PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet or conn-x?



bravelover
30-12-11, 22:23
Απο τοτε που εβαλα ιντερνετ ειμαι συνδρομητης στον οτε. μενο στην μυτιληνη και φετος σκεφτηκα να παω σε forthnet. Η 24αρα γραμμης του ote κοστίζει 80 ευρω το διμηνο και ειναι πολλα δυσκολευομαι να τα πληρωσο.

Δεν θελω να κατεβω ταχυτητα γιατι κατεβαζω πολλες σειρες και ταινιες.
στην forthnet ειδα το παρακατω πακετο http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

και υπολογιζω οτι θα μου ερχεται με αυτη την τιμη γυρω στα 55 ευρω το πολυ 60.

το θεμα ειναι τι παιζει απο υποστηριξει στο νησι σε περιπτωση που εχω βλαβη στο μελλον. εκει εχω κολησει και δεν κανω το βημα. αξιζει πιστευεται η μεταβαση;

Στον οτε εχω το πακετο conn-x 24mbps χωρις πακετο για τηλεφωνο σκετο ιντερνετ.

Se7ev
31-12-11, 10:16
αν έχεις πρόβλημα θα πάρεις στο κέντρο στην Αθήνα. πολύ σπάνια θα έρθει κάποιος σπίτι σου εκτός αν έχεις χοντρό πρόβλημα

venumis
31-12-11, 12:14
Την τσέπη σου ρώτα φίλε μου καλύτερα.

Η ποιότητα της γραμμής σου οπως και οι ταχύτητες δεν θα αλλάξουν τουλάχιστον προς το χειρότερο, μόνο με την εξυπηρέτηση μπορεί να εχεις ενα θέμα με την 4thnet

emeliss
31-12-11, 12:22
αν έχεις πρόβλημα θα πάρεις στο κέντρο στην Αθήνα. πολύ σπάνια θα έρθει κάποιος σπίτι σου εκτός αν έχεις χοντρό πρόβλημα
Και έτσι ξεκινάει το πινγκ-πονγκ.

ZORO
31-12-11, 14:06
Γενικά το θέμα της υποστήριξης είναι και θέμα τύχης. Π.χ. στην forthnet που είμαι συνδρομητής για πολλά χρόνια, από εποχή dialup έχει τύχει να τους πάρω τηλέφωνο να βγάλω γραμμή σε δευτερόλεπτα και την επόμενη μέρα να με παίρνουν αυτή τηλέφωνο για να με ρωτησούν εάν λύθηκε το πρόβλημα. Υπήρχε κάποια εποχή που έαν έβγαζες γραμμή σε 20 λεπτά ήσουνα πολύ τυχερός. Εκείνη την εποχή συνήθως ήταν καλύτερη επιλογή να ζητήσεις βοήθεια από το τοπικό forthnet shop συνήθως έβρισκες λύση πιο γρήγορα. Πριν μερικούς μήνες που είχε κάποιο πρόβλημα το τηλέφωνο, πάλι έβγαλα γραμμή πολύ γρήγορα και το πρόβλημα λύθηκε άμεσα.
Οπώτε και το επίπεδο εξυπηρέτησης είναι μια δυνάμικη κατάσταση.
Μπορεί σήμερα μια εταιρεία να προσφέρει γρήγορη εξύπηρετηση και σε 2 μήνες να χάνεις 2 μέρες απλά για να μπορέσεις να μιλήσεις μαζί τους ή το αντίστροφο.

bravelover
31-12-11, 21:47
Αυτο με κρατάει να κάνω την κίνηση η εξυπηρέτηση γιατι μένω σε χωριο στην Λέσβο.

UneXpecteD
31-12-11, 22:55
Προχωρα φορθνετ.5 χρονια συνδρομητης.Κανενα προβλημα δεν θα εχεις αλλα και να εχεις εχουν παντου ιδιωτες τεχνικους.Πολυ καλες ταχυτητες και πινγκ.

ptsak
01-01-12, 14:17
Μακριά από 4net. Ανύπαρκτο Support...!

manual2100
01-01-12, 16:23
Μια χαρά support έχουν..

Didimos_GR
01-01-12, 17:59
Bravelover μένεις σε χωριό στη Λέσβο , κατεβάζεις κάθε μέρα ταινίες και σειρές και σκέφτεσαι να φύγεις από τον ΟΤΕ ????!!! :)

Δεν σου απαντώ... (forthnet or conn-x) :rolleyes:
Κάνε ότι λέει η λογική σου , με 20 και 30 ευρώ το δίμηνο, δυστυχώς δε σώζεται κανείς !

bravelover
02-01-12, 00:02
Bravelover μένεις σε χωριό στη Λέσβο , κατεβάζεις κάθε μέρα ταινίες και σειρές και σκέφτεσαι να φύγεις από τον ΟΤΕ ????!!! :)

Δεν σου απαντώ... (forthnet or conn-x) :rolleyes:
Κάνε ότι λέει η λογική σου , με 20 και 30 ευρώ το δίμηνο, δυστυχώς δε σώζεται κανείς !

δεν εχω εμπειρια απο forthnet γι'αυτο ρωταω

Didimos_GR
02-01-12, 16:03
Βασικά δεν είναι "θέμα" της Forthnet ή της HOL ή της οποιαδήποτε άλλης....
Απλά , δυστυχώς.... , στα δύσκολα και στα περίεργα ο ΟΤΕ είναι ακόμα η μόνη λύση :(

Vitruvian78
02-01-12, 17:39
Κοίτα, γνωστοί μου που έχουν βάλει forthnet σε διάφορα χωριά της Λέσβου (έχει σε όλα τα χωριά σχεδόν παρουσία) είναι πολύ ευχαριστημένοι. Αν έχεις πρόβλημα, το δηλώνεις τηλεφωνικά, αλλά την υποστήριξη την αναλαμβάνει ο ΟΤΕ της περιοχής σου, όπως κι εδώ στην Αθήνα, αφού μόνο ο ΟΤΕ έχει δικαίωμα να βαλει χέρι στο δίκτυο. Νομίζω οτι δεν θα χάσεις κάτι να δοκιμάσεις, και αν δεν μείνεις ευχαριστημένος να επιστρέψεις στον ΟΤΕ μετά απο ένα χρόνο. Εγώ γενικά είμαι της άποψης οτι ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος απ όλους....τώρα τί να σου πω....σίγουρα και τα χρήματα είναι μια σοβαρή παράμετρος, αλλά έχω την εντύπωση οτι για €10 παραπανω, δεν αξίζει να προβληματίζεσαι....

Vitruvian78
03-01-12, 10:40
Απο τοτε που εβαλα ιντερνετ ειμαι συνδρομητης στον οτε. μενο στην μυτιληνη και φετος σκεφτηκα να παω σε forthnet. Η 24αρα γραμμης του ote κοστίζει 80 ευρω το διμηνο και ειναι πολλα δυσκολευομαι να τα πληρωσο.

Δεν θελω να κατεβω ταχυτητα γιατι κατεβαζω πολλες σειρες και ταινιες.
στην forthnet ειδα το παρακατω πακετο http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179

και υπολογιζω οτι θα μου ερχεται με αυτη την τιμη γυρω στα 55 ευρω το πολυ 60.

το θεμα ειναι τι παιζει απο υποστηριξει στο νησι σε περιπτωση που εχω βλαβη στο μελλον. εκει εχω κολησει και δεν κανω το βημα. αξιζει πιστευεται η μεταβαση;

Στον οτε εχω το πακετο conn-x 24mbps χωρις πακετο για τηλεφωνο σκετο ιντερνετ. αν το προπληρωσεις θα σου έλθει €17 το μήνα, για τσεκάρε το! Νομίζω ότι σε συμφέρει να την κάνεις την κίνηση.....

thomNikolaou
03-01-12, 18:25
Νομίζω και εγώ ότι το θέμα τις εξυπηρέτησης στην Ελλάδα είναι λίγο θέμα τύχης
και όχι μόνο στις τηλεπικοινωνίες. Τώρα για forthnet ή connex αν είσαι κοινός θνητός
νομίζω ότι η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη.

bravelover
04-01-12, 00:50
το σκεφτομαι περιμενω μηπως κανει καποια προσφορα ο ote

venumis
08-01-12, 04:04
Νομίζω και εγώ ότι το θέμα τις εξυπηρέτησης στην Ελλάδα είναι λίγο θέμα τύχης
και όχι μόνο στις τηλεπικοινωνίες. Τώρα για forthnet ή connex αν είσαι κοινός θνητός
νομίζω ότι η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη.

Οπως και η διαφορά στην εξυπηρέτηση, στην forthnet είναι απλά τραγική.

atlandis
08-01-12, 06:32
Και εγώ από Λέσβο είμαι και ζω.. Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια και η απότομες διακοπές, (έτσι το υπολογίζω), τότε πάρε φορθνετ.. αλλιώς κάτσε στον ΟΤΕ και ρίξε την ταχύτητα στα 8 εάν υπάρχει τέτοια επιλογή, η στα 2! Τα download + οικονομικό πρόβλημα, θα έπρεπε να κάνεις κάποια υποχώρηση ως προς την ταχύτητα.. Απλά το αφήνεις και κατεβάζει ασταμάτητα.

Εγώ είχα κονεξ + κονεξ τιβι και όταν έληξε το συμβόλαιο, από 14 ευρώ που ήταν, μου το μετέτρεψαν ΧΩΡΙΣ να με ρωτήσουν σε αορίστου και 27 ευρώ το μήνα!!! Το τιβι… από 104, ερχόταν 120+ και αρχικά δεν ξέραμε στο σπίτι γιατί ακρίβυνε έτσι το τιμολόγιο, αφού πείρα εγώ τηλέφωνο μάθαμε το γιατί..!! Εννοείτε ότι το έκοψα και πέσαμε στα 70+.. Εάν χειροτερέψουν τα πράγματα θα πάω στα 2.. Και εάν χειροτερέψουν και άλλο τα πράγματα, θα πάω αλλού..

εγώ αυτό που φοβάμαι στης άλλες εταιρίες είναι
1) Το σέρβις
2) Ότι μπορεί να πέσεις σε μια πολλών μηνών κοροϊδία στο να σου βάλουν την γραμμή!
Όχι ότι εάν έχεις χαμηλές ταχύτητες ο ΟΤΕ νοιάζεται.. αλλά είναι λίγο καλύτερα ποιοτικά.. ότι έχεις..

adabter
09-01-12, 13:50
Οπως και η διαφορά στην εξυπηρέτηση, στην forthnet είναι απλά τραγική.

εμένα, αν και δεν τους έχω χρειαστεί πολλές φορές, με έχουν ικανοποιησει άμεσα...

dbots
09-01-12, 15:30
Εχω ΟΤΕnet τα τελευταία 8 χρόνια, έχω δοκιμάσει και Forthnet και Cyta και Vivodi (...), η διαφορά της OTEnet με τους άλλους είναι απλά τεράστια. Οταν παρουσιάστηκε κάποιο θέμα στην γραμμή μου πριν από χρόνια, ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε έξω από το σπίτι μου κι έκανε μετρήσεις για να το διορθώσει. Κανένας από τους άλλους δεν νομίζω να το κάνει αυτό. Οπότε αν δεν σε πειράζει να δίνεις κάτι παραπάνω αλλά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, OTEnet !

paspro
09-01-12, 16:48
Εχω ΟΤΕnet τα τελευταία 8 χρόνια, έχω δοκιμάσει και Forthnet και Cyta και Vivodi (...), η διαφορά της OTEnet με τους άλλους είναι απλά τεράστια. Οταν παρουσιάστηκε κάποιο θέμα στην γραμμή μου πριν από χρόνια, ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε έξω από το σπίτι μου κι έκανε μετρήσεις για να το διορθώσει. Κανένας από τους άλλους δεν νομίζω να το κάνει αυτό. Οπότε αν δεν σε πειράζει να δίνεις κάτι παραπάνω αλλά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, OTEnet !

Συμφωνώ απόλυτα. :)

adabter
09-01-12, 19:02
Εχω ΟΤΕnet τα τελευταία 8 χρόνια, έχω δοκιμάσει και Forthnet και Cyta και Vivodi (...), η διαφορά της OTEnet με τους άλλους είναι απλά τεράστια. Οταν παρουσιάστηκε κάποιο θέμα στην γραμμή μου πριν από χρόνια, ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε έξω από το σπίτι μου κι έκανε μετρήσεις για να το διορθώσει. Κανένας από τους άλλους δεν νομίζω να το κάνει αυτό. Οπότε αν δεν σε πειράζει να δίνεις κάτι παραπάνω αλλά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, OTEnet !

από οτε δεν έχω και την τρελή εμπειρία αλλά την δημοσιο-υπαλληλικη συμπεριφορά τους δεν θα ξεχάσω που έζησα πρόσφατα στη δουλειά μου:down:

vespasianos
09-01-12, 21:59
Κατά την γνώμη μου αλλά και πωλών φίλων ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος και ο ακριβότερος.Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα της τσέπης σου;)

dbots
01-02-12, 10:53
από οτε δεν έχω και την τρελή εμπειρία αλλά την δημοσιο-υπαλληλικη συμπεριφορά τους δεν θα ξεχάσω που έζησα πρόσφατα στη δουλειά μου:down:

Εξαρτάται τί θα σου τύχει. Κι εμένα όμως μου έχει τύχει να τηλεφωνώ στην υποστήριξη της Forthnet για την ADSL ενός φίλου, και να περιμένω σχεδόν 1 ώρα και μετά να μιλώ με άτομα που ούτε καταλάβαιναν τί τους έλεγα. Είναι θέμα προσωπικής επιλογής και -σχετικά- τύχης.

Digik
01-02-12, 11:38
ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε έξω από το σπίτι μου κι έκανε μετρήσεις για να το διορθώσει. Κανένας από τους άλλους δεν νομίζω να το κάνει αυτό.

Βασικά όλοι το κάνουν. απλά υπάρχουν μέρη του δικτύου που οι τεχνικοί των άλλων παρόχων δεν επιτρέπεται να τα ακουμπήσουν, οπότε μεταφέρουν τη κλήση στον ΟΤΕ. Το αν θα έχεις καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση είναι θέμα τύχης σε όποιο πάροχο και να είσαι. Το θέμα είναι το κόστος και (εννοείται) το δίκτυο του παρόχου που είσαι.

anon
01-02-12, 11:47
δεν εχω εμπειρια απο forthnet γι'αυτο ρωταω


δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο προς απάντησή σου απο το να βρείς μερικούς συνδρομητές forthnet εκεί στην περιοχή σου και να τα πείτε. Να δείς εαν είναι δυνατόν και τι ταχύτητες έχουν με τα δικά σου μάτια, γιατί κάποιος πχ που ξεκίνησε απο εξαρχής με forthnet, μπορεί να θεωρεί ότι ειναι ΟΚ να κατεβάζει με 400Kbps παρόλο που υποτίθεται ότι έχει 24άρα και μπορεί να συγχρονίζει στα 10 ή ακόμα και 18. Και αυτό το λέω γιατι τελικά έχει πολύ να κάνει με την περιοχή. Πχ εδώ Θεσσαλονίκη οι περισσότεροι θα σου πούνε μακριά απο forthnet, εκεί που μένω όμως όλοι έχουν ΟΤΕ ή Cyta, οπότε απολαμβάνω εξαιρετικές ταχυτητες ενώ πριν με ΟΤΕ συγχρόνιζα στα 18 και δεν είχα ούτε 6 mbps. Ομως όλα είναι θέμα περιοχής τελικά. Η δική μου εμπειρία είναι τελείως διαφορετική απο πολλών άλλων επίσης πελατών forthnet, γιαυτό το ξαναλέω, θα πρέπει να δείς μερικούς πελάτες forthnet της περιοχής σου. Να δείς ταχύτητες και ποιότητα εξυπηρέτησης και προβλήματα που αντιμετωπισαν, όχι γενικώς απο οπουδήποτε στην Ελλάδα, αλλά στην περιοχή σου, εαν είναι δυνατόν στο χωριό σου. Στην τελική εαν δεν βρείς, μπορείς να κάνεις την δοκιμή και εαν δεν σου κάτσει καλά, ξαναγυρνάς ΟΤΕ. Εντάξει θα ταλαιπωρηθείς λιγάκι (εαν δεν σου κάτσει καλά η αλλαγή), αλλά θα ξέρεις απο πρώτο χέρι.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κατά την γνώμη μου αλλά και πωλών φίλων ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος και ο ακριβότερος.Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα της τσέπης σου;)

Οπως είπα και παραπάνω, παίζει ανα περιοχή. Στην περιοχή μου με ΟΤΕ, συγχρονίζεις ναι μεν καλά, πχ στην 24άρα συγχρόνιζα στα 18 με 19Mbps αλλά σε πραγματική ταχύτητα και μάλιστα σε εθνικό επιπεδο - ελληνικό - ακόμα και απο τον ftp server του ΟΤΕ, δεν είχα πάρει ποτέ, ακόμα και σε γερμανικά νούμερα, περισσότερο απο 6-8 Mbps. ΠΟΤΕ... Ενω με forthnet δεν είχα πρόβλημα. Η γραμμή τερματίζει στα 18-19Mbps όποτε χρειαστεί. Ο λόγος; Ολοι σχεδόν έχουν ΟΤΕ, και οι γραμμές τους είναι μονίμως μπουκωμένες.

babarum
01-02-12, 13:11
Κατά την γνώμη μου αλλά και πωλών φίλων ο ΟΤΕ είναι ο καλύτερος και ο ακριβότερος.Από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα της τσέπης σου;)

αν είναι ο καλύτερος πλέον έχω αρχίσει να το αμφισβητω. όπως είπε και ο @anon, είναι θέμα περιοχής. μπορεί να κάτσει η καλή αλλά μπορεί και να σου κάτσει μούφα ταχύτητα,σταθερότητα ακόμα και με τον οτε. :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.