,κανονικη χρεωση τα αστικα και ογκοχρεωση στην adsl???Υπαρχει σχετικος ορος να μας καλυπτει???

Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι μπραβο για την προσπαθεια.

Ααααα και μηπως υπαρχει καποιος που να εχει ηδη κανει τη διαδικασια ολοκληρωμενη για να μας πει εμπειριες απο ταχυτητες της 4αρας γραμμης και τις εν γενει υπηρεσιες????

Edit: Επειδη το διαβασα σε αλλο ποστ και θελω να το διευκρινησω.Η πολυκατοικια ειναι καινουρια(2 ετων) και ο ΟΤΕ ειχε τραβηξει καινουριο καλωδιο απο το δρομο(εκανε 3 μηνες να μας δωσει τηλεφωνο).Στο διαμερισμα απο τον κατανεμητη ερχονται 4 καλωδια (κοκκινο,καφε,πρασινο,κιτρινο).
Διαβασα σε αλλο ποστ οτι μπορει απο τα 2 ζευγαρια που σου αντιστοιχουν απο το καφαο ο ΟΤΕ να εχει δωσει το 1 λογω ελλειψης σε αλλο διαμερισμα της πολυκατοικιας.
Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση.Ειναι υποχρεωμενοι να μου φερουν 2 ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ???Η Τελλας ή η 4νετ πως θα μπορεσουν να μου δωσουν LLU???Θα πρεπει αν διακοψω αρχικα την υπαρχουσα ωστε να ελευθερωθει το ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???
Υπαρχει καποιος ορος στο συμβολαιο τηλεφωνιας του ΟΤΕ που να οριζει οτι δικαιουμε 2 ζευγαρια απο τον ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???

nightsky_30
05-11-06, 16:48
Η Τελλας μου ειπε οτι για να υπαρξει φορητοτητα θα πρεπει πρωτα να γινει μετατροπη σε PSTN απο τον ΟΤΕΜα όπως και να έχει, είτε με φορητότητα είτε χωρίς, αυτή την στιγμή δεν υποστηρίζεται ISDN, άρα ο παράγοντας φορητότητα βγαίνει νομίζω από την συγκεκριμένη εξίσωση :clap:

ermis333
05-11-06, 19:44
α)Κανω αιτηση στην Tellas για νεα γραμμη και νεο αριθμο (σωστα???).Ο ΟΤΕ θεωρητικα μεχρι αυτο το σταδιο δεν γνωριζει τιποτα.Επομενως εξακολουθω να εχω τηλεφωνο και adsl απο τον ΟΤΕ,σαν να ζηταγα απο τον ΟΤΕ 2η γραμμη+νουμερο για το ιδιο διαμερισμα (σωστα μεχρι εδω???).

Σωστά


β)Η Τελλας ενεργοποιει την καινουρια γραμμη Zisto.Σε αυτη τη φαση θα ερθει καποιος απο την Τελλας για να συνδεσει τη γραμμη??Θυμιζω οτι απο τον κατανεμητη φευγουν 2 ζευγαρια και πανε στο διαμερισμα.Λογικα το ενα φευγει απο τον κατανεμητη και παει στο καφαο οπου συνδεεται με το τηλεφωνικο κεντρο του ΟΤΕ.Αρα οταν η Τελλας ενεργοποιησει τη γραμμη θα πρεπει να ερθει καποιος και να συνδεσει το 2ο ζευγαρι απο τον κατανεμητη μεχρι το ΚΑΦΑΟ με τα καλωδια που ανηκουν στο LLU της Τελλας????

Λάθος ότι έχει να κάνει η Tellas το κάνει στο κέντρο του ΟΤΕ (εκτός αν έχεις επιλέξη να σου εγκαταστήσουν αυτοί τον εξοπλισμό) έκει που έχει το κόμβο. Με τα Καφάο κτλ ασχολείται ο ΟΤΕ. Από τη μεριά σου δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα το περίεργο. ΑΠό τα 2 ζευγάρια καλώδια που έρχονται στο σπίτι σου το ένα είναι ενεργό από τον ΟΤΕ και τη γραμμή που έχεις τώρα και το άλλο είναι ανενεργό. Όταν ενεργοποιηθεί το Full LLU αυτόματα το άλλο καλώδιο έχει πλέον ενεργή γραμμή Tellas, όπότε αρκεί να βάλεις την κεντρική μπρίζα να παίρνει σήαμ από εκεί και τελείωσε η δουλειά.


Σε αυτη την φαση (β) εγω θα εχω 2 τηλεφωνικες γραμμες (μια απο ΟΤΕ και μια απο Τελλας),2 παγια και 2 adsl συνδεσεις (μια 768 και μια 4αρα)????Στον ΟΤΕ θα εχω το υπαρχον νουμερο και στην Τελλας καινουριο?

Ναι


Πως θα γινει ο διαχωρισμος στο διαμερισμα δεδομενου οτι σε ολες τις πριζες τηλεφωνου καταληγουν και τα 4 καλωδια απο τον κατανεμητη (λογικα τα 2 μονο ειναι ενεργα).

Μην σε απασχολεί, αυτόματα.


γ) Στην τριτη φαση και ενω εχω 2 γραμμες και το διπλο κοστος τρεχει, κανω αιτηση φορητοτητας για τον αριθμο τηλεφωνου που εχω ηδη στον ΟΤΕ (σε αλλο ποστ διαβασα για και καλα προβλημα του ΟΤΕ με τη διαδικασια φορητοτητας οποτε μπορει να μας παρει μηνες).Η Τελλας μολις παρει το νουμερο απο τον ΟΤΕ,το αντιστοιχει σε εμενα καταργωντας παραλληλα αυτο που μου ειχε εκχωρησει αρχικα.

Ναι σε όλα, αλλά δεν πρόκειται να πάρει μήνες σε 3 εβδομάδες θα έχουν λυθεί τα προβλήματα του ΟΤΕ.


Στη φαση αυτη (γ) και αφου ο ΟΤΕ εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας,η γραμμη του ΟΤΕ εξακολουθει να δουλευει και αν ναι με πιο νουμερο (καινουριο????).Μηπως για να μεταβιβασει ο ΟΤΕ το νουμερο πρεπει να διακοψει την υπαρχουσα γραμμη (γιατι απο οσο γνωριζω το νουμερο παει πακετο με τη γραμμη)???

Το νούμερο με 210 που είχες πλέον ανήκει στην Tellas, ο ΟΤΕ σου δίνει καινούργιο και η γραμμή του ΟΤΕ συνεχίζει να λειτουργεί.


δ)Αν ολα δουλεψουν καλα βρισκομαι με 2 γραμμες,με 2 adsl,με τον ΟΤΕ να εχει δωσει το νουμερο στην Τελλας και επομενως πλεον μπορω να διακοψω τον ΟΤΕ και αρα να μεινω με ενα ενεργο ζευγαρι καλωδιων απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα.


Ναι


ε)Μια γραμμη τηλεφωνου,χωρις παγιο,με απεριοριστες εθνικες κλησεις και adsl 4mbit με 49 ευρω το μηνα???

46,95 μην κλέβεις.;)



στ) Επειδη δεν εχω δει συμβολαιο του Τελλας Zisto υπαρχει ορος για τις απεριοριστες εθνικες κλησεις,το μηδενικο παγιο και το απεριοριστο adsl των 4 mbit ή ειναι τωρα για οσο παει και μπορει ενα ωραιο πρωι που θα μας εχουν δεσει να μας πουν 10 ευρω παγιο,κανονικη χρεωση τα αστικα και ογκοχρεωση στην adsl???Υπαρχει σχετικος ορος να μας καλυπτει???

Όχι δεν υπάρχουν όροι περιορισμού στις υπηρεσίες, εκτός και αν κάνεις επαγγελματική χρήση των υπηρεσιών με σκοπό κάποιο όφελος και όχι οικιακή.

To συμβόλαιο και οι όροι βρίσκονται εδώ http://www.tellas.gr/_data/pdf/ZAPPL.pdf

Α
αααα και μηπως υπαρχει καποιος που να εχει ηδη κανει τη διαδικασια ολοκληρωμενη για να μας πει εμπειριες απο ταχυτητες της 4αρας γραμμης και τις εν γενει υπηρεσιες????


Σε καμιά 25αρια μέρες οι πρώτοι.





Edit: Επειδη το διαβασα σε αλλο ποστ και θελω να το διευκρινησω.Η πολυκατοικια ειναι καινουρια(2 ετων) και ο ΟΤΕ ειχε τραβηξει καινουριο καλωδιο απο το δρομο(εκανε 3 μηνες να μας δωσει τηλεφωνο).Στο διαμερισμα απο τον κατανεμητη ερχονται 4 καλωδια (κοκκινο,καφε,πρασινο,κιτρινο).
Διαβασα σε αλλο ποστ οτι μπορει απο τα 2 ζευγαρια που σου αντιστοιχουν απο το καφαο ο ΟΤΕ να εχει δωσει το 1 λογω ελλειψης σε αλλο διαμερισμα της πολυκατοικιας.
Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση.Ειναι υποχρεωμενοι να μου φερουν 2 ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ???Η Τελλας ή η 4νετ πως θα μπορεσουν να μου δωσουν LLU???Θα πρεπει αν διακοψω αρχικα την υπαρχουσα ωστε να ελευθερωθει το ζευγαρι απο το ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???
Υπαρχει καποιος ορος στο συμβολαιο τηλεφωνιας του ΟΤΕ που να οριζει οτι δικαιουμε 2 ζευγαρια απο τον ΚΑΦΑΟ μεχρι τον κατανεμητη???




Είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ, αυτό έλειπε, φαντάζεσαι να πήγαινε και να έκοβε τις διαθέσιμες γραμμές και να μην υπήρχε κάποιος νόμος, κανείς δεν θα έβαζε LLU.

Sebu
05-11-06, 21:04
Σε ευχαριστω Ερμη



Λάθος ότι έχει να κάνει η Tellas το κάνει στο κέντρο του ΟΤΕ (εκτός αν έχεις επιλέξη να σου εγκαταστήσουν αυτοί τον εξοπλισμό) έκει που έχει το κόμβο. Με τα Καφάο κτλ ασχολείται ο ΟΤΕ. Από τη μεριά σου δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα το περίεργο. ΑΠό τα 2 ζευγάρια καλώδια που έρχονται στο σπίτι σου το ένα είναι ενεργό από τον ΟΤΕ και τη γραμμή που έχεις τώρα και το άλλο είναι ανενεργό. Όταν ενεργοποιηθεί το Full LLU αυτόματα το άλλο καλώδιο έχει πλέον ενεργή γραμμή Tellas, όπότε αρκεί να βάλεις την κεντρική μπρίζα να παίρνει σήαμ από εκεί και τελείωσε η δουλειά.


Δηλαδη την πριζα θα την ρυθμισω εγω???Γιατι παρακατω λες οτι γινεται αυτοματα.Αυτη τη στιγμη εχω 4 πριζες τηλεφωνου.Στην κεντρικη πανε τα 4 καλωδια απο τον κατανεμητη και διαδοχικα μοιραζονται στις αλλες 3.Στην κεντρικη τα 2 απο τα 4 ειναι ενωμενα με τα 2 κεντρικα συρματακια της πριζας ενω τα αλλα 2 ειναι στα ακριανα.Δηλαδη ειναι ενεργα τα 2 κεντρικα του ΟΤΕ.Οταν η Τελλας ενεργοποιησει το Full LLU θα πρεπει να ανοιξω τις πριζες στις οποιες θελω την Τελλας και να ενωσω τα ακριανα με το κεντρικο και να στειλω αυτα που ειναι στο κεντρο στις ακρες???

Επιπλεον αυτη τη στιγμη απο τον κατανεμητη φευγουν για καθε διαμερισμα 2 καλωδια.Τα υπολοιπα ειναι μαζεμενα κουλουρα στην ακρη.Αρα και να ενεργοποιησει η Τελλας τη γραμμη,θα πρεπει καποιος να ερθει σπιτι μου,να παει στον κατανεμητη,να βρει πια ειναι τα 2 καλωδια της LLU που ερχονται απο το ΚΑΦΑΟ και να τα συνδεσει στο διαμερισμα.

Διαφορετικα εγω δεν θα εχω LLU.Ή λεω κατι λαθος????



Μην σε απασχολεί, αυτόματα.


Πανω μου λες οτι πρεπει να βαλω εγω την πριζα και εδω αυτοματα. :)




Το νούμερο με 210 που είχες πλέον ανήκει στην Tellas, ο ΟΤΕ σου δίνει καινούργιο και η γραμμή του ΟΤΕ συνεχίζει να λειτουργεί.


Οποτε με το που τελειωνει η διαδικασια της φορητοτητας θα πρεπει να με παρει τηλ. ο ΟΤΕ και να μου πει οτι πλεον το νεο μου νουμερο ειναι το 210χχχχχ και η Τελλας οτι πλεον εχει αυτη το παλιο μου νουμερο???



46,95 μην κλέβεις.;)


Συγγνωμη :p




Είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ, αυτό έλειπε, φαντάζεσαι να πήγαινε και να έκοβε τις διαθέσιμες γραμμές και να μην υπήρχε κάποιος νόμος, κανείς δεν θα έβαζε LLU.
[/QUOTE]

Οχι απλα λεω αν το καλωδιο που ερχεται απο το ΚΑΦΑΟ αρχικα ειχε 12 ζευγαρια και τα διαμερισματα ειναι 12,αν στο καθενα αντιστοιχουν 2 ζευγαρια χρειαζονται 24 ζευγαρια.Το κεντρικο καλωδιο ομως εχει 12 αρα σε καθε διαμερισμα ο ΟΤΕ εχει δωσει απο 1 ζευγαρι.

Τι θα κανει αν εγω βαλω LLU.Θα παρει το καλωδιο του γειτονα???Γιατι για να τραβηξει καινουρια γραμμη απο το δρομο ξεχνα το.Εδω οταν τελειωσε η πολυκατοικια εκανε 3 μηνες να στειλει συνεργειο να σκαψει και να συνδεσει την πολυκατοικια με το δικτυο.Απο αυτη την αποψη λεω αν ειναι υποχρεωμενος να στελνει σε καθε σπιτι 4 καλωδια(2 ζευγαρια).

ariadgr
05-11-06, 21:38
Δηλαδη την πριζα θα την ρυθμισω εγω???...
Διαφορετικα εγω δεν θα εχω LLU.Ή λεω κατι λαθος????

Η εσυ ή κάποιος ηλεκτρολόγος. Αυτόματα η μπρίζα δε θα αλλάξει τα καλώδια από μόνη της. :lol: Καλά τα λες. :oneup: Σου το γράφει και ο ermis333 στο μήνυμά του:


ΑΠό τα 2 ζευγάρια καλώδια που έρχονται στο σπίτι σου το ένα είναι ενεργό από τον ΟΤΕ και τη γραμμή που έχεις τώρα και το άλλο είναι ανενεργό. Όταν ενεργοποιηθεί το Full LLU αυτόματα το άλλο καλώδιο έχει πλέον ενεργή γραμμή Tellas, όπότε αρκεί να βάλεις την κεντρική μπρίζα να παίρνει σήαμ από εκεί και τελείωσε η δουλειά.


Το νούμερο με 210 που είχες πλέον ανήκει στην Tellas, ο ΟΤΕ σου δίνει καινούργιο και η γραμμή του ΟΤΕ συνεχίζει να λειτουργεί.


Οποτε με το που τελειωνει η διαδικασια της φορητοτητας θα πρεπει να με παρει τηλ. ο ΟΤΕ και να μου πει οτι πλεον το νεο μου νουμερο ειναι το 210χχχχχ και η Τελλας οτι πλεον εχει αυτη το παλιο μου νουμερο???

Έχω την αίσθηση ότι υποβάλλοντας αίτηση φορητότητας αυτόματα καταργείται (διακόπτεται) η σύμβαση που έχεις με τον πάροχο (στην προκειμένη περίπτωση τον ΟΤΕ).
Αν είναι όντως έτσι, ούτε καινούργιο νούμερο θα σου δώσει ο ΟΤΕ, ούτε θα συνεχίσει να λειτουργεί η γραμμή του ΟΤΕ αφού μεταφερθεί ο αριθμός στην tellas.

Edit: Το βρήκα

"PORTALL.pdf (http://www.tellas.gr/_data/pdf/PORTALL.pdf)" από το site της tellas:

AΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ................................................ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΑΡΙΘΜΟΥ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ
Με την παρούσα δηλώνω υπεύθυνα ότι :
1. Είμαι συνδρομητής της ανωτέρω αναγραφόμενης Τηλεφωνικής Σύνδεσης /Υπηρεσίας
2. Εξουσιοδοτώ τ...ν ................................. να διακόψει την τηλεφωνική σύνδεση και να μεταφέρει τον αριθμό στην ανωτέρω
εταιρία. Η διακοπή της τηλεφωνικής σύνδεσης ισοδυναμεί με την καταγγελία της σύμβασης με τ…. ......................για την
συγκεκριμένη σύνδεση.

Sebu
05-11-06, 22:03
Σε ευχαριστω ariadgr.

Αναφορικα με το θεμα του 2ου ζευγαριου που ερχεται απο το ΚΑΦΑΟ αλλα δεν ειναι συνδεδεμενο με το διαμερισμα ουτε ξερω πιο ειναι.

Ειναι υποχρεωση του ΟΤΕ να ερθει να βρει πιο ειναι,να βρει το αχρησιμοποιητο ζευγος του διαμερισματος και να το συνδεσει???Αφου ο ΟΤΕ ειναι αλλη εταιρεια απο την Τελλας.Γιατι να την διευκολυνει και να κανει τις συνδεσεις του πελατη της???Οεεοοοο???? :clap:

ermis333
05-11-06, 22:04
Σε ευχαριστω ariadgr.

Αναφορικα με το θεμα του 2ου ζευγαριου που ερχεται απο το ΚΑΦΑΟ αλλα δεν ειναι συνδεδεμενο με το διαμερισμα ουτε ξερω πιο ειναι.

Ειναι υποχρεωση του ΟΤΕ να ερθει να βρει πιο ειναι,να βρει το αχρησιμοποιητο ζευγος του διαμερισματος και να το συνδεσει???Αφου ο ΟΤΕ ειναι αλλη εταιρεια απο την Τελλας.Γιατι να την διευκολυνει και να κανει τις συνδεσεις του πελατη της???Οεεοοοο???? :clap:

Έχει την υποχρέωση του last mile Ο ΟΤΕ

villasg
05-11-06, 22:29
Τους ξαναπηρα και μου εξηγησαν οτι για τη μεταφορα ( εχω isdn ote και dsl/προεπιλογη tellas ) θα μεινω χωρις τηλ 2-3 ωρες.
Αυτοι θα κανουν την μετατροπη isdn/pstn.
Και θα μεινω χορις dsl 1-2 μερες .


Ελπιζω να λενε σωστα

Kiwi
05-11-06, 23:49
AΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ................................................ ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΑΡΙΘΜΟΥ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ
Με την παρούσα δηλώνω υπεύθυνα ότι :
1. Είμαι συνδρομητής της ανωτέρω αναγραφόμενης Τηλεφωνικής Σύνδεσης /Υπηρεσίας
2. Εξουσιοδοτώ τ...ν ................................. να διακόψει την τηλεφωνική σύνδεση και να μεταφέρει τον αριθμό στην ανωτέρω
εταιρία. Η διακοπή της τηλεφωνικής σύνδεσης ισοδυναμεί με την καταγγελία της σύμβασης με τ…. ......................για την
συγκεκριμένη σύνδεση.

Εεε... επειδή το είδα κι εγώ αυτό και αισθάνθηκα ολίγο βλάκας. Τα πεδία συμπληρώνονται έτσι;

AΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣ TELLAS ΓΙΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ ΑΡΙΘΜΟΥ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ
Με την παρούσα δηλώνω υπεύθυνα ότι :
1. Είμαι συνδρομητής της ανωτέρω αναγραφόμενης Τηλεφωνικής Σύνδεσης /Υπηρεσίας
2. Εξουσιοδοτώ την TELLAS να διακόψει την τηλεφωνική σύνδεση και να μεταφέρει τον αριθμό στην ανωτέρω
εταιρία. Η διακοπή της τηλεφωνικής σύνδεσης ισοδυναμεί με την καταγγελία της σύμβασης με τον ΟΤΕ για την
συγκεκριμένη σύνδεση

@ ADSLgr.com All rights reserved.