PDA

Επιστροφή στο Forum : Lightweight, γρήγορο, σταθερό, noob friendly



trotos
03-01-12, 21:41
Χρόνια πολλά σε όλους,
και ακόμα περισσότερα σε όσους πιστεύουν ότι με την νέα χρονιά δε γίνεται reset στις ζωές μας όπως στους υπολογιστές.

Έχω κανά 2 υπολογιστές αρκετά παλιούς, ο ένας είναι με RDRAM.

πλέον, ποια είναι η διανομή όπου να έχει όλα τα χαρακτηριστικά του τίτλου. Δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα εφε, μόνο interface να είναι noob friendly, και να είναι γρήγορο. Να δουλεύει με 512 ή 256 MB μνήμης.

Helix
03-01-12, 22:05
Salix ή AntiX

trotos
04-01-12, 01:40
slackware και mepis τα είχα ξεχάσει αυτά και τα είχα διαγράψει γιατί πίστευα ότι δεν ήταν τόσο εύκολα στη χρήση από noobs (slackware και MEPIS δεν ήταν ότι ποιο εύχρηστο, κυρίως στο στήσιμο). Μάλλον με βλέπω για κάτι ποιο windows like desktop enviroment μιας και οι χρήστες είναι ελαφρώς άσχετοι και δέσμιοι.
πχ είδα το ratpoison και δεν είναι με καμιά δύναμη για αυτούς...ακούς εκεί χωρίς ποντίκι.

από τα ICEWM, FVWM, Fluxbox, blackbox και XFCE ποια είναι τα ποιο windows users friendly;

mathcore
04-01-12, 01:56
slackware και mepis τα είχα ξεχάσει αυτά και τα είχα διαγράψει γιατί πίστευα ότι δεν ήταν τόσο εύκολα στη χρήση από noobs (slackware και MEPIS δεν ήταν ότι ποιο εύχρηστο, κυρίως στο στήσιμο). Μάλλον με βλέπω για κάτι ποιο windows like desktop enviroment μιας και οι χρήστες είναι ελαφρώς άσχετοι και δέσμιοι.
πχ είδα το ratpoison και δεν είναι με καμιά δύναμη για αυτούς...ακούς εκεί χωρίς ποντίκι.

από τα ICEWM, FVWM, Fluxbox, blackbox και XFCE ποια είναι τα ποιο windows users friendly;

Χρησιμοποιώ συστηματικά XFCE και σε διαβεβαιώνω ότι είναι ελαφρύ και σίγουρα εύκολο να το μάθεις. Στην ίδια ακριβώς λογική, αλλά ακόμα πιο ελαφρύ, είναι και το LXDE από το οποίο επίσης έχω πολύ καλές εντυπώσεις. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν τα έχω χρησιμοποιήσει..

Να ξέρεις πάντως ότι δεν είναι όλα πλήρη Desktop enviroments, αλλά ορισμένα (όπως το fluxbox) είναι εξελιγμένοι μεν, απλοί windowmanagers δε..

bendersteed
04-01-12, 01:57
slackware και mepis τα είχα ξεχάσει αυτά και τα είχα διαγράψει γιατί πίστευα ότι δεν ήταν τόσο εύκολα στη χρήση από noobs (slackware και MEPIS δεν ήταν ότι ποιο εύχρηστο, κυρίως στο στήσιμο). Μάλλον με βλέπω για κάτι ποιο windows like desktop enviroment μιας και οι χρήστες είναι ελαφρώς άσχετοι και δέσμιοι.
πχ είδα το ratpoison και δεν είναι με καμιά δύναμη για αυτούς...ακούς εκεί χωρίς ποντίκι.

από τα ICEWM, FVWM, Fluxbox, blackbox και XFCE ποια είναι τα ποιο windows users friendly;

Καλά δε θα βάλεις τους ανθρώπους να δουλέψουν με ratpoison ή dwm ή stumpwm ή κάτι τέτοιο εξωτικό, κονσολάδικο.
Θεωρώ πως το icewm είναι ιδιαίτερα φιλικό προς χρήστες windows, μοιάζει και με τα windows 95. Το xfce παρομοίως αλλά είναι σχετικά βαρύ. Fluxbox/openbox/blackbox με σετάρισμα γίνονται πολύ ωραία και εύχρηστα και είναι και πανάλαφρα.
Τώρα η δυσκολία μιας διανομής έχει να κάνει και με τι χρήση κάνει κάποιος. Αν εσύ στήσεις το σύστημα με slackware και το σετάρεις χωρίς να χρειάζεται κάτι να ρυθμιστεί-εγκατασταθεί τότε δε νομίζω πως οι χρήστες του θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

Για τι χρήση προορίζονται τα μηχανάκια; -για από ότι καταλαβαίνω δεν είναι και για πολλά.

jim_p
04-01-12, 09:11
Εγω θα ελεγα κατι με lxde ή xfce (ακομα και l/xubuntu) αν δεν σου σπασουν τα νευρα οι ελλειψεις του.
Επισης, μεγαλο ρολο παιζει και η επιλογη των εφαρμογων που θα εγκαταστησεις για να τα κανεις πληρη, πχ να το βρασω το desktop που πιανει 50ΜΒ με το που θα ξεκκινησει, οταν για να φορτωσω τον ff ή το openoffice θα χασω 100ΜΒ ακομα χωρις να κανω τιποτα απολυτως.

trotos
04-01-12, 12:53
Εγω θα ελεγα κατι με lxde ή xfce (ακομα και l/xubuntu) αν δεν σου σπασουν τα νευρα οι ελλειψεις του.
Επισης, μεγαλο ρολο παιζει και η επιλογη των εφαρμογων που θα εγκαταστησεις για να τα κανεις πληρη, πχ να το βρασω το desktop που πιανει 50ΜΒ με το που θα ξεκκινησει, οταν για να φορτωσω τον ff ή το openoffice θα χασω 100ΜΒ ακομα χωρις να κανω τιποτα απολυτως.

χώρος υπάρχει. απλά δεν έχει πολύ μνήμη και επεξεργαστική ισχύης.]
Pentium IV στα 1,4 αν θυμάμαι καλά.
πέρα από τις έτοιμες διανομές
Salix και Antix υπάρχει κάτι άλλο.
Να δοκιμάσω το puppy;

jim_p
04-01-12, 17:04
Με τα 50 και τα 100ΜΒ δεν εννοω τον χωρο στο σκληρο αλλα το χωρο στη ram...

aton
05-01-12, 08:56
Ναι και το puppy παίζει, προτίμησε κυρίως το wary που είναι για παλιά pc.

aton
05-01-12, 20:58
Ορίστε και μια ωραία (και νομίζω αντικειμενική) παρουσίαση της διανομής puppy linux: http://www.osnews.com/story/24740/Puppy_Linux_Top_Dog_of_the_Lightweight_Distros

dpdt1
06-01-12, 02:08
debian stable με lxde/xfce ?

http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.3/i386/iso-cd/debian-6.0.3-i386-xfce+lxde-CD-1.iso

aton
06-01-12, 18:54
Το debian είναι πάντα στις επιλογες σε αυτές τις περιπτώσεις. Ξεκινάς από netinstall και βάζεις ό,τι χρειάζεσαι. Στο μηχάνημα που χρησιμοποιώ τελευταία επειδή είναι αρκετά παλιό έχω debian stable με openbox. Στην αρχή το είχα με gnome αλλά ήταν σχετικά βαρύ, μετά δοκίμασα το LXDE και κατέληξα σε σκέτο openbox. Σε ένα επίσης παλιό λάπτοπ που έχω έχω debian stable με LXDE.

Στη σύγκριση debian stable VS puppy κερδίζει κατά κράτος το debian, οπότε αν το μηχάνημα το σηκώνει τότε προτιμάς debian. Αλλά υπάρχει περίπτωση αν το μηχάνημα είναι πολύ παλιό να μην δουλεύουν καλά κάποια πράγματα. Το puppy δεν είναι απλώς μια light διανομή, προορίζεται για παλιά μηχανήματα. Ειδικά η έκδοση warry έχει παλιό kernel και παίζει παντού!

........Auto merged post: Ατών πρόσθεσε 5 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το Antix (http://antix.mepis.com/) που πρότεινε κάποιος φίλος παραπάνω είναι debian (testing) με κάποιο ελαφρύ window manager (Fluxbox ή IceWM). Είναι και Σαλωνικιώτικο! Στη σελίδα του λέει ότι παίζει ακόμα και σε Pentium II!

Επίσης υπάρχει και το παράγωγο του antix που λέγεται swift (http://www.swiftlinux.org/).

@ ADSLgr.com All rights reserved.