PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατασταση windows με usb



panagism
29-12-11, 20:40
γεια σας παιδια
θελω να κανω φορματ στο λαπτοπ μου με usb stick.Εχω σε iso τα windows xp
αλλα δεν εχω καταφερει να ολοκληρωσω την διαδικασια καθως περασα τα αρχεια στο φλασακι με το wintoflash αλλα μου βγαζει τα εξης τι παταω?
1st text mode setup boot from flash again after finished
2st GUI mode setup continue setup +1st start of windows
πατησα το πρωτο αντιγεαφηκαν τα αρχεια αλλα μετα απο την επανεκκινησ μου βγαζει αυτο
Windows root/system 32/hal.dll.

PiXel
31-12-11, 15:15
γεια σας παιδια
θελω να κανω φορματ στο λαπτοπ μου με usb stick.Εχω σε iso τα windows xp
αλλα δεν εχω καταφερει να ολοκληρωσω την διαδικασια καθως περασα τα αρχεια στο φλασακι με το wintoflash αλλα μου βγαζει τα εξης τι παταω?
1st text mode setup boot from flash again after finished
2st GUI mode setup continue setup +1st start of windows
πατησα το πρωτο αντιγεαφηκαν τα αρχεια αλλα μετα απο την επανεκκινησ μου βγαζει αυτο
Windows root/system 32/hal.dll.

Κι εγώ φίλε μου παιδευόμουν απίστευτα. Τελικά, μετά από συζητήσεις σε fora και με άτομα που γνωρίζουν, έμαθα πως τα XP (λόγω διαφοράς του structure των ISO τους), δεν μπορούν έτσι απλά, όπως τα ISO των Vista και 7, να γραφτούν σε ένα φλασάκι και να τρέξουν. Υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις (όπως κάποια netbooks) αλλά εκεί οι κατασκευαστές προσθέτουν κάποια πρόσθετα αρχεία ώστε να μπορέσουν τα XP να τρέξουν από USB flash drive. Θα σου προτείνω να δεις εάν υπάρχει recovery partition στο λάπτοπ ώστε να τρέξεις από εκεί την εγκατάσταση, αλλιώς είτε στρέψου σε εγκατάσταση σε 7 είτε απλά συνέδεσε ένα εξωτερικό DVD player και κάνε την εγκατάσταση από εκεί (αν πρόκειται για netbook τότε απ' το recovery partition κάνεις format χωρίς τη χρήση USB flash drive).

XPHSTOS29
31-12-11, 17:39
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3719705&postcount=20

tempo
31-12-11, 17:54
δες και εδώ http://www.ipedia.gr/?p=2006 μήπως σε βοηθήσει...

cuprakatos
31-12-11, 19:38
Απλά , το είχα ξαναπεί πρόσφατα , πρέπει να έχεις τελειώσει και μεταπτυχιακό ως προγραμματιστής για να το κάνεις :rofl: η να είσαι λινουξάκιας απο το πρώτο λειτουργικό που βγάλαν :p

Φίλε Παναγή , πιό λίγο θα σου κοστίσει ( ψυχολογικά) να αγοράσεις τα xp η κάποιο εξωτερικό dvd , να τα περάσεις , παρά αυτή η διαδικασία ;) Καλή χρονιά

@ ADSLgr.com All rights reserved.