PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με συνδεση WIFI



ant33
03-01-12, 00:01
Παιδια καλησπερα.

Λοιπον απο υπολογιστες ξερω τα συμβατικα που ξερει ο καθενας μας και γι αυτο μπηκα εδω μηπως και μπορει καποιος ποιο ψαγμενος να με βοηθησει.

Στο σπιτι μου εχω 2 λαπτοπ ενα καινουργιο HP π τρεχει τα w7 και ενα παλαιοτερο ACER π τρεχει τα XP.

Ενω χρησιμοποιoυσα το συμβατικο wifi router π σ δινει η hol και εμπαινα μια χαρα με το HP το ACER μια με πεταγε καθε 5 λεπτα και μια δεν συνδεοταν καθολου.

Εκτος αυτου ειχα και ενα προβλημα με το σημα το οποιο δεν εφτανε ουτε για το σπιτι.
πχ.το καλοκαιρι στο μπαλκονι εμπαινα με δυσκολια...(φυσικα δεν μενω σε καμια επαυλη)

Τεσπα ειδα και αποειδα και πηγα στο πλαισιο και αγορασα αυτο εδω http://www.e-wifi.gr...221/Page/56/el/

Το μονο π αλλαξε ηταν οτι μπορουσα να μπω με το HP απ οπου ηθελα μεσα στο σπιτι αλλα το ACER και παλι τιποτα.

Πριν βιαστειτε να μ πειτε οτι εχει προβλημα το ACER σας λεω οτι την τελευταια εβδομαδα τελειως ξαφνικα δεν μπορω να μπω με το WIFI ΟΥΤΕ ΑΠ ΤΟ HP
Μονο με το καλωδιο ethernet να μπω στο ιντερνετ..!!!!!


Πηρα τηλεφωνο στην hol..πηγα απο εκει με το λαπτοπ τους ειπα την ιστορια.. μου εκαναν ρυθμισεις μου εδωσαν ενα δικο τους ρουτερ ενα μαυρο..


Γυρναω σπιτι....
ΤΙΠΟΤΑ!
Μονο με καλωδιο....


Για να συνοψησω.

Εχω 3 ρουτερ αυτη την στιγμη...
Με κανενα δεν μπορω να συνδεθω μεσω WIFI τι μπορει να φταιει?



Αν μπορει και με βοηθησει καποιος θα ειμαι υποχρεος.
Μου ειπαν ολα οτι ειναι μια χαρα..

Seitman
03-01-12, 09:09
Για αρχή δοκίμασε μια αλλαγή στο κανάλι εκπομπής του wifi. Είναι στις ρυθμίσεις του ασύρματου στο interface του router.

dkmaster
03-01-12, 12:54
Κακώς σου έδωσαν και 2ο ρούτερ από την hol. Τες πα. Κατέβασε καινούργιους drivers για τις κάρτες δικτύου σου και επίσης απενεργοποίησε firewalls από τα pc σου.

Ingenius
03-01-12, 13:42
Τηλεδιαγνώσεις από εδώ δε γίνονται. Καλό θα ήταν να περάσεις τους τελευταίους drivers για το wifi και να ελέγξεις εξονυχιστικά τους Η/Υ σου και το χώρο σου (κάποια συσκευή που εκπέμπει ασύρματα κοντά στα ρούτερ σου πχ). Απορώ κι εγώ πως σου έδωσαν καινούριο εξοπλισμό. :hmm:

dikal
03-01-12, 23:14
Κλείσε το δικό σου ρούτερ, βάλε να δουλέψει αυτό (http://www.nirsoft.net/utils/wirelessnetview.zip) το πρόγραμμα που δείχνει ποια ασύρματα δίκτυα είναι στο χώρο που βρίσκεσαι, και εντόπισε τα κανάλια στα οποία λειτουργούν (1-13). Στη συνέχεια κάνε αυτό που σου είπε ο Seitman, προτιμώντας κάποιο κανάλι που βρίσκεται μακριά από τα δίκτυα που έχουν ισχυρό σήμα. Δηλαδή αν υπάρχει ισχυρό σήμα στο κανάλι 6, ρύθμισε το ρούτερ σου στο 1 ή στο 11 ή στο 12.

@ ADSLgr.com All rights reserved.