PDA

Επιστροφή στο Forum : [split] Αναβάθμιση φυλλομετρητών, αναζήτηση γνώσης και τανυστές Riemann



Σελίδες : [1] 2

Zus
05-01-12, 15:10
Θεωρείς ότι είσαι πιο έξυπνος από τους άλλους προφανώς...
Γι' αυτά που κάνω, οι άλλοι browsers δεν έχουν να μου προσφέρουν απολύτως τίποτε
και συνεπώς δεν έχω λόγο να κάνω πειράματα με κάτι άλλο ξοδεύοντας τον χρόνο μου
και συχνά ταλαιπωρώντας τα νεύρα και τον υπολογιστή μου.

Κοντά στο νου κι η γνώση.

Το μόνο πείραμα είναι το να χρησιμοποιείς τον 8, τη στιγμή που η ίδια η εταιρία έχει βγάλει τον 9 και στον συστήνει. :p

A.N.T.
05-01-12, 15:27
Το μόνο πείραμα είναι το να χρησιμοποιείς τον 8, τη στιγμή που η ίδια η εταιρία έχει βγάλει τον 9 και στον συστήνει. :p

Δεν είναι επιχείρημα αυτό.
Π.χ.
- και τα vista τα συνιστούσε αλλά πολλοί έμειναν δικαίως με τα XP.
- και τα 7 τα συνέστησε αλλά πολλοί έμειναν - πάλι δικαίως - στα vista και στα XP
(ο κατάλογος αυξάνεται όσο θέλουμε...)

Τέλος, ο χρυσός κανόνας για να μην έχεις προβήματα είναι να δουλεύεις και να μην πειράζεις.
Όσοι βαζο-βγάζουν προγράμματα και κάνουν δοκιμές πάνε γυρεύοντας να βρουν μπελάδες.
Όσο κάνω την δουλειά μου μια χαρά και δεν μου λείπει κάτι, δεν έχω λόγο να κοιτάξω αλλού, ότι σούπερ-ντούπερ κι αν είναι.
Σε καινούριο μηχάνημα ίσως αλλά στο τωρινό όχι...

ipo
05-01-12, 15:57
Τέλος, ο χρυσός κανόνας για να μην έχεις προβήματα είναι να δουλεύεις και να μην πειράζεις.
Όσοι βαζο-βγάζουν προγράμματα και κάνουν δοκιμές πάνε γυρεύοντας να βρουν μπελάδες.
Όσο κάνω την δουλειά μου μια χαρά και δεν μου λείπει κάτι, δεν έχω λόγο να κοιτάξω αλλού, ότι σούπερ-ντούπερ κι αν είναι.
Αυτό ισχύει για στατικές καταστάσεις, όπου δεν υπάρχει ανταγωνισμός, ούτε εξέλιξη. Στον τομέα των browser, οι εξελίξεις, τόσο στη μορφή του διαδικτύου, όσο και στο θέμα της ασφάλειας, είναι γρήγορες. Μένοντας στάσιμος, πρακτικά είναι σαν να πηγαίνεις γυρεύοντας.

Ένα κομπιουτεράκι τσέπης, που κάνει συγκεκριμένες πράξεις και είναι απομονωμένο από το περιβάλλον του, δεν έχεις λόγο να το αλλάξεις αν σε βοηθάει να κάνεις αποδοτικά τη δουλειά σου. Τα πράγματα όμως είναι εντελώς διαφορετικά για ένα υπολογιστή συνδεδεμένο στο διαδίκτυο. Ούτε σε εμένα αρέσει αυτή η διαρκής ανάγκη αναβάθμισης, που με αργότερο ρυθμό σε αναγκάζει να πληρώσεις λεφτά για λογισμικό και υλικό, αλλά δεν παύει να είναι πραγματικότητα.

Zus
05-01-12, 15:58
@Α.Ν.Τ.
Δικαίωμα σου δεν διαφωνώ. Καλή λευτεριά :lol:

c4lex
05-01-12, 16:02
Τον ίδιο χρυσό κανόνα πρέπει να είχαν αυτοί που κατείχαν άμαξες στην εποχή που κυριαρχούσε η αυτοκινητοβιομηχανία. :p
Ευτυχώς ο κόσμος δεν θεωρεί πρόβλημα το να αλλάξει σε κάποιον πιο σύγχρονο browser από τον IE 8. Κόστος μηδενικό, προβλήματα μηδενικά, ωφέλος: άπειρο. :p

A.N.T.
05-01-12, 16:04
Ποιό είναι είναι το όφελος δηλ. ,για πες μου, διότι εγώ δεν βλέπω κανένα σε αυτά που κάνω....

c4lex
05-01-12, 16:05
Περισσότερες λειτουργίες από τις σελίδες που επισκέπτεσαι. Μπες στο gmail σου και διάβασε την ειδοποίηση.

Δεν χρησιμοποιείς gmail? Δεν ξέρεις τι χάνεις. :p

A.N.T.
05-01-12, 16:11
Δεν χρησιμοποιώ διότι μου είναι άχρηστο.

Δεν επικοινωνώ με emails σε τέτοιο βαθμό που να χρειάζομαι βοηθήματα στην διαχείριση.
Εξάλλου τα περισσότερα e-mails είναι απλώς σαβούρα και χάσιμο χρόνου.

Δεν αμφιβάλλω βέβαια ότι κάποιοι μπορεί να είναι πιο ανήσυχοι αλλά εγώ αξιοποιώ αλλιώς τον χρόνο μου.

c4lex
05-01-12, 16:14
Και καλά κάνεις. Εξάλλου, δεν πρόκειται ποτέ κανείς να σου πει γιατί πηγαίνεις με άλογο από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη. Μπορεί μερικοί να το θεωρήσουν περίεργο, αλλά μην τους ακούς. Εσύ την δουλειά σου την κάνεις. :p

Η πλεοψηφία θα θελήσει αμάξι βέβαια, αλλά αυτό είναι αδιάφορο για σένα.

Zus
05-01-12, 16:19
Και καλά κάνεις. Εξάλλου, δεν πρόκειται ποτέ κανείς να σου πει γιατί πηγαίνεις με άλογο από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη. Μπορεί μερικοί να το θεωρήσουν περίεργο, αλλά μην τους ακούς. Εσύ την δουλειά σου την κάνεις. :p

Η πλεοψηφία θα θελήσει αμάξι βέβαια, αλλά αυτό είναι αδιάφορο για σένα.

Καλά εντάξει μην τρελαίνεσαι και εσύ, για κάποιον που απλά θέλει να διαβάσει τα λιγοστά mail που τον αφορούν μια χαρά δουλειά κάνει και το κουτσάλογο.

Μην παίρνεις φόρα :whistle:

A.N.T.
05-01-12, 16:24
Ακριβώς.
Η ιστορία με τους browsers (και όχι μόνον) έχει καταντήσει κουραστική.
Δεν είναι δυνατόν να αλλάζουμε φυλλομετρητή κάθε τρεις και λίγο επειδή βγαίνει η xyz έκδοση του
ταδε με το zxy νέο χαρακτηριστικό. Τα περισσότερα από αυτά είναι απλώς για βιτρίνα και πρακτικώς
άχρηστα για τους χρήστες.
Όποιος απαλλαγεί από τον εθισμό των συνεχών αλλαγών και μένει σε κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει
αξιόπιστα στα μέτρα του, απαλλάσεται από πολλά προβλήματα.
Οι άλλοι ας τρέχουν κι ας βαζο-βγάζουν προγράμματα ταλαιπωρώντας τον υπολογιστή και τα νεύρα τους
μέχρι να βρουν το καλύτερο...

c4lex
05-01-12, 16:27
Όχι, συμφωνώ. Αν οι απαιτήσεις του από το διαδίκτυο είναι μηδενικές, γιατί να αλλάξει σε σύγχρονο browser? Γιατί να χρησιμοποιεί και browser καν, και το winzip μια χαρά κάνει την δουλειά αν περιορίσεις τις απαιτήσεις σου στο πρακτικά τίποτα. Η πλεοψηφία του κόσμου όμως θέλει όλη την λειτουργικότητα που μπορεί να έχει σε μηδενική τιμή. Αυτό προσφέρουν οι σύγχρονοι browsers.


Θα πάρεις αμάξι μόνο και μόο γιατί έχεις την εθνική οδό? Φοράδα ftw! :p

@A.N.T Βάλε winzip αντί browser. Πολύ λιγότερα προβλήματα. Θα' χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πλήρη ασφάλεια από τις διαδικτυακές απειλές.

Zus
05-01-12, 16:28
Ακριβώς.
Η ιστορία με τους browsers (και όχι μόνον) έχει καταντήσει κουραστική.
Δεν είναι δυνατόν να αλλάζουμε φυλλομετρητή κάθε επειδή κάθε τρεις και λίγο βγαίνει η xyz έκδοση του
ταδε με το zxy νέο χαρακτηριστικό. Τα περισσότερα από αυτά είναι απλώς για βιτρίνα και πρακτικώς
άχρηστα για τους χρήστες.
Όποιος απαλλαγεί από τον εθισμό των συνεχών αλλαγών και μένει σε κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει
αξιόπιστα στα μέτρα του, απαλλάσεται από πολλά προβλήματα.
Οι άλλοι ας τρέχουν κι ας βαζο-βγάζουν προγράμματα ταλαιπωρώντας τον υπολογιστή και τα νεύρα τους
μέχρι αν βρουν το καλύτερο...

Να σου πω την αλήθεια με τον Chrome δεν παίρνω καν πρέφα όταν γίνεται κάποιο update, εκτός αν βγάλει κανά παράθυρο μόνο του και να μου λέει.

You have been updated to the latest version, check this #!@#@ing awesome new feature και τέτοια μπαρμπούτσαλα.

Αλλά και με τον IE δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό το να μεταφερθείς στον 9. Δεν νομίζω ότι θα σου πάρει πολύ ώρα. Κλέψε λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου. Για παράδειγμα όσο διαπληκτίζεσαι εδώ θα τον είχες εγκαταστήσει. :p

odd
05-01-12, 16:31
Να σε ρωτήσω κάτι ΑΝΤ; Γιατί έβαλες τον 8 και δεν έμεινες στον 7; Και με τον 7 την δουλειά σου την έκανες. Επίσης το να αναβαθμίζεις την εφαρμογή που χρησιμοποιείς δεν σημαίνει ότι βαζο-βγάζεις προγράμματα. Αναβάθμιση σημαίνει αυτό που λέει η λέξη.

A.N.T.
05-01-12, 16:32
Tον ΙΕ9 τον δοκίμασα και ήταν καλός.
Αλλά δεν μου δούλευε ένα λεξικό της Magenta που έκανε αυτόματη μετάφραση όταν έδειχνα λέξεις
με το ποντίκι. Προκειμένου να ψάχνω ρυθμίσεις ξαναγύρισα στον IE8.

Η αναβάθμιση έχει νόημα όταν γίνεται για κάποιον σημαντικό λόγο.
Όταν την κάνεις συχνά, χωρίς σοβαρή αιτία και με πιθανές αρνητικές παρενέργειες στον υπολογιστή, είναι επιβλαβής.
Το έχουμε δει πολλές φορές το έργο.

Πίστεψέ με, δεν είμαι ψηφιακά αναλφάβητος.
Ούτε η πληροφορική παιδεία/κουλτούρα εξαντλείται στην επιλογή του φυλλομετρητή
όπως υπαινίσσονται ή νομίζουν πολλοί εδώ μέσα..

ipo
05-01-12, 16:34
Απορώ που δεν έμεινες στο χαρτί, το μολύβι, τις εφημερίδες και τις επιστολές, αλλά μεταπήδησες σε forum. Με τα ίδια επιχειρήματα, θα μπορούσε κάποιος να στηρίξει την εμμονή σε τεχνολογίες του προπερασμένου αιώνα. Διαβάζοντας μερικά από τα μηνύματά σου, μου έρχονται στο μυαλό κάποιοι άνθρωποι 50+ ετών που λένε "Δε μου χρειάζεται σε κάτι ο υπολογιστής, τα καταφέρνω μια χαρά και χωρίς αυτόν". Σίγουρα δεν μπορείς να πεις ότι δεν τα καταφέρνουν, αλλά ξέρεις ότι είναι μάταιο να προσπαθήσεις να τους πείσεις τι χάνουν και πώς θα προήγαγαν τη ζωή τους με έλλογη χρήση του μέσου.

A.N.T.
05-01-12, 16:46
Πάμε πάλι :
"Ούτε η πληροφορική παιδεία/κουλτούρα εξαντλείται στην επιλογή του φυλλομετρητή
όπως υπαινίσσονται ή νομίζουν πολλοί εδώ μέσα."

Kαι συμπληρώνω, όχι μόνον του φυλλομετρητή.
Και επειδή έκανες μια σύγκριση επί προσωπικού, να σου πω ότι με ένα P4 του 2004 (αυτό έχω ακόμα) τέλειωσα ένα
πολυτεχνείο, ένα μεταπτυχιακό και τώρα τελειώνω και ένα phD. Μετά από δεκάδες χιλιάδες γραμμές κώδικα που
έχω γράψει σε fortran και C/C++ για αριθμητικές μεθόδους κάθε είδους, το να αμφισβητούν την πληροφορική μου
παιδεία ή να μου κάνουν μάθημα πληροφορικής κουλτούρας απλώς με κάνει να χαμογελώ ειρωνικά....

cranky
05-01-12, 16:49
Διαβάζοντας μερικά από τα μηνύματά σου, μου έρχονται στο μυαλό κάποιοι άνθρωποι 50+ ετών που λένε "Δε μου χρειάζεται σε κάτι ο υπολογιστής, τα καταφέρνω μια χαρά και χωρίς αυτόν".
Και γιατί αυτό είναι κατακριτέο ;
Ξέρω αρκετό κόσμο που δεν έχει υπολογιστή.
Κι' όχι μόνο πενηντάρηδες, αλλά και νεότερους.
Δεν είναι γιά όλο τον κόσμο ο υπολογιστής, ό,τι είναι για μάς.

c4lex
05-01-12, 16:51
Πάμε πάλι :
"Ούτε η πληροφορική παιδεία/κουλτούρα εξαντλείται στην επιλογή του φυλλομετρητή
όπως υπαινίσσονται ή νομίζουν πολλοί εδώ μέσα."

Kαι συμπληρώνω, όχι μόνον του φυλλομετρητή.
Με ένα P4 του 2004 (αυτό έχω ακόμα) τέλειωσα ένα πολυτεχνείο, ένα μεταπτυχιακό και τώρα
τελειώνω και ένα phD. Μετά από δεκάδες χιλιάδες γραμμές κώδικα που έχω γράψει σε fortran και C/C++ για
αριθμητικές μεθόδους κάθε είδους, το να αμφισβητούν την πληροφορική μου παιδεία ή να μου κάνουν
μάθημα πληροφορικής κουλτούρας απλώς με κάνει να χαμογελώ ειρωνικά....

Ίσως η ειδικότητά σου δεν ήταν η πληροφορική? :)

ipo
05-01-12, 16:53
Και γιατί αυτό είναι κατακριτέο ;
Δεν είναι κατακριτέο. Απλώς είναι παράξενο να βλέπεις ανθρώπους να μην έχουν επαφή με έναν τομέα που είναι πανταχού παρών στη σύγχρονη κοινωνία. Επίσης ξέρεις ότι η απόστασή που έχουν από την τεχνολογία, σε συνδυασμό με τον συντηρητισμό της ηλικίας δεν αποτελούν καλό υπόβαθρο για σχετική συζήτηση.

A.N.T.
05-01-12, 17:05
Πού βλέπεις τον συντηρητισμό ;
Eγώ, αντιθέτως, θα μπορούσα να μιλήσω για σπατάλη (πόρων, χρημάτων, χρόνου).
Π.χ. βαρέθηκα να βλέπω ως είδηση τις ελάσσονες αναβαθμίσεις ενός φυλλομετρητή.

Και επί προσωπικού, προτιμώ να διαβάσω μισή ώρα αριθμητική ανάλυση ή υπολογιστική γεωμετρία παρά
να την ξοδέψω δοκιμάζοντας νέες εκδόσεις προγραμμάτων ή να ψάχνω την τάδε ρύθμιση που κάνει την
τάδε λειτουργία στον FF ή τον Chrome.
Mε το ένα γίνομαι καλύτερος επιστήμονας, με το άλλο καλύτερος χρήστης - προτιμώ το πρώτο....

c4lex
05-01-12, 17:10
Θα σε χαροποιήσει ιδιαίτερα τότε το γεγονός ότι οι σύγχρονοι browsers υποστηρίζουν MathML. Οπότε μπορείς κανείς να αναπαραστήσει μαθηματικές εκφράσεις στην πλατφόρμα του Web. Οι σύγχρονοι υποστηρίζουν και WebGL. Κάτι που δίνει την δυνατότητα ακόμα και για CAD/CAM εφαρμογές. Η λίστα συνεχίζεται. Βέβαια, όλα αυτά με Internet explorer 8 δεν γίνεται και είναι ψιλά γράμματα. Το Magenta είναι πιο σημαντικό. Σωστά doc? :p

ipo
05-01-12, 17:13
Πού βλέπεις τον συντηρητισμό ;
Eγώ, αντιθέτως, θα μπορούσα να μιλήσω για σπατάλη (πόρων, χρημάτων, χρόνου).
Π.χ. βαρέθηκα να βλέπω ως είδηση τις ελάσσονες αναβαθμίσεις ενός φυλλομετρητή.

Και επί προσωπικού, προτιμώ να διαβάσω μισή ώρα αριθμητική ανάλυση ή υπολογιστική γεωμετρία παρά
να την ξοδέψω δοκιμάζοντας νέες εκδόσεις προγραμμάτων ή να ψάχνω την τάδε ρύθμιση που κάνει την
τάδε λειτουργία στον FF ή τον Chrome.
Mε το ένα γίνομαι καλύτερος επιστήμονας, με το άλλο καλύτερος χρήστης - προτιμώ το πρώτο....
Ακολουθώντας τις τάσεις της εποχής, καταλαβαίνεις καλύτερα τις ανάγκες και τις επιθυμίες των ανθρώπων. Πολύ σημαντική η κατάκτηση μέρους μίας επιστήμης, αλλά ακόμη πιο σημαντική η ικανότητα να μπορέσεις μέσω αυτής να προσφέρεις κάτι στην ανθρωπότητα, πέρα από την προσωπική ικανοποίηση που αναμφισβήτητα σου προσδίδει η γνώση.

A.N.T.
05-01-12, 17:16
@c4lex

Δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ αυτό το χαρακτηριστικό.
Μπαίνω σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες και κοιτάζω συγκεκριμένα πράγματα.
Το magenta, ναι, μου είναι πιο σημαντικό.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, δεν είμαι εκ πεποιθήσεως μη χρήστης ή αρνητής κάποιων πραγμάτων,
θα ήταν ανόητο. Απλώς δεν μου χρειάζονται και δαπανώ αλλού τον χρονο μου και επωφελέστερα...

ipo
05-01-12, 17:19
Μπαίνω σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες και κοιτάζω συγκεκριμένα πράγματα.
Τότε επιστρέφουμε στην αρχή και έχεις δίκιο, μάλλον δε σου χρειάζεται αναβάθμιση. Όπως δε χρειάζεται αναβάθμιση κάποιος που γράφει μόνο κείμενα σε Word και τα δίνει για εκτύπωση σε δισκέτα. Και με υπολογιστή 20ετίας κάνει τη δουλειά του.

deniSun
05-01-12, 17:24
Πού βλέπεις τον συντηρητισμό ;
Eγώ, αντιθέτως, θα μπορούσα να μιλήσω για σπατάλη (πόρων, χρημάτων, χρόνου).
Π.χ. βαρέθηκα να βλέπω ως είδηση τις ελάσσονες αναβαθμίσεις ενός φυλλομετρητή.

Και επί προσωπικού, προτιμώ να διαβάσω μισή ώρα αριθμητική ανάλυση ή υπολογιστική γεωμετρία παρά
να την ξοδέψω δοκιμάζοντας νέες εκδόσεις προγραμμάτων ή να ψάχνω την τάδε ρύθμιση που κάνει την
τάδε λειτουργία στον FF ή τον Chrome.
Mε το ένα γίνομαι καλύτερος επιστήμονας, με το άλλο καλύτερος χρήστης - προτιμώ το πρώτο....

Αυτό που βλέπεις εσύ ως σπατάλη πόρων, χρημάτων κλπ για κάποιους άλλους είναι θέμα ασφάλειας, ταχύτητας, χρηστικότητας.
Το ότι δεν ισχύουν για εσένα δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστα.
Όπως είπες επανειλημμένα δεν έχεις πολλές απαιτήσεις και αυτό που δουλεύεις είναι οκ γι αυτά που κάνεις.
Με την ίδια λογική κάποιος που έχει ένα ΗΥ και δουλεύει τον calculator θα μπορούσε να μείνει στα 3.1, 95 γιατί για την χρήση που κάνει δεν βλέπει αναγκαία την μετάβαση σε ΧΡ ή 7.
Αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι κακώς βγήκαν ή ότι είναι άχρηστα.

A.N.T.
05-01-12, 17:27
Ακριβώς.
Αν το υιοθετούσαν αυτό οι χρήστες θα απαλλάσονταν από πολλά προβλήματα.
Π.χ. το να μεταβώ από το mathematica 5 στο 7 ή το 8 έχει νόημα για μένα και το έχω κάνει.

Αλλά το να βάλω τον IE9 ή τον Chrome για μένα δεν έχει νόημα και με αφήνει αδιάφορο.
Εξάλλου αυτή η νοοτροπία συνατάνται και αλλού δίχως να κατακρίνεται.
Π.χ. πολλοί έχουν μείνει με το office 2003 χωρίς να βάλουν το 2007.
Ή χρησιμοποιούν ξεπερασμένους compilers (π.χ. devC++) ή...
Εκεί αυτή η στάση γενικώς επαινείται και δεν γίνεται λόγος για συντηρητισμό.
Το ίδιο είναι και στην προκειμένη περίπτωση.

hemlock
05-01-12, 17:30
Ακριβώς.
Αν το υιοθετούσαν αυτό οι χρήστες θα απαλλάσονταν από πολλά προβλήματα.
Π.χ. το να μεταβώ από το mathematica 5 στο 7 ή το 8 έχει νόημα για μένα και το έχω κάνει.

Αλλά το να βάλω τον IE9 ή τον Chrome για μένα δεν έχει νόημα και με αφήνει αδιάφορο.
Εξάλλου αυτή η νοοτροπία συνατάνται και αλλού δίχως να κατακρίνεται.
Π.χ. πολλοί έχουν μείνει με το office 2003 χωρίς να βάλουν το 2007.
Ή χρησιμοποιούν ξεπερασμένουν compilers (π.χ. devC++) ή...
Εκεί αυτή η στάση γενικώς επαινείται και δεν γίνεται λόγος για συντηρητισμό.
Το ίδιο είναι και στην προκειμένη περίπτωση.
Γιατι δεν εχεις γραψει ακομα οτι δεν χρησιμοποιεις τον υπολογιστη για Browsing????:p

A.N.T.
05-01-12, 17:30
@denisun

To τόνισα φίλε μου αρκετές φορές : "για μένα"

c4lex
05-01-12, 17:32
Τα δεδομένα που μπορείς να έχεις από ένα βιβλίο ή μια σελίδα περιορίζεται σημαντικά από το πόσο γρήγορα διαβάζεις και πόσο γρήγορα μπορείς να ανακαλέσεις στην μνήμη σου αυτά που διάβασες. Στο Internet έχεις πρακτικά άπειρη μνήμη και χρόνο προσπέλασης στην γνώση που θες, κοντά μηδενική. Τα clients για μια τέτοια πλατφόρμα έχουν σημασία. Οι δυνατότητες που έχουν να αναπαριστάνουν δεδομένα, έχει σημασία. Ειδικά όταν αυτή τη γνώση θέλεις να την κάνεις προσιτή σε όλους.

Οπότε ναι, είναι θέμα παιδείας η πρόσβαση στο web και η συνεχή αναβάθμιση των clients. :p

ipo
05-01-12, 17:33
Κατακριτέο δεν είναι να είσαι ικανοποιημένος από συγκεκριμένο τρόπο εργασίας, αλλά ο συντηρητισμός μάλλον υπάρχει σε αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Διότι "η δουλειά γίνεται", αλλά δε γίνεται με το βέλτιστο τρόπο που επιτρέπουν οι νέες τεχνολογίες. Ο χρήστης έχει φτάσει σε κάποιο επίπεδο που τον ικανοποιεί και δε θέλει να το ψάξει περισσότερο, διότι δε θεωρεί ότι θα τον βοηθήσει σημαντικά. Οι συντηρητικοί έχουν πάντοτε επιχειρήματα υπέρ του παραδοσιακού και δε νιώθουν ότι στερούνται κάτι. Διαφορετικά θα ακολουθούσαν το δρόμο της εξέλιξης.

deniSun
05-01-12, 17:38
@denisun

To τόνισα φίλε μου αρκετές φορές : "για μένα"

Όπως βλέπεις γέμισαν 2-3 σελίδες με προσωπικές απόψεις.
Το φόρουμ είχε/έχει ένα επίπεδο επειδή προσπαθούμε να μιλάμε με γενικά κριτήρια και όχι προσωπικά.
Λέμε για παράδειγμα ο chrome είναι πολύ γρήγορος αλλά προτιμώ τον ff γιατί με βολεύει το τάδε addon.
Δεν λέμε άχρηστος ο chrome γιατί απ όλα τα ζώα μου αρέσουν οι αλεπούδες και έτσι προτιμώ τον ff.

A.N.T.
05-01-12, 17:41
Τα δεδομένα που μπορείς να έχεις από ένα βιβλίο ή μια σελίδα περιορίζεται σημαντικά από το πόσο γρήγορα διαβάζεις και πόσο γρήγορα μπορείς να ανακαλέσεις στην μνήμη σου αυτά που διάβασες. Στο Internet έχεις πρακτικά άπειρη μνήμη και χρόνο προσπέλασης στην γνώση που θες, κοντά μηδενική. Τα clients για μια τέτοια πλατφόρμα έχουν σημασία. Οι δυνατότητες που έχουν να αναπαριστάνουν δεδομένα, έχει σημασία. Ειδικά όταν αυτή τη γνώση θέλεις να την κάνεις προσιτή σε όλους.

Οπότε ναι, είναι θέμα παιδείας η πρόσβαση στο web και η συνεχή αναβάθμιση των clients. :p

Μετά συγχωρήσεως, αυτά είναι ανακρίβειες.
Εξαρτάται και από το θέμα βέβαια αλλά συνήθως η σοβαρή μελέτη γίνεται μόνον με τον κλασσικό τρόπο :
βιβλίο και συχνά χαρτί και μολύβι.
Κάτι εμπεδώνεται μόνον με την αυτενέργεια και η αυτενέργεια δεν καλλιεργείται με αυτοματισμούς και
διαδικασίες που δεν πιέζουν την μνήμη και το μυαλό.
Π.χ. ολοκληρώματα δεν μαθαίνεις με το mathematica αλλά με χαρτί και μολύβι, είτε είσαι στο 1700 είτε στο 2700.
Η βοήθεια αυτών των εργαλείων που αναφέρεις είναι γενικά δευτερεύουσα.

ipo
05-01-12, 17:45
A.N.T πιστεύω ότι θα μπορέσεις να εκφραστείς καλύτερα σε ένα νέο νήμα με τίτλο: "Οι νέες τεχνολογίες υποβαθμίζουν τη μάθηση και οι νεωτερισμοί στο software συχνά είναι περιττοί", παρά εδώ. Αν θέλεις, σε παρακαλώ άνοιξέ το και ας συνεχίσουμε εδώ στο θέμα του νήματος.

c4lex
05-01-12, 17:46
@A.N.T. Ah, but με τη μόρφωση δεν μαθαίνεις παρά τα θεμέλια της γνώσης. Το πως να χειρίζεσαι τα δεδομένα που ζητάς.
Το "μολύβι και το χαρτί" ή αλλιώς η πρακτική πλευρά είναι δικό σου θέμα. :p

A.N.T.
05-01-12, 17:58
Αν η απάντησή σας εμπέριεχει ειρωνία (δεν είναι τελείως ξεκάθαρο), απαντώ "Έλα παππού να σου δείξω που είναι το χωράφι σου".
Μετά από μια ολόκληρη βιβλιοθήκη που έχει περάσει απ' τα μάτια μου έχω προσωπική και τεκμηριωμένη άποψη επί του
ζητήματος αυτού. Και όντως καλύτερα να κλείσει εδώ το θέμα διότι δεν είναι του παρόντος.

Στο κύριο ζήτημα, καλώς βγαίνουν νέες εκδόσεις αλλά κουραστήκαμε.
Αν υπάρξει κάτι καινούριο που πραγματικά φέρνει την αλλαγή, είναι δεκτό μετά κλάδων και βαϊων αλλιώς
ο ντόρος είναι άσκοπος. Π.χ. η ελλάσονα αναβάθμιση του FF κάθε τρεις μήνες δεν είναι είδηση.

Άντε και χρόνια πολλά.....

c4lex
05-01-12, 18:02
Καμία ειρωνεία. Θα εκπλαγείς πόσοι μορφωμένοι διαβάζουμε αυτό το forum. Πόσες βιβλιοθήκες έχουν περάσει από τα μάτια μας κοκ. Αλλά το επόμενο εμπόδιο για την γνώση, είναι οι ίδιες οι πεπερασμένες δυνατότητες του ανθρώπου. Η απάντηση είναι η συλλογική γνώση του web. =)

Χρόνια πολλά..

deniSun
05-01-12, 18:05
Αν η απάντησή σας εμπέριεχει ειρωνία (δεν είναι τελείως ξεκάθαρο), απαντώ "Έλα παππού να σου δείξω που είναι το χωράφι σου".
Μετά από μια ολόκληρη βιβλιοθήκη που έχει περάσει απ' τα μάτια μου έχω προσωπική και τεκμηριωμένη άποψη επί του
ζητήματος αυτού. Και όντως καλύτερα να κλείσει εδώ το θέμα διότι δεν είναι του παρόντος.

Στο κύριο ζήτημα, καλώς βγαίνουν νέες εκδόσεις αλλά κουραστήκαμε.
Αν υπάρξει κάτι καινούριο που πραγματικά φέρνει την αλλαγή, είναι δεκτό μετά κλάδων και βαϊων αλλιώς
ο ντόρος είναι άσκοπος. Π.χ. η ελλάσονα αναβάθμιση του FF κάθε τρεις μήνες δεν είναι είδηση.

Άντε και χρόνια πολλά.....

ANT δεν αντιπροσωπεύεις τον χρήστη που κινεί την τεχνολογία, ούτε τον μέσο χρήστη.
Είσαι δεσμευμένος με παλιά προγράμματα (βαρίδια) που σε εμποδίζουν να μεταβείς σε κάτι σύγχρονο.
Όταν λες ότι δεν επέλεξες πχ τον 8 γιατί είχες το Χ πρόγραμμα που δεν δούλευε σωστά με αυτόν... τι να πω... τελείως λάθος λογική όπως και να την δεις...

user9
05-01-12, 18:10
Στο κύριο ζήτημα, καλώς βγαίνουν νέες εκδόσεις αλλά κουραστήκαμε.
Αν υπάρξει κάτι καινούριο που πραγματικά φέρνει την αλλαγή, είναι δεκτό μετά κλάδων και βαϊων αλλιώς
ο ντόρος είναι άσκοπος. Π.χ. η ελλάσονα αναβάθμιση του FF κάθε τρεις μήνες δεν είναι είδηση.

Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά το αν έχουν υπάρξει σημαντικές αλλαγές δεν μπορείς να το γνωρίζεις, πιθανότατα ούτε να το προβλέψεις. Σε κούρασε τι ακριβώς? Αφού δεν κάνεις update... Το να διαβάζεις την είδηση?
Mε βάση τα λεγόμενά σου μπαίνεις σε συγκεκριμένα site που παίζουν σε IE8, και χρησιμοποιείς συγκεκριμένο plugin που επίσης παίζει μόνο με IE8. Δεκτό... Κατάλαβα πως σε αφήνει παγερά αδιάφορο το τι άλλο έχει υλοποιηθεί στο Internet και το πως εξελίσσονται οι browsers, και θα κάνεις αλλαγή μόνο λόγω ανωτέρας βίας...
Η πραγματική αλλαγή που λες, είσαι σίγουρος πως δεν έχει συμβεί? Ή τέλος πάντων τι θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις ως τέτοια?

A.N.T.
05-01-12, 18:18
Η γνώση είναι στις βιβλιοθήκες, όχι στο web.
To web έχει κυρίως πληροφορίες, συχνά σκόρπιες και ελλιπείς ή ακόμα χειρότερα λανθασμένες.
Η χρήση του web καλλιεργεί την συνήθεια να τσαλαβουτάς από δω κι απο κει χωρίς να εστιάζεις την
προσοχή σου και να μελετάς σε βάθος ένα θέμα.
Π.χ. δεν θα μάθεις ηλεκτρομαγνητισμό από το web, ούτε σχετικότητα.
Πρέπει να πάρεις ένα σοβαρό βιβλίο και να το μελετήσεις επί μήνες.

........Auto merged post: A.N.T. πρόσθεσε 4 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ANT δεν αντιπροσωπεύεις τον χρήστη που κινεί την τεχνολογία, ούτε τον μέσο χρήστη.
Είσαι δεσμευμένος με παλιά προγράμματα (βαρίδια) που σε εμποδίζουν να μεταβείς σε κάτι σύγχρονο.
Όταν λες ότι δεν επέλεξες πχ τον 8 γιατί είχες το Χ πρόγραμμα που δεν δούλευε σωστά με αυτόν... τι να πω... τελείως λάθος λογική όπως και να την δεις...

Βγάζεις λάθος συμπέρασμα - προφανώς επειδή δεν ξέρεις με τι ασχολούμαι, ούτε ενδιαφέροντά μου.
Η λογική μου είναι "δεν χάνω χρόνο με ανούσια πράγματα, κάνω τη δουλειά μου όσο το δυνατόν στα μέτρα μου
και επενδύω τον καιρό μου σε ουσιώδη πράγματα με διαχρονική αξία (για την πληροφορική μιλώντας)".

Τακτική απολύτως επιτυχής - τουλαχιστον για μένα - και με έχει ωφελήσει πάρα πολύ.
Το τι λέει ή ποιός είναι ο μέσος χρήστης που π.χ. θέλει ένα addon στον FF για να κατεβάζει αρχεία από το YT δεν με αφορά.
Και όπως είπα δεν καθορίζει αυτό την πληροφορική κουλτούρα όπως υπαινίσσεστε.

user9
05-01-12, 18:19
Η γνώση είναι στις βιβλιοθήκες, όχι στο web.

Ζήτα πρόσβαση από το Πολυτεχνείο στις on-line βιβλιοθήκες... Το δικαιούσαι ούτως ή άλλως...

c4lex
05-01-12, 18:21
Ένας τρόπος να δεις το web είναι μια άπειρη βιβλιοθηκη της ανθρώπινης γνώσης (σωστής και λάθος).

http://ocw.mit.edu/courses/physics/8-02-electricity-and-magnetism-spring-2002/video-lectures/

Edit: Ή αυτό που λέει ο user9

deniSun
05-01-12, 18:27
Η γνώση είναι στις βιβλιοθήκες, όχι στο web.
To web έχει κυρίως πληροφορίες, συχνά σκόρπιες και ελλιπείς ή ακόμα χειρότερα λανθασμένες.
Η χρήση του web καλλιεργεί την συνήθεια να τσαλαβουτάς από δω κι απο κει χωρίς να εστιάζεις την
προσοχή σου και να μελετάς σε βάθος ένα θέμα.
Π.χ. δεν θα μάθεις ηλεκτρομαγνητισμό από το web, ούτε σχετικότητα.
Πρέπει να πάρεις ένα σοβαρό βιβλίο και να το μελετήσεις επί μήνες.

........Auto merged post: A.N.T. πρόσθεσε 4 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Βγάζεις λάθος συμπέρασμα - προφανώς επειδή δεν ξέρεις με τι ασχολούμαι, ούτε ενδιαφέροντά μου.
Η λογική μου είναι "δεν χάνω χρόνο με ανούσια πράγματα, κάνω τη δουλειά μου όσο το δυνατόν καλύτερα και
επενδύω τον καιρό μου σε ουσιώδη πράγματα με διαχρονική αξία (για την πληροφορική μιλώντας)".

Τακτική απολύτως επιτυχής - τουλαχιστον για μένα - και με έχει ωφελήσει πάρα πολύ.
Το τι λέει ή ποιός είναι ο μέσος χρήστης που π.χ. θέλει ένα addon στον FF για να κατεβάζει αρχεία από το YT δεν με αφορά.
Και όπως είπα δεν καθορίζει αυτό την πληροφορική κουλτούρα όπως υπαινίσσεστε.

ANT οι ασχολίες σου και οι γνώσεις σου δεν αφορούν κανένα.
Προσγειώσου...
Το τι είναι ανούσιο ή όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο.
Εκτός αν έχεις βρει κάποιο βιβλίο που να ορίζει επακριβώς το τι είναι ανούσιο στην πληροφορική.
Ενημερωτικά σου λέω ότι έχω δει άτομα να κάνουν την δουλειά τους με 10 κλικ ταχύτατα και όταν τους προτείνεις τον γρήγορο τρόπο με 2 κλικ να τους φαίνεται βουνό.
Κοινώς κάνεις ότι έχεις συνηθίσει.
Απλά δεν υποβαθμίζεις την αξία των άλλων μεθόδων επειδή βολεύεσαι με το Χ πρόγραμμα.

A.N.T.
05-01-12, 18:27
Καλά, λέτε να μην το ξέρω ;

user9
05-01-12, 18:29
Καλά, λέτε να μην το ξέρω ; <> Η γνώση είναι στις βιβλιοθήκες, όχι στο web.

ipo
05-01-12, 18:35
Α.Ν.Τ., δε σου έθιξε κάποιος τους τίτλους σπουδών. Μπράβο για την προσπάθεια να κατακτήσεις ένα τμήμα μίας επιστήμης, μέσω της μελέτης. Αυτό που θα έπρεπε να σου είχε δώσει η πορεία προς τη γνώση, είναι η ικανότητα να διακρίνεις το υποκειμενικό από το αντικειμενικό και να μην απαξιώνεις γνώση που δεν έχεις κατακτήσει. Όσο πιο πολλά μαθαίνει κάποιος, τόσο καλύτερα εμπεδώνει το μέγεθος της συνολικής γνώσης και τη δική του άγνοια. Δυσκολεύομαι να διακρίνω κάτι τέτοιο στα γραφόμενά σου.

A.N.T.
05-01-12, 18:39
ANT οι ασχολίες σου και οι γνώσεις σου δεν αφορούν κανένα.
Προσγειώσου...
Το τι είναι ανούσιο ή όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο.
Εκτός αν έχεις βρει κάποιο βιβλίο που να ορίζει επακριβώς το τι είναι ανούσιο στην πληροφορική.
Ενημερωτικά σου λέω ότι έχω δει άτομα να κάνουν την δουλειά τους με 10 κλικ ταχύτατα και όταν τους προτείνεις τον γρήγορο τρόπο με 2 κλικ να τους φαίνεται βουνό.
Κοινώς κάνεις ότι έχεις συνηθίσει.
Απλά δεν υποβαθμίζεις την αξία των άλλων μεθόδων επειδή βολεύεσαι με το Χ πρόγραμμα.

Δεν κατάλαβες.
1) Έγραψα επανειλλημένα "για μένα", "τη δουλειά μου" κλπ δηλ. σε ότι αφορά εμένα αποκλειστικά.
2) Το να προσγειωθώ ή όχι δεν μπορείς να μου το συστήνεις επειδή δεν ξέρεις τι κάνω ή πού βρίσκομαι.
3) Στην πληροφορική είναι ανούσιο για μένα ως επιστήμονας το να κάνεις δουλειές χρήστη κι όχι προγραμματιστή.

Δεν θα επιχειρηματολογήσω περισσότερο - αν και μπορώ πολύ καλά - διότι το πράγμα ξέφυγε και δεν έχει νόημα.
Ένα μόνο θα σου πω κλεινοντας, "όποιος γνωρίζει δεν μιλά πολύ κι όποιος μιλά δεν ξέρει".
Την άλλη φορά να είσαι πιο συγκρατημένος πριν χαρακτηρίσεις κάποιον....

ipo
05-01-12, 18:42
Ένα μόνο θα σου πω κλεινοντας, "όποιος γνωρίζει δεν μιλά πολύ κι όποιος μιλά δεν ξέρει".
Τέτοια αποφθέγματα έχουν μεγάλη βαρύτητα και η αξία τους έγκειται στο να τα σκέφτεσαι, όχι να τα εκφράζεις ανοικτά.

A.N.T.
05-01-12, 18:45
Καλά, λέτε να μην το ξέρω ; <> Η γνώση είναι στις βιβλιοθήκες, όχι στο web.

Φίλε μου για να διαβάσεις και να εντρυφήσεις σε κάτι πρέπει να έχεις γραπτό κείμενο στο χέρι σου, αυτό εννοώ.
Για πολλούς λόγους, πρακτικούς και ενίοτε ψυχολογικούς.
Π.χ. ένα βιβλίο 500 σελίδων δεν μελετάται σε ηλεκτρονική μορφή.
Ούτε υπάρχουν όλα σε ηλεκτρονική μορφή, δυστυχώς....

deniSun
05-01-12, 18:45
Δεν κατάλαβες.
1) Έγραψα επανειλλημένα "για μένα", "τη δουλειά μου" κλπ δηλ. σε ότι αφορά εμένα αποκλειστικά.
2) Το να προσγειωθώ ή όχι δεν μπορείς να μου το συστήνεις επειδή δεν ξέρεις τι κάνω ή πού βρίσκομαι.
3) Στην πληροφορική είναι ανούσιο για μένα ως επιστήμονας το να κάνεις δουλειές χρήστη κι όχι προγραμματιστή.

Δεν θα επιχειρηματολογήσω περισσότερο - αν και μπορώ πολύ καλά - διότι το πράγμα ξέφυγε και δεν έχει νόημα.
Ένα μόνο θα σου πω κλεινοντας, "όποιος γνωρίζει δεν μιλά πολύ κι όποιος μιλά δεν ξέρει".
Την άλλη φορά να είσαι πιο συγκρατημένος πριν χαρακτηρίσεις κάποιον....

Έχεις γεμίσει 4-5 σελίδες στο φόρουμ.
Αναρωτιέμαι σε ποια κατηγορία ανήκεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.