PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμένοντας νέα σύνδεση...



ata3ias
31-12-11, 01:35
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά

Πριν ακριβώς 80 μέρες έκανα αίτηση για νέα σύνδεση στη Forthnet. Μέχρι και σήμερα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή, δεν έχει βγει εκτιμώμενη ημερομηνία και δεν μου εξηγούν γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση.

Η επίσημη καραμέλα τους είναι ότι στέλνουν συνεχώς αίτημα στον ΟΤΕ αλλά ο ΟΤΕ δεν τους ενημερώνει για το λόγο.

Έχω μιλήσει με ένα σωρό υπαλλήλους τόσο στα τηλέφωνα όσο και στα καταστήματα και δεν έχω βγάλει άκρη, έχω ζητήσει τηλέφωνα υπευθύνων και δε μου δίνουν, έχω ζητήσει ένα σχετικό τηλέφωνο στον ΟΤΕ και μου λένε πως δε θα με εξυπηρετήσουν αν είμαι πελάτης της Forthnet.

Έκανα την αίτηση 12 Οκτώβρη και έχουμε 31 Δεκέμβρη. Θέλω να ρωτήσω τί μπορώ να κάνω για να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου και πόσο χρόνο περίπου κάνει η ενεργοποίηση νέας γραμμής στα Χανιά. Τους έστειλα γραπτή διαμαρτυρία και περιμένω απάντηση.

Μου είχαν πει πως θα διαρκέσει 1μιση με 2 μήνες αλλά κοντεύω 3μηνο και δεν υπάρχει καμία απολύτως ενημέρωση, πόσο μάλλον ελπίδα ενεργοποίησης! Να σημειώσω πως χρειάζομαι επειγόντως το ίντερνετ για επαγγελματικούς σκοπούς και πως η επιβίωσή μου στα Χανιά κρίνεται από αυτό...

Pehlis
31-12-11, 01:57
Σου έχουνε πει το λόγο απόρριψης τη αίτησης? Πχ λόγο ασαφούς διεύθυνσης η λόγο έλλειψης ακραίου δικτύου.
Αν είναι το πρώτο πήγαινε εκεί που έκανες την αίτηση και δώσε περισσότερα στοιχεία όπως κάποιο γειτονικό νούμερο που να ανήκει στον ΟΤΕ, αλλιώς αν η καθυστέρηση οφείλετε λόγο έλλειψης ακραίου δικτύου δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι διότι ο ΟΤΕ απλά δεν παραχωρεί ή δεν έχει διαθέσιμες γραμμές για να δημιουργηθεί ο βρόγχος σου.

ata3ias
31-12-11, 02:12
Δεν έχουν απορρίψει την αίτησή μου, αλλά δεν ενημερώνει (κατ' αυτούς) ο ΟΤΕ για το λόγο που δεν προχωράει η διαδικασία. Αυτό που δεν μου λένε είναι το λόγο που δεν προχωράει η διαδικασία. Έχω δώσει από την αρχή τον αριθμό του διπλανού μου.

Είμαι στην περιοχή του Κουμπέ με πολλά δίκτυα γύρω μου, η περιοχή καλύπτεται από όσο φαίνεται και από όσο έχω ρωτήσει. Επειδή τώρα μετακόμισα εκεί, δεν υπήρχε σταθερή γραμμή.

a.libe
31-12-11, 02:19
εγω εκανα αιτηση για νεα συνδεση 9/12 και σημερα ενεργοποιηθηκα στη cyta στο γραφειο...βεβαια πριν κανω ο,τιδηποτε εκανα ενα διερευνητικο τηλ στον ΟΤΕ να δω αν εχει διαθεσιμες πορτες και οτι ενδιαφερομουν για νεα συνδεση ΟΤΕ και καλα...μονο ετσι προχωρησα...κανε ενα διερευνητικο τηλ αυριο στον ΟΤΕ δινοντας τους ενα γειτονικο νουμερο ΟΤΕ που θα βρεις απο τον καταλογο και ρωτα τους αν μπορεις να κανεις νεα συνδεση(να υποθεσω νεα συνδεση και οχι κατασκευη )...αναλογα τι θα σου απαντησουν πραξε...ισως να κοιταξεις πρωτα ΟΤΕ να ενεργοποιηθεις και μετα κανεις φορητοτητα

GSF
31-12-11, 02:48
βασικά έπρεπε να χεις στείλει γραπτή επιστολή στον ΟΤΕ και να πάρεις αριθμό προτοκόλου. έπειτα απο 1 μήνα και αφου δεν θα σου έχουν απαντήσει μπορείς να στείλεις στην ΕΕΤΤ και να σου λύσει αυτή το πρόβλημα σου..

ata3ias
31-12-11, 17:17
εγω εκανα αιτηση για νεα συνδεση 9/12 και σημερα ενεργοποιηθηκα στη cyta στο γραφειο...βεβαια πριν κανω ο,τιδηποτε εκανα ενα διερευνητικο τηλ στον ΟΤΕ να δω αν εχει διαθεσιμες πορτες και οτι ενδιαφερομουν για νεα συνδεση ΟΤΕ και καλα...μονο ετσι προχωρησα...κανε ενα διερευνητικο τηλ αυριο στον ΟΤΕ δινοντας τους ενα γειτονικο νουμερο ΟΤΕ που θα βρεις απο τον καταλογο και ρωτα τους αν μπορεις να κανεις νεα συνδεση(να υποθεσω νεα συνδεση και οχι κατασκευη )...αναλογα τι θα σου απαντησουν πραξε...ισως να κοιταξεις πρωτα ΟΤΕ να ενεργοποιηθεις και μετα κανεις φορητοτητα

Καλή η ιδέα σου, θα τους πάρω. Δε νομίζω να χρειάζεται κατασκευή, ο γείτονάς μου έχει γραμμή. Απλά το σπίτι ήταν ξενοίκιαστο και δεν είχε γραμμή τηλεφώνου καθώς έμενε μια φοιτήτρια πριν και δεν ξέρω αν είχε κάτι. Τις διαθέσιμες πόρτες δεν τις "μοιράζει" στους άλλους παρόχους; Μη μου πει ο ΟΤΕ ότι έχει αλλά η Forthnet να έχει εξαντλήσει τις πόρτες που της έχει διαθέσει ο ΟΤΕ.


βασικά έπρεπε να χεις στείλει γραπτή επιστολή στον ΟΤΕ και να πάρεις αριθμό προτοκόλου. έπειτα απο 1 μήνα και αφου δεν θα σου έχουν απαντήσει μπορείς να στείλεις στην ΕΕΤΤ και να σου λύσει αυτή το πρόβλημα σου..

Μπορείς να επεκταθείς λίγο πάνω σε αυτό;

........Auto merged post: ata3ias πρόσθεσε 86 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πήρα τηλέφωνο στη CYTΑ. Τους ρώτησα αν έχει διαθέσιμες πόρτες και μου απάντησαν ότι έχει και πως αν όλα πάνε καλά και δεν απορριφθεί η αίτησή μου από τον ΟΤΕ η διαδικασία θα πάρει 18-20 μέρες (η Forthnet μου είχε πει 45-60)... περίεργο αν σκεφτεί κανείς πως και οι δυο νοικιάζουν ports απ' τον ΟΤΕ. Πώς δικαιολογείται τέτοια διαφορά...;

Erwdios
31-12-11, 20:26
Γενικά, αυτές τις μέρες κάτι δεν πηγαίνει καλά με τη Forthnet.

Πήγα με λογαριασμό ΟΤΕ ανά χείρας σε κατάστημα να μεταφέρω τη γραμμή μου στη Forthnet και μου είπαν ότι θα πάρει 25 εργάσιμες περίπου για να μεταφερθώ στο δίκτυο τους και μέσα σε αυτό το διάστημα θα πρέπει να παραμείνω χωρίς τηλέφωνο και internet... :rolleyes:

Πάνε καλά?

eagle12
31-12-11, 20:59
προσωπικά φίλε μου νομίζω ότι κοπροσκυλιάζουν εκεί στον ΟΤΕ... συνηθίζεται αυτό στις επαρχίες... γι'αυτό γίναμε μπάχαλο.... δεν μας φταίνε μόνο οι πολιτικοί
π.χ το 2005 έκανα αίτηση απλής τηλεφωνικής γραμμής σε νησί. Μου είπαν σε 10 εργάσιμες το πολύ. Πέρασε μήνας και αν δεν έστελνα email στα κεντρικά της Aθήνας με όμορφο αλλά αυστηρό τρόπο, ακόμα καφέδες θα πίνανε και θα παίζανε πασιέτζα στο τοπικό καφενείο..
Σε πληροφορώ ότι το επόμενο πρωί ήρθαν πανικόβλητοι... προφανώς τους έκραξαν από τα κεντρικά... μιλούσαν στον πληθυντικό και με ρώτησαν και καμιά 10αριά φορές πιο είναι το επάγγελμα μου (λες και είχα τις τρελές γνωριμίες).... χαραμοφάηδες

υ.γ σε 3 ημέρες ήρθε και συνεργείο (εργολάβος) από την κεντρική Ελλάδα και τοποθέτησε και ξεχωριστή κολόνα.... και όλα αυτά με ένα όμορφο, σοβαρό αλλά αυστηρό email... που στάλθηκε εκεί ακριβώς που έπρεπε...

GSF
01-01-12, 02:20
Μπορείς να επεκταθείς λίγο πάνω σε αυτό;


σε περίπτωση που φταίει ο ΟΤΕ και γενικά οποιοσδήποτε πάροχος, πριν απευθηνθείς για καταγγελία στην ΕΕΤΤ, πρέπει να κάνεις έγγραφη "καταγγελία" στον πάροχο, στην περίπτωση του ΟΤΕ πάς σε ένα Ote-Shop στέλνεις την επιστολή σου δίνουν αριθμό προτοκόλου και όταν περάσει ένας μήνας και ΔΕΝ έχεις βρεί λύση (που το θεωρώ απίθανο μετά απο γραπτή επιστολή), επικοινωνείς με την ΕΕΤΤ και σου δίνουν λύση. δεν ξέρω αν θα σου βρούν πόρτες κτλπ, αλλα μια προσπάθεια δεν θα ήταν κακή... εμένα πέρασαν 15 μέρες και σπάστηκα, φαντάζομαι εσύ μετά απο τόσο καιρό τι θα θέλεις να κάνεις....

ata3ias
01-01-12, 21:12
Καλή χρονιά σε όλους.

Έστειλα στις 30/12 mail στη Forthnet όπου τους ενημερώνω για ό,τι έχει γίνει και πως αν δεν πάρω άμεσα απάντηση με ολοκληρωμένη ενημέρωση θα ακυρώσω την αίτηση και θα διεκδικήσω αποζημίωση. Ακόμα τίποτα, είναι κ περίεργες οι μέρες. Θα περιμένω μέχρι την Τρίτη κ αν δεν έχω απάντηση θα πάω στη Cyta.

xmperop1
01-01-12, 21:34
Καλή χρονιά σε όλους.

Έστειλα στις 30/12 mail στη Forthnet όπου τους ενημερώνω για ό,τι έχει γίνει και πως αν δεν πάρω άμεσα απάντηση με ολοκληρωμένη ενημέρωση θα ακυρώσω την αίτηση και θα διεκδικήσω αποζημίωση. Ακόμα τίποτα, είναι κ περίεργες οι μέρες. Θα περιμένω μέχρι την Τρίτη κ αν δεν έχω απάντηση θα πάω στη Cyta.

Και βάλανε τη γατα τους να κλαίει!!!!:p

billstamaniac
02-01-12, 14:30
αν υπαρχει παντως προβλημα λογω ελλεψης δικτυου σε οποιο παροχο να πας ( πλην του ΟΤΕ που ως δια μαγειας θα βρεθει κατι ) θα εχεις το ιδο προβλημα

ata3ias
02-01-12, 16:10
Μου απάντησαν με το κλασικό responder "Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας έχει εγγραφεί στα αρμόδια γεννητικά μας όργανα προς έλεγχο. Θα σας ενημερώσουμε εκ νέου μόλις λάβουμε σχετικό κνυσμό για το αίτημά σας."


αν υπαρχει παντως προβλημα λογω ελλεψης δικτυου σε οποιο παροχο να πας ( πλην του ΟΤΕ που ως δια μαγειας θα βρεθει κατι ) θα εχεις το ιδο προβλημα

Προσπαθώ να πάρω στο 1242 να ρωτήσω για τα διαθέσιμα ports στην περιοχή, αλλά μιλάει συνέχεια. πάντως δεν είμαι σε κανένα κατσικοχώρι :P 1,5 χλμ από το κέντρο είμαι, και με καλύπτει και η Cyta και η Forthnet. Για τη διαθεσιμότητα πορτών, όταν απαντήσει ο ΟΤΕ...

termar
02-01-12, 19:35
Μου απάντησαν με το κλασικό responder "Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημά σας έχει εγγραφεί στα αρμόδια γεννητικά μας όργανα προς έλεγχο. Θα σας ενημερώσουμε εκ νέου μόλις λάβουμε σχετικό κνυσμό για το αίτημά σας."



Προσπαθώ να πάρω στο 1242 να ρωτήσω για τα διαθέσιμα ports στην περιοχή, αλλά μιλάει συνέχεια. πάντως δεν είμαι σε κανένα κατσικοχώρι :P 1,5 χλμ από το κέντρο είμαι, και με καλύπτει και η Cyta και η Forthnet. Για τη διαθεσιμότητα πορτών, όταν απαντήσει ο ΟΤΕ...

Δεν υπάρχει πλέον το 1242 πάρε το 13888

NexTiN
03-01-12, 10:34
Ο ΟΤΕ και να παρεις, τι περιμενεις να σου πει.Εχετε μπερδεψει καποια πραγματα.Οι 2 παροχοι που αναφερεις αφου εχουν καλυψη στην περιοχη σου εχουν δικιες τους πορτες.Δεν παιρνουν πορτες του ΟΤΕ.Μην μπερδευετε τα ορια που τους κατασκευαζει στην συνεγκατασταση με τις πορτες των DSLAM.Ειδικα στην περιπτωση της Cyta στο λεω με σιγουρια οτι δεν νοικιαζει πορτες του ΟΤΕ διοτι η τηλεφωνια της (VoIP) δεν μπορει να παιξει σε ξενα DSLAM αλλα μονο στα δικα της και μονο στο εσωτερικο της δικτυο.Εγω παντως δυσκολα πιστευω οτι δεν τους εχει απαντησει ο ΟΤΕ για πιο λογο δεν παραδιδει γραμμη.Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει πορτες η Forthnet και να περιμενει για επεκταση.

ata3ias
03-01-12, 22:38
Ο ΟΤΕ και να παρεις, τι περιμενεις να σου πει.Εχετε μπερδεψει καποια πραγματα.Οι 2 παροχοι που αναφερεις αφου εχουν καλυψη στην περιοχη σου εχουν δικιες τους πορτες.Δεν παιρνουν πορτες του ΟΤΕ.Μην μπερδευετε τα ορια που τους κατασκευαζει στην συνεγκατασταση με τις πορτες των DSLAM.Ειδικα στην περιπτωση της Cyta στο λεω με σιγουρια οτι δεν νοικιαζει πορτες του ΟΤΕ διοτι η τηλεφωνια της (VoIP) δεν μπορει να παιξει σε ξενα DSLAM αλλα μονο στα δικα της και μονο στο εσωτερικο της δικτυο.Εγω παντως δυσκολα πιστευω οτι δεν τους εχει απαντησει ο ΟΤΕ για πιο λογο δεν παραδιδει γραμμη.Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει πορτες η Forthnet και να περιμενει για επεκταση.

Έτσι αλλάζουν τα πράγματα. Δε μιλάμε δηλαδή για "δυναμική" εκχώρηση από τον ΟΤΕ πορτών ανάλογα με τη ζήτηση, αλλά για ενοικίαση ενός συγκεκριμένου αριθμού πορτών από κάθε εταιρία κάθε φορά, σωστά;
Έχει σημασία αυτό γιατί σε αυτή την περίπτωση η πιθανότητα να φταίει η Forthnet είναι πολύ μεγαλύτερη.

Λες όμως πως η CYTA δε νοικιάζει πόρτες του ΟΤΕ. Πώς γίνεται αυτό; Δε νοικιάζει κι αυτή όπως όλες τις γραμμές του ΟΤΕ για τις υπηρεσίες της; Σόρρυ αν ρωτάω βλακείες αλλά προσπαθώ να ενημερωθώ, αν υπάρχει κάποιο link για το πώς λειτουργούν αυτά τα πράγματα ευχαρίστως να το διαβάσω (ούτε να το googlάρω δεν ξέρω :P)

NexTiN
04-01-12, 10:25
Άλλο πορτες και άλλο χαλκός.Οι πάροχοι νοικιάζουν χαλκό.Διαβασε το παρακατω για να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργούν οι πάροχοι.

http://www.insomnia.gr/topic/424884-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-adsl-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF-dslam-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85/

ata3ias
04-01-12, 14:39
Άλλο πορτες και άλλο χαλκός.Οι πάροχοι νοικιάζουν χαλκό.Διαβασε το παρακατω για να πάρεις μια ιδέα πως λειτουργούν οι πάροχοι.

http://www.insomnia.gr/topic/424884-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-adsl-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF-dslam-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85/

Thanks! Αν δηλαδή κατάλαβα καλά, οι πόρτες είναι τα όρια στις ρεγκλέτες. Πολύ ενημερωτικό άρθρο.

ata3ias
05-01-12, 19:43
Οδύσσειας συνέχεια...

Πήρα σήμερα στη CYTA, μου είπαν πως σε 13-15 ημέρες θα έχω internet. Μετά πήρα στον ΟΤΕ, όπου φυσικά δεν έβγαλα άκρη όντας πελάτης Forthnet.

Μετά πήρα στους αντιπροσώπους της CYTA στα Χανιά που μου πρότειναν να κάνω πρώτα μια απλή τηλεφωνική γραμμή στον ΟΤΕ και μόλις ενεργοποιηθεί να κάνω μεταφορά σε αυτούς. Με αυτόν τον τρόπο (όπως λένε) η διαδικασία θα πάρει περίπου 10 μέρες για την ενεργοποίηση και το πολύ 15 ημέρες για τη μεταφορά, άρα σύνολο 25 ημέρες.

Τέλος, πήρα και στη Forthnet που ακόμα περιμένουν ενημέρωση(ένα μήνα τώρα περιμένουν ενημέρωση)...

Όπως φαίνεται νέα σύνδεση κατευθείαν σε εναλλακτικό πάροχο στα Χανιά είναι θέμα για ανέκδοτο και όπως φαίνεται οι ημέρες που δίνουν από τα κεντρικά είναι πλασματικές ή αφορούν ουτοπικές καταστάσεις όπου ο ΟΤΕ συνεργάζεται.

Είμαι στο τσακ να εφαρμόσω το παραπάνω πλάνο, και στο μόνο που κολλάω είναι στο ότι έχω συμπληρώσει ήδη 3 μήνες αναμονής και φοβάμαι να ξαναρχίσω τη διαδικασία απ' την αρχή(χωρίς να είμαι σίγουρος πάλι για το αν θα ισχύσουν αυτά που μου λένε). Από την άλλη δεν ξέρω πόσο ακόμα θα περιμένω αν παραμείνω εκεί :/

Νταβατζιλίκια. Άσχημα όμως.

ata3ias
24-01-12, 16:45
Ένα τελευταίο μάλλον update στο θέμα.

Στο εκτενές mail που τους είχα στείλει δεν πήρα ποτέ απάντηση παρά μόνο τα responders προώθησης "στο κατάλληλο τμήμα". Πήρα άλλη μια φορά στα κεντρικά της Forthnet όπου τους έκραξα κανονικότατα για την ανευθυνότητά τους και τους ζήτησα για άλλη μια τελευταία φορά να κάνουν κάποια άμεση κίνηση για το θέμα μου(όπου είχαν το θράσος να μου πουν πως μου απάντησαν στο mail - ότι θα το προωθήσουν, αν είναι δυνατόν).

Φυσικά, τίποτα απολύτως. Οι υπάλληλοι εκεί είναι ρομποτάκια και τους έχουν βάλει να λένε τα ίδια πράγματα. 3 μήνες συμπλήρωσα ακούγοντας ότι το αίτημα μου προωθήθηκε στον ΟΤΕ και περιμένουμε απάντηση ή ότι τώρα επικοινωνήσαμε με το αρμόδιο τμήμα και περιμένουμε απάντηση ή ότι σε 2 εργάσιμες θα έχουμε απάντηση κτλ κτλ. Οπότε κι εγώ έκανα νέα αίτηση γραμμής τηλεφώνου στον ΟΤΕ, με σκοπό να διακόψω την αίτηση της Forthnet όταν έρθει η γραμμή και κάνω αίτηση στην Cyta... αλλά κράτησα να εκρεμμεί η αίτηση στη Forthnet μήπως γίνει κάνα θαύμα.

Πράγματι, ο ΟΤΕ κράτησε το λόγο του και την 9η μέρα το πρωί ήρθαν τεχνικοί και μου έκαναν την μεικτονόμιση για το τηλέφωνο. Επειδή έπρεπε να πάρω μια βεβαίωση κατόχου γραμμής δεν μπορούσα να πάω αμέσως στη Cyta, έπρεπε να περάσουν 2-3 μέρες για να βγει.

Την ίδια μέρα το απόγευμα μου έρχεται μήνυμα με κωδικούς από τη Forthnet! (Σημειώνω ότι ο ΟΤΕ μου έδωσε άλλον αριθμό σταθερού από της Forthnet - προφανώς). Μπαίνω στο site της και βλέπω ότι η αίτηση μου προχώρησε, μετά από 3 μήνες+, την ίδια μέρα που εγκατέστησε ο ΟΤΕ γραμμή. Παίρνω καπάκι στα κεντρικά και μου λένε πως προχώρησε και πως μέσα σε τρεις μέρες θα με πάρει τεχνικός για να έρθει να μου κάνει μεικτονόμηση και πως μέσα σε τρεις εργάσιμες θα έχω internet (στο site τους δεν έγραφε ούτε καν εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης).

Ίσως είναι λογικό καθώς μπορεί να ξεμπλόκαρε η διαδικασία, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση λογικό να πρέπει να πάρω εγώ σαν πελάτης του ΟΤΕ να μου βάλει γραμμή για να σπρώξω τη διαδικασία με τη Forthnet. Άλλωστε έχω 2 διαφορετικά νούμερα πλέον και πρέπει να πληρώσω 2 νέες ενεργοποιήσεις για να λειτουργήσει η μία τελικά. Οπότε παίρνω στη Forthnet, τους εξηγώ την κατάσταση, και τους ζητάω να μην πληρώσω το τέλος ενεργοποίησης νέας γραμμής καθώς α) πλέον δεν είναι νέα γραμμή αφού έχω γραμμή από ΟΤΕ και β) έπρεπε εγώ να επέμβω με δικά μου έξοδα για να προχωρήσει η διαδικασία τους. Το αποτέλεσμα ήταν να φάω ένα ακόμα άκυρο με τη δικαιολογία ότι η τιμή είναι "μέσα στο πακέτο" (είχα αιτηθεί για το προπληρωμένο), οπότε με συνοπτικές διαδικασίες ακύρωσα την αίτηση. Μπορεί να είχα όντως ίντερνετ σε τρεις εργάσιμες, αλλά πλέον αυτό το πράγμα είχε κατάντησει κοροϊδία. Θα τη βγάλω με InternetOnTheGo(.... της Cosmote) για λίγο ακόμα διάστημα.

Χτες έκανα αίτηση φορητότητας στη Cyta με το νούμερο του ΟΤΕ, και μου είπαν πως σε 15-18 εργάσιμες θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Σήμερα πήρα και τον εξοπλισμό τους και αναμένω.

Συμπέρασμα:

α) όπως το διασταύρωσα και με ποικίλες πηγές, ο μόνος τρόπος να βάλεις Internet εναλλακτικού παρόχου στα Χανιά είναι να κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ για νέα γραμμή (35 ευρώ + 15/μήνα πάγιο) και μετά φορητότητα στον πάροχο (30 ευρώ). Αν η διαδικασία ολοκληρωθεί εντός μηνός δε θα χρειαστεί μάλλον να πληρώσεις και δεύτερο πάγιο στον ΟΤΕ.

β) Η Forthnet και ιδιαίτερα το υποκατάστημα των Χανίων που γνώριζε τη διαδικασία δε με ενημέρωσαν σχετικά, και δεν υπήρχε καμία απολύτως ενημέρωση για τους 3,5 περίπου μήνες που περίμενα κάποια εξέλιξη. Μιλούσα συνεχώς σε τοίχο, δεν βρήκα ούτε ένα άτομο που να μπορώ να συνεννοηθώ χωρίς να μου λέει ψέματα (θα λάβετε μήνυμα με κωδικούς ως τη Δευτέρα το πολύ, θα έχουμε απάντηση σε 2 εργάσιμες από τον ΟΤΕ κτλ) και πραγματικά λυπάμαι γιατί την εκτιμούσα για τις υπηρεσίες που είχα από αυτήν ως τώρα όσο έμενα στην Αθήνα.

γ) Ο ΟΤΕ αποδεικνύει για μια ακόμα φορά το νταβατζιλίκι του, υποχρεώνοντας τον απλό πολίτη να πρέπει είτε να βάλει ConnX, είτε να πληρώσει στον ΟΤΕ το ποσοστό του (35 ευρώ ενεργοποίηση γραμμής + 15/μήνα πάγιο) ώστε να κάνει τη φορητότητα στον πάροχο που θέλει(πληρώνοντας και για τη φορητότητα προφανώς).

Συγγνώμη για το wall of text αλλά κάποια πράγματα πρέπει να ειπωθούν, άλλωστε το θέμα με τη Forthnet τελείωσε εδώ για μένα. Θα ποστάρω για το ιστορικό και πότε ήρθε τελικά το Internet :worthy:

FSHOPAXD
25-01-12, 23:31
Εαν συνέχιζαν να απορρίπτουν το "Ελλειψη ακραίου δικτύου" στην Forthnet , ενώ μόλις σου δώσανε γραμμή , τότε θα είχανε πρόβλημα με πιθανότητα καταγγελίας. Αρα το ίδιο χρονικό διάστημα ενώ για 3,5 μηνες δεν βρίσκανε καλώδιο να σου δώσουνε στο σπίτι, ως δια μαγείας βρήκανε δυο ζευγάρια και ενεργοποιήσανε και τα δύο... Κάνε άμεσο αίτημα ακύρωσης του αιτήματός σου στην Forthnet και μην ζητήσεις μικτονόμηση, γιατί μετά κινδυνεύεις να βρεθείς με δυο συμβόλαια ενεργά.
Από όσο γνωρίζω πάντως πρέπει να παραμείνεις 1-2 μηνες στον ΟΤΕ πριν πας σε εναλλακτικό πάροχο, αλλά αυτό με κάθε επιφύλαξη.

DSLaManiaC
25-01-12, 23:34
Από όσο γνωρίζω πάντως πρέπει να παραμείνεις 1-2 μηνες στον ΟΤΕ πριν πας σε εναλλακτικό πάροχο, αλλά αυτό με κάθε επιφύλαξη.

Δε χρειάζεται.

Πληρώνεις τους 2 μήνες αλλά μπορείς να φύγεις την ίδια μέρα που έκανες τη σύνδεση.

ata3ias
09-02-12, 22:02
Έχω την εντύπωση πως απλά πρέπει να κρατήσεις τον αριθμό για 2 μήνες, όχι να πληρώσεις στον ΟΤΕ και τα δύο πάγια απαραίτητα, αλλα δεν είμαι 100% σίγουρος (θα δείξει).

Για την ιστορία, σήμερα συνδέθηκα επιτέλους με Cyta, κλείνοντας ακριβώς 4 μήνες από την αρχική μου αίτηση στη Forthnet (9/10/11 - 9/2/12: κοντά 100 ημέρες αναμονή στη Forthnet, 9 μέρες για ενεργοποίηση γραμμής από ΟΤΕ και 17 ημέρες για τη μεταφορά στη Cyta).

FSHOPAXD
11-02-12, 03:10
Για την ιστορία, σήμερα συνδέθηκα επιτέλους με Cyta, κλείνοντας ακριβώς 4 μήνες από την αρχική μου αίτηση στη Forthnet (9/10/11 - 9/2/12: κοντά 100 ημέρες αναμονή στη Forthnet, 9 μέρες για ενεργοποίηση γραμμής από ΟΤΕ και 17 ημέρες για τη μεταφορά στη Cyta).

Με ενεργό βρόχο σε οποιονδήποτε πάροχο λίγες θα ήταν οι μέρες αναμονής. Το θέμα είναι ότι η καθυστέρησή σου ήταν κυρίως γιατί δεν σου έδινε ο ΟΤΕ ενεργό σε άλλο πάροχο ανεξάρτητα με το πως τον λένε, μην δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις.

ata3ias
21-02-12, 03:10
Ναι βέβαια, δεν γράφω πουθενά το αντίθετο. Ωστόσο η απουσία ενημέρωσης και συνεννόησης από την Forthnet ήταν προφανής και προκλητική, 3 μήνες τους ρωτούσα και δεν μου έλεγαν γιατί καθυστερούν.

DSLaManiaC
21-02-12, 11:22
Ναι βέβαια, δεν γράφω πουθενά το αντίθετο. Ωστόσο η απουσία ενημέρωσης και συνεννόησης από την Forthnet ήταν προφανής και προκλητική, 3 μήνες τους ρωτούσα και δεν μου έλεγαν γιατί καθυστερούν.

Αυτά είναι τα κακά του outsourcing.

silegav
21-02-12, 11:45
Τα κακά της ελληνικού τύπου απαλευθέρωσης αγορών είναι αυτά και τα ξέρουμε καιρό τώρα. Μακάρι να ήσουν η μόνη περίπτωση

@ ADSLgr.com All rights reserved.