PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκλεισμός site (?)



fz6
30-12-11, 17:24
Ένα site (open torrent search) πολύ γνωστό δεν φορτώνει μεσω ADSL με τίποτα (timeout), ενω ταυτόχρονα με 3g (αλλη εταιρεία) φορτώνει κανονικά. Έχετε δει κατι παρομοιο?

Seitman
30-12-11, 17:31
Δοκίμασε μια αλλαγή στους DNS της adsl σύνδεσης.

fz6
30-12-11, 18:04
Δοκίμασε μια αλλαγή στους DNS της adsl σύνδεσης.

Μπα τίποτα. Έβαλα και opendns και google dns στο pc δεν βρίσκει το site. Εκανα και restart. Στο zte δεν είδα πως αλλάζουμε τα dns αλλά δεν εχει σημασια.

hariskont
30-12-11, 18:12
Υπάρχει όντως μία πολύ γνωστή σελίδα αναζήτησης τόρεντ που δεν ανοίγει εδώ και καιρό. Μάλλον την έχει μπλοκάρει η tisparkle μέσω της οποίας βγαίνουμε στο ίντερνετ. Αν βάλεις κάποιον proxy πολύ πιθανόν να στην ανοίξει.

fz6
30-12-11, 18:19
Οκ, αλλά τι χάλι ειναι αυτό? Udp κάνουν timeout, trackers κλπ. Πρώτη φορά θα πω ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ??

thomNikolaou
30-12-11, 20:43
Μέσο proxy δεν θα έχεις πρόβλημα ναι ...

fz6
30-12-11, 20:59
Μέσο proxy δεν θα έχεις πρόβλημα ναι ...

Proxy όπως?

lupusunicus
31-12-11, 01:16
http://www.proxfree.com/ δοκιμασμένο και βγάζει βαπόρια...

επίσης εδώ:
https://www.unbanner.com/
Έκανα τα παρακάτω και βελτιώθηκε ότι πρόβλημα είχα με απίστευτα χαμηλές ταχύτητες στο youtube...

Lapetr
31-12-11, 03:04
ναι αλλά αν δεν παίζει κανονικά και παίζει με τον proxy τότε είναι θέμα!δε μπορεί να κόβονται site έτσι!

fz6
31-12-11, 05:43
ναι αλλά αν δεν παίζει κανονικά και παίζει με τον proxy τότε είναι θέμα!δε μπορεί να κόβονται site έτσι!

Νομίζω υπάρχει θέμα εδώ. Με το proxy παίζει κανονικά. Και μάλλον αρχισαν και άλλα sites να έχουν προβλημα.. καλως ορίσαμε στη λαϊκή δημοκρατία της.. κινας!

minder
13-01-12, 22:58
Κοιτα συμπτωση.
Τελευταιο 10ημερο τουλαχιστον παρατηρησα αρκετη καθυστερηση και κολυματα στο youtube και κανα δυο αλλες ιστοσελιδες απο οπου παιρνω τα λινκ για να κατεβαζω διαφορα.
Σημερα σκυλονευριασα με την περιπτωση του youtube γιατι εχει αρχισει και γινετε σπασιμο νευρων.
Πηρα τηλεφωνο λοιπον και με εβαλε να κατεβασω καποια αρχεια ftp και κατεβαιναν μια χαρα.
Μα του λεω δεν εχω προβλημα στο κατεβασμα αλλα στο youtube.
Η απαντηση ηταν οτι το προβλημα ειναι στον υπολογιστη μου.
Λεω κατσε να το ψαξω λιγο στο adslgr να δω τι παιζει ... μηπως εχει και αλλος το προβλημα αρα δεν θα ειναι απο τον υπολογιστη μου.
Και βουαλα.
Μολις χρησιμοποιησα το proxfree παει σφαιρα και το youtube και αλλα σιτε που καθυστερουσαν να ανοιξουν.
Ενα ερωτημα τωρα.
Επειδη δεν ειναι βολικο να ανοιγει καποιος την ιστοσελιδα του proxfree και να κανει copy paste τα link μηπως με καποιες ρυθμισεις ειτε στον firefox ειτε στον ρουτερ γινεται να χρησιμοποιει αυτοματα το proxfree χωρις να χρειαζετε να παω στην ιστοσελιδα και να βαζω χειροκινητα τα λινκ ;
Ρουτερ εχω το Draytek Vigor 2820.
Ευχαριστω.

Seitman
14-01-12, 00:13
Στις επιλογές του fiferox, Advanced, καρτέλα Network

95385

κλικ στο settings

95386
και ρυθμίζεις κατάλληλα. :oneup:

minder
14-01-12, 02:59
Αν εγραφες και τι ρυθμισεις περναω θα ηταν μια χαρα.
Το εχω δοκιμασει περνωντας το σιτε εκει που γραφει διαμεσολαβητη http.
Αφηνοντας την πορτα στο 0 δουλευει οπως πριν δεν εχει διαφορα.
Σαν να μην εχω το proxy.
Εαν δοκιμασω θυρα 80 η 8080 δεν ανοιγουν οι σελιδες.

Seitman
14-01-12, 10:20
Με ένα googlαρισμα μπορείς να βρεις αρκετούς proxy servers και το πως τους χρησιμοποιείς. Εγώ προσωπικά δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω proxy καμία φορά.

minder
14-01-12, 11:57
Το εχω γκουγλαρει οπως εχω δει οτι βρισκεις πολλους proxy servers αλλα σαν αυτον οχι.
Οταν λεω παει σφαιρα κυριολεκτω.
Ομως δεν μπορεσα να βρω στοιχεια για περασω τον συγκεκριμενο στις ρυθμισεις του firefox οπως παριγραφετε παραπανω.
Αν δεν γινετε να βρεθουν θα κανω και δοκιμες με αλλους και οτι προκυψει lol
Αν δεν βγαλω ετσι ακρη και δω οτι αυτη η ιστορια συνεχιζετε απο πλευρας wind οπου ναναι συμπληρωνετε ο ενας χρονος του συμβολαιου και αντε γεια για αλλο παροχο ακομα και εαν λεγετε οτε.

christakoss
22-01-12, 03:22
Πριν δοκίμασα από περιέργεια κάποιους από τους proxies που δίνονται παραπάνω.Έμεινα έκπληκτος.Τα βιντεάκια στο youtube πετούσαν.Πως το εξηγείται αυτό το κουλό;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.