PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπη conn-x



Firefighter
03-01-12, 16:17
Εχω ενα πακετο με απεριοριστα και connx24 mbit εδω και ενα χρονο,συγκεκριμμενα εληγε στις 23/12/2011 .Στο συγκεκριμμενο πακετο εχει ενεργοποιηθει το connx το οποιο κανω χρηση εγω στον δευτερο οροφο ενω το τηλ το κανει χρηση αλλος στον πρωτο δηλ. το νουμερο δεν ανηκει σε εμενα αλλα επειδη δεν εχω σταθερο και δεν θελω το ενεργοποιησα σε συγγενικο μου προσωπο .Τωρα αφου πηγα καποια μερα εχοντας την ταυτοτητα του συνδρομητη για να το διακοψω (μονο το ιντερνετ) ο πωλητης στο καταστημαμου ειπε σωστα οτι ληγει στις 23/12 και να παω τοτε.Καποια μερα των χριστουγεννων το συγγενικο μου προσωπο αυτο περασε απο τον οτε για να ανανεωσει το πακετο με τα απεριοριστα και απο οτι φαινεται υπογραψε στις 13/12 για ολα ομιλια και ιντερνετ μαζι.Τωρα αφου εγινε ενα μπερδεμα χωρις να ξερω για την υπογραφη αυτη μου λενε οτι το εχετε αναναεωσει για ενα χρονο ακομα και δεν μπορει να γινει τιποτα (εγω πηγα στο οτε μετα τις 23/12).
Υπαρχει καποια λυση για διακοπη ?Στο 13888 μου ειπαν για 125 ευρω προστιμο και βεβαια δεν εχω παρει κατι σαν προσφορα (ρουτερ)

alex24
03-01-12, 16:56
125 ευρο?Μεχρι προσφατος ηταν 50 ποτε πηγε 125?

hydra7
03-01-12, 17:18
Φίλε μου πήγαν να το κάνουν και σε μένα αυτό αλλά με το που άκουσα την λέξη ανανέωση τους είπα ότι θέλω να συνεχίσω σαν αορίστου χρόνου ώστε να μην έχω τέλη διακοπής αν αποφασίσω να το διακόψω και ο υπάλληλος προσφέρθηκε να μου πει την ημερομηνία που λήγει το συμβόλαιο.

Άπαξ και σε βάλουν στο τριπάκι της ανανέωσης είναι σαν να δεσμεύεσαι ξανά για έναν χρόνο άρα αν αποφασίσεις να το διακόψεις πληρώνεις τέλη διακοπής. Συνήθως δίνουν και μια ηλίθια έκπτωση κοντά στα 3 ευρώ το μηνά για κάνα δίμηνο. Λαμόγια. Ο συγγενής θα μπορούσε απλά να μην υπέγραφε και η υπηρεσία να συνέχιζε απλά σαν αορίστου αυτόματα. Βάλτον να πάρει τηλέφωνο να πει ότι δεν κατάλαβε και ότι δεν τον ενημέρωσαν καλά μπας και γίνει κάτι.

emeliss
03-01-12, 17:28
125 ευρο?Μεχρι προσφατος ηταν 50 ποτε πηγε 125?
Στο conn-x internet & ομιλία είναι όντως 50.
http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/conn-x_DP24_faq.pdf

Vitruvian78
03-01-12, 19:33
Στο conn-x internet & ομιλία είναι όντως 50.
http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/conn-x_DP24_faq.pdf

Ναι, έτσι λέει στην ιστοσελίδα, αλλά η ανανέωση που σου κάνουν, συνήθως συνοδεύεται και απο μια χαζοέκτπωση, η οποία έρχεται με νέα 12μηνη δέσμευση, και διαφορετικό τέλος διακοπής. Συγκεκριμένα για Conn-X 24Mbps + Ομιλία, το τέλος διακοπής είναι €125. Υποθέτω οτι οι όροι που έχουν στην ιστοσελίδα αφορούν νέους συνδρομητές στο συγκεκριμένο πακέτο και όχι υφιστάμενους. Όπως και να έχει, η πρακτική αυτή του ΟΤΕ με τα διαφορετικά πρόστιμα, δεν ξέρω κατα πόσον είναι γνωστή απο τη ρυθμιστική αρχή. Δηλαδή ο ΟΤΕ χρεώνει ό,τι θέλει.....αν εγώ ήξερα απο το συμβόλαιο μου οτι το τέλος διακοπής είναι €50 και αποφάσιζα να διακοψω, ο ΟΤΕ μετά θα με χρέωσει €125 εν αγνοία μου, κι εγώ θα πρέπει να τα πληρώσω!! Πολύ διαφανές αυτό!

emeliss
03-01-12, 20:41
Αν είναι έτσι είναι φάουλ.
Μήπως όμως δεν μιλάμε για το πακέτο "Conn-x Internet + Ομιλία" αλλά για συνδυασμό "Conn-x" + "Πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας Σταθερά + Κινητά"; Στην δεύτερη περίπτωση πρόκειται για δύο διαφορετικά προϊόντα και έχουν αντίστοιχα τέλος διακοπής 75+50 που μας κάνει 125.

Vitruvian78
03-01-12, 21:02
Αν είναι έτσι είναι φάουλ.
Μήπως όμως δεν μιλάμε για το πακέτο "Conn-x Internet + Ομιλία" αλλά για συνδυασμό "Conn-x" + "Πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας Σταθερά + Κινητά"; Στην δεύτερη περίπτωση πρόκειται για δύο διαφορετικά προϊόντα και έχουν αντίστοιχα τέλος διακοπής 75+50 που μας κάνει 125.

Εγω πάντως που έχω το double-play 2Mbps με απεριόριστες εθνικές κλήσεις σε σταθερά +30 λεπτά σε κινητά, έχω τέλος διακοπής €90 σε περίπτωση πρόωρης διακοπής. Αυτο δεν το λέει πουθενά, ούτε φυσικά όταν κανείς ανανέωση σου λένε κάτι. Κι εγω είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα ήταν €50, αλλα τελικα δεν είναι έτσι όμως...

Firefighter
04-01-12, 09:36
Το πακετο εχει και το εξωτερικο ακομα μεσα γιατι μιλαμε πολυ Αυστραλια.Και ενα αλλο που διαπιστωσα ειναι οτι υπογραψε στις 13/12 για ενα χρονο ακομα και στις 19/12 και μετα καποια μερα μας πηραν τηλεφωνο στο σπιτι αν θελουμε να ανανεωσουμε το connx.
Τι παιζει εδω τωρα??Επισης που μπορουμε να υποβαλλουμε παραπονα εκτος του καταστηματος οτε στην επαρχια που βρισκομαι

jsrory
04-01-12, 22:04
με εχουν παρει 3-4 φορες τηλεφωνο για ανανεωση της συνδεσης(ομιλια-ιντερνετ) με την δικαιολογια οτι ληγει η συνδεση μου....η συνδεση εγινε πριν 2χρονια οποτε οτι λενε στο τηλεφωνο ειναι για ανανεωση μην τυχον αλλα3ω εταιρια.....
σημερα μου ειπαν για 3ευρω μειωση για 2 μηνες για να ανανεωσω ενα χρονο ακομη!!!!!
οτι να ναι .....
της ειπα οτι δεν 8ελω να δεσμευτω με νεο συμβολαιο χωρις λογο και ισως να φυγω αν δεν μειωσουν τις τιμες :closed:

alex24
06-01-12, 00:56
Για να μην ανοιξω νεο τοπικ.Θελω να κανω και γω μια ερωτηση εχω ΟΤΕ tv μεσω δορυφορου εαν κανω φορητοτητα την γραμμη μου θα κοπει και αυτο;Ρωταω γιατι θελω να το κρατησω.

maik
06-01-12, 13:48
Για να μην ανοιξω νεο τοπικ.Θελω να κανω και γω μια ερωτηση εχω ΟΤΕ tv μεσω δορυφορου εαν κανω φορητοτητα την γραμμη μου θα κοπει και αυτο;Ρωταω γιατι θελω να το κρατησω.

Οχι. Το ΟΤΕ tv δεν προυποθετει καν τηλ συνδεση. Απλα αν εισαι στον ΟΤΕ εχει αλλη μικροτερη τιμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.