PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή (?) ταχύτητα σε Conn-x 2Mbps



greatst
29-12-11, 14:59
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! :-)

Έχω ConnX 2Mbps στην Κατερίνη, μένω περίπου 1,5χλμ από το κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ και μέχρι πριν λίγες μέρες είχα ταχύτητες στο download της τάξης των 200-250KB/sec. Τις τελευταίες ημέρες έχω την αίσθηση ότι το internet "ψιλο-σέρνεται" και δοκίμασα τις προηγούμενες ημέρες να κάνω δοκιμαστικό download κάποια αρχεία από τη σελίδα http://speedtest.ftp.otenet.gr/ και τις προηγούμενες ημέρες είχα ταχύτητες της τάξης των 40-70KB/sec, και σήμερα της τάξης των 130-150KB/sec.

Το ρούτερ μου δίνει τα εξής:

Upstream Noise Margin 24 dB
Upstream Attenuation 18 dB

Downstream Noise Margin 28 dB
Downstream Attenuation 20 dB

Είναι στα όρια του "φυσιολογικού/αποδεκτού" ή να δηλώσω βλάβη; :hmm:

Παρακαλώ τα "φώτα" σας! :oneup:

Piparas
29-12-11, 19:29
Τα στατιστικά σου είναι μια χαρά, μήπως τρέχει κάτι από πίσω και σου "τρώει" το bandwidth; Μπορεί φυσικά και να βρίσκεται πολύς κόσμος πάνω στο dslam που συνδέεσαι και ειδικά σε ώρες αιχμής να πέφτει η ταχύτητα κατεβάσματος. Θεωρώ ότι είσαι στα όρια του φυσιολογικού/αποδεκτού, τόσο από άποψη στατιστικών όσο και από ταχύτητες κατεβάσματος.

greatst
29-12-11, 22:36
Τα στατιστικά σου είναι μια χαρά, μήπως τρέχει κάτι από πίσω και σου "τρώει" το bandwidth; Μπορεί φυσικά και να βρίσκεται πολύς κόσμος πάνω στο dslam που συνδέεσαι και ειδικά σε ώρες αιχμής να πέφτει η ταχύτητα κατεβάσματος. Θεωρώ ότι είσαι στα όρια του φυσιολογικού/αποδεκτού, τόσο από άποψη στατιστικών όσο και από ταχύτητες κατεβάσματος.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δοκίμασα και με άλλο ρούτερ, και με άλλο μηχάνημα (PC αντί για τον Mac μου) αλλά η ταχύτητες είναι και τώρα ακόμα γύρω στα 100KB/sec.

Θα περιμένω 2-3 μέρες και μετά ίσως επικοινωνήσω με τον ΟΤΕ να ρίξουν μια ματιά και αυτοί.

emeliss
30-12-11, 01:12
Στο ρούτερ συνδέεσαι ενσύρματα; Αν όχι δοκίμασε με καλώδιο.

NexTiN
30-12-11, 01:51
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! :-)

Έχω ConnX 2Mbps στην Κατερίνη, μένω περίπου 1,5χλμ από το κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ και μέχρι πριν λίγες μέρες είχα ταχύτητες στο download της τάξης των 200-250KB/sec. Τις τελευταίες ημέρες έχω την αίσθηση ότι το internet "ψιλο-σέρνεται" και δοκίμασα τις προηγούμενες ημέρες να κάνω δοκιμαστικό download κάποια αρχεία από τη σελίδα http://speedtest.ftp.otenet.gr/ και τις προηγούμενες ημέρες είχα ταχύτητες της τάξης των 40-70KB/sec, και σήμερα της τάξης των 130-150KB/sec.

Το ρούτερ μου δίνει τα εξής:

Upstream Noise Margin 24 dB
Upstream Attenuation 18 dB

Downstream Noise Margin 28 dB
Downstream Attenuation 20 dB

Είναι στα όρια του "φυσιολογικού/αποδεκτού" ή να δηλώσω βλάβη; :hmm:

Παρακαλώ τα "φώτα" σας! :oneup:

Το Modem σε τι ταχύτητα κλειδώνει Down/Up ? Εμένα δεν μου φαίνονται καθόλου καλά τα στατιστικά σου.Έχεις αυξημένο Attenuation στο Upload το οποίο συνήθως υποδηλώνει συμπεριφορά "μονοπόλου".Κατά κανόνα το Attenuation στο Upload, σε μια καλή γραμμή, είναι το μισό και λιγότερο απο αυτό που έχεις στο Down.

Ανέβασε αν θες τα πλήρη στατιστικά απο το Modem να τα δούμε.

Επίσης δοκίμασε το Modem συνδεδεμένο μόνο του στην πρίζα, χωρίς splitter και τηλεφωνικές συσκευές για λίγο, να δεις αν θα αλλάξει τίποτα.

P.S. Απο Noise Margin πάντως είσαι μπόμπα.

greatst
30-12-11, 02:22
Στο ρούτερ συνδέεσαι ενσύρματα; Αν όχι δοκίμασε με καλώδιο.


Το Modem σε τι ταχύτητα κλειδώνει Down/Up ? Εμένα δεν μου φαίνονται καθόλου καλά τα στατιστικά σου.Έχεις αυξημένο Attenuation στο Upload το οποίο συνήθως υποδηλώνει συμπεριφορά "μονοπόλου".Κατά κανόνα το Attenuation στο Upload, σε μια καλή γραμμή, είναι το μισό και λιγότερο απο αυτό που έχεις στο Down.

Ανέβασε αν θες τα πλήρη στατιστικά απο το Modem να τα δούμε.

Επίσης δοκίμασε το Modem συνδεδεμένο μόνο του στην πρίζα, χωρίς splitter και τηλεφωνικές συσκευές για λίγο, να δεις αν θα αλλάξει τίποτα.

P.S. Απο Noise Margin πάντως είσαι μπόμπα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αρχικά να πω ότι όλες οι τιμές/δοκιμές που ανέφερα έγιναν με ενσύρματη σύνδεση.

Εάν κατάλαβα τι εννοείς περί "μονοπόλου", πριν από καιρό θυμάμαι να έχω τέτοιο πρόβλημα: τότε το τηλέφωνο δεν λειτουργούσε και λειτουργούσε μόνο το internet με χαμηλή ταχύτητα! Λες; Αλλά τώρα το τηλέφωνο λειτουργεί!

Και πηγαίνοντας να δω στατιστικά τώρα ... τι βλέπω; Ορίστε:

Τα στατιστικά με το άλλο ρούτερ που (πλέον) έβαλα (και στο οποίο εάν έχει σημασία άλλαξα από PPPoE σε PPPoA) είναι πλέον:

Type Interleave Path
Status SHOWTIME
Downstream Upstream
Data rate(Kbps) 2048 509
Noise Margin 36 27
Output power(dBm) 11 0
Attenuation(dB) 16 9

Επίσης παρατηρώ ότι τώρα κατεβάζω τα δοκιμαστικά αρχεία με ταχύτητες της τάξης των 200KB/sec! Άντε, η ταχύτητα μπορεί να έφτιαξε λόγω ώρας (1:20πμ), αλλά το Attenuation πώς άλλαξε; Περίεργα πράγματα!!! :hmm:

greatst
30-12-11, 16:23
Λοιπόν, τα στατιστικά παραμένουν ως εξής: (ρούτερ: Belkin Surf N150)

Type----------------------------Interleave Path
Status----------------------------SHOWTIME
------------------------Downstream---------------Upstream
Data rate(Kbps)----------2048----------------------509
Noise Margin---------------35----------------------- 27
Output power(dBm)-------12------------------------16
Attenuation(dB)------------16-------------------------8


Οι ταχύτητες κατεβάσματος είναι:

νωρίς το πρωί + αργά το βραδυ: 180-220KB/sec
την υπόλοιπη μέρα: 50-100KB/sec

Πώς τα βλέπετε τα πράγματα; :hmm:

Pehlis
31-12-11, 02:09
Οι ταχύτητες κατεβάσματος είναι:

νωρίς το πρωί + αργά το βραδυ: 180-220KB/sec
την υπόλοιπη μέρα: 50-100KB/sec

Πώς τα βλέπετε τα πράγματα; :hmm:

mmmm, Μάλλον υπάρχει αρκετή κίνηση κατα τις ώρες αιχμής ....

εκτός και άν μοιράζεσε το internet μεσο WIFI με κάποιο γείτονα σου χωρίς να το γνωρίζεις....

Geocheats2
31-12-11, 02:39
Οι τιμές του snr είναι στο θεό έχω τόσα χρόνια δεν έχω δει πάνω από 16 db μήπως δεν πάει κατι καλά (δεν είμαι γνώστης)
Φιλικά
Γιώργος

XPHSTOS29
31-12-11, 03:04
Oταν εισαι σε 2αρα γραμμη ειναι λογικο το σνρ να ειναι τοσο.

greatst
31-12-11, 12:03
mmmm, Μάλλον υπάρχει αρκετή κίνηση κατα τις ώρες αιχμής ....

εκτός και άν μοιράζεσε το internet μεσο WIFI με κάποιο γείτονα σου χωρίς να το γνωρίζεις....


Οι τιμές του snr είναι στο θεό έχω τόσα χρόνια δεν έχω δει πάνω από 16 db μήπως δεν πάει κατι καλά (δεν είμαι γνώστης)
Φιλικά
Γιώργος


Oταν εισαι σε 2αρα γραμμη ειναι λογικο το σνρ να ειναι τοσο.

@Pehlis: Πιθανόν αυτό περί κίνησης κατά τις ώρες αιχμής να ισχύει. Χλωμό να κλέβει κανείς: το WiFi (όταν είναι ανοικτό) δεν εκπέμπει το SSID, έχει WPA2 προστασία, και οι επιτρεπόμενοι clients είναι ορισμένοι με βάση τις διευθύνσεις των καρτών δικτύου τους. Άσε που ελέγχω συχνά-πυκνά τα αντίστοιχα logs του ρούτερ! :cool:

@GEOCHEATS2: Νομίζω ότι είναι όντως πολύ καλές οι τιμές του SNR, αλλά ισχύει και αυτό που έγραψε και ο @XRHSTOS29. :)

greatst
03-01-12, 21:48
Τελικά και τώρα ακόμα, κατέβασμα δοκιμαστικού αρχείου από http://speedtest.ftp.otenet.gr/ με ταχύτητες της τάξης των 80KB/sec! Δήλωσα βλάβη και ... να δούμε! :hmm:

greatst
04-01-12, 20:45
... συμπεριφορά "μονοπόλου" ...

Μιας και από τον ΟΤΕ δεν βρήκαν κάτι ή τέλως πάντων δεν έκαναν κάτι που να έλυσε το πρόβλημα (εμένα δεν με πήραν τηλέφωνο, πήρα εγώ στο 13888 και ρώτησα εάν προχώρησε το θέμα της βλάβης που δήλωσα και μου είπαν ότι το είδαν το θέμα και αν κατάλαβα σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα), ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει το εξής:

μπορεί να υπάρχει θέμα σχετικό με "μονόπολο" στην περίπτωση μου; Δηλαδή, 2Mbps γραμμή με downloads από http://speedtest.ftp.otenet.gr/ σε ταχύτητες της τάξης των 80KB/sec αλλά με το τηλέφωνο να λειτουργεί κανονικά; Ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι το τηλέφωνο δεν λειτουργεί εάν υπάρχει τέτοιου είδους πρόβλημα! Τα φώτα σας! :hmm:

greatst
05-01-12, 09:22
Δοκιμάζω τώρα (8πμ) και πετυχαίνω από το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ ταχύτητες της τάξης των 200KB/sec! Αυτό λογικά σημαίνει ότι δεν παίζει κάτι σχετικό με καλωδιακή βλάβη (εκτός και εάν κάπου ένα καλώδιο άλλοτε κάνει επαφή και άλλοτε όχι: χλωμό όμως να τυχαίνει οι καλές ταχύτητες να είναι μόνο πρωινές ώρες!). Το πράγμα γίνεται ακόμη περισσότερο περίεργο! :whistle:

Να προσθέσω και το εξής "κουφό": χθες το απόγευμα κάναμε δοκιμή εγώ και ένας φίλος (με Conn-X 2Mbps και αυτός) που μένουμε απόσταση περίπου 500 μέτρα ο ένας από τον άλλο: από το http://speedtest.ftp.otenet.gr/ αυτός πετύχαινε ταχύτητες της τάξης των 200KB/sec και εγώ των 80KB/sec (την ίδια ώρα)! Αυτό πάλι πώς εξηγείται;

XPHSTOS29
05-01-12, 15:42
Αμα εχεις και φιλο σε τοσο μικρη αποσταση καντε μια ανταλαγη τα ρουτερ ενα πρωινο για μια δοκιμη
Παρε το ρουτερ σου και πηγαινε σπιτι του (αφου πρωτα επιβεβαιωσεις την ταχυτητα που κατεβαζεις) και βαλε το εκει και δοκιμασε να κατεβασεις.
Μετα παρτε το δικο του ρουτερ και γυριστε στο σπιτι σου για να δεις με τι ταχυτητες κατεβαζεις με την δικια του συνδεση και ρουτερ .

........Auto merged post: XPHSTOS29 πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και αν καποιος απο τους 2 σας εχει λαπτοπ ακομα καλυτερα μιας και μπορεις να δοκιμασεις για να δεις αν το προβλημα ειναι στον υπολογιστη.

greatst
05-01-12, 16:24
Αμα εχεις και φιλο σε τοσο μικρη αποσταση καντε μια ανταλαγη τα ρουτερ ενα πρωινο για μια δοκιμη
Παρε το ρουτερ σου και πηγαινε σπιτι του (αφου πρωτα επιβεβαιωσεις την ταχυτητα που κατεβαζεις) και βαλε το εκει και δοκιμασε να κατεβασεις.
Μετα παρτε το δικο του ρουτερ και γυριστε στο σπιτι σου για να δεις με τι ταχυτητες κατεβαζεις με την δικια του συνδεση και ρουτερ .

........Auto merged post: XPHSTOS29 πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και αν καποιος απο τους 2 σας εχει λαπτοπ ακομα καλυτερα μιας και μπορεις να δοκιμασεις για να δεις αν το προβλημα ειναι στον υπολογιστη.

Άμα μπορέσουμε ίσως το κάνουμε και αυτό! Καλή ιδέα, σε ευχαριστώ! Αλλά, έχω δοκιμάσει ήδη με δύο διαφορετικά ρούτερ στο σπίτι και με δύο διαφορετικούς υπολογιστές! Επίσης, δοκίμασα και τα δύο ρούτερ και στην κεντρική τηλεφωνική μπρίζα απευθείας! Δεν άλλαξε τίποτε!

Παρεπιπτόντως, μιας και σήμερα από τις 8πμ μέχρι και τώρα (3μμ) που δοκίμασα διάφορες φορές έχω αισθητά καλύτερες ταχύτητες (150-200KB/sec), θα του δώσω λίγο χρόνο μέχρι τη Δευτέρα να δω πώς θα πάει! :)

greatst
08-01-12, 22:59
Χάλια και πάλι οι ταχύτητες σχεδόν όλη μέρα (80-100KB/sec) στα προαναφερόμενα δοκιμαστικά αρχεία. Δήλωσα ξανά βλάβη και βλέπουμε από αύριο! :)

greatst
13-01-12, 22:27
Λοιπόν, τελευταίες εξελίξεις στο θέμα: με τη δεύτερη βλάβη που δήλωσα, οι εδώ (εξυπηρετικότατοι και ευγενικότατοι) υπάλληλοι του τεχνικού τμήματος δεν μπόρεσαν να λύσουν το πρόβλημα που αντιμετωπίζω παρά τις ενέργειες που έκαναν. Δεν ξέρω πραγματικά τι μπορεί να φταίει, ίσως φέρω έναν ηλεκτρολόγο να δει στο σπίτι μου τη γραμμή και τις καλωδιώσεις. Πάντως λύση δεν βρέθηκε, παρά τις ενέργειες και τις προσπάθειες.

Επίσης, μιας και πριν κάποιες μέρες έκανα και 12μηνη ανανέωση (και εφόσον δεν λύθηκε το πρόβλημα μου) αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το δικαίωμα υπαναχώρησης που νόμιζα ότι είχα. Πήρα τηλέφωνο στο 13888 όπου με έκπληξη έμαθα ότι δεν ισχύει για τις ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ αλλά μόνο για τις ΝΕΕΣ συμβάσεις Conn-X. Αποφάσισα σε κάθε περίπτωση να στείλω το έντυπο υπαναχώρησης για την Πιερία από εδώ (http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/dilosi_ypan_thess.pdf) με φαξ. Αμ ... δε!!! Στο τηλεφωνικό νούμερο 2310405326 στο οποίο πρέπει να σταλεί με φαξ η αίτηση υπαναχώρησης υποθέτω ότι ΔΕΝ υπάρχει μηχάνημα φαξ. Εξηγούμαι: δοκίμασα σε διάφορες φάσεις να στείλω το φαξ και δεν πήγαινε. Πήρα λοιπόν και τηλέφωνο και το τηλέφωνο απλά χτυπάει αρκετές φορές χωρίς να απαντήσει κανένα φαξ όσο και να το άφησα!

Μετά από όλα αυτά θα σας πω απλά ότι ξενέρωσα απίστευτα και είμαι στο όριο του να πάω σε εναλλακτικό αν και έχω το τηλέφωνο στον ΟΤΕ από την αρχική μου σύνδεση! Δεν ξέρω ειλικρινά!

Άσχετα με αυτά, δεν θέλω να αδικήσω κανέναν: όλοι οι υπάλληλοι και τεχνικοί στο (φυσικό) κατάστημα και όλοι όσοι μίλησα τηλεφωνικά στο 13888 ήταν ευγενικότατοι και εξυπηρετικότατοι!

ΥΓ: αυτή τη στιγμή, το γνωστό δοκιμαστικό αρχείο (http://speedtest.ftp.otenet.gr/files/test1Gb.db) κατέβηκε σε δοκιμή που έκανα με ταχύτητες 80-100KB/sec. :(

........Auto merged post: greatst πρόσθεσε 25 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επί τη ευκαιρία, παρατηρώ κάτι στο ρούτερ μου (στα logs) που δεν μου φαίνεται και πολύ νορμάλ και ήθελα την άποψη αυτών που κατέχουν:


01/13/2012 21:24:15 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:24:11 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:24:09 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:53 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:45 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:41 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:39 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:23 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:15 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:11 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:23:09 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:53 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:45 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:41 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:39 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:23 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:15 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:11 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:22:09 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:53 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:46 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:42 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:40 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:24 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:16 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:12 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:21:10 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:20:54 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:20:46 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:20:42 PPPoE receive PADO
01/13/2012 21:20:40 PPPoE receive PADO

XPHSTOS29
14-01-12, 00:43
Κατι δεν παει καλα με το PPPoE ...
Δεν ξερω τι και αν το κανει με συγκεκριμενα ρουτερ ...
Μετα απο μερικες μερες με αρκετες αποσυνδεσεις ιντερνετ οχι γραμμης , αποφασισα να ριξω πανω το 9107
που καθονταν παροπλισμενο, και δουλευει μια χαρα με λιγο χαμηλοτερο συνχρονισμο ομως.
Αν θυμαμαι καλα το εχω βαλει σε PPPoA οπως και το μπαουτεκ που ειναι στην αλλη γραμμη.
Και στις 2 γραμμες ειχα προβλημα.

proffessor_x
14-01-12, 01:03
Καλησπερα/Καλημερα και απο μενα,

Κανε τα εξης:
1o test speedtest.ftp.otenet.gr
2ο test ftp.ntua.gr
3o test κατεβασε ενα driver απο το http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
4o test ping my.otenet.gr να ειναι κατω απο 40 ms
Ολα τα αποτελεσματα πρεπει να κυμαινονται κοντα στο 200-220kbytes/sec για την 2αρα σου, πριν τα κανεις κλεισε το wireless και καντα μονο με κουμπωμενο το ethernet. Αν μπορεις παρε και στο 13888 να σου κανουν και ενα reset στην πορτα του dslam σου και ξανακαντα και συγκρινε αποτελεσματα. Ποσταρε τα αποτελεσματα σου.

XPHSTOS29
14-01-12, 01:29
Βλεποντας το ποστ του προφεσσορα θυμηθηκα ...
Αναψτε τα ματια της κουζινας ... ξανακλειστε τα .
Ανοιχτε το παραθυρο
κλειστε την τηλεοραση τον θερμοσιφωνα το τεννις ...
κτλ καψονια αλλων εποχων :D

greatst
14-01-12, 06:27
Καλησπερα/Καλημερα και απο μενα,

Κανε τα εξης:
1o test speedtest.ftp.otenet.gr
2ο test ftp.ntua.gr
3o test κατεβασε ενα driver απο το http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
4o test ping my.otenet.gr να ειναι κατω απο 40 ms
Ολα τα αποτελεσματα πρεπει να κυμαινονται κοντα στο 200-220kbytes/sec για την 2αρα σου, πριν τα κανεις κλεισε το wireless και καντα μονο με κουμπωμενο το ethernet. Αν μπορεις παρε και στο 13888 να σου κανουν και ενα reset στην πορτα του dslam σου και ξανακαντα και συγκρινε αποτελεσματα. Ποσταρε τα αποτελεσματα σου.

Α δοκιμαστικό, 14/1/2012 4:48πμ

1o test speedtest.ftp.otenet.gr (το άφησα >1 λεπτό)
με το αρχείο του 1GB σε http γύρω στα 210KB/sec
με το αρχείο του 1GB σε ftp γύρω στα 210KB/sec

2ο test ftp.ntua.gr (το άφησα >1 λεπτό)
με αρχείο από διανομή λίνουξ γύρω στα 210KB/sec

3o test κατεβασμα ενα driver απο το http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us (το άφησα >1 λεπτό)
με τον πρώτο driver που μου προτείνει γύρω στα 210KB/sec

4o test ping my.otenet.gr να ειναι κατω απο 40 ms
κάθε γραμμή γύρω στα 16-17ms, ενδεικτικά:

64 bytes from 62.103.157.37: icmp_seq=17 ttl=120 time=17.434 ms

Αλλά τέτοια ώρα τέτοια αποτελέσματα (?) : κοντεύει 5πμ και η γραμμή πετάει όπως θα έπρεπε(?) για τέτοια ώρα! Θα επαναλάβω τη δοκιμή στις δύσκολες ώρες και θα ξαναποστάρω. :)

........Auto merged post: greatst πρόσθεσε 25 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κατι δεν παει καλα με το PPPoE ...
Δεν ξερω τι και αν το κανει με συγκεκριμενα ρουτερ ...
Μετα απο μερικες μερες με αρκετες αποσυνδεσεις ιντερνετ οχι γραμμης , αποφασισα να ριξω πανω το 9107
που καθονταν παροπλισμενο, και δουλευει μια χαρα με λιγο χαμηλοτερο συνχρονισμο ομως.
Αν θυμαμαι καλα το εχω βαλει σε PPPoA οπως και το μπαουτεκ που ειναι στην αλλη γραμμη.
Και στις 2 γραμμες ειχα προβλημα.

Τελικά τα logs του ρούτερ ήταν τα ίδια και στη μέτρηση που έκανα στο προηγούμενο ποστ χωρίς προβλήματα στην ταχύτητα, άρα μάλλον δεν μας ενδιαφέρουν.

Πάντως τις προηγούμενες μέρες δοκίμασα στις φάσεις που εμφανίζονται τα προβλήματα και με PPPoA και PPPoE και διαφορά δεν είχε!:hmm:

........Auto merged post: greatst πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βλεποντας το ποστ του προφεσσορα θυμηθηκα ...
Αναψτε τα ματια της κουζινας ... ξανακλειστε τα .
Ανοιχτε το παραθυρο
κλειστε την τηλεοραση τον θερμοσιφωνα το τεννις ...
κτλ καψονια αλλων εποχων :D

Για γέλια και για κλάματα! :)

greatst
14-01-12, 15:36
Πήρα ένα THOMSON TG585 v7 από αυτά που έδινε (δίνει ακόμα; ) ο ΟΤΕ παλιότερα. Τα στατιστικά του:


Uptime: 0 days, 0:36:51

DSL Type: ANSI T1.413

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 512 / 2.048

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 16,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 30,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB /

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Θα κάνω και με αυτό δοκιμές να δω μήπως βελτιωθεί κάτι!

........Auto merged post: greatst πρόσθεσε 72 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπερα/Καλημερα και απο μενα,

Κανε τα εξης:
1o test speedtest.ftp.otenet.gr
2ο test ftp.ntua.gr
3o test κατεβασε ενα driver απο το http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
4o test ping my.otenet.gr να ειναι κατω απο 40 ms
Ολα τα αποτελεσματα πρεπει να κυμαινονται κοντα στο 200-220kbytes/sec για την 2αρα σου, πριν τα κανεις κλεισε το wireless και καντα μονο με κουμπωμενο το ethernet. Αν μπορεις παρε και στο 13888 να σου κανουν και ενα reset στην πορτα του dslam σου και ξανακαντα και συγκρινε αποτελεσματα. Ποσταρε τα αποτελεσματα σου.

Β δοκιμαστικό, 14/1/2012 2:20μμ-2:35μμ

1o test speedtest.ftp.otenet.gr (το άφησα >1 λεπτό)
με το αρχείο του 1GB σε http γύρω στα 100KB/sec
με το αρχείο του 1GB σε ftp γύρω στα 100KB/sec

2ο test ftp.ntua.gr (το άφησα >1 λεπτό)
με αρχείο από διανομή λίνουξ γύρω στα 100KB/sec

3o test κατεβασμα ενα driver απο το http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us (το άφησα >1 λεπτό)
με τον πρώτο driver που μου προτείνει γύρω στα 110KB/sec

4o test ping my.otenet.gr να ειναι κατω απο 40 ms
κάθε γραμμή γύρω στα 26-33ms, ενδεικτικά:

64 bytes from 62.103.157.37: icmp_seq=31 ttl=120 time=33.815 ms

proffessor_x
14-01-12, 17:09
Τα αποτελέσματα του πρωτου δοκιμαστικού είναι τα αναμενόμενα σε αντίθεση με του δευτέρου. Δήλωσε για χαμηλές ταχύτητες στο 13888 και περίμενε απάντηση από τους τεχνικούς. Στο δεύτερο δοκιμαστικό άλλαξε καθόλου ο συγχρονισμός σου δηλαδή έπεσε στα 1024 ή ήταν όπως πριν;

greatst
14-01-12, 20:58
Τα αποτελέσματα του πρωτου δοκιμαστικού είναι τα αναμενόμενα σε αντίθεση με του δευτέρου. Δήλωσε για χαμηλές ταχύτητες στο 13888 και περίμενε απάντηση από τους τεχνικούς. Στο δεύτερο δοκιμαστικό άλλαξε καθόλου ο συγχρονισμός σου δηλαδή έπεσε στα 1024 ή ήταν όπως πριν;

Ο συγχρονισμός είναι καρφωμένος πάντα στα 2048.

Το κακό είναι ότι έχω ήδη δηλώσει δύο φορές βλάβη και δεν βρήκαν τίποτε στη γραμμή μου! Άλλωστε, τις ώρες που κάνουν τους ελέγχους από τον ΟΤΕ συνήθως δεν εμφανίζεται το πρόβλημα. :(

........Auto merged post: greatst πρόσθεσε 5 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για τα στατιστικά της γραμμής, παραθέτω τι δίνει το ρούτερ όπως κλείδωσε τώρα:


Uptime: 0 days, 4:00:23

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 2.048

Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 0,00 / 122,87

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 18,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 32,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 83.225 / 0

το 83.225 το έβγαλε με το που συγχρόνισε πριν ώρες οπότε το κόβω για άκυρο! :-)

greatst
15-01-12, 12:49
Και στο ρούτερ που έχω τώρα επάνω βλέπω κάποια περίεργα logs που ίσως οι γνώστες μπορούν να ερμηνεύσουν:


12:00:14 (since last boot) [CWMP: 12:00:14.330] RTEMS abort socket


12:00:15 (since last boot) [CWMP: 12:00:14.310] Connection timed out


11:49:22 (since last boot) [CWMP: 11:49:22.330] RTEMS abort socket


11:49:23 (since last boot) [CWMP: 11:49:22.310] Connection timed out


11:35:16 (since last boot) [CWMP: 11:35:16.310] RTEMS abort socket


11:35:16 (since last boot) [CWMP: 11:35:16.310] Connection timed out


11:14:49 (since last boot) [CWMP: 11:14:48.830] RTEMS abort socket


11:14:49 (since last boot) [CWMP: 11:14:48.810] Connection timed out

Τα παραπάνω logs συνεχίζουν απλά έβαλα ένα ενδεικτικό κομμάτι!

greatst
15-01-12, 23:02
Τελικά με την πολύτιμη βοήθεια του proffessor_x βρέθηκε λύση στο πρόβλημα μου! Χρειάστηκε μια ρύθμιση που δεν είχε σχέση με εμένα ή τον εξοπλισμό μου (υλικό, λογισμικό, καλωδιώσεις, κλπ), οπότε γλίτωσα επισκέψεις από ηλεκτρολόγο για έλεγχο στο σπίτι, περαιτέρω ελέγχους με ρούτερ - σπλίτερ - φίλτρα - κλπ κλπ κλπ!

Ευχαριστώ δημόσια τον συμφορουμίτη proffessor_x για την πολύτιμη βοήθεια του! :respekt:

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν! :oneup::lock:

lyckos
01-02-12, 22:24
Φιλε greatst, μήπως θα μπορουσες να ανακοινωσεις εδω ποια λύση σου βρήκε ο proffessor_x, γιατι εχω κι εγω το ιδιο πρόβλημα με σένα

greatst
01-02-12, 22:28
Φιλε greatst, μήπως θα μπορουσες να ανακοινωσεις εδω ποια λύση σου βρήκε ο proffessor_x, γιατι εχω κι εγω το ιδιο πρόβλημα με σένα

Επειδή ποτέ δύο προβλήματα δεν είναι ολόιδια, περιέγραψε αναλυτικά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και όποιος συμφορουμίτης μπορεί είμαι σίγουρος ότι θα παράσχει κάθε δυνατή βοήθεια! :)

muppetshow
14-02-12, 00:38
Παιδια καλησπέρα!!είμαι καινούργιοσ στο site!!!Έεχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον greatst!!
Το απόγευμα μέχρι τις 12-1 το βράδυ πιάνω ταχύτητα μέχρι 100KB/sec ενώ αργά το βράδυ μέχρι 220KB/sec!! Έχω αναφέρει βλάβη 3-4 φορές και ακόμα δεν έχει λυθεί!!
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

proffessor_x
15-02-12, 14:53
Κάνε τα τεστ ταχύτητας που έχω γράψει παραπάνω και πόσταρε τα, επίσης βάλε τα στατιστικά σου και κοίτα αν έχει αλλάξει ο συγχρονισμός σου. Βλάβη το δήλωσες;

muppetshow
16-02-12, 01:03
Κάνε τα τεστ ταχύτητας που έχω γράψει παραπάνω και πόσταρε τα, επίσης βάλε τα στατιστικά σου και κοίτα αν έχει αλλάξει ο συγχρονισμός σου. Βλάβη το δήλωσες;

Ναι έχω δηλώσει βλάβη 3 φορές αλλά συνέχεια τα ίδια!!
Ο συγχρονισμός είναι καρφωμένοσ στα 2045 Kbps συνέχεια!!

Τα πρώτα αποτελέσματα σήμερα με το πρόβλημα που αναφέρω...

1o test speedtest.ftp.otenet.gr
http://img718.imageshack.us/img718/6963/screenshot20120215at111.png


2ο test ftp.ntua.gr
http://img689.imageshack.us/img689/6963/screenshot20120215at111.png

3o Nvidia
http://img593.imageshack.us/img593/6963/screenshot20120215at111.png

4o test ping my.otenet.gr ειναι πάνω απο 40 ms αλλά και κάτω από 40 ms
http://img716.imageshack.us/img716/6121/screenshot20120215at114.png (http://imageshack.us/photo/my-images/716/screenshot20120215at114.png/)

και αυτό το περίεργο που μου το έκανε αρκετές φορές..

http://img546.imageshack.us/img546/5827/100tj.png



Statistics router
http://img191.imageshack.us/img191/659/screenshot20120215at112.png

http://img197.imageshack.us/img197/6963/screenshot20120215at111.png



Υ.Γ Proffessor_x σε ευχαριστώ μόλις πιάσω 200 KB/s θα ξαναποστάρω!!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πριν από λίγο επανήλθε στα φυσιολογικά και ορίστε τα αποτελέσματα με normal ταχύτητα στα 210-240 KB/s !!!


1o test speedtest.ftp.otenet.gr
http://img267.imageshack.us/img267/4416/speedtestv.png (http://imageshack.us/photo/my-images/267/speedtestv.png/)


2ο test ftp.ntua.gr
http://img201.imageshack.us/img201/6955/testftpntuagr.png (http://imageshack.us/photo/my-images/201/testftpntuagr.png/)

3o Nvidia
http://img189.imageshack.us/img189/9161/nvidiax.png (http://imageshack.us/photo/my-images/189/nvidiax.png/)

4o test ping my.otenet.gr ειναι κάτω απο 40 ms σε όλες τις δοκιμές
http://img194.imageshack.us/img194/456/pinghm.png (http://imageshack.us/photo/my-images/194/pinghm.png/)


Statistics router
http://img6.imageshack.us/img6/7312/logse.png (http://imageshack.us/photo/my-images/6/logse.png/)

http://img842.imageshack.us/img842/6295/statisticsl.png (http://imageshack.us/photo/my-images/842/statisticsl.png/)

vkapartz
19-02-12, 22:15
Εγώ έχω την εντύπωση πως απλά ρίχνουνε χοντρό cap στις συνδέσεις. Εγώ συνδέομαι 21-22 Mbps. Aπό τόρεντ (του ubuntu) με 200 seeds κατεβάζω 2MB/sec. Aπό speedtest.ftp.otenet.gr, ftp.ntua.gr (ftp://ftp.ntua.gr), κτλ. κατεβάζω με 100-150ΚΒ/sec, σταθερά, ακόμα κι αν ανοίγω 5-10 τέτοιες συνδέσεις ταυτόχρονα.

johnstr
20-02-12, 11:35
καλημέρα. δοκίμασε cmd
netstat και πες ποσες established connections εχεις.established .οχι time wait η close wait.
αν τα έχεις ολα κλειστά. οτιδήποτε πάνω απο 3-4 είναι θέμα pc..:)

muppetshow
20-02-12, 19:43
καλημέρα. δοκίμασε cmd
netstat και πες ποσες established connections εχεις.established .οχι time wait η close wait.
αν τα έχεις ολα κλειστά. οτιδήποτε πάνω απο 3-4 είναι θέμα pc..:)

johnstr καλησπέρα! από ότι βλέπω έχω πάνω απο 4!
http://img856.imageshack.us/img856/1346/screenshot20120220at633.png (http://imageshack.us/photo/my-images/856/screenshot20120220at633.png/)



Τι θέμα να υπάρχει με τον mac ή με το pc?:hmm:

........Auto merged post: muppetshow πρόσθεσε 5 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ έχω την εντύπωση πως απλά ρίχνουνε χοντρό cap στις συνδέσεις. Εγώ συνδέομαι 21-22 Mbps. Aπό τόρεντ (του ubuntu) με 200 seeds κατεβάζω 2MB/sec. Aπό speedtest.ftp.otenet.gr, ftp.ntua.gr (ftp://ftp.ntua.gr), κτλ. κατεβάζω με 100-150ΚΒ/sec, σταθερά, ακόμα κι αν ανοίγω 5-10 τέτοιες συνδέσεις ταυτόχρονα.


vkapartz ακόμα και με torrent δεν βλέπω παραπάνω από 100 KB/s με seeders πανω από 400!!!Απλά με απασχολεί που το κάνει το απόγευμα ενώ αργά το βράδυ είναι normal!!!Ουτε video απο youtube δεν μπορώ να δω σε 320p!!

vkapartz
21-02-12, 11:31
Στον torrent client που χρησιμοποιείς, βάλε max connections per torrent 150-200. Μετά δοκίμασε ένα από τα torrents του ubuntu http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/alternative-download#bt

Εγώ μόνο εκεί βλέπω τη γραμμή να "φουλάρει". Ή άμα ξεκινήσω δεκάδες downloads ταυτόχρονα (το καθένα κατεβάζει με 100KB/sec ας πούμε, αλλά συνολικά κατεβάζω με 2ΜΒ/sec). Σε κάθε σύνδεση ξεχωριστά, σε κάθε download ξεχωριστά δηλαδή, τα πράγματα είναι κάπως ανεκτά το πρωί, και απελπιστικά το βράδυ.

johnstr
21-02-12, 13:29
καλημέρα. τα established Σου τραβανε bandwith. Αν κλείσεις το facebook πχ και την sportday (γενικοετερα τις σελιδες που εχεις ανοιχτες) θα πρεπει να μη σου βγαζει καμια established.αν δεις εκει και παλι established κατι δεν παει καλα...:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.