PDA

Επιστροφή στο Forum : αποσυνδεσεις και 721



ZMOUT
06-11-06, 09:44
Καλησπερα σε ολους, αφου εκφρασω τα συγχαρητηρια μου για το πληρως ενημερωμενο και εγκυρο forum.
θα ηθελα να αναφερθω στο προβλημα που αντιμετωπιζω με την συνδεση μου.

Συγκεκριμενα απο τον Απριλιο οπου ενεργοποιησα γραμμη και συνδεση μεσω adsl in a box (με f200) αντιμετωπιζω προβληματα. Αρκετες φορες δεν συγχρονιζει, οποτε και δηλωνετε απο την forthnet βλαβη στον οτε. Αλλες παλι μεσω ενος tornado 831 modem/router εχω συνεχεις αποσυνδεσεις (ανα 5 λεπτα), απο την forthnet ακολουθειται η ιδια διαδικασια
Ετσι υπαρχει αποκατασταση του προβληματος για καποιο χρονικο διαστημα και παλι τα ιδια....
Προσφατα, αντιμετωπιζω το εξης μεσω του crypto ενω συγχρονιζει κατα την συνδεση υπαρχει σφαλμα 721 ενω αντιστοιχα στο Log του router φαινεται να συγχρονιζει και στην προσπαθεια συνδεσης υπαρχει αποτυχια.
Απο την forthnet μου ειπαν πως δεν ειναι θεμα γραμμης και δεν μπορουν να το δηλωσουν βλαβη.... μου συνεστησαν αντικατασταση του μοντεμ... και ελεγχο για ιους :hmm:

Τι μπορει να συμβαινει. Εχω δοκιμασει το μοντεμ σε διαφορετικους υπολογιστες, δε μπορει να εχουν ολοι ιους ή trojan.
Επισης αν ηταν θε μα του modem με το router γιατι δεν συνδεεται????

skylight
06-11-06, 14:28
Το 721 ειναι συνηθως θεμα γραμμης.Αν τα vpi/vci ειναι σωστα δλδ 8/35 παρε τηλ για βλαβη

ZMOUT
06-11-06, 14:55
σωστα ειναι.
απο την εξηπηρετηση μου παν οτι δεν ειναι γραμμη, θα ξαναπαρω βεβαια.
τι διαδικασια χρειαζεται για διακοπη γνωριζεις?

Tem
06-11-06, 15:21
σωστα ειναι.
απο την εξηπηρετηση μου παν οτι δεν ειναι γραμμη, θα ξαναπαρω βεβαια.
τι διαδικασια χρειαζεται για διακοπη γνωριζεις?
πότε λήγει κανονικά η σύνδεσή σου ?

ZMOUT
08-11-06, 13:21
Dεν ξερω, εχει τελειωσει το πενταμηνο του adsl in a box και μου ηρθε και ο πρωτος λογαριασμος.
Στην εφαρμογη τους με τα log των συνδεσεων στην στην σελιδα τους λεει μια ημερομηνια του 2035:)
προφανως λαθος ή default.

stri250
08-11-06, 14:08
για το συγκεκριμένο μόντεμ το 721 είναι οτι συγχρονίζει και δεν παίρνει IP και ακόμα και να είχε λήξει 8α έβγαζε 691 και όχι 721, μπές στο σάιτ http://www.crypto.gr/gr/index.htm διάλεξε το f200 από τη λίστα και βάλε νέους οδηγούς (τους 3) αν συνεχίσει το 721, πάρε τηλ. στο σαπόρτ και αφού τους εξηγήσεις τις διαδικασίες που έκανες θα στο δηλώσουν βλάβη.

amar
09-11-06, 18:46
άλλαξε το f200 να βρεις τον ύπνο σου!!:)

ZMOUT
12-11-06, 18:26
Τις τελευταιες 3 μερες ειναι οκ.

Το f200 το εχω αλλαξει απλα το χρησιμοποιω για το troublshootin οτν καλω στο support, καθως ειναι πιο γνωριμοι σε αυτο απο οτι στο router μου. Ετσι κι αλλιως το προβλημα ειναι στην γραμμη.

theoshika
12-11-06, 20:09
Και γω το ιδιο προβλημα εχω εδω και ενα μηνα και τα παλικαρια της 4νετ με λενε οτι φταει ο ΟΤΕ.:down: :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.