PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αλλαγές ΙΡ (μέχρι και 20-30 φορές) κάθε 2 λεπτά !!!



gvp
04-11-06, 14:37
οτενετ 1024kbps

έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ?
Η ακολουθία έχει ως εξής : αποσύνδεση (κόκκινο λαμπάκι wanip) κάθε 2 λεπτά +-20sec, νέα σύνδεση πάντα με διαφορετική ΙΡ από την τελευταία και σε 2 λεπτά πάλι τα ίδια ...

αυτό μπορεί να συμβεί μέχρι και 20-30-40 φορές διαδοχικά και μετά πάλι σε διάστημα 5-10 ημερών ...

σας συμβαίνει ??? και αν ναι ξέρετε γιατί ???

lampros
04-11-06, 16:08
Τι ρούτερ/μόντεμ έχεις? Μήπως φταείει αυτό?Έχεις επικοινωνήσει με την Οτενετ?

gvp
04-11-06, 19:23
usr 9105
κατα πασα πιθανοτητα δεν φταιει αυτο ... δεν ειναι πολυ πιθανο να βγαζει προβλημα καθε 2 min 30 φορες και μετα να επαναλαμβανεται αυτο την επομενη εβδομαδα ...

η οτενετ μετα απο πολυ πιεση μου ειπε οτι ισως να φταιει η αναβαθμιση του δικτυου του ΟΤΕ αλλα δεν θα επρεπε αυτο να συμβαινει και σε αλλους?

wintech2003
04-11-06, 19:43
Στειλε γραπτώς το πρόβλημα σου.

Εξειδικευμένα προβλήματα μην περιμένετε να λυνονται μεσω τηλεφωνου.

Με ενα e-mail ενδέχετε να φτάσει στον σωστό παραλήπτη.

panthro
06-11-06, 16:27
Προφανώς αυτό που συμβαίνει είναι συχνές αποσυνδέσεις. Το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται είτε στη γραμμή είτε στον isp. Οπότε αν βλέπεις ότι αποσυνδέεται χωρίς να χάνει συγχρονισμό το ρούτερ σου στείλει ένα mail στο noc@otenet.gr και ξαναδοκίμασε να καλέσεις και να τους αναφέρεις το πρόβλημα μήπως και επισπεύσουν τη λύση του προβλήματος.

Ελπίζω να βοήθησα... :)

nickthegreek_
06-11-06, 22:38
εγώ θα έλεγα να βρείς απο κανέναν κολλητό σου κανένα modem/router και να δεις αν όντως υπάρχει η ίδιο συμπεριφορά και με το δικό του modem.. Αν παραμένει το πρόβλημα τότε σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την γραμμή σου αλλίως, αν όλα οκ με το άλλο modem, τότε είναι χαλασμένο

Collective_Soul
21-11-06, 18:34
Στειλε γραπτώς το πρόβλημα σου.

Εξειδικευμένα προβλήματα μην περιμένετε να λυνονται μεσω τηλεφωνου.

Με ενα e-mail ενδέχετε να φτάσει στον σωστό παραλήπτη.


(((((ΟFFTOPIC)))))
Περιεργο αλλα οταν εχει χρειαστει να στειλω ε-μαιλ στην οτενετ ποτε δεν μπηκε στον κοπο να μου απαντησει:down: Βεβαια στο cs παντα απαντανε με μια μικρη αναμονη;)

Asteris
22-11-06, 00:59
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου. Συνεχείς αποσυνδέσεις σε Conn-X 1024 και αλλαγή IP. Δεν φταίει η γραμμή, γιατί εβαλα δανεική συνδρομή Altecnet και παίζει μιά χαρά.

Τα ζώα στο help-desk της Otenet, το μόνο που ξέρουν να λένε είναι "Δεν είστε δικός μας συνδρομητής, δεν μπορούμε να ελέγξουμε σωστά τις ρυθμίσεις σας, πάρτε τον ΟΤΕ στο 1242..."

Router έχω το 9106, ελπίζω να μην είναι καμιά αλλεργία της Otenet στα Us-robotics και μου πουν τίποτα άλλαξε modem, θα συνδέσω 220V στην πρίζα του ΟΤΕ...

Asteris
29-11-06, 22:58
Λοιπόν, νέα από το μέτωπο. Τα disconnects της Otenet ανά δύο λεπτά, ήταν από κατάληψη του κωδικού. Κάποιος ήταν ήδη μέσα με τον κωδικό μου και για αυτό τον λόγο με έβαζε μεν, αλλά μετά από δύο λεπτά με πέταγε έξω. Έκανα αλλαγή password, και με την επόμενη αλλαγή IP της Otenet τον πέταξε έξω και μπήκα. Κάνω και ένα format όπως είμαι, (αν και Nod και spybot δεν βρίσκουν τίποτα στα scan), μην τυχόν έχουμε φάει κάνα keylogger και μας ψειρίζει τα passwords...

Ευτυχώς μετά από δέκα τηλέφωνα πέτυχα το σωστό άτομο στην Οτενέτ και ασχολήθηκε μαζί μου μέχρι να εντοπίσουμε το πρόβλημα. Μακάρι να ήταν όλοι έτσι, ευχαριστώ Μπάμπη...

nnn
29-11-06, 23:44
Αν το Pc είναι καθαρό,τότε το πρόβλημα σου είναι στο router.
Έχεις αλλάξει τον default κωδικό του interface του 9106 ?
Έχεις βάλει λίγο δυνατό Password στον Isp ?

Asteris
30-11-06, 01:00
Ναι, από καιρό έχουν αλλαχτεί τα defaults και τα passwords μου όλα είναι συνδιασμός χαρακτήρων, αριθμών και συμβόλων.

Τώρα που το θυμάμαι, είχα βάλει σε πελάτη για 5 λεπτά τους κωδικούς μου, για να κατεβάσω ένα driver, επειδή είχε λήξη η συνδρομή του. Μάλλον από κει πρέπει να την πάτησα...

nnn
30-11-06, 01:04
Τώρα που το θυμάμαι, είχα βάλει σε πελάτη για 5 λεπτά τους κωδικούς μου, για να κατεβάσω ένα driver, επειδή είχε λήξη η συνδρομή του. Μάλλον από κει πρέπει να την πάτησα...

Yeap.;)

gvp
02-01-07, 18:04
Ναι, από καιρό έχουν αλλαχτεί τα defaults και τα passwords μου όλα είναι συνδιασμός χαρακτήρων, αριθμών και συμβόλων.

Τώρα που το θυμάμαι, είχα βάλει σε πελάτη για 5 λεπτά τους κωδικούς μου, για να κατεβάσω ένα driver, επειδή είχε λήξη η συνδρομή του. Μάλλον από κει πρέπει να την πάτησα...


το δικό μου πρόβλημα πάντως δεν προέρχεται από τον ίδιο λόγο .... ακόμα το ψάχνω ...

Asteris
06-01-07, 13:39
Έκανες αλλαγή password της συνδρομής καλού-κακού?

Τελικά και μένα, δεν ήταν από εκείνον τον πελάτη, ξαναπέρασα από κει και δεν είχε μείνει ξεχασμένο password στον PC του, αλλιώς μου τσιμπήσανε το password...

gvp
06-01-07, 18:29
Λοιπόν, νέα από το μέτωπο. Τα disconnects της Otenet ανά δύο λεπτά, ήταν από κατάληψη του κωδικού. Κάποιος ήταν ήδη μέσα με τον κωδικό μου και για αυτό τον λόγο με έβαζε μεν, αλλά μετά από δύο λεπτά με πέταγε έξω. Έκανα αλλαγή password, και με την επόμενη αλλαγή IP της Otenet τον πέταξε έξω και μπήκα. Κάνω και ένα format όπως είμαι, (αν και Nod και spybot δεν βρίσκουν τίποτα στα scan), μην τυχόν έχουμε φάει κάνα keylogger και μας ψειρίζει τα passwords...

Ευτυχώς μετά από δέκα τηλέφωνα πέτυχα το σωστό άτομο στην Οτενέτ και ασχολήθηκε μαζί μου μέχρι να εντοπίσουμε το πρόβλημα. Μακάρι να ήταν όλοι έτσι, ευχαριστώ Μπάμπη...

Εγώ είμαι 10-20 μέρες μέσα (για να μην πώ μόνιμα ...) και ξαφνικά αρχίζουν και αλλάζουν οι ιρ

δείτε τις τελευταίες αλλαγές ...

14116

aggelos7
11-01-07, 13:29
Στην Νικαια κανει αλλαγη ανα 7-10 μερες. Απιστευτο.

gvp
11-01-07, 17:47
Έκανες αλλαγή password της συνδρομής καλού-κακού?

Τελικά και μένα, δεν ήταν από εκείνον τον πελάτη, ξαναπέρασα από κει και δεν είχε μείνει ξεχασμένο password στον PC του, αλλιώς μου τσιμπήσανε το password...

Αξιόθηκα να κάνω αλλαγή pass και το πρόβλημα λύθηκε !!! Ευχαριστώ Αστέριε ... είσαι Αστέρι !!

Ο λόγος ?
Είχα δώσει στην αδερφή μου το username & pass για την dial-up της otenet ...
Αποτέλεσμα ...
Η αδερφή μου σέρφαρε ανέμελη 1-2-5 ώρες (χωρίς να αποσυνδεθεί ούτε μια στιγμή) και το ίδιο χρονικό διάστημα εγώ έβγαζα καντήλες κάθε 2 λεπτά ...

Testαρισμένο με dial-up ...

Για ακόμα μια φορά thanks ... :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.