PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπη συμβολαιου Tellas και αλλαγη παροχου



fenderiarhs
05-11-06, 14:55
Εχω εδω και ενα περιπου χρονο με την τελλας adsl 384(το οποιο αναβαθμιστηκε πριν καποιους μηνες σε 768) με συμβολαιο......η ενεργοποιηση της γραμμής εγινε τις 22-12-2005 οποτε χρονο κλεινω τις 22-12-2006..............επειδη δεν ειμαι ευχαριστημενος με την εταιρεια (καθολου μα καθολου.....περαν απο τις δικες μου κακκιστες εμπειριες .......καλυτερα να μην μαθει κανεις και το πως δουλευεουν στην τελλας .......εχω εσωτερικη πληροφορηση) και αφετερου επειδη δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικη ουτε σε επιπεδο τιμων θελω να την κλεισω. Γνωριζετε ποια ειναι η διαδικασια?

Αν μεταπηδησω σε καποιο αλλο παροχο (εχετε να μου προτεινετε κατι????συμβολαιο η πακετο???) θα υπαρχει καποιο προβλημα οπως π.χ να μεινω καποιο μεγαλο διαστημα εως οτου γινουν ολες οι διαδικασιες χωρις ιντερνετ και adsl γραμμη?

nnn
05-11-06, 14:58
Στο θέμα της διακοπής νομίζω θα σε βοηθήσει το παρακάτω.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=47258&highlight=%E4%E9%E1%EA%EF%F0%E7

giwrgosth
05-11-06, 15:03
Η γνώμη μου είναι να περιμένεις να λήξει το συμβόλαιο, γιατί κανένα μήνα μέχρι να σε κόψουν θα τον φας, οπότε δεν κερδίζεις και τίποτα να διακόψεις μερικές μέρες πριν το τέλος και μετά λόγω γιορτών και εναλλακτικών που θα υπάρξουν προσφορές αποφασίζεις.

NiKapa
05-11-06, 15:07
Μηπως να το ξανασκεφτεις..?:hmm: (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=57671)

ermis333
05-11-06, 15:49
Εχω εδω και ενα περιπου χρονο με την τελλας adsl 384(το οποιο αναβαθμιστηκε πριν καποιους μηνες σε 768) με συμβολαιο......η ενεργοποιηση της γραμμής εγινε τις 22-12-2005 οποτε χρονο κλεινω τις 22-12-2006..............επειδη δεν ειμαι ευχαριστημενος με την εταιρεια (καθολου μα καθολου.....περαν απο τις δικες μου κακκιστες εμπειριες .......καλυτερα να μην μαθει κανεις και το πως δουλευεουν στην τελλας .......εχω εσωτερικη πληροφορηση) και αφετερου επειδη δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικη ουτε σε επιπεδο τιμων θελω να την κλεισω. Γνωριζετε ποια ειναι η διαδικασια?

Αν μεταπηδησω σε καποιο αλλο παροχο (εχετε να μου προτεινετε κατι????συμβολαιο η πακετο???) θα υπαρχει καποιο προβλημα οπως π.χ να μεινω καποιο μεγαλο διαστημα εως οτου γινουν ολες οι διαδικασιες χωρις ιντερνετ και adsl γραμμη?

Όσο παραμένεις στον ΟΤΕ τα ίδια προβλήματα θα έχεις σε όποιον ISP και να πάς γιατί δεν φταίει η Tellas αλλά το fullαρισμένο κέντρο της περιοχής σου.

Σε ότι αφορά τις τιμές μέσω ΟΤΕ έχεις δίκιο. Αλλά πλέον δίνει ADSL μέσω δικού της δικτύου με 29Ε τα 4Μbit (και κόβεις τελείως το ΟΤΕ).

Crosstalk
06-11-06, 14:36
Καλα και μεσω ΟΤΕ με 17,9€ entry level 768/192 δεν ειναι και χαλια !!!

BigLion
06-11-06, 21:25
Εχω εδω και ενα περιπου χρονο με την τελλας adsl 384(το οποιο αναβαθμιστηκε πριν καποιους μηνες σε 768) με συμβολαιο......η ενεργοποιηση της γραμμής εγινε τις 22-12-2005 οποτε χρονο κλεινω τις 22-12-2006..............επειδη δεν ειμαι ευχαριστημενος με την εταιρεια (καθολου μα καθολου.....περαν απο τις δικες μου κακκιστες εμπειριες .......καλυτερα να μην μαθει κανεις και το πως δουλευεουν στην τελλας .......εχω εσωτερικη πληροφορηση) και αφετερου επειδη δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικη ουτε σε επιπεδο τιμων θελω να την κλεισω. Γνωριζετε ποια ειναι η διαδικασια?

Αν μεταπηδησω σε καποιο αλλο παροχο (εχετε να μου προτεινετε κατι????συμβολαιο η πακετο???) θα υπαρχει καποιο προβλημα οπως π.χ να μεινω καποιο μεγαλο διαστημα εως οτου γινουν ολες οι διαδικασιες χωρις ιντερνετ και adsl γραμμη?

Καλύτερα να σιγουρευτείς ότι φταίει η Tellas...Όπως είπε και ο ermis333 το πιο πιθανό είναι να είναι πιταρισμένο το δίκτυο του ΟΤΕ που υπάγεσαι.

Καθώς όλοι, απ'όλες τις εταιρίες, παραπονιούνται τους τελευταίους μήνες, είναι εμφανές ότι δεν φταίει η Τελλάς. Ισα ίσα απ'όσο ξέρω έχει απ'τα καλύτερα δίκτυα, και βέβαια το απέδειξε και με το Τελλας Zisto στα 4 Μbit ότι σκοπεύει να είναι πρωταγωνιστρια στο τοπίο.

Μπορείς πάντως να μας πεις πως δουλέυουν στην Τελλας και τι πληροφόρηση έχεις? Τι ενοείς δηλαδή?

nickpgr
07-11-06, 16:49
Εχω βαρεθεί το κλάμα..
Μα είναι δυνατόν όλοι να κλένε για ταχύτητες? Ρε παρτε το χαμπάρι
όσο έχεις γραμμή ΟΤΕ έτσι θα είναι.. Χαλια τα πράγματα.

Όσο αφορά τος πως έχει πληροφορηθεί για τον τρόπο που δουλεύουν στη TELLAS γιατί δε μας το λες να ξέρουμε? Να ξέρουμε και τι να αποφύγουμε?

Διαφορετικά ακόμα ένας από τους πολλούς θα είσαι που λένε μαλακίες.

Τον κόβω ότι έχεις γραμμή ΟΤΕ έτσι δεν είναι? Εκτός και αν έπεσες σε τραγική περίπτωση αναβάθμιση του ήδη υπάρχον δικτύου του provider που είσαι πελάτης.

Πρώτα δοκιμάζουμε και μετά μιλάμε. Όχι μόνο για τη TELLAS αλλά για οποιοδήποτε παροχο.

ΚΛΑΨΤΕ ΚΛΑΨΤΕ..... make my day

nkarama
07-11-06, 17:16
και πες μας σε παρακαλώ πως δουλευουμε εμείς στην Τελλάς, μιας που έχεις εκ των έσω πληροφόρηση, για να μαθαίνω και εγώ...

union1
07-11-06, 17:17
Εχω βαρεθεί το κλάμα..
Μα είναι δυνατόν όλοι να κλένε για ταχύτητες? Ρε παρτε το χαμπάρι
όσο έχεις γραμμή ΟΤΕ έτσι θα είναι.. Χαλια τα πράγματα.

Όσο αφορά τος πως έχει πληροφορηθεί για τον τρόπο που δουλεύουν στη TELLAS γιατί δε μας το λες να ξέρουμε? Να ξέρουμε και τι να αποφύγουμε?

Διαφορετικά ακόμα ένας από τους πολλούς θα είσαι που λένε μαλακίες.

Τον κόβω ότι έχεις γραμμή ΟΤΕ έτσι δεν είναι? Εκτός και αν έπεσες σε τραγική περίπτωση αναβάθμιση του ήδη υπάρχον δικτύου του provider που είσαι πελάτης.

Πρώτα δοκιμάζουμε και μετά μιλάμε. Όχι μόνο για τη TELLAS αλλά για οποιοδήποτε παροχο.

ΚΛΑΨΤΕ ΚΛΑΨΤΕ..... make my day

Μαζι σου μεγαλε εγκρινω:oneup: :oneup: :oneup:

BigLion
08-11-06, 02:52
Αντε λοιπόν θα μας πεις πως δουλέυουν στην Τελλάς :whistle:

fenderiarhs
08-11-06, 16:06
τρα προβληματα που εχω με την τελλας δεν εχουν να κανουν με την ταχυτητα η οποια ειναι μια χαρα........Θελετε προβληματα λοιπον ???Ξεκιναμε......
Κατα την ενεργοποιηση του:
-μου εκλεισαν 3 φορες ραντεβου για να μου φερουν τον εξοπλισμο και δεν τον εφεραν ποτε.....

-οταν την τεταρτη φορα δεησαν και τον εφεραν παω να το ενεργοποιησω και καποιος υπαλληλακος της τελλας το ειχε ηδη ενεργοποιησει με δικους του κωδικους και passwords.......φυσικα οταν τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα επεμεναν οτι εγω το εκανα πραγμα που δε συνεβη φυσικα εκτος και αν υπνοβατω......αλλαξα pass ........

-Μετα απο καποιους μηνες μετακομισα στην Αθηνα και τους εστειλα ΟΠΩΣ μου ειχαν υποδειξει φαξ στο οποιο τους ελεγα να διακοψουν το adsl ιντερνετ και να κρατησουν μονο την adsl γραμμη ωστε να μην πληρωνω και τα δυο χωρις να εχω ιντερνετ μεχρις οτου ξεμπλεξω με τα της μετακομισης......και το επανασυνδεσω......φυσικα στους επομενους λογαριασμους με χρεωσαν και για τα δυο και αναγκαστηκα να τους παιρνω παλι τηλεφωνα και να ξαναστελνω φαξ μπας και ξυπνησουν......τελικα ενταξει τα καταφεραμε (μεχρι τωρα πρεπει να τους εχω στειλει 8-9 φαξ για 2 δουλειες......

-οι 9/10 που απαντουν στα τηλεφωνα εχουν μαυρα μεσανυχτα

Εν πασει περιπτωσει και για να μη συνεχισω........υψηλοβαθμο στελεχος γνωστος μου που δοξα το Θεο εχει ΠΟΛΛΗ εμπειρια στο συγκεκριμενο τομεα και σε πολλες εταιριες (και εξωτερικου) μου ειπε:...........το μεγαλυτερο μπου......λο που εχω δει ποτε μου............Μεχρι στιγμης μου το εχουν επιβεβαιωσει στο 100%

Tem
09-11-06, 09:20
...........................................Εν πασει περιπτωσει και για να μη συνεχισω........υψηλοβαθμο στελεχος γνωστος μου που δοξα το Θεο εχει ΠΟΛΛΗ εμπειρια στο συγκεκριμενο τομεα και σε πολλες εταιριες (και εξωτερικου) μου ειπε:...........το μεγαλυτερο μπου......λο που εχω δει ποτε μου............Μεχρι στιγμης μου το εχουν επιβεβαιωσει στο 100%
αν ισχύει κάτι τέτοιο θα φανεί ακόμα περισσότερο το αμέσως επόμενο διάστημα:hmm:

ermis333
09-11-06, 09:56
τρα προβληματα που εχω με την τελλας δεν εχουν να κανουν με την ταχυτητα η οποια ειναι μια χαρα........Θελετε προβληματα λοιπον ???Ξεκιναμε......
Κατα την ενεργοποιηση του:
-μου εκλεισαν 3 φορες ραντεβου για να μου φερουν τον εξοπλισμο και δεν τον εφεραν ποτε.....

-οταν την τεταρτη φορα δεησαν και τον εφεραν παω να το ενεργοποιησω και καποιος υπαλληλακος της τελλας το ειχε ηδη ενεργοποιησει με δικους του κωδικους και passwords.......φυσικα οταν τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα επεμεναν οτι εγω το εκανα πραγμα που δε συνεβη φυσικα εκτος και αν υπνοβατω......αλλαξα pass ........

-Μετα απο καποιους μηνες μετακομισα στην Αθηνα και τους εστειλα ΟΠΩΣ μου ειχαν υποδειξει φαξ στο οποιο τους ελεγα να διακοψουν το adsl ιντερνετ και να κρατησουν μονο την adsl γραμμη ωστε να μην πληρωνω και τα δυο χωρις να εχω ιντερνετ μεχρις οτου ξεμπλεξω με τα της μετακομισης......και το επανασυνδεσω......φυσικα στους επομενους λογαριασμους με χρεωσαν και για τα δυο και αναγκαστηκα να τους παιρνω παλι τηλεφωνα και να ξαναστελνω φαξ μπας και ξυπνησουν......τελικα ενταξει τα καταφεραμε (μεχρι τωρα πρεπει να τους εχω στειλει 8-9 φαξ για 2 δουλειες......

-οι 9/10 που απαντουν στα τηλεφωνα εχουν μαυρα μεσανυχτα

Εν πασει περιπτωσει και για να μη συνεχισω........υψηλοβαθμο στελεχος γνωστος μου που δοξα το Θεο εχει ΠΟΛΛΗ εμπειρια στο συγκεκριμενο τομεα και σε πολλες εταιριες (και εξωτερικου) μου ειπε:...........το μεγαλυτερο μπου......λο που εχω δει ποτε μου............Μεχρι στιγμης μου το εχουν επιβεβαιωσει στο 100%

Οι εξαιρέσεις υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τους κανόνες, αν συνέβενε αυτό συνέχεια θα ήταν γεμάτο το Forum από αντίστοιχες περιπτώσεις, όπως και να έχει αν έχεις 1.000.000 πελάτες (τηλεφωνία+ίντερνετ) είναι λογικό να μην είναι για όλους τα πράγματα ρόδινα.

Και στη δική σου περίπτωση έφταιγε η εταιρία courier που συνεργάζεται η Tellas.

Crosstalk
09-11-06, 17:04
Εν πασει περιπτωσει και για να μη συνεχισω........υψηλοβαθμο στελεχος γνωστος μου που δοξα το Θεο εχει ΠΟΛΛΗ εμπειρια στο συγκεκριμενο τομεα και σε πολλες εταιριες (και εξωτερικου) μου ειπε:...........το μεγαλυτερο μπου......λο που εχω δει ποτε μου............Μεχρι στιγμης μου το εχουν επιβεβαιωσει στο 100%

Καιρος να ξενιτευτουμε λοιπον :hmm:

vagskarm
09-11-06, 17:50
Εν πασει περιπτωσει και για να μη συνεχισω........υψηλοβαθμο στελεχος γνωστος μου που δοξα το Θεο εχει ΠΟΛΛΗ εμπειρια στο συγκεκριμενο τομεα και σε πολλες εταιριες (και εξωτερικου) μου ειπε:...........το μεγαλυτερο μπου......λο που εχω δει ποτε μου............Μεχρι στιγμης μου το εχουν επιβεβαιωσει στο 100%

Κατ' αρχάς δεν είμαι εργαζόμενος στην Tellas. Σε παρακαλώ να ρωτήσεις τον γνωστό σου, μια και είναι υψηλόβαθμο στέλεχος, και είπε ότι είναι το μεγαλύτερο μπου...λο που έχει δει, τι προτίθεται να κάνει ο ίδιος (υψηλόβαθμο στέλεχος γαρ) για να καλυτερεύσει η οργάνωση στο τμήμα που βρίσκεται ο ίδιος. Ξαναρώτα τον μετά από έξι μήνες τι κατάφερε να βελτιώσει ο ίδιος, μια και έχει μεγάλη εμπειρία.

Εχω βαρεθεί να ακούω από "στελέχη" να σχολιάζουν τα κακώς κείμενα και οι ίδιοι να λειτουργούν σαν να είναι τουρίστες στις επιχειρήσεις που εργάζονται.

Το λέω αυτό γιατί συνάδελφοι στην προηγούμενη εταιρεία που δούλευα, σχολίαζαν πάντα αρνητικά την κατάσταση στην εταιρεία, αλλά οι ίδιοι δεν έκαναν τίποτα για την βελτίωσή της, απλά σερφάριζαν στο διαδίκτυο...

Φιλικά πάντα

Alex1001
09-11-06, 20:17
αφού οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι τι σημασία έχει αν είναι mp..lo η εταιρία.. τι αν πούμε και εμείς στην χολ που έχει κόψει τα p2p και από εξυπηρετήσει είναι τρελα.. για κοιτάξτε τα παράπονα είναι στο full από το χολ δωμάτιο.
παντού είναι mp..lo τουλάχιστον να πληρώσουμε αυτόν που είναι λιγότερο.. αν βρει ένας μια εταιρία που είναι άψογη σε όλα να το πει να πάμε όλοι εκεί..

BigLion
09-11-06, 22:07
τρα προβληματα που εχω με την τελλας δεν εχουν να κανουν με την ταχυτητα η οποια ειναι μια χαρα........Θελετε προβληματα λοιπον ???Ξεκιναμε......
Κατα την ενεργοποιηση του:
-μου εκλεισαν 3 φορες ραντεβου για να μου φερουν τον εξοπλισμο και δεν τον εφεραν ποτε.....

-οταν την τεταρτη φορα δεησαν και τον εφεραν παω να το ενεργοποιησω και καποιος υπαλληλακος της τελλας το ειχε ηδη ενεργοποιησει με δικους του κωδικους και passwords.......φυσικα οταν τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα επεμεναν οτι εγω το εκανα πραγμα που δε συνεβη φυσικα εκτος και αν υπνοβατω......αλλαξα pass ........

-Μετα απο καποιους μηνες μετακομισα στην Αθηνα και τους εστειλα ΟΠΩΣ μου ειχαν υποδειξει φαξ στο οποιο τους ελεγα να διακοψουν το adsl ιντερνετ και να κρατησουν μονο την adsl γραμμη ωστε να μην πληρωνω και τα δυο χωρις να εχω ιντερνετ μεχρις οτου ξεμπλεξω με τα της μετακομισης......και το επανασυνδεσω......φυσικα στους επομενους λογαριασμους με χρεωσαν και για τα δυο και αναγκαστηκα να τους παιρνω παλι τηλεφωνα και να ξαναστελνω φαξ μπας και ξυπνησουν......τελικα ενταξει τα καταφεραμε (μεχρι τωρα πρεπει να τους εχω στειλει 8-9 φαξ για 2 δουλειες......

-οι 9/10 που απαντουν στα τηλεφωνα εχουν μαυρα μεσανυχτα

Εν πασει περιπτωσει και για να μη συνεχισω........υψηλοβαθμο στελεχος γνωστος μου που δοξα το Θεο εχει ΠΟΛΛΗ εμπειρια στο συγκεκριμενο τομεα και σε πολλες εταιριες (και εξωτερικου) μου ειπε:...........το μεγαλυτερο μπου......λο που εχω δει ποτε μου............Μεχρι στιγμης μου το εχουν επιβεβαιωσει στο 100%

Είναι κρίμα πράγματι αν τράβηξες όλα αυτά...Ευτυχώς υπάρχουν αρκετές εταιρίες οπότε καν τη νε για αλλού...

Προσωπικά πάντως, έχω κάνει αίτηση για το Zisto και όλα καλά, το κούριερ στην ώρα του, το τηλ.κέντρο σηκώνουν αμέσως τα τηλέφωνα (σε πωλήσεις & τεχνικό)...μένει μόνο να δω και την υπηρεσία στην πραξη :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.