PDA

Επιστροφή στο Forum : έσκασα 300 ευρο πουλα και απο ταχ...



ngeorgalforth
06-11-06, 11:54
το θέμα έχει ώς εξής. Μπήκα στο πειρασμό να πάρω το πακέτο ofrthnet στα 2 μβιτ με 300 ευρωγια ένα έτος .Εκτός απο τη καθυστέρτηση της ενργοποιήσης για ένα μήνα με αποκλειστική ευθύνη της φορθνετ , το δίκτυο σέρνεται .Η περιοή μου είναι στο Βύρωνα μου λε΄νε σε ένα μήνα , αλλά εγώ ξέρω ότι θα πληρώσω τα 300 ευρωπουλάκια . Δυστυχώς κατεβάζ το πολύ με 30 κβ / σεκ .Είναι οδυνηρή εμπειρία και εύχομαι σε όλους να μην τους τύχει , έχει ακούσεικανείς τι γίνεται με το dslm της 4νετ στο βύρωνα ? επίσης δεν μου έχουν ενεργοποιείσει ούτε τις δωρεάν ώρες που δικαιούμε . Ενα μάτσο χάλια δηλαδή και από ότι φαίνεται ο ΟΤΕ σαμποταρεί σε επίπεδο ταχύτηταας τίς άλλες εταιρίες για να μπορέσει να ανεβάσει τις πεσμένες πωλήσεις του .ΑΝ συνεχιστεί η καταντια αυτή και μετα απο τη 1/12 που μου υπόσχονται παπάδες σκοπεύω να κινηθώ δικαστικά εναντίον της 4νετ όχι ότι θα βγάλω κάτι αλλά για να μη πληρώσω κια τα υπολοιπα 200 ευρω που είναι για τον υπόλοιπο χρόνο !!!

Φτάνεις πια με τη κοροιδία αυτή - αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με τα 2 μβιτ της 4νετ ΣΤΗΝ ΑΘΉΝΑ παρακαλώ ν αέρθει σε επαφή μαζί μου .
Επίσης μου είχαν υποσχεθεί ότι η ταχύτητα μου θα διπλασιαστεί στα 4 μετά την 1/12 και αυτό επίσης διαψεύτηκε μετα την αγορά και τώρα μου λεένε ότι δεν είανι σίγουροι !!!!

:down:

anon
06-11-06, 11:58
Εαν φταιει ο ΟΤΕ ή η 4ΝΕΤ μπορεις πολύ εύκολα να το διαπιστώσεις. Δοκίμασε με έναν δύο άλλους παρόχους (με demo ή απο λογαριασμούς φίλων) και δες. Εαν ασχέτως παρόχου, έχεις τις ίδιες ταχύτητες το πρόβλημα είναι στον ΟΤΕ. Εαν με άλλο πάροχο παίζεις καλά, το πρόβλημα το έχει η 4ΝΕΤ. Ειδικά για αυτό που λές ότι ο ΟΤΕ "χαντακώνει" τους άλλους παρόχους, δοκίμασε με άλλους παρόχους πλην ΟΤΕΝΕΤ. Οπότε θα έχεις μια καλύτερη εικόνα. Αααα, και μην το ξεχάσω. Εαν κάνεις τις δοκιμές, ποστάρισε τα αποτελέσματα/συμπεράσματα εδώ.

power
06-11-06, 12:03
από ότι φαίνεται ο ΟΤΕ σαμποταρεί σε επίπεδο ταχύτηταας τίς άλλες εταιρίες για να μπορέσει να ανεβάσει τις πεσμένες πωλήσεις του .

Καλα μη λέμε και οτι θέλουμε...



Φτάνεις πια με τη κοροιδία αυτή - αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με τα 2 μβιτ της 4νετ ΣΤΗΝ ΑΘΉΝΑ παρακαλώ ν αέρθει σε επαφή μαζί μου .

Καλύτερα, αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις παλαιότερες δημοσιεύσεις, στην ενότητα της forthnet (και όχι μόνο). Θα λύσεις πολλές απορίες σου, και ίσως βρείς και απάντηση στο πρόβλημά σου.

:welcome:

ngeorgalforth
06-11-06, 12:13
φίλε δεν είπα ότι αύριο θα καταθέσω μήνυση στη 4νετ - δεν είμαι αφελής απλά οργισμένος συγγνώμη αν σου χαλάω τον αγγελικά πλασμένο κόσμο σου - δε ξέρω πόσο ευχαριστημένος μπορείς να είσαι και αν είσαι συγχαρητήρια αλλά μην αμφισβητείς το βίωμα το δικό μου και πάρα πολλών άλλων - επίσης mod δε ξέρω αν δίνουν άλλοι πάροχοι demo στα 2 mbit , αν έχεις υπόψιν σου πές μου :hmm:

anon
06-11-06, 12:20
Θα σου πώ κάτι πολύ απλό. Παρόλες τις διαφημίσεις κλπ κλπ, εαν έχεις την εντύπωση ότι θα πάρεις adsl 2mbps και θα κατεβάζεις π2π με τέτοια ταχύτητα, τότε μάλλον αιθεροβατείς. Ακόμη και εαν πιάσεις αυτές τις ταχύτητες αρχικά, σύντομα θα φρακάρει, και θα πέσει - δραματικά - για όλους. Διάβασε κάποια άρθρα, και κάποια παλιά σχετικά νήματα, και θα μάθεις πολλά.

Tem
06-11-06, 12:24
............Επίσης μου είχαν υποσχεθεί ότι η ταχύτητα μου θα διπλασιαστεί στα 4 μετά την 1/12 και αυτό επίσης διαψεύτηκε μετα την αγορά και τώρα μου λεένε ότι δεν είανι σίγουροι !!!!

:down:
λογικό αφού ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί τίποτα

frap
06-11-06, 13:00
Με τις ταχύτητες που λές ότι πιάνεις πάντως και μια 768/192 demo θα σου έλυνε την απορία...

skylight
06-11-06, 14:32
αν το dslam σου ειναι φισκα και δεν μπορει να πιασει τετοιες ταχυτητες(υπαρχει κανενα που μπορει???) παρε τηλεφωνο απλα και ομορφα και ζητα υποβαθμιση της γραμμης σου

ngeorgalforth
08-11-06, 12:56
όπως καλά γνωρίζετε όλα είναι νομότυπα αυτό δε σημαίνει πολλά , όπως και πολλά είναι νομότυπα ( γενικά μαγική λέξη αυτή )-

απο κεί και μετά όταν στη σύμβαση σου λέει δύο μβιτ και με μικρά γραμματάκια ότι ο ΟΤΕ είναι ο πάροχος της γραμμής συνεπώς φταίεει ο ΟΤΕ είναι θέμα μονοπωλείου .Εχω ναπώ πάντος ότι όπως οι πιο πολλοί θα γνωρίζετε το service των γραμμών θα φύγει απο τον οτε σύντομα γενικά ο ΟΤΕ θα μείνει να πουλάει υπηρεσίες και να μισθώνει υπηρεσίες - δε θα είχα αντίρρηση να συμβεί αυτό - α ρε Μητσοτάκη πόσες φορές ακόμη θα βγείς προφήτης !!! :respekt:


πολύ καλημέρα σας
Νίκος

manoulamou
09-11-06, 12:14
Φιλε ngeorgalforth με μια μικρη περιηγηση στο Forum θα διαπιστωσεις πως δεν εισαι εξαιρεση,
ξερουμε ολοι σε ποσο αγγελικο κοσμο ζουμε
και τι λουκι ειναι να σκας τα ωραια σου ευρωπουλα και να μην μπορει να τα αξιοποιησεις ουτε στο minimum.
Ομως αν δεν κανεις πρωτα ολα οσα σου ειπαν οι προλαλησαντες, δεν μπορεις να ξερεις τι και ποιος ακριβως φταιει,
οσο για τον ΟΤΕ λογικο ειναι να εχει βαλει σχεδον παντου την ουρα του,
αφου τοσα χρονια ηταν μονοπωλιο και οι εναλλακτικοι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το κερδος,
αρα οσα δεν φτανουν να κανουν αυτοι (μας) πηδαει και τα συμπληρωνει ο δεινοσαυρος!!!

saint240881
09-11-06, 13:49
agreed

manoulamou
18-11-06, 20:25
:welcome: casper21 :) Κανε ενα μικρο edit στα (2) μηνυματα σου γιατι greeklish γιοκ (http://www.adslgr.com/forum/faq.php)
στο forum, χωρια που ειναι δυσνοητα και κουραστικα.
Ευτυχως που αποφασισαν επιτελους οι "φιλοδοξοι επενδυτες" να κανουν δικα τους δικτυα,
γιατι μεχρι τωρα, υπηρχε παντα προχειρη η δικαιολογια του ΟΤΕ, οταν κατι στραβωνε.
Θα εχουμε μετρο συγκρισης, τουλαχιστον στα μεγαλα αστικα κεντρα,
γιατι αλλου, αφου δεν εχουν κερδος, κορόιδα ειναι ή τους υποχρεωνει καποιος?
Ελπιδα μας μεγαλυτερη να ριξουν μεσω του ανταγωνισμου τις τιμες...


ΥΓ
Περνα κι απ τον μπουφε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=871873#post871873)για το κερασμα, δωσε αν θες και χειρα βοηθειας στην επιστημη (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=50);)

ngeorgalforth
01-12-06, 12:05
Καλημέρα

φυσικά όσοι έχουμε τα 2mbit της 4net αισθανόμαστε κορόιδα αφού σπάνια ξεπερνά τα 120 κβ/σ

από σήμερα αισθανόμαστε διπλά κορόιδα αφου η 4νετ ανακοίνωσε μετά απο συνομιλία που είχα με μία υπάλληλο και ενω΄περίμενα σήμερα να μου πουν ότι στη περιοχή μου είναι διαθέσιμο το δικό της δίκτυο , ότι θα είναι απο 1/02/2007 ...ζήσε μαι μου να φας τριφύλλι...


όσο για το ιδιόκτητο δίκτυο μόνο ηvivodi πρέπει να έχει ...

χμμμ μάλλον θα μπω awmn για όσους δε το ξέρουν είναι εξαιρετικό site και τα παιδιά εκει έχουν κάνει εξαιρετική δουλεία .


ΑσύρματοΜητροπολιτικόΔίκτυοΑθηνών

Σχετικά με το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών

Το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών είναι ένα δίκτυο υπολογιστών το οποίο έχει δημιουργηθεί από εθελοντές στην μητροπολιτική περιοχή των Αθηνών.

Το δίκτυο αυτό χρησιμοποιεί στο μεγαλύτερό του ποσοστό ασύρματες ζεύξεις σύμφωνα με το πρωτόκολλο ΙΕΕΕ 802.11b. :whistle:



και θα τα καταργήσω όλα μιας που προσφέρει κα ιinternet , όσο για τις ταχύτητες σιγά τη διαφορά εκεί που έχω 130 kb/s κατά μέσο όρο σήμερα τότε θα έχω 50 και τσάμπα ...


ψάξτε το αξίζει πολύ

pelasgian
01-12-06, 13:26
Όταν λες «κατεβάζεις» εννοείς torrents emule ή εννοείς ftp;

Όταν λες για το AWMN συνειδητοποιείς ότι θα είσαι σε ένα τεράστιο LAN που θα συζητάς με τον καθένα τι έχει και που, αλλά για να κατεβάσεις εσύ από το internet πως θα χρειάζεται κάποιος να σου δώσει πρόσβαση μέσω adsl (που υποθέτω ότι θα σου πει να τα μοιραστείτε).

@ ADSLgr.com All rights reserved.