PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστος διακοπης συνδεσης Zisto κλπ οροι



pasas9
04-11-06, 23:29
12 μηνη συμβαση θα κανουμε ας προσεξουμε λιγακι τους ορους.
Φυσιολογικη χρηση βαση ποιανου "φυσιολογικου χρηστη";
Και ποια θεωρειτε εγγυημενη ταχυτητα Down/Up;



Σε περίπτωση πρόωρης διακοπής από τον πελάτη

Υπολοιπομενο Χρονικό ∆ιάστηµα Κόστος Αποσύνδεσης

Από 12 µήνες έως και 6 µήνες 154,7 €
Από 6 µήνες έως και 5 µήνες 77,4 €
Από 5 µήνες έως και 4 µήνες 64,5 €
Από 4 µήνες έως και 3 µήνες 51,6 €
Από 3 µήνες έως και 2 µήνες 38,7 €
Από 2 µήνες έως και 1 µήνες 25,8 €
Από 1 µήνα έως και 1 ηµέρα 12,9 €

Tem
05-11-06, 00:23
η εγγυημένη ταχύτητα θα φανεί στην πράξη

No-Name
05-11-06, 00:27
H tellas είναι η μόνη που σου ξεκαθαρίζει σχετικά με την διαδικασία αποσύνδεσης στους όρους...

Crosstalk
05-11-06, 00:43
Και στο μελλον το πιθανοτερο ειναι να ανακοινωνει και το contention ratio (κατι που ο ΟΤΕ το κρυβει πισω απο την εννοια "best effort")

Tem
05-11-06, 01:00
ελπίζω τουλάχιστον να επαληθευτούν οι προσδοκίες. Και γιατί όχι ?

evans1
06-11-06, 03:11
H tellas είναι η μόνη που σου ξεκαθαρίζει σχετικά με την διαδικασία αποσύνδεσης στους όρους...

:lol: Τήν διαδικασία καί τίς τιμές αποσυνδέσεως τίς καθορίζει,αλλά δέν καθορίζει τί θά γίνει εάν αντί γιά 4Mbps ταχύτητα θά παρουσιάζεται τό τωρινό φαινόμενο νά πληρώνω γιά 1024 καί νά έχω...κάτω από 256 !!!!! Θά κάνουν τήν...ΠΑΠΙΑ όπως κάνουν τώρα ;;;;;;;:hmm: :hmm:

ermis333
06-11-06, 08:04
:lol: Τήν διαδικασία καί τίς τιμές αποσυνδέσεως τίς καθορίζει,αλλά δέν καθορίζει τί θά γίνει εάν αντί γιά 4Mbps ταχύτητα θά παρουσιάζεται τό τωρινό φαινόμενο νά πληρώνω γιά 1024 καί νά έχω...κάτω από 256 !!!!! Θά κάνουν τήν...ΠΑΠΙΑ όπως κάνουν τώρα ;;;;;;;:hmm: :hmm:

Όχι τον ΟΤΕ δεν τον πολυένοιαζε γιατί ήταν μονοπώλιο, μια ιδιωτική εταιρία όμως τη νοιάζει η άποψη του κοινού για τις υπηρεσίες της αφού έτσι θα διαφημίζεται.

Όσο περισσότεροι μπινουν στο παιχνίδι του LLU τόσο καλύτερο για όλους μας αφού θα μοιράζονται οι χρήστες και δεν θα πιττάρουν τα δίκτυα.

Craven
06-11-06, 22:06
12,9 Ευρώ κάθε μήνα δηλαδή του δεύτερου 6μήνου.. (ή 12,9 τον μήνα βγαίνει πάλι αν φύγει κάποιος τον πρώτο μήνα... )
Με λίγα λόγια κάποιον τον συμφέρει να φύγει αφού έχει συμπληρώσει 6μήνες και 1 μέρα και πάνω (καθώς κανείς δεν νομίζω να φύγει απ τον πρώτο μήνα) :)

Sovjohn
10-11-06, 16:15
Το κόστος από τον 6ο ως τον 12ο μήνα είναι φυσιολογικό, και χρησιμοποιείται ώστε η εταιρία να μην μείνει χρεωμένη στον ΟΤΕ για την 12μηνη σύμβαση Llu που έχει βάλει στον οποιονδήποτε...Το βρίσκω σωστό που το δημοσιοποιούν...

BoGe
10-11-06, 16:19
Το κόστος από τον 6ο ως τον 12ο μήνα είναι φυσιολογικό, και χρησιμοποιείται ώστε η εταιρία να μην μείνει χρεωμένη στον ΟΤΕ για την 12μηνη σύμβαση Llu που έχει βάλει στον οποιονδήποτε...Το βρίσκω σωστό που το δημοσιοποιούν...

Η Tellas δεν έχει κάνει 12μηνη σύμβαση με τον ΟΤΕ.
Όποιον μήνα κάποιος διακόψει, σταματά και η Tellas να πληρώνει τον ΟΤΕ.
Τα ακυρωτικά τα ζητά η Tellas για να μην τις φύγουν πελάτες.

ermis333
10-11-06, 17:48
Η Tellas δεν έχει κάνει 12μηνη σύμβαση με τον ΟΤΕ.
Όποιον μήνα κάποιος διακόψει, σταματά και η Tellas να πληρώνει τον ΟΤΕ.
Τα ακυρωτικά τα ζητά η Tellas για να μην τις φύγουν πελάτες.

Κάτσε και διάβασε τους όρους παροχής LLU από τον ΟΤΕ, υπάρχει 12μηνη υποχρεωτική σύμβαση με τον ΟΤΕ.

12710

amnisia
10-11-06, 18:50
Αντιγράφω απο το συμβόλαιο της Tellas που βρίσκεται εδώ (http://www.tellas.gr/_data/pdf/ZAPPL.pdf).


2.9. Οι ονοµαστικές ταχύτητες ADSL δεν είναι εγγυηµένες αλλά αποτελούν τις µέγι-
στες δυνατές ταχύτητες επειδή εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραµέτρους
πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Η µέγιστη επιτευχθείσα ονοµαστική ταχύτητα ανό-
δου/ καθόδου της παρεχόµενης στον Πελάτη γραµµής ADSL θα καθορίζεται µετά από
την ενεργοποίηση. Σε περίπτωση που η µέγιστη επιτευχθείσα ταχύτητα είναι µικρότε-
ρη από την αιτηθείσα, ο Πελάτης µπορεί είτε να την αποδεχτεί και να χρεώνεται στο
εξής µε το αντίστοιχο τέλος της κατηγορίας στην οποία αντιστοιχεί η ταχύτητα αυτή ή
να µην την αποδεχτεί και να καταγγείλει την παρούσα αζηµίως.

Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω σε περίπτωση που οι ταχύτητες δεν είναι αυτές για τις οποίες πληρώνουμε, έιτε ζητάμε να πληρώνουμε λιγότερα, είτε κάνουμε διακοπή της σύνδεσης και δεν πληρώνουμε τίποτα :)

BoGe
10-11-06, 20:33
Κάτσε και διάβασε τους όρους παροχής LLU από τον ΟΤΕ, υπάρχει 12μηνη υποχρεωτική σύμβαση με τον ΟΤΕ.

12710

Ισχύει για όλους τους παρόχους;
Στην Vivodi από τον δεύτερο μήνα μπορεί κάποιος να κάνει διακοπή χωρίς ακυρωτικά.

frap
10-11-06, 21:51
Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω σε περίπτωση που οι ταχύτητες δεν είναι αυτές για τις οποίες πληρώνουμε, έιτε ζητάμε να πληρώνουμε λιγότερα, είτε κάνουμε διακοπή της σύνδεσης και δεν πληρώνουμε τίποτα :)

Αναφέρεται στις ταχύτητες που "κλειδώνει" το μοντεμ, όχι αυτές που βλέπεις σαν χρήστης.
Ανάλογος όρος υπάρχει και στο συμβόλαιο παροχής aDSL του ΟΤΕ.

aiadas
18-11-06, 21:34
Όχι τον ΟΤΕ δεν τον πολυένοιαζε γιατί ήταν μονοπώλιο, μια ιδιωτική εταιρία όμως τη νοιάζει η άποψη του κοινού για τις υπηρεσίες της αφού έτσι θα διαφημίζεται.

Ξέρεις από HOL; :rofl:

BigLion
19-11-06, 05:02
Πάντως το κόστος διακοπής μετά το 6μηνο είναι αρκετά λογικό....

Οπότε μικραίνει το ρίσκο για όσους απο μας αγοράσαμε το Zisto (σιγά που δεν θα πήγαινα βέβαια και αλλιώς να ήταν :lol: )

chat1978
22-11-06, 18:43
Ισχύει για όλους τους παρόχους;
Στην Vivodi από τον δεύτερο μήνα μπορεί κάποιος να κάνει διακοπή χωρίς ακυρωτικά.

Σοβαρά γιατί ψήνομαι πολύ.

prodromosfan
22-11-06, 21:23
Πριν απο λίγο με πηρε και μένα απο τελλας καποια να μπω στο ζηστο. Δεν λεω οχι αλλωστε μου αρεσει να πειραματιζομαι και ο πατερας μου να πληρωνει λιγοτερα αλλα στην ερωτηση μου τι γινεται μετα το 12μηνο αν η τιμη κατεβαινει η ανεβαινει δεν ηξερε να μου απαντησει ουτε η ιδια και λογικο ειναι εφοσον πωλητρια ειναι η κοπελα.
Μετα το 12μηνο λοιπον τι???

ermis333
22-11-06, 21:32
Πριν απο λίγο με πηρε και μένα απο τελλας καποια να μπω στο ζηστο. Δεν λεω οχι αλλωστε μου αρεσει να πειραματιζομαι και ο πατερας μου να πληρωνει λιγοτερα αλλα στην ερωτηση μου τι γινεται μετα το 12μηνο αν η τιμη κατεβαινει η ανεβαινει δεν ηξερε να μου απαντησει ουτε η ιδια και λογικο ειναι εφοσον πωλητρια ειναι η κοπελα.
Μετα το 12μηνο λοιπον τι???

H σύνδεσή σου μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου, και πληρώνεις την τρέχουσα τιμή της υπηρεσίας. Υπόψιν πως όταν αλλάζει η τιμή του πακέτου (μόνο προς τα κάτω) εποφελήσε και εσύ άσχετο με το αν έχεις 12μηνο συμβόλαιο, και αυτό γιατί υπογράφεις για την υπηρεσία και όχι για την τιμή.;)

chat1978
22-11-06, 23:31
Δεν είναι πολύ το 12μηνο?

BoGe
23-11-06, 01:04
Υπόψιν πως όταν αλλάζει η τιμή του πακέτου (μόνο προς τα κάτω) εποφελήσε και εσύ άσχετο με το αν έχεις 12μηνο συμβόλαιο, και αυτό γιατί υπογράφεις για την υπηρεσία και όχι για την τιμή.;)

Η οποία τιμή της υπηρεσίας αλλάζει όπωτε θέλει η Tellas.
Χειροπιαστό παράδειγμα στις sharred, όπου η τιμή από τότε που ξεκίνησε η υπερεσία ακόμα να αλλάξει. Την ταχύτητα 2ΜΒ την έχει πιο ακριβά και χωρίς τηλεφωνία, από ότι την Full LLu στα 4ΜΒ.

Tem
23-11-06, 05:00
................................Την ταχύτητα 2ΜΒ την έχει πιο ακριβά και χωρίς τηλεφωνία, από ότι την Full LLu στα 4ΜΒ.
δεν μπορώ να καταλάβω την λογική της ΤΕΛΛΑΣ και της κάθε ΤΕΛΛΑΣ σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Spanos
23-11-06, 05:07
H λογική είναι να κάνεις μετατροπή σε Full LLU ;)

ermis333
23-11-06, 07:54
δεν μπορώ να καταλάβω την λογική της ΤΕΛΛΑΣ και της κάθε ΤΕΛΛΑΣ σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Οι τιμές στις shared θα αλλάξουν σύντομα και δεν θα ξεπερνάει η 4Mbit shared σε τιμή την Full 4Mbit, απλά ήθελε πρώτα να τους σπρώξει όλους εκτός δικτύου shared. Επίσης θέλει να δωσει και τηλεφωνία VoiP στις shared αλλά δεν ξέρω αν γίνει παράλληλα με τις ανακοινώσεις.

BoGe
23-11-06, 10:33
Επίσης θέλει να δωσει και τηλεφωνία VoiP στις shared.

Μπορείς να πείς κάτι περισσότερο γι'αυτό.
Το VoIP θα είναι με κλειδωμένο ΑΤΑ όπως Vivodi/Telepassport ή θα μπορούμε να βάλουμε ότι ΑΤΑ θέλουμε;
Θα δώσει κάτι αντίστοιχο και στην Full έστω προαιρετικά;

ermis333
23-11-06, 11:10
Μπορείς να πείς κάτι περισσότερο γι'αυτό.
Το VoIP θα είναι με κλειδωμένο ΑΤΑ όπως Vivodi/Telepassport ή θα μπορούμε να βάλουμε ότι ΑΤΑ θέλουμε;
Θα δώσει κάτι αντίστοιχο και στην Full έστω προαιρετικά;

Στη Full σκοπεύουν να δώσουν και VoIP για να έχεις πρόσθετους αριθμούς και άλλα καλούδια, αλλά σε κανά τρίμηνο-τετράμηνο.

Για το ΑΤΑ στις shared δεν γνωρίζω.

ΥΓ. Συμφωνία με την Ιtaltel;)

BoGe
23-11-06, 11:15
Στη Full σκοπεύουν να δώσουν και VoIP για να έχεις πρόσθετους αριθμούς και άλλα καλούδια, αλλά σε κανά τρίμηνο-τετράμηνο.

Για το ΑΤΑ στις shared δεν γνωρίζω.

ΥΓ. Συμφωνία με την Ιtaltel;)

Για τις Full αν τελικά δώσουν VoIP, ελπίζω να μπορείς να βάλεις ότι εξοπλισμό θες, να σου δίνουν ελεύθερα τους κωδικού π.χ. VoiPbuster.

BigLion
25-11-06, 01:42
Οι τιμές στις shared θα αλλάξουν σύντομα και δεν θα ξεπερνάει η 4Mbit shared σε τιμή την Full 4Mbit, απλά ήθελε πρώτα να τους σπρώξει όλους εκτός δικτύου shared. Επίσης θέλει να δωσει και τηλεφωνία VoiP στις shared αλλά δεν ξέρω αν γίνει παράλληλα με τις ανακοινώσεις.

Στις shared LLU o πάροχος μπορεί να δωσει την ταχύτητα που επιθυμει ή περιορίζεται από τις ταχύτητες ΟΤΕ? Δηλαδή στις shared διαχειρίζεται ο πάροχος το δίκτυο του πελάτη μέσω δικού του DSLAM (οπως στις Full LLU) ή όχι?

karavagos
25-11-06, 01:45
Στη Full σκοπεύουν να δώσουν και VoIP για να έχεις πρόσθετους αριθμούς και άλλα καλούδια, αλλά σε κανά τρίμηνο-τετράμηνο.

Μάλλον για νωρίτερα το βλέπω...

ariadgr
25-11-06, 03:48
Στις shared LLU o πάροχος μπορεί να δωσει την ταχύτητα που επιθυμει ή περιορίζεται από τις ταχύτητες ΟΤΕ? Δηλαδή στις shared διαχειρίζεται ο πάροχος το δίκτυο του πελάτη μέσω δικού του DSLAM (οπως στις Full LLU) ή όχι?

Όλα τα LLU είναι σε DSLAM του εναλλακτικού.

BigLion
25-11-06, 23:30
Όλα τα LLU είναι σε DSLAM του εναλλακτικού.

Δηλαδή μπορεί ο πάροχος να δώσει πακέτα ότι ταχύτητας επιθυμεί? (π.χ. 16 Mbit).

Σε τι διαφέρει τότε το Full απο το Shared LLU?

ariadgr
26-11-06, 00:38
Όλα τα LLU είναι σε DSLAM του εναλλακτικού.


Δηλαδή μπορεί ο πάροχος να δώσει πακέτα ότι ταχύτητας επιθυμεί? (π.χ. 16 Mbit).

Ακριβώς


Σε τι διαφέρει τότε το Full απο το Shared LLU?

> Vivodi F.A.Q. & Comments, ερώτηση 5 και 6 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=41705) από τον Lewton.

@ ADSLgr.com All rights reserved.