PDA

Επιστροφή στο Forum : Xάλια ταχύτητες με εξωτερικό!



DarkUSS
05-11-06, 05:14
Hi guys, έχω παρατηρήσει ότι μετά τις αναβαθμίσεις γίνεται ένας ψιλο-χαμός με τις ταχύτητες και ιδιαίτερα τις τελευταίες μέρες:(

Έχω κι εγώ Conn-x αναβαθμισμένο στα 1024 κι έχω να παρατηρήσω το εξής. Τις τελευταίες 5 μέρες έχω χάλια ταχύτητες όταν κάνω download από sites του εξωτερικού. Όταν λέω χάλια εννοώ χάλια! Πριν από λίγο κατέβαζα με 25kB/s για παράδειγμα:cry: Αντίθετα, δεν γίνεται το ίδιο με σελίδες από Ελλάδα.

Αμέσως μόλις το παρατήρησα έκανα τα απαραίτητα test και αυτό που λέω επιβεβαιώθηκε. Στο speedtest της forthnet παίρνω γύρω στα 878kbps για download speed. Ικανοποιητικό για την κατάσταση που επικρατεί. Σε αντίστοιχα ξένα speedtests παίρνω μόλις 272kbps, άντε 374 στην καλύτερη των περιπτώσεων:(

Φυσικά ακολουθώντας αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796 έκανα και tests από ftp servers. Έχουμε και λέμε από τον ftp της otenet ξεκίνησα με 110kb/s για να καταλήξω στα 78kb/s όπου και σταθεροποιήθηκα. Σε ξένα ftps έφτασα μόλις τα 34kb/s δηλαδή έλεος...:worthy: :worthy:

Τέλος αυτό που με τρελαίνει είναι ότι κατεβάζω με 80-94kB/s από τoν torrent client μου ενώ από το rapidshare μόλις που αγγίζω τα 30. :lol: :lol: Του κόσμου τα περίεργα.

Anyway, αυτά όποιος ξέρει κάτι ας με διαφωτίσει πριν πετάξω το PC από το παράθυρο. Α, και μένω Μενίδι αν αυτό βοηθάει σε κάτι...

sdikr
05-11-06, 13:07
Αυτό δείχνει οτι έχει μπουκώσει η σύνδεση με το εξωτερικό θα έλεγα να στείλεις αυτά τα στοιχεία στο Noc@otenet.gr.

DarkUSS
05-11-06, 14:45
Το έκανα ήδη και περιμένω απάντηση. Εάν και εφόσον υπάρξει βέβαια...

voyager_sat
08-11-06, 02:43
εγω το εχω επισημανει αυτο εδω και παρα πολυ καιρο οτι κατι δεν παει καλα με το εξωτερικο και ολοι μα ολοι μου λενε οτι η οτενετ ειναι ενταξει .

Γιατι εχω μια ενυπωση οτι δεν μπορει να μας βγαλει ολους προς τα εξω ?
μηπως τελικα το bndwth δεν φτανει για 400.000 χρηστες ?

φιλε η γνωστη απαντηση που θα σου δωθει ειναι οτι φταιει ο οτε και τα dslam μετα αμα απαντησει ο οτε θα σου πουν οτι κατι μαλλον φταιει με την εγκατασταση σου (φυσικα δεν τρεχει τιποτα με εσενα) και τελος θα σου πουν οτι εισαι περιπτωση και οτι δεν μπορουν να καταλαβουν γιατι και θα πρεπει να περιμενεις μεχρι το τελος της αναβαθμισης για να το δουν μετα αν θα εξακολουθησεις να εχεις προβλημα.

Αυτα στα λεω γιατι το περασα και το περναω και το δραμα ειναι οτι τελικα δεν γινεται τιποτα αλλα και δεν μπορεις να κανεις και τιποτα παρα να αλαξουμε παρειτσα isp και αυτο γιατι πιστευω οτι εχει πεσει πολυ δουλεμα.

Αυτα για τωρα αλλα ενημερωσε για νεοτερα

teokarts
08-11-06, 12:13
Η απάντηση του OTE θα είναι μια γενικόλογη περιγραφή, όπου θα αποποιείται τις ευθύνες όπως συνήθως πράττει.

Δεν ξέρω πάντως σε τι αναφέρεστε περί αργών συνδέσεων με το εξωτερικό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα, εδώ στην περιοχή που μένω. Συχνά κάνω τεστ με σελίδες από Ευρώπη και Αμερική και σπάνια έχω προβλήματα, ακόμη και τις ώρες αιχμής. Π.χ. οι αναβαθμισείς της Apple μέσω ίντερνετ και software update πιάνουν τα 110 kb/s σταθερότατα.


Απ' όσα διαβάζω εδώ μέσα νομίζω πως άμεση σχέση με την απόδοση του DSL έχει η περιοχή που μένουμε και όχι τόσο (όχι πως δε μετράει) το συνολικό διαθέσιμο bandwidth. Εδώ και ένα χρόνο που έχουμε DSL συνδέσεις στην περιοχή μου (Έδεσσα και περίχωρα) δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε με 384 αρχικά, ούτε με 768 έπειτα, ούτε με τη 1024 που έχω τώρα...

:):)

@ ADSLgr.com All rights reserved.