PDA

Επιστροφή στο Forum : πορτα εφαγα απο το 13888 στα Μεγαρα.



kifinas
04-01-12, 04:43
Υστερα απο περιπου 7 χρονια στην εργασια μου και με noise margin στο 64 ισα ισα που καταφερνα να πιασω 400kbps.

Της τελευταιες μερες ειδα κινηση στο δρομο που περναει το Mini dslam που βαλανε διπλα μας σταματησα να ρωτησω και μου ειπαν οτι τελειωσε το μαρτυριο μας και οτι εντος λιγων ημερων θα εχω και εγω fast intenet.

Αφου ελεγξα την γραμουλα χθες και τριβοντας τα ματια μου ειδα οτι το ρουτερακι μου κλειδωσε στα 9 noise margin που σημαινει ουτε λιγο ουτε πολυ οτι θα εχω και εγω με την σειρα μου περιπου 23 mbps.

Εαμ δε, τηλεφωνvντας σημερα στο γνωστο τηλεφωνο πια μου ειπαν οτι υπαρχουν πολλες αιτησεις και δεν μπορουν να με αναβαθμησουν?
Αναφερω οτι εχω 2mbps αφου ετσι και αλλιως δεν επιανα ολον αυτον τον καιρο παραπανω ταχυτητα.

Ρωτησα την ευγενεστατη κυρια, τι εννοει αφου εγω ειμαι ηδη κουμπωμενος σε καποιο dslam και αρχισε τα κολληματα παρτε απο το ιδιο τηλεφωνο, καντε αιτηση και σε 9-10 μερες θα σας απαντησουμε κτλ.

Σας ρωτω λοιπον. Αφου εχω ηδη 2αρα συνδεση, ας υποθεσω οτι δεν μπορει να με αναβαθμησει σε adsl2, δεν μπορει ομως να με αναβαθμισει εστω σε σκετο adsl 8mbps?

Πρεπει να με αλλαξουν dslam για να πιασω 24αρα?

Φιλικα
Χρήστος

maik
04-01-12, 13:34
Πρεπει να με αλλαξουν dslam για να πιασω 24αρα?

Φιλικα
Χρήστος

Ναι, πρεπει. Πραγμα που δεν γινεται με ενα κλικ.

emeliss
04-01-12, 17:05
Παίζει να του έχουν αλλάξει ήδη (αφού έχει αλλάξει το attenuation που μάλλον λανθασμένα αναφέρει ως noise margin). Πάρε από το τηλέφωνο που θέλεις την αναβάθμιση και ξαναζήτα την.

karetsos
04-01-12, 17:18
ή πήγαινε σε ένα κατάστημα...

baskon
04-01-12, 17:46
Παντως το Noise margin σιγουρα δεν ηταν 64 και δε πηγε στο 9...Εννοεις το attenuation...
Ισως να θελουν λιγες μερες ακομα για να σε βαλουν σε 24αρα...Αν πηγε ολη η περιοχη και εκανα 1000 αιτησεις τι περιμενεις?Αν χρειαζεται και αλλαγη dslam..
Οπως και να εχει...Εφαγες τον γαιδαρο .στην ουρα κολλας?
Η ουρα ειναι οι 9 με 10 μερες που σου ειπαν να περιμενεις(που ισως να μην ισχυε κιολας)..
Επρεπε να εχεις κανει ηδη την αιτηση:)
Το 8αρι adsl που αναφερεις εχει καταργηθει εδω και πολυ καιρο..

kifinas
06-01-12, 18:49
Παντως το Noise margin σιγουρα δεν ηταν 64 και δε πηγε στο 9...Εννοεις το attenuation...
Ισως να θελουν λιγες μερες ακομα για να σε βαλουν σε 24αρα...Αν πηγε ολη η περιοχη και εκανα 1000 αιτησεις τι περιμενεις?Αν χρειαζεται και αλλαγη dslam..
Οπως και να εχει...Εφαγες τον γαιδαρο .στην ουρα κολλας?
Η ουρα ειναι οι 9 με 10 μερες που σου ειπαν να περιμενεις(που ισως να μην ισχυε κιολας)..
Επρεπε να εχεις κανει ηδη την αιτηση:)
Το 8αρι adsl που αναφερεις εχει καταργηθει εδω και πολυ καιρο..


Σας ευχαριστω, και βεβαια ειναι το line attenuation.

Θα ξαναπαρω την Δευτερα που πιανω δουλεια και θα σας ενημερωσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.