PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολα ωραια και ολα καλα με την DSL ...και τωρα FAX ....πως ??



dlog1968
24-04-04, 20:18
Ενταξει ....τα καταφεραμε με την dsl στησαμε και το wireless δικτυο στο σπιτι και την μοιραζομαστε ( 1 pc και 1 laptop πανω σε speedtouch & router netgear ). ....

με τα fax τι γινεται ?? λογω δουλειας καποια πραγματα πρεπει να στελνονται με fax.... καμμια ιδεα ??
πριν με την ΙSDN , ειχα τον fax driver και φευγαν ολα αερα ...τωρα τι κανω ?? προσωρινα εβαλα μια συσκευη φαξ αλλα δεν βολευει...εκτυπωσεις χαρτια κλπ....
καμμια ιδεα κανεις ??

maria
24-04-04, 21:00
Θα μπορουσες να βαλεις και το παλιο modem στο pc συνδεδεμενο με την απλη γραμμη (με φιλτρο), να το ρυθμισεις ωστε να μην ειναι η default συνδεση σου, και να βαλεις το προγραμμα να καλει με την backup συνδεση (ή την τελλας free)με το παλιο modem.Δεν ξερω αν θα δουλεψει..

EvilHawk
24-04-04, 21:29
πριν με την ΙSDN , ειχα τον fax driver και φευγαν ολα αερα ...τωρα τι κανω ??

και τί σε πειράζει να αφήσεις το isdn συνδεδεμένο όπως πρίν και να το χρησιμοποιείς σαν fax!

kostthem
24-04-04, 22:14
Επειδή και εμένα με απασχόλησε το θέμα, νομίζω τελικά πως η μόνη λύση είναι να κρατήσουμε το modem (pstn ή isdn) και με αυτό να στέλνουμε το fax. Δεν μου αρέσει η λύση γιατί ήδη έχω απομακρύνει το isdn modem, αλλά νομίζω πως δεν γίνεται αλλιώς.
Μαρία, δεν χρειάζεται κάποια σύνδεση στο internet (αν θυμάμαι καλά) για να σταλεί το fax.


Υ.Γ. Κάπου έχω ακούσει ό,τι υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες (από sites) στο net που σου στέλνουν την σελίδα που θες, αλλά δεν θυμάμαι αν είναι με χρέωση ή όχι.

dlog1968
24-04-04, 23:08
ευχαριστω για τις απαντησεις ....ομως δεν γινεται....
οπως ειπα και τα δυο πι σια(lap και desk ) ειναι συνδεδεμενα wireless...
και αυτο για να γλυτωσω τα καλωδια μες στο σπιτι ... και επισης το netmod μακρια και απο το δευτερο πι σι....
Πριν βαλω dsl τα ειχα για modem to bluetooth fritz isdn....οποτε εκει ειχα και fax...τωρα ομως ???

HellV1L
25-04-04, 00:57
pstn modemακι και οσα μετρα καλωδιο χρειαζεται για να φτασει το ενα η το αλλο pc στη τηλεφωνικη γραμμη...

sdikr
25-04-04, 01:07
ευχαριστω για τις απαντησεις ....ομως δεν γινεται....
οπως ειπα και τα δυο πι σια(lap και desk ) ειναι συνδεδεμενα wireless...
και αυτο για να γλυτωσω τα καλωδια μες στο σπιτι ... και επισης το netmod μακρια και απο το δευτερο πι σι....
Πριν βαλω dsl τα ειχα για modem to bluetooth fritz isdn....οποτε εκει ειχα και fax...τωρα ομως ???
Αφού το έχεις το blueFritz γιατί δεν το βάζεις;
μετά βάζεις και το winfax και το δουλέυεις δικτυακά

arcanum
25-04-04, 01:25
Εναλλακτικά πρέπει να πάς για μερικά χρόνια στην Ακαδημία των Jedi και να στέλνεις Fax με την Δύναμη. :)

Εγώ αυτό ήθελα να κάνω αλλα δεν με δέχτηκανε. Μου είπαν οτι η Δύναμη είναι για να πολεμά το κακό , όχι για να στέλνουμε FAX. Τους καραγκιόζηδες....

Πάντως ο sdikr έχει δίκιο. Αναγκαστικά πρέπει εστω και _ένα_ PC να έχει πρόσβαση σε modem με τηλεφωνο. Μετά το LAN κάνει τα πάντα. (βάζεις το winFAx Prο σε αυτό το PC να κάνει τον serve και στα άλλα PC σαν client).

sdikr
25-04-04, 01:38
υπάρχει μια ακόμα λύση , οι διάφορες εταιρίες που δίνουν voip δίνουν και δυνατότητα fax αλλά για να στέλνεις Ελλάδα ειναι λίγο ασύμφορο.

vagelis
25-04-04, 07:07
υπενθυμίζω ,ότι είναι πολύ επικίνδυνο σε dsl συνδέσεις , να χρησιμοποιείς isdn ή dial up συνδέσεις για backup , ούτως ώστε να έχεις και fax, άλλες παρεμφερείς υπηρεσίες. Ο κίνδυνος των dialers ,παραμονεύει , λόγω της συνεχούς σύνδεσης στο δίκτυο. Το έχουμε ξαναπεί ότι μόνη της η dsl δεν είναι επικύνδυνη για παρατράγουδα , αλλά αν συνδυσατεί με άλλες δυνδέσεις γίνεται πολύ επικίνδυνη. Αν εν πάσει περιπτώσει θέλεις να το κάνεις , βάλε και έναν antidialer.

dlog1968
25-04-04, 07:55
καταλαβα.....το ξεχναω το fax απο το πι σι

WinMik
25-04-04, 09:05
Αν εν πάσει περιπτώσει θέλεις να το κάνεις , βάλε και έναν antidialer.




Έχεις καποιον συγκεκριμένο να προτείνεις? Και γω έχω αυτόν τον φόβο, αλλά πού χρόνος να το ψάξω...
:cry:

EvilHawk
25-04-04, 11:00
dlog1968, για το δικό σου setup έιναι πιο εύκολο ακόμα! Χρησιμοποίησε to Fritz για Fax μόνο όπως και πρίν. Δεν έχει αλλάξει τίποτα με το να βάλεις Αdsl! Οσο για τα dialers κλπ με συνετή χρήση, ένα καλό πρόγραμμα antivirus & Firewall & ένα πρόγραμμα σαν το ad-aware δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. :wink:

dlog1968
25-04-04, 13:10
Evilhawk ευχαριστω αλλα δυστυχως προλαβα και το εδωσα το Fritz....η ερωτηση ειναι αν γινεται κατι χωρις χρηση modem κλπ...επιστημονικη φαντασια ε ?? χεχε

EvilHawk
25-04-04, 13:13
Τότε η εύκολη λύση είναι..

modemακι και οσα μετρα καλωδιο χρειαζεται για να φτασει το ενα η το αλλο pc στη τηλεφωνικη γραμμη

dlog1968
25-04-04, 13:16
ελα μωρε παλι καλωδια ?? εδω τα καναμε wireless για να γλυτωσουμε.... προβλεπω την συσκευη fax να μονιμοποιειται ...η να ξαναπαιρνω ενα φριτζ

Slammer
25-04-04, 22:15
Το θεμα με το modem και τους dialers ειναι πραγματι ενα προβλημα! Αλλος ενας λόγος να προτειμούνται εξωτερικά modem, σειριακού τυπου, που εχουν συνήθως και διακοπτάκι ON-OFF.... σιγουρα πραγματα.......

Aegis
26-04-04, 14:30
dlog1968, όταν έχεις χρόνο δες το παρακάτω link

http://www.dslreports.com/faq/136

@ ADSLgr.com All rights reserved.