PDA

Επιστροφή στο Forum : Ote TV από Conn-X και 2 STBs



Gearloose
30-12-11, 16:44
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Σίγουρα το θέμα έχει συζητηθεί αλλά δεν βρίσκω πρόσφατο topic και νομίζω ότι υπάρχουν αλλαγές (ή εγώ κάνω κάτι λάθος)
Λοιπών, OTE-TV από Conn-X:
1. Απενεργοποιώ τα VLAN και έχω TV παντού
2. Με το δικό μου STB βλέπω TV από οπουδήποτε έχω Ethernet.
3. Για να μην ανεβοκατεβάζω σαλόνι-κρεβατοκάμαρα το STB, παίρνω ενός φίλου που το σταμάτησε.
4. Το δικό μου σβηστό και τελείως αποσυνδεδεμένο από Ethernet, ρεύμα κτλ. Στο νέο STB βάζω username password που μου είχαν δώσει για το δικό μου και… τίποτα. Δεν μπορεί να κάνει εγγραφή στην υπηρεσία.

Η ερώτηση: Κάνω εγώ κάτι λάθος ή ο ΟΤΕ στο authentication βλέπει και την MAC τώρα πια; (βρήκα κάτι threads που λένε πως δουλεύει, αλλά είναι παλιά)
Υπάρχει Bypass? (τα πακέτα τουauthentication από το νέο STB να τους αλλάζω την MAC – με το παλιό σβηστό).
Μετά το authentication λογικά δεν θα έχει θέμα αφού broadcast κάνει με IGMP… ε;
Αυτά τα ολίγα από έμενα
Thnx

schumacher_
31-12-11, 21:27
Ελέγχεται η mac, οπότε λογικά δεν πρόκειται να σου δουλέψει

harris78
02-01-12, 01:40
Ελέγχεται η mac, οπότε λογικά δεν πρόκειται να σου δουλέψει

Από πότε γίνεται αυτό??? Και για ποιο λόγο???

Gearloose
03-01-12, 00:50
Θέλω να το ψάξω λίγο το θέμα.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;
Αυτό που θέλω να δω είναι αν το δικό μου STB (που δουλεύει) κάνει το authentication μόνο την πρώτη φορά (όταν ζητά User name και pass) ή σε κάθε boot.
Φαντάζομαι αν ξεπεράσει το authentication μετά θα παίζει αφού τα IGMP δεν έχουν destination.
Ποιο πρόγραμμα θα μπορούσε να sniffαρει τα πακέτα για να καταλάβω τι παίζει;
Διευκρινίζω ότι σκοπός δεν είναι να αποκτήσω πρόσβαση σε υπηρεσία που δεν έχω αγοράσει. Να αποφύγω την μεταφορά του STB από TV σε TV θέλω. (νομίζω ο OTE θα έπρεπε να παρέχει αυτή τη δυνατότητα ίσως με περιορισμό μόνο το ένα STB να παίζει κάθε φορά)

Eastwood
03-01-12, 12:57
Αυτή τη στιγμή πάντως εγώ βλέπω με δύο αποκωδικοποιητές (ο ένας Tilgin και ο άλλος Pirelli αλλά έχει δουλέψει και με δύο Tilgin) δύο διαφορετικά κανάλια (Nickelodeon και FX).

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι για να κάνει register ο ένας την πρώτη φορά δεν πρέπει να λειτουργεί ο άλλος. Δεν πειράζει αν είναι συνδεδεμένος σε ρεύμα και δίκτυο αρκεί να μη δείχνει πρόγραμμα. Να σημειώσω επίσης ότι οι αποκωδικοποιητές είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο με τους powerplug adapters που δίνει ο ΟΤΕ.

Devout
04-01-12, 11:57
Καλημέρα

ο οτε κλειδώνει το user/pass που σου έχει δώσει για το connex-tv με την mac του stb που κάνεις την ενεργοποίηση. Για να βάλεις και 2ο πρέπει να έχεις άλλο stb με άλλο user/pass από άλλον συνδομητή με ενεργό connex-tv.

harris78
04-01-12, 13:34
Εγώ είχα ενεργοποιήσει 2 STB με το ίδιο pass...

savas7
04-01-12, 15:37
Αυτή τη στιγμή πάντως εγώ βλέπω με δύο αποκωδικοποιητές (ο ένας Tilgin και ο άλλος Pirelli αλλά έχει δουλέψει και με δύο Tilgin) δύο διαφορετικά κανάλια (Nickelodeon και FX).

Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι για να κάνει register ο ένας την πρώτη φορά δεν πρέπει να λειτουργεί ο άλλος. Δεν πειράζει αν είναι συνδεδεμένος σε ρεύμα και δίκτυο αρκεί να μη δείχνει πρόγραμμα. Να σημειώσω επίσης ότι οι αποκωδικοποιητές είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο με τους powerplug adapters που δίνει ο ΟΤΕ.

Πως μπορει να δουλευουν και οι 2 ταυτοχρονα ειναι ευκολο να μας εξηγησεις?

gbil
04-01-12, 15:44
Καλημέρα

ο οτε κλειδώνει το user/pass που σου έχει δώσει για το connex-tv με την mac του stb που κάνεις την ενεργοποίηση. Για να βάλεις και 2ο πρέπει να έχεις άλλο stb με άλλο user/pass από άλλον συνδομητή με ενεργό connex-tv.

Αυτό είναι η θεωρητική προσέγγιση γιατί στην πράξη ή δεν το κάνουν παντού ή απλά δεν το κάνουν.

Και εγώ έχω ενεργοποιήσει με το ίδιο user/pass 2 αποκωδικοποιητές που έπαιζαν ταυτόχρονα.

Gearloose
04-01-12, 22:14
Είναι περίεργο που σε άλλoυς παίζει...
Ή εγώ κάνω κάτι λάθος ή αλλώς το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι κάνω connect σε διαφορετικό server με άλλο security...

ξέρει κανείς πώς κάνω hard reset το Pirelli;

Eastwood
05-01-12, 12:43
Πως μπορει να δουλευουν και οι 2 ταυτοχρονα ειναι ευκολο να μας εξηγησεις?

Εγώ χρησιμοποιώ τους powerplug adapters (σύνδεση δικτύου μέσω των καλωδίων ρεύματος) που δίνει ο ΟΤΕ επειδή είναι δύσκολο από εκεί που είναι το modem/router να τραβήξω καλώδια δικτύου στους δύο αποκωδικοποιητές.

Το STB port του modem/router (συνήθως είναι το ethernet port 4) συνδέεται με ένα καλώδιο δικτύου σε έναν powerplug adapter που είναι σε μια πρίζα ρεύματος στον τοίχο και είναι ρυθμισμένος να είναι "master". Σε δύο άλλες πρίζες του σπιτιού υπάρχουν δύο άλλοι powerplug adapters που είναι ρυθμισμένοι να είναι "slaves" στον παραπάνω master. Σε αυτούς τους adapters είναι συνδεδεμένοι οι αποκωδικοποιητές για το conn-x tv.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μοιράσεις το δικτυακό σήμα (χρήση switch, ρύθμιση του modem/router να βγάζει σήμα και από άλλα ethernet ports, κλπ) ανάλογα με τις δικτυακές και χωροταξικές ανάγκες σου.

Gearloose
08-01-12, 16:18
Ακόμα δεν έχω βρεί κάποια πιστική απάντηση...
Η μόνη διαφορά είναι οτι δεν χρησιμοποιώ τα power plugs.
Αν βρώ κάτι θα το κάνω post.

harris78
08-01-12, 16:45
Το μόνο λογικό για μένα είναι να έχει κρατήσει το stb τα στοιχεία του προηγούμενου χρήστη ή να βάζεις εσύ λάθος τα δικά σου... Δεν ζητάς να σου δώσουν πάλι τα στοιχεία σου?

Gearloose
08-01-12, 19:35
Τα δικά μου τα στοιχεία τα βάζω σωστά γιατί τα βλέπω από το χαρτί που είχα settαρει το αρχικό. Αφού μου ζητάει user και pass λογικά δεν έχει κρατήσει τα παλιά...

Gearloose
18-01-12, 20:21
Εκτός από τον Eastwood υπάρχει άλλος που να το έχει κάνει να δουλέψει πρόσφατα και να βλέπει τώρα;

dimgavril
18-01-12, 21:52
Αυτό είναι η θεωρητική προσέγγιση γιατί στην πράξη ή δεν το κάνουν παντού ή απλά δεν το κάνουν.

Και εγώ έχω ενεργοποιήσει με το ίδιο user/pass 2 αποκωδικοποιητές που έπαιζαν ταυτόχρονα.

Παλαιότερα γινόταν να ενεργοποιήσεις περισσότερους από έναν αποκωδικοποιητή με το ίδιο username και pass, πλέον μπόρεις να το κάνεις μόνο με έναν. Για να ενεργοποιήσεις έναν καινούργιο πρέπει να πάρεις τηλ και να σου διαγράψουν τον παλιό.

Gearloose
09-02-12, 23:06
Αναρωτιέμαι γιατί αυτή η αλλαγή... υπάρχει κάποιος όρος στη σύμβαση που να απαγορεύει δεύτερη συσκευή;

Gearloose
08-03-12, 17:38
Πήρα τηλεφωνο στον help desk. Το παιδι που απάντησε απλά δεν μπορούσε να καταλάβει τι τον ρώταγα. Αφου ρώτησε κάποιον άλλο το συμπέρασμα ήταν ότι πρέπει να έχω 2 γραμμές με 2 modem... Δεν μπορώ αν καταλάβω αφου τεχνικά γίνεται, γιατι ξαφνικά το έκοψαν...

Tnsgr
10-07-12, 03:29
Όσο και αν το ψάχνω, λύση δεν μπορώ να βρω στο θέμα και εγώ παιδιά
μακάρι κάποιος να την βρει και να μας την πει...

έχω και εγώ 2 κουτιά STB αλλά δεν μπορώ να βγάλω με τίποτα σε 2 τηλεοράσεις....
είχα πάρει από ένα φίλο κάνα μήνα το κουτί του γιατί δεν έβλεπε και θα το έκοβε μόλις τελείωνε το συμβόλαιο...
έβλεπα κανονικά σε 2 τηλεοράσεις.... έκοψε το συμβόλαιο και μετά από 3-4 μέρες τέλος και το STB δεν έδειχνε...

τα μαρκάρουν με mac address που τους δίνεις και δεν μπορείς να συνδέσεις άλλο...
Τώρα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξεις το mac από το STB πιθανόν να παίξουν και τα 2...

πάντως είναι μια παράλογη πολιτική του ΟΤΕ αυτό γιατί ενώ πληρώνεις την υπηρεσία, έχεις δυνατότητα ΜΟΝΟ για μια τηλεόραση.... γιατί ?
Είναι ακριβός το ίδιο παράλογο με το να σου λένε στην γραμμή του internet θα συνδέσεις ΜΟΝΟ ένα PC !!!!

Εγώ έχω 2 τηλεοράσεις και καμία ψηφιακή... Ενώ πληρώνω 20€ το μήνα για ΟΤΕ TV βλέπω ΜΟΝΟ σε μία και πρέπει να αναγκαστώ να πάρω και ψηφιακό κουτί για να δω στην άλλη... ενώ έχω δεύτερο STB και μένει άχρηστο !

πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος ή να αλλάξουμε την mac από το STB ή να την σβήσουμε τελείως ίσως ?
Γιατί το λέω αυτό ? γιατί ενώ εγώ βάζω το STB και μετράει 4 τελείες και τέλος, μαυρίζει και μένει έτσι, είχε έρθει τεχνικός, πέταξε ένα κουτί δικό του επάνω και έπαιξε με την μία ! έτυχε ? δεν ξέρω...

αυτό που ξέρω είναι πως πρέπει να βρεθεί τρόπος....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Gearloose
29-07-12, 13:49
Η MAC είναι μέρος του πρωτοκόλλου και δεν μπορείς να την "απενεργοποιήσεις". Μπορείς γενικά να έχεις όποια θες αρκεί να μην υπάρχει άλλη ίδια στο δίκτυο. Ανοίγοντας το STB, από τα λίγα που ξέρω, νομίζω πως την MAC την δίνει το software που τρέχει (έχει ένα chip της Realteck που από το datasheet δεν είδα να μπορείς να flashαρεις άλλη MAC). Το μόνο που πιστεύω ότι μπορεί να γίνει είναι με κάποιο τρόπο να μπει "μπροστά" από το STB κάποια άλλη συσκευή (router κτλ) η οποία να αλλάζει τη MAC στα πακέτα ώστε ο ΟΤΕ να νομίζει ότι μιλάει με το κανονικό STB. Λογικά μετά το autorization δεν θα χρειάζεται αφού το "σήμα" των καναλιών στέλνεται με broadcast πακέτα (προς όλους). Όσο για τους τεχνικούς τα δικά τους τα μηχανήματα θα έχουν MAC που την αφήνουν να παίζει παντού.

emeliss
29-07-12, 20:03
πάντως είναι μια παράλογη πολιτική του ΟΤΕ αυτό γιατί ενώ πληρώνεις την υπηρεσία, έχεις δυνατότητα ΜΟΝΟ για μια τηλεόραση.... γιατί ?
Μπορείς να βάλεις όσες τηλεοράσεις θες με ένα STB αλλά θα παίζουν όλες το ίδιο κανάλι. Είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην συντριπτική πλειοψηφία εφαρμογών συνδρομητικής τηλεόρασης.

doberman
31-07-12, 09:17
Οι ιστορίες με τα mac είναι ιστορίες για αγρίους... δεν απαγορεύουν να έχεις 2 stb σε ίδιο λογαριασμό.
Αν έχεις 2 stb, μπορούν να παίξουν σε 2 tv...
α) αρκεί να έχεις κάνει την δικτυακή συνδεσμολογία σωστά... (αφού σου βγάζει authentication, την έχεις κάνει σωστά)
β) το stb του φίλου σου να μην είναι κατεστραμένο! (αν σου πέταξε μήνυμα λάθους, παίζει καλά)
γ) να θυμάσαι τους κωδικούς σου (ότι δεν τους άλλαξες)

Eastwood
01-08-12, 00:35
Έχω setup με δύο STBs εδώ και χρόνια και παίζει χωρίς πρόβλημα με τη γραμμή μου να συγχρονίζει στα 10Mbps. Τα STBs έχουν αλλάξει στο πέρασμα του χρόνου (από Tilgin με σκληρό+Tilgin χωρίς σκληρό σε Pirelli με σκληρό+Tilgin με σκληρό). Έχω χρησιμοποιήσει STBs καινούργια καθώς και ήδη χρησιμοποιημένα σε άλλη σύνδεση χωρίς να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα.
Μπορώ να έχω ταυτόχρονα δύο διαφορετικά κανάλια ή κάτι από TV Club + κανάλι.

Δεν έχω κάποια πληροφορία ότι υπάρχει θέμα με MAC addresses. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω (και δεν είμαι 100% σίγουρος αν όντως παίζει ρόλο) είναι ότι όταν συνδέεται για πρώτη φορά ένα STB στη γραμμή καλό είναι να μη λειτουργεί δεύτερο εκείνη τη στιγμή.

george122
18-08-12, 19:55
επειδη ειμαι λιγο ασχετος, για να καταλαβω ... πρεπει να εχουμε, για να παιξουν δυο τηλεορασεις, δυο αποκωδικοποιητες και δυο ρουτερ με STB, απο ενα συνδεδεμενο σε καθε τηλεοραση σωστα;

Eastwood
19-08-12, 15:58
Για ΟΤΕ TV μέσω Conn-X σε δύο τηλεοράσεις χρειάζεσαι ένα κατάλληλα ρυθμισμένο modem/router (αυτά που δίνει ο ΟΤΕ είναι ήδη προρυθμισμένα), ένα μικρό switch, δύο αποκωδικοποιητές (από έναν συνδεδεμένο σε κάθε τηλεόραση) και κάποιον τρόπο να μεταφέρεις το δίκτυο από το modem/router στους αποκωδικοποιητές, είτε με καλώδιο δικτύου είτε μέσω συστήματος powerplug.

Αν το modem/router σου επιτρέπει να στέλνεις το δικτυακό σήμα του OTE TV σε περισσότερα από ένα των ethernet ports του τότε δε χρειάζεσαι το μικρό switch που αναφέρω παραπάνω.

Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να βλέπεις ταυτόχρονα διαφορετικά προγράμματα σε κάθε τηλεόραση. Επίσης έχε υπ'όψη σου ότι για απροβλημάτιστη ταυτόχρονη τηλεθέαση θα πρέπει το modem/router να συγχρονίζει τουλάχιστον στα 8-9 Mbps.

Όλα τα παραπάνω που γράφω είναι χρόνια δοκιμασμένα και λειτουργούν στη δική μου σύνδεση που συγχρονίζει γύρω στα 10 Mbps.

george122
19-08-12, 21:01
ευχαριστω πολυ!!

Gearloose
10-09-12, 10:36
Καλημέρα,

χθες Κυριακή καθαρίζοντας την αποθήκη βρήκα και πάλι το δεύτερο STB και είπα να δοκιμάσω ξανά... και έπαιξε!
καμία αλλαγή στο δίκτυο μου, καμία αλλαγή στο modem, καμία αλλαγή στον τρόπο ενεργοποίησης.
Το help desk του ΟΤΕ στην τελευταία επικοινωνία που είχα έλεγε πως δεν γίνεται να έχει 2 STB (αλλά δεν ήξερε την έννοια του MAC filtering όταν τον ρώτησα αν έχουν κάτι τέτοιο).

Τώρα παίζουν και τα 2 σε όποιο συνδυασμό (διαφορετικά κανάλια, ίδια κανάλια, κλειστό το ένα στο boot, ανοιχτό στο boot...).

Το μόνο που άλλαξε είναι ότι έληξε η αρχική σύμβαση μου, αλλά αμφιβάλω οτι έχει να κάνει με αυτό.
Σύντομα θα δοκιμάσω και με τρίτο STB και θα σας πώ.

tonatella
21-10-12, 20:59
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω πως εχετε συνδεσει τους 2 αποκωδικοποιητες με το rooter?

gbil
21-10-12, 21:09
Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω πως εχετε συνδεσει τους 2 αποκωδικοποιητες με το rooter?

Επειδή βλέπω πολλές ερωτήσεις για πως ρυθμίζεται δεύτερη πόρτα του router στο ίδιο vlan κλπ, το πιο απλό είναι ένα απλό switch στο οποίο συνδέεις την πόρτα STB από τον router και τους δύο αποκωδικοποιητές.

tonatella
21-10-12, 21:34
Επειδη δεν γνωριζω τι ειναι το switch,μηπως μπορεις να μου εξηγησεις?να διευκρινησω οτι οι τηλεορασεις βρισκονται σε διαφορετικα δωματια.μπορω να χρησιμοποιησω 2 rooter?

@ ADSLgr.com All rights reserved.